S. J. F O N T E j Heeren en Kinderkleedingmagazijn. ZADEL- en TUIGMAKER, Firma fl. L. HENDRIKSE, Zuurkool en Snijboonen. P.J.TAVENJEH, A. D, UTTOU te Grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit DEMISAISONS, STOFFEN en Goederen voor het naderend seizoen. GROOT ASSÏÏRTIMENT alsmede groote keuze in: VERSTBAATE, Lako's Ontbijtkoek Gebruikte, zoo goed als nieuw. AFSLAG RUNDVLEESCH. ËËN BENEDENWONING W. CORRÉ, Te Koop gevraagd: Woensdag 16 November 1964. Negende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond9 wordt door de geheele stad gratis verspreid. Sp anjaardsraa t. Prijs der AdwertenUèn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 «ent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Bö dit nummer behoort een Bijvoegsel. INDISCHE PENEBASSEN. BURGERLIJKE STAND TAN MIDDELBURG. OXTVAA'UKX EEJf RIJKE KEUZE Advertentfën. Lange Geere K 72b. GRAVENSTRAAT. Dames-Onderrokken, Blousen, Korsetten, Handschoenen en Reform-' schorten, Bont-Artikelen, de nieuwste genres Bever en Fantaisie-Bonten, tegen zeer voordeeiige prijzen. Groote voorraad Costuumrokken in alle maten en prijzen. Buitengewone maten zijn zeer spoedig te leveren. OOK XN BUIL met grooten TUIN te hnur. 4 No. 6. ■IDIILIDISSCH ADVimiTISBLAD UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. Bg abonnement van 1000 of 500 regels voordeeiige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LXXXI. Men had mij al gelegd, dat de receptie's bij Radhen Adipati Sosro di Ningrat nu eens by uitzondering niet vervelend waren en ik moet .'t bekennen, ik heb er me best geamuseerd. In de ruime Pendopo van den Vorstelijken Kepatihan worden de gasten op byzonder hupsche, op prettige wijze ontvangen. Er heerscht een bepaald gemoedelijke, een onge dwongen toon op deze maandelyksche bijeen komsten, waar byna alle voorname Europeesche en Javaansche ingezetenen van Solo elkaar geregeld rendez-vous geven en waar men niet geplaagd wordt door die minder aangename formaliteiten en bepalingen van het Hof De Radhen Ajoe, eene zuster van den Soesoehoe- nan, is een goed vriendelijk Javaansch vrouwtje die op z'n Europeeseh zelve tegenwoordig is en al spoedig heel gezelligjes met de Solosche dames aan 't babbelen gaat. De zonen van den Rijksbestierder, Radhen Mas Sasra di Poera, Onder-Regent en uitstekend amateur fotograaf, Radhen Mas Radja di Poera, Radhen Mas Karta di Poera hun zwagenaRadhen Mas Sasra Margansa, een talentvol musicus, hun neef Radhen Mas Soera Hoekara, zjjn allen zeer sympatieke, vooruitstrevende jongelui, spreken onberispelijk Hollandsch en voelen veel voor een nauwere aansluiting met be schaafde, ontwikkelde Nederlanders. Als een bijzonderheid moet ik u mededeelen, dat in de Pendopo, zeer smaakvol en modern gemeubileerd, onmiddelyk drie prachtige uit hout gesneden en fraai beschilderde busten aandacht trekken. Ze zyn door Javaansche kunstenaars vervaardigd naar portretten van Hare Majesteit de Koningin, wijlen Zijne Ma jesteit den Koning en Hare Majesteit de Ko ningin Moeder. De busten, levensgroot, staan te midden van groen en bloemen. Heel mooi Het heeft me hier op Soerakarta gefrappeerd, zooveel portretten van ons Vorstelijk Huis er bij de Javaansche grooten worden aangetroffen. Zoo was ik verleden bij een Kliwon of Onder- Regent, die er liefst acht, van Hare Majesteit alleen, in zijn Pendopo had hangen, portretten van verschillende leeftijden, alle netjes in ver gulde lijsten met kroon en achter glas. Toen ik in 1896 in Indië kwam, merkte ik bij de bruine broeders al zeer weinig belang stelling voor Holland en Oranje. Wat is dat alles in korten tijd anders gewordenIn Kla- ten, een heel klein binnenplaatsje in deze Residentie, zijn op 't oogenblik reeds meer dan 70 kinderen van Chineezen en Inlanders, die op de Gouvernementsschool en by parti- culieren Hollandsch leeren. Ik was daar on langs even een dagje en zag tot mijn verba zing, dat er ook al een laaggeboren Javaantje, Soewarno genaamd, 't zoontje van den man doer (ploegbaas) Karto Soedira, op de Gouver nementsschool ging, een der beste leerlingen was, dokter djawa wilde worden en zeer vriendschappelijk omging met de aristocratische kinderen van den Regent, den Djaksa en den Kliwon. Wanneer zoo iet3 nu reeds mogelijk is in deze conservatieve Vorstenlanden, dan krijgt men hoop, dat binnen een halve eeuw dit' volk er boven op zal zijn, dat gebroken zal wezen met de slavenverhoudingen tusschen adel en volk en dat ook Hollander en Javaan dichter bij elkaar zullen staan, dichter dan thans nog het geval is. In de allereerste plaats past hier een woord van oprechte hulde en dank aan den Heer Abendanon, den Directeur van Onderwijs, Eere- dienst en Nijverheid. Sinds November 1904 (Staatsbl. 853) is het aan Inlanders en Chi neezen veel gemakkelijker gemaakt, om hun kinderen van de Europeesche scholen mede te doen profiteeren, Europeesche scholen voor 999/1000 door Inlandsch geld tot stand geko- menVroeger konden óók wel Inlandsche en j Chineesche kinderen toegelaten worden, mits de ouders maar f 8 a f 10 per maand (de beide hoogste aanslagen) wilden betalen. De meer derheid der Europeesche leerlingen, al net zoo donker of zwarter soms nog dan de Inlanders zelf, werden kosteloos onderwezen. Dit nu was al zeer onbillijkThans is er bepaald, dat de kinderen van Inlandsche ouders, wier maan- delyksch inkomen niet meer bedraagt dan f 125 voor f 0.50 a f 0.25 in de maand en van fatsoenlijke, doch onvermogende menschen, zelfs gratis kunnen worden opgenomen. Het gevolg hiervan is, dat nu allerwege de Europeesche scholen bestormd worden door aspiranten van Inlandschen bloede. Jammer is zeker, dat als eisch nog steeds gesteld wordt, dat de kleintjes eerst voldoende Nederlandsch moeten kennen, willen ze de lessen in de laagste klasse kunnen volgen. Dit wordt niet van de Europeesche leerlingen geeischt en die kennen meestal ook nog geen Hollandsch als ze op school komenOp tal van fröbel- en particuliere schooltjes zijn thans heeren en dames bezig, om de niet-Europee- sche jeugd voor de Gouvernementsschool op te leiden. In Klaten zijn er zoo twee en te Ba tavia alleen zyn door het plaatselijk bestuur in het laatste jaar 27 vergunningen voor der gelijke „voorbereidingsscholen" uitgereikt. Ik voorzie, dat over tien jaar het aantal Hol landsch sprekende Inlanders en Chineezen dan ook verhonderdvoudigd zal zijn. Natuurlijk slaat nu den ouderwetschen Hol lander hier en ook den Indo den schrik om het hart. „Waar moet dat naar toe met onze kinde ren Het hemd is toch nader dan de rok enz. zoo wordt er geprutteld. Sommigen zijn zelfs plotseling erg braaf en dus bang, dat hun kroost van de niet-Europeesche kame raadjes allerlei slechts zullen leeren, dat ze on godsdienstig zullen worden enz. enz. Nonsens- praatjesMen ;s bang voor concurrentie la terVolgens alle onderwijzers die ik tot nog toe sprak, munt de Inlandsche jeugd uit in ijver, aanleg, bevattelijkheid en goed gedrag. Mr. Abendanon, Uw naam zal hier later door het dankbare nageslacht met eerbied worden uitgesprokenU hebt als Lid van het Hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond (Indische Tak) begrepen, wat er ge daan moest worden. Richt nu nog bij elke school eene voorbe reidingsklasse op, voor Indo's en niet-Europe- anen, eene voorbereidingsklasse waar, volgens de Fröbel-methode, door gediplomeerde onder wijzeressen de kleintjes spelenderwijze vol doende Hollandsch geleerd wordt. Verder ook spoedig de noodige scholen bij bouwen en meerdere onderwijzers uit Holland gevraagdStraks komt er overal plaats te kort Ook de Dokter djawaschool en de Opleidings school voor Inlandsche hoofden zullen weldra te klein blijken. Alle niet-Europeesche Ambtenaren laten thans reeds hun jongste kinderen naar de Hollandsche scholen gaan. We zyn middenin de evolutie, trots het gejammer en geweeklaag van de dompers, zoowel in de Europeesche als in de Inlandsche maatschappij. De bedienden van den Rijksbestierder dra gen een lint van groene zijde met gele randen om den hals. In den Kraton dragen ze een geel lint met rood omzoomd en kleine gou den kwastjes. Ook aan het Hof te Djoeja moet die gewoonte bestaan. Een dei* jongelui ver telt ons nu de volgende legende, aan dit oude gebruik verbonden. In overoude tjjden zond er eens 'n Javaansch Vorst eenige dienaren met geschenken naar een vazal. Onderweg kregen de lui 't wat warm en daar er vlak bij een rivier stroomde, gaven zij aan voorbijgangers last, om even op de cadeaux te passen, want ze wilden baden. Ze kwamen toen bij ongeluk terecht in het Rijk der watergeesten, werden daar flink ge trakteerd en vergaten er door 't fuiven al spoedig den tijd. Toen zij na eenige weken van pretmaken plotseling schuld bewust wer den en terug wilden naar boven, om de ge schenken verder aan hun adres te bezorgen^ brachten de gulle gastheeren hen weder naar der. oever. De inlanders, dié nog steeds ge trouw op de cadeaux pasten, herkenden hen echter niet meer en weigerden daarom 't hun toevertrouwde af te geven. De bedienden moesten toen weer naar huu Vorst terug en we(J om de bewijzen voor hun identiteit te ha len; Van af toen moesten, ter voorkoming van dergelijke moeilijkheden, de dienstbaren van den Sulthan een lint van bepaalde kleuren om den hals dragen. Wat het op de Recepties bij den Rijksbe stierder ook al zoo gezellig maakt, dat zijn de ïnoeie nummers door het Javaansche strijk orkest uitgevoerd. Voor de kenners en liefhebbers schrijf ik hier even het programma af. 1. Spreken is zilver en zwijgen is goud, Marsch gecomponeerd door Radhen Adjing Soedarni, eene nicht van den Rijksbestierder. 2. Ouverture zur Oper Norma Bellini. 3. Im Zigeuner Lager R. Sperber. 4. Zwei gesprachJ. van Ham 5. Nebelbilder PhantaisieLumbye. 6. Potpourri La Traviata L. Stamij. 7; Souriri d'Avril Walzer. M. Depret. 8; S'il vous plaitR. Eilenberg. De Rijksbestierder is een bijzonder vriend zoowel van Javaansche als van Europeesche v»st en onderhoudt de noodige artisten voor verschillende orkesten. Zoo woonde ik in de Javaansche Sociëteit Habiprojo reeds een gamalan-concert met Javaanschen zang by, zoo in-goddelyk mooi, dat slechts een Henri Borel de noodige woor den zou kunnen vinden voor eene beschrijving. Het „Strijkorkest van den Kepatihan" oefent zich 5 a 6 uur per dag, is veertig leden sterk én staat onder directie van den muzikalen Radhen Mas Sasra Margansa, schoonzoon van den Rijksbestierder. Dirigent is M. Titi Siooro. Ik hoorde in Indië nog nooit zoo heerlijk mooi spelen en het is zeker het eenigste goede orkest wat we hier hebben, en zou zelfs in Europa, volgens de kenners, uitstekend voldoen. De tyd vliegt intusschen by den Rijksbe stierder om, men zou zoo- graag nog een paar uur langer blijven, doch om half negen slaat 't klokje van gehoorzaamheid. Een vlotte uit- smytmarsch en met een buiging en handdruk nemen de gasten afscheid van het nobele echt paar en hunne sympathieke familieleden. Solo. Lt. Clockeneb Bbousson, b. d. Van 814 November. ONDERTROUWD W. F. Corne', wednr. 51 j. met M. Dekker, jd. 32 j, G. M. de Broekert, jm. 40 j. met R. van Herwynen, jd. 23 j. F. F. Joosse, jm. 25 j. met J. A. de Jong, jd. 25 j. M. J. Francoijs, jm. 23 j. met D. Dinge- manse, jd. 25 j. G. Bliek, s. 35 j. met P. M. Labruijère, jd. 23 j. D. Step, jm. 26 j. met M. J. Geervliet, jd. 24 j. H. Lanser, jm. 46 j. met J. Westveer, jd. 42 j. J. de Grave, jm. 27 j. met J. Leys, jd. 24 j. B. Filius, jm. 32 j. met M. Houterman, jd. 24 j. GETROUWD: J. Joziasse, wedr. 26 j. met J. A. Jongepier, jd. 26 j. C. Klercq, jm. 23, j. met B. Visser, jd. 21 j. J. B. Biondina, wedr. 44 j. met M. Louws, jd. 34 j. J. Geldof, wedr. 46 j. met P. S. Hubrechtse, jd. 40 j. M. Isen- doorn, jm. 29 j. met G. Simonse, jd. 33 j. T. van Moolenbroek, jm. 22 j. met P. van Kleven, jd. 26 j. B. de Ridder, jm. 21 j. met A. Koster, jd. 23 j. BEVALLENM. E. Baan, geb. Grims, d. S. Bassie, geb. Gilde z. M. E. Ooms, geb. But, d. A. M. Dekker, geb. Van Dyk, z. OVERLEDEN F. Augustijn, wedr. van M. C. Dekker, 44 j. J. Vinke, man van E. Rykse, 61 j. T. S. Flipse, d. 6 j. J. P. Meurs, z. 2 j. T. Klaver, z. 3 j. S. Matthijsse, d. 1 md. B. Braasem, ongeh. z. 55 j. C. M. Wenstedt, vrouw van L. L. Garstman, 61 j. G. Boogaart, man van E. P. van der Eist, 68 j. De ondergeteekende houdt zich beleefd aan bevolen als en al wat tot het vak behoort. LANGEVIELE. Koffie of Koffieboonen, uitmuntende kwali teit 6 cent per ons. TIMMERMANS. Noordstraat. a 10 cent zyn klein maar rein. Lange Breestraat O 157. Smederij en Rachelmakerij Ruim gesorteerd in Gegoten en geslagen Haar den, Kachels en Fornui zen, gepoetste ep in vuurvcrlakte aan uiterst laaggezette prijzen. TEVENS EEN GROOTE PARTIJ GROOTE VIJGEN 8 cent de 5 ons, zeer grove en blanke Ryst 6 cent de 5 ons, nieuwe Krenten 10, Havermout 9 cent de 5 ons. TIMMERMANS. Noordstraat. Ruim voorhanden best Rundvleesch, als Lappen 30, Krippen 20, Gehakt 25 Cent per pond. HENDRIKSE, Varkensmarkt. tegen contante betaling geheele of gedeelten van Inboedels, Winkelopruimingen, Goud, Zilver, Antiquiteiten, enz. Geheimhouding ver zekerd. Brieven onder lett. B, bureau van dit blad. Adres B. J. GOETHART, Schilder, Gravenstraat,

de Faam | 1904 | | pagina 1