Heeren en Kinderkleedingmagazijn; Hout mi Maner nabootsing enz. H. J. PENN1NGS. k 0. LITTOOU kt. k. sloover, Grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit DEMISAISONS, STOFFEN en Goederen voor het naderend seizoen. 8. J.F ONT EU No. 52. Woensdag 5 October 1904 Achtste «f aar gang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Span j aar d straat. Brijs der Advertentiën van 18 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENHKASSEN. ONTVUSGEir EEN RIJKE KEIJZE Aclvertentiën. Korte Noordstraat L 87, Middelburg. ZIE DE ETALAGE. I1EÏÏWS' 1IDDI11D1CSCI AimtlITIEBLAD FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden LXXVIIL N« 'n kwartiertje „doedoek staatsie", (doe doek beteekent zitten) geeft Zijne Hoogheid een haast onmerkbaar teeken en plotseling verrijzen dan allen van hnn zetels, om daarna w allerplechtigst en langzaam te midden van een schitterenden stoet Prinsen en Pan- dji'r. (zoons van Prinsen) aan te stappen ach ter den Vorst en zyn „vader" den Resident Weer Wilhelmus en Wien Neêrlandsch Bloed, weer luide schelle commando's, tromgeroffel en klaroengeschal, weer het presenteeren der wapens, het saluut met de vaandels Zoo ko men we dan onder 't genot van allerlei soort eerebewijzen, eerebewyzen natuurlijk uitslui tend en alleen voor Pakoe Boewana bedoeld, op de Setinggil lor ('t noordelijke terras) en ook daar worden weer spoedig de plaatsen volgens rang en anciënniteit ingenomen en verover ik mij een zetel naast den Heer Gout, luitenant-commandant van de Lijfwachtdragon ders, iemand, die mij gaarne zoo nu en dan iets over de plechtigheid toefluistert. Van aan- teel;*ien is daar in die omgeving natuurlijk geéj; r sprake, wel jammer anders, want de in- druKken zyn zoo vele en moeilijk te memori- seeren Nu voor u schrijvende, dwarrelt als t ware alles weer voorbij mijn geestesoog en kost mij deze Penkras werkelijk zeer veel moeite. Ik. heb te veel gezien, dat is de kwestie Le Vorst en Harer Majesteits Vertegen woordiger zijn intusschen drie trapjes opge klommen en zitten nu weer deftig op hun dampar's (troonzetels) de Keizer vermoeid ademhalend. Onze „Spijker der Wereld" schijnt me niet al te sterk toe en de galakleeding is nu ook juist niet bijzonder luchtig uitgevallen. De troonzetels staan dus op een soort ver- hooging in de z.g. kleine Bangsal pengrawit, (bangsal beteekent zoo iets als paviljoen en pengrawiteen soort huisje binnen een groo- ter huis aangebracht. De stoelen onder de tratag (eene bedekking of dak van gespleten, plat geslagen en door een gevlochten bamboe) van de Setinggil lor, oostelijk en westelijk van de in het zuiden ge legen Bangsal pengrawit, in vijf rijen neer gezet, staan dus als 't ware aan de voet van den dubbelen troon, en in 't warme zand tus- sehen die stoelen, nemen nu de boepati's (re genten,) panèwoe's en mantri's djero (lagere Kratonbeambten) in onbewegelijke silahou- ding plaats, (sila beteekent de beenen onder het ljjf gekruist, de handen gevouwen en het hoofd eerbiedig gebogen.) Op de stoelen zitten de assistent-residenten uit het Rijk Soerakarta, de oudere broeders van Zijne Hoogheid, Prins Mangkoe Negara Vf, de onafhankelijke Prins in Kolonelsuniform (oyer hem later), de Officieren van het Legioen vsü den Vorst, de Overste Plaatselijke Mili tair Commandant met zijn kapteins en luite nants, de aanvoerders der Solosehe Schutterij (een kranig korps, bestaande uit één hopman en vier lagere sterrendragers, te zamen beve lende over 40, zegge veertig man!) en een groot aantal zwartgerokte en witgedaste bur gers. Voor de landhuurders in Soerakarta is 't bijwonen der hoffeesten eenvoudig eene ver plichting hun door 't huurcontract opgelegd. Alles wat maar een beetje beteekent in de Europeesche samenleving is hier dus verga derd bij den Soesoehoenan, te midden van duizenden gewapende Javanen en 't is daarom dat bij dergelijke kompoelans (vergaderingen! steeds één officier in de benting (het fort) blijven moet en 't garnizoen geconsigneerd is. „Op voet van gewapende vrede!" zei me een pessimistisch aangelegd burger dezer veste. „Een paskwilwas mijn antwoord. „Een pas kwil en onkiesch tegenover den Vorst, die notabene twee zóon's naar Holland gezonden heeft, om te worden opgevoed in westerschen geest!" „Ja twee zoons, daar hebt u gelijk in", zeide onze gerokte vriend, „maar hij heeft hier nog zeven en vijftig kinderen in réserve De Prinsen, o.a. Pangeran Hangabehi, Soe- nan's oudste zoon, gehuwd met eene dochter van den Rijksbestierder, Pangeran Ario Koe- soema Joeddha, een jongen van 16 jaar, kapi tein a la suite van den Indisehen Generalen Staf en lieveling van den Keizer, Pangeran Ario Mataram, u nog bekend van het bezoek op Bandoeng, Pangeran Tjakra Negara, meer bekend als „de Overste Tjakra", een oom van Zijne Hoogheid, bijna zeventig jaar oud, kra nig ruiter nog en gepensionneerd Overste der Indische Cavalerie, zitten allen thans in deemoedige silahouding op 't zand naast de treden van den troon. Een „Fransch huzarenofficier", de Euro peesche wagenmeester van het Hof, staat broe derlijk naast een „ritmeester der Duitsche kurassiers", een gegageerd wachtmeester van het Leger, belast met 't toezicht op cle stal len. Ze verhoogen met hun fraaie uniformen zeer zeker den luister van dit feest. Wie we hier niet zien Den Rijksbestier der of eersten Minister, den zoo machtigen invloedrijken Radhen Adipatie Sasra di Nin- grat, ook wel eens „de Bismarck van Java" genoemd, een man, die feitelijk meer te ver tellen heeft dan Zijne Hoogheid zelf en te vens bezoldigd en beëdigd Hofambtenaar is van ons Gouvernement. De Heer Gout vertelt, dat deze Kandjeng thans buiten wachten moet op de bevelen van zijn Vorst, bevelen, die hem straks zullen wor den gebracht. Wel merken we nog op een dikken Man darijn, den rijken Majoor der Chineezen Be Kwat Koen („Majoor", „Kaptein", en „Luite nant" zjjn de titels der hoofden van vreemde Oosterlingen) en den Moor Akoeaan, een Hol- landsch sprekend Kapitein der Arabieren. Beide heeren zitten ook op stoelen tusschen de Europeanen. Daar klinkt plotseling een liefelijke melodie, het is de Kraton-stafmuziek die nadert en een langzaam, erg langzaam marschtempo aangeeft. De muzikanten dragen een soort van weer baarheidsuniform, zal ik maar zeggen, en be wegen zich bijna onmerkbaar vooruit. En nu krijgen we een voor den Westerschen soldaat al zeer eigenaardigen opmarsch te zien, het zyn vier compagnieën van de Pradjoerit-da- lam, d.w.z. de onbereden „huzaren" van Zijne Hoogheid, onbereden, want ze rijden nooit te paard, al spreekt de Keizer ook trotsch van Zijn cavalerieDe eerste compagnie draagt den naam Tamtama en is de speciale wacht of garde van den Soesoehoenan zelf. De man nen dragen een zwart glimmende koeloek (om gekeerde bloempot) op 't hoofd, een cavalerie- sabel op zjj, een kris in den gordel en een vuursteenkarabijn in den arm. Hierin komen ze geheel overeen met hunne kameraden van de tweede Compagnie, Tjarangan geheeten, de derde Djajingan en de vierde Waningan. De mannen van Tamtama zyn te herkennen aan hun donkerblauwen attilla en korte broek met roode tressen en biesen. Als ik spreek van korte broek, dan moet men zich die zeer col- lant voorstellen, waarvan de pijpen eindigen vlak boven den knie, zoodat dit gewricht en de rest der beenen naakt blijven. De Tjarangan-krijgers; de wacht- of eere- compagnie van de Toean Ratoe (Wettige Vrouw van Zyne Hoogheid) hebben roode tressen en biezen op 'n lichtblauwen ondergrond. De be wakers van 's Keizers Moeder, de „Keizerin- Weduwe" zouden wy zeggen, roode tressen en biezen op 'n lichtgroene kleeding en ten slotte de Compagnie van den nog niet benoemden Kroonprins, de Compagnie Waningan dus, geel op lichtgroen. Die kleurenmengeling bij 't Solosehe Leger maakt werkelijk een aardig effect. Elke compagnie voert een vaandel, voor haar uitgedragen door een luitenant. Plechtig marcheeren de krijgshelden nu in halve-sectie-colonne voorbij, ik zeg plechtig, want goed gericht, de twee gelederen van elke afdeeling, werpen zy op de maat van de zeer langzame marsehmuziek hun beenen hoog uit en plaaten hun voeten dan telkens, niet als 'n gewoon mensch, doch .ja hoe zal 'k u dat nu duidelijk maken, wacht ik ben er al by het marcheeren komt de rechtervoet steeds links voorwaarts van den linker-dito en om gekeerd de laatste rechts voorwaarts van den eerste op den grond, bij welke wijze van loo- pen het geheele lichaam telkens meehelt naar links of rechts de armen aan 't lijf gesloten blijven. Een „Paradepas" heusch niet vreem der dan de voorschrevene by het Nederland- sche LegerHet tempo is nog wel iets lang zamer dan by eene militaire begrafenisIk wed, dat nu alle lezers dien pas kunnen uit voeren, al zullen ze 't voorloopig niet zoo élégant doen als de slankgebouwde keursol daten van de „Keizerlijke Garde." Een paar zwenkingen, gevolgd, door 't links in bataille komen en we zitten er tusschen. Ik kjjk den pessimist van zooeven eens aan en je kunt 't op z'n gelaat lezen, dat hij zich als gevangen gevoelt. De man is bepaald een beetje wit om z'n neus Ik wys onzen held op de beide stoere Euro peesche cavaleristen met getrokken sabel rechts en links en in de onmiddellijke nabijheid van den Soesoehoenan. De dappere zucht benauwd „ja, ja, ik snap 't maar al te goed, gewapende vrede Er zijn heel wat hazen hier onder de Euro peanen in Indie, menschen die voor een hadji sidderen en steeds maar weer terugkomen op 't flwaze chapiter: de prang sabil of „heilige oorlogWe komen daar van zelf later by 't opstootje in d3n Oosthoek op terug, doch 'k wil nu wel al reeds verzekeren, dat al die sensatietelegrammen en correspondent!e's in de Indische dagbladpers, meestal de treurige uiting zijn van een verontrust geweten en gebrek aan mannenmoed. Van een „wijdvertakte samenzwering over Java" is geen sprake, wel van een troepje blanke „ondernemers", die zoolang de bruine arbeiders lijdzaam waren, o zoo'n toon aan sloegen en o zoo'n misbruik van die domme groote kinderen maakten, om by 't eerste ge brul van den lang getergden tijger, te ver- bleeken van schrik. Het „Leger" van Zijne Hoogheid den Soe soehoenan is vyf en twintig honderd man sterk en bestaat uit zes compagniën Infanterie, ééne compagnie Vesting-Artillerie en vyf compag niën „Cavalerie" zonder paarden. Het geheel staat onder commando van den u reeds bekenden Kolonel Radhen Mas Ario Koesoemo Winoto, denzelfden vriendelijken man, die my den eersten avond in het rijtuig naar den Keizer br.acht. De troepen zyn bewapend met oude vuur steengeweren en dienen alleen voor „staatie", zooals ook de Javanen 't noemen en voor wachtdienst in den Kraton. Om de vijf dagen toch komt elk „soldaat" vier en twintig uur onder de wapenen, zoo dat het in den Kraton altijd een militaire boel is. Er zijn verder drie groote feesten bij de Moslims n.l. Maulid (Mohammad's geboortedag), Id'oel fitr ('t einde der Vasten) en Id'oel Qor- ban (het groote offerfeest, dat gevierd wordt op den lOden dag van de twaalfde maand, als de pelgrims te Mekka offeren op de plek, waar Nabi Ibrahim, onze vader Abram, zijn zoon ter slachting wilde leiden.) De. thuisgeblevenen brengen dan op dien dag ook hun offer in den vorm van een sedekah of feestmaal en komen ook samen in het be dehuis. Deze drie feesten nu heeten bij de Javanen garebeg moeloed, garebeg poeasa en garebeg besar en vooral bij die drie gelegenheden doet „het Leger' 'dienst. Dan moet er geparadeerd en gedefileerd worden, dan wordt er met ka nonnen en geweren gevuurd, dan moet vooral ook de dessaman van buiten een goed denk beeld krijgen van de macht en het aanzien van den Keizer. Drie dagen te voren mobiliseeren de troe pen, komt alles één ochtend onder de wapens en dan wordt er geëxerceerd, geoefendZe moeten dan flink aanpakken, vooral de pas ingelijfde soldaten en de heele grap duurt van 6 uur 's morgens tot ongeveer 12 uur 's namiddags. De „cavaleristen te voet" ontvangen by die gelegenheid hun mooie uniformen uit de ma gazijnen van den Kraton, en ook de Infan terie en de Artillerie krygen de paradespullen en zijn dan gekleed in de oude uniform van het Indische Leger. De Infanterie staat nu buiten op de Noor delijke Aloen-aloen en de Artillerie is opge steld bij de groote kanonnen, vlak voor de Setinggil Lor, kanonnen gericht op het Noor den, op de stad De volgende week zullen we u het slot van het feest beschrijven met nog eenige bijzon derheden van het Kratonlegertje. Solo. Lt. Clockknbe Bbousson, b. d. Op de Internationale Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Londen in het Cristal Palace (Augustus-September) is de firma P. Molenaar Co. te Westzaan weder bekroond met de Gouden Medaille voor haar artikel Kindermeel. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 27 Sept. tot 3 Oct. ONDERTROUWD: J. Dommisse, jm. 27j. met M. E. Fraser, jd. 28 j.G. A. van Beij- num, jm. 37 j. met J. P. du Bois, jd. 34 j. A. Antheunisse, jm. 23 j. met W. Poppe, jd. 24 j.M. van Helleman, jm. 25 jaar met P. Meulmeester, jd. 21. GETROUWDK. Davidse, jm. 28 j. met T. Coppoolse, jd. 23 j.C. M. van Rijswijk, jm. 24 j. met R. R. Rieffenach, jd. 25 j. BEVALLEN A. van Oss, geb. Ilildeskeim, d. J. W. Hooftman, geb. Nachtegaal, z;, M. Jongepier, geb. Corstanje, z.T. Vermeulen, geb. Hoogendoorn, z.M. Davidse, geb. Francke, z.M. Cammelot, geb. Harpe, z.M. Ver- schoore de la Houssaije, geb. Van Eyzeren, z. M. C. G. Ceulen, geb. Le Jeune, z. OVERLEDENW. M. J. Meeuwse, man van S. van den Broeke, 34 j.J. T. van Bo ven, d. 2 m.; W. J. Weeda, z. 17 m.M. M. Machielse, d. 5 j.J. B. Steyn, 3 w.G. L. Inkman, man van P. J. Poulyn, 75 j.J.Frank, man van M. Westendorph, 59 j.P. Pieterse, man van J. H. van der Harst, 85 j.J. H. Hubregtse, wed. van C. J. Merk, 65 j. Ondergeteekende maakt bekend, dat hy ge durende de wintermaanden een cursus opent in Beleefd aanbevelend, Zusterstraat I 107. Het Schoenmagazyn „de Concurrent", is zeker het beste adres, voor allen die gesteld zyn op net, fijn en sterk Schoenwek. Ruime voorraad in de netste ledersoorten en modellen voor Heeren, Dames en Kinderen. Ook zeer sterke Schoollaarzen en Werkschoenen. Salon-, Reis- en Werkpantoffels, ook zomerwerk in bruin, grys, zwart enz. in ruime keuze. Door zeer grooten aankoop in vorige prijzen, ben ik in staat toch goedkoop te kunnen ver- koopen. Beleefd aanbevelend,

de Faam | 1904 | | pagina 1