Wed. M. Visser iolheek voor Echt ZeeuwschBruinbrooi en k 0. LITTOÖIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste pnbliciteit. Bonwknndige lessen. Lako's Tafelbesclmlt J. VAN PAGE. Wagenaarstraat E llla Mo. 49. Woensdag 14 September 1904, Achtste «Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid typ an j aar d straat. JPrijs der Advertenttèn: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 6 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENKRASSEN. P. B. Steeds voorradig: Heeren- en Kindercostuums, Pantalons enz. in alle Haten en nieuwste modellen. Scherp O 7 W /I A7 T P I 7 AT Groote sorteering O. IJ 1\ IJ L*J IV, WERKGOEDEREN, arruiPïtstraat in effen en 8estreept EnB' lx/ tiuvii&bi Hui* Leer en Manchester. eoncurreerende Pr ij zen. Aclverteiitiën. P. ZEVENHUIZEN Azn. Architect. DAM geplaatst is met haar Kraam, neerlijk is (le Taardpoeder voor 'h fl. 30 ct., 1l2 fl. 171/2 ct., idem Volksdrank 1,i fl. 20 ct., Limonade f/é I2V2 ct. prima Zeeuwsch Tarwemeel Kosteloos BOEKEN verkrijgbaar 's Maandags en 's Woensdags van 12"2 uur. 1IDDILBURGSC ADVERTENTIEBLAD DE FAA UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LXXV. We hebben hier op Solo by na geen tyd om eens rustig en kalm te schrijven. Elk oogen- blik toch komt er 'n invitatie voor dit of voor dat. M'n aanteekenboekje wordt daardoor met zoo schrikbarend veel nieuwtjes volgekrabbeld, dat we er zeker weer driekwart van zullen moeten schrappen. Overdag dan bijna voortdurend in touw, meestal telefonisch opontboden by 'n Prins of anderen grooten mynheer, resten mij alleen nog de nachtelijke uren tot wat pengekras Als 't zóó doorgaat, vlucht ik misschien nog eens 'n paar etmalen naar buiten, naar Klaten b.v., om daar op m'n gemak en ongehinderd myn brieven uit te werken. Enfin laat ik nu maar niet mopperen, als reisbeschrijver had ik 't zeker slechter kunnen treffen en te veel stof is voor een journalist op slot van rekening nog zoo kwaad niet. Wy zullen het dan eerst eens hebben over de zoo merkwaardige Solosche feesten in de derde maand van het Moslimsche jaar. Ook de Mohammedanen hebben hun twaalf maan-maanden. afwisselend 29 en 30 dagen tellend. Het Moslimsche jaar heeft dus 354 (n.l. 6X29+6X30) etmalen en daardoor 11 da gen korter dan ons Europeesche zonnejaar. De Arabische namen der twaalf maanden zyu 1. Moeharram, de maand van de Hassan- Hoessingfeesten (zie Penkras uit Padang), 2. Safar, 3. Rab'i al-awwal, op Java: Moeloed, 4. Rabi al-achir, 5. Djoemada'l-awwal, 6. Dioemada'l-achir, 7. Radjab, 8. Sja'ban, op Javaroewah (allerzielenmaand, de maand, waarin de afgestorvenen her dacht worden), 9. Ramadhan, op Javapoewasa (de vasten maand), 10. Sjawwal. 11. Dzoe'l-ka'dah, en 12. Dzoe'l-hiddjah. Den zesden dag van de maand Moeloed be gon het, en wel met de z.g. Seketèn. We ver telden u reeds, dat deze Javaansche jaarmarkt wonder veel overeenkomst heeft, met onze Hol- landsche kermis, alleen missen we er luid ge tier en dronkemanswaanzin. lederen avond nu kwam Zyne Hoogheid de Soesoehoenan Pakoe Boewono Senopatie Inga- logo Abdur Rachman Sayidin Panotogomo X met de Toean Ratoe (Zijne gemalin) en de beide beeldschoone prinsesjes, steeds ook ver gezeld van 't schitterend gevolg hof edelen, over die kermis rondrijden en dat reeds alleen gaf een groote attractie aan het vroolyk Se- katèngedoe. Men had my verteld, dat Pakoe Boewono X, zoo noemt Z. H. zich zelf het liefst, twee zeer goede gaven van moeder natuur had ont vangen en wel een stalen geheugen en een buitengewoon scherp gezichtsvermogen. Van het laatste wil ik u hier een staaltje geven, 't Was de avond na den rit in het keizerlyke rijtuig. Ik wandelde in een eenvou dig khakipakje over de kermis, toen ik plot seling den hofstoet zag aankomen. Nu niet zoo by zonder gesteld op een tweede vermoeiend vraaggesprek met den vorst en bo vendien er in 't geheel niet hoffahig uitziende, dacht ik aan den plicht der militaire sluippa- trouilles„zien zonder gezien te worden" en verborg me snel in een donker straatje tus- schen twee kramen in. Maar jawel hoor, op 't oogenblik dat „de Keizer", op ongeveer 25 meter afstand myn schuilplaats passeerde, zag ik Z, H. strak naar 't steegje turen, zóó strak, dat ik onwillekeurig het hoofd ontblootte en op 't zelfde moment wenkte de vorst met de hand en riep met Zyn ietwat schelle commando stem: „Luitenant! Luitenant! Sini(sine hier). Ik was er toen weer voor 'n uurtje by, want de Soenan had gehoord, dat er een nieuw nummer van het Maleische Tijdschrift Bintang Hindia verschenen was, een nummer dat Hy zelf nog niet ontvangen had en nu moest ik op „keizerlijk bevel" in een der hofrytuigen stappen en vlug naar het hotel, om bedoeld nummer te halen. By Z. H. teruggekeerd, trof ik er den Rijksbestuurder, den Hoofdpengoeloe en den Kapitein der Arabier -n, allen door den „Keizer" ontboden om mede van de partij te zyn. Een der rijtuiglantarens werd nu omge draaid en daar stond ik dan nu, zoowat een half uur lang, tekst en uitleg te geven van de verschillende illustratie's. Een vorstelijk blijk van belangstelling dus, dat mijne mederedac teuren in Holland zeker wel aangenaam zal stemmen Yoor my was 't intusschen wel zeer vereerend, maar toch ook wat vermoeiend om daar, aangegaapt door Europeanen, Chineezen en Inlanders, theorie te moeten houden „op hoog bevel De Sekatèn duurt zes volle dagen en nach ten zonder ophouden, aan één stuk door. Uit de omliggende dessa's (dorpen) komt het landvolk naar de hoofdplaats en geniet er door te kyken naar de feestdrukte der stedelingen. Zelf te arm om mee te doen, willen ze ten minste zien, zien ook den voor hen almachti- gen Vorst uit den Kraton. Zyn ze moe, krij gen ze slaap, dan zoeken ze zich ergens een stil donker hoekje en droomen er dan, buiten in de ongezonde nachtlucht, van rykdom en praal, van vorsten en prinsen. Jammer, dat 't bijna iederen avond regende, een ramp vooral ook voor die daklooze ker misklanten uit den omtrek, al kon het blijk baar de stille vreugde niet vergallen! 't Was typisch om te zien, hoe weinig het publiek er zich van aantrok. De aloen-aloen stond zoo nu en dan blank van het water, maar toch bleef iedereen dapper de elementen trotseeren, ter wijl de dames en heeren van het overheer- schende ras hun schoenen en kousen uittrok ken en barrevoets gingen, als de armste bruine broeder By zoo'n stortbui maakten de verschillende eet- en drinkgelegenheden goede zaken en vooral de Javaansche sociëteit Habiprojo liep dan ook stampvol. Wat my het meest op de Sekatèn aantrok Het was de tentoonstellingsloods, tegelijk ver kooplokaal, op initiatief van den Rijksbestuur der kandjeng Radhen Adipati Sosro di Nin- grat, opgericht. Hier toch werden allerlei nij verheids-artikelen uit de Residentie verkocht en hier zagen we weer voor de zooveelste maal, waartoe den Inlander in staat is en hoe veel geld hij zou kunnen verdienen, wanneer op prachtische wyze afzet naar Amerika ge vonden werd. Ik heb daar vroeger uit Batavia bij de be spreking van „Oost en West" reeds overge schreven, doch het schijnt tot heden nog maar geen resultaten gehad te hebben, behalve dan de voor een tienduizend gulden gedane bestel lingen uit Holland, bestellingen, die het beste doen hopen voor de toekomst. De werklieden verkochten hier zelf hun waar en naar we met genoegen mochten vernemen, is er heel wat omgezet in die paar dagen. Ook Zyne Hoogheid liet zich niet onbetuigd en bracht een slordige drie duizend gulden onder die menschen. Terwijl de menigte zich op den aloen-aloen amuseert, gaan wy eens een kijkje nemen by de mesdjid ageng (groot moskee), een monu mentaal wit gebouw met een voorpleintje aan de westzijde van de zandvlakte gelegen. Het voorpleintje is van de aloen-aloen geschei den door een fraaie witte poort, waarvan de groote opening in het midden thans door een hek gesloten is en alleen gebruikt wordt, wan neer de Soesoehoenan zelf met 't Hof een te- biran of bidstond gaat by wonen. Rechts en links van 't hek vindt men kleine poortjes en boven in den muur is een ge kroonde X. aangebrachtPakoe Boewono de tiende Op 't moskeeplein is het vol Javanen, die er luisteren naar de krachtige toonen van de vorstelijke gam elan's, volle heerlijk sehoone bronsklanken die een machtige tegenstelling vormen met het lawaaierig gedoe en de valsche muziek op de Aloen-Aloen. Ik sprak van gamelan's, want er zyn er twee, die elk geplaatst zyn in een soort van steenen terras, vierkant en aan alle zyden open, doch overdekt. Die terrassen, Noordelijk en Zuidelijk van 't pleintje gebouwd, vlak by de poortjes in den hoogen witten muur, wor den seketenans genoemd. Voor hen, die nog nooit van een gamelan mochten gehoord hebben, ben ik verplicht hier even een en ander van dit merkwaardige Javaansche orkest mede te deelen, terwijl de vele beoefenaars van toonkunst in Holland zeker ook wel belang zullen stellen in de mu ziek hunner bruine kunstbroeders. Zoo'n gamelan dan bestaat uitstrijk-, blaas-, tokkel- en slaginstrumenten. Tot de strijkin strumenten behoort de rebab, een tweesnarige viool, die meestal de melodie leidt en door den kapelmeester den loerah genong zelf bespeeld wordt. Tot de blaasinstrumenten behooren de soe- ling of Javaansche fluit en soms ook de se- lompret of trompet, tot de tokkeldito'sde kendang en ketipoeng, oostersche trommen, zooals men ze in Holland wel eens gezien heeft bij rondreizende troepen Arabieren en andere Aziatische of Afrikaansche gezelschappen. Ze zijn kegelvormig en er worden verschillende doffe tonen aan ontlokt, door met de rechter- of met de palm en de vingers daarvan, het groote en met de linkerhand het kleinere vel te bewerken. Tot de slaginstrumenten die met hamertjes (taboeh's) bespeeld worden, behooren ten 1ste de bonang's, metalen ketels, van onderen open en op koorden rustende in een op vier pooten geplaatst houten raam. Aan den bovenkant dier ketels is een half bolvormige verhooging (pentjoe), waarop de muzikant met z'n taboeh's (in eiken hand één) moet slaanten 2de de saron's, in geest van onze bekende kinderglas piano's, met zes a zeven metalen toetsen van links naar rechts kleiner wordende en die ook met zoo'n taboeh worden bespeeld. Onder de slaginstrumenten behooren ook de gambang's, twee in getal (een met houten en een met metalen klankstaven), de u welbekende gong's, de bedoeg, een soort turksche trom, hangende in een raamwerk enz. enz. Er zyn totaal 24 spelers rroodig, die allen by of met hunne instrumenten op den grond zit ten. Ik zeg „noodig", wanneer men tenminste wjrkelyk mooi wil hooren spelen, en bij de Vorsten, Prinsen en Regenten is dit dan ook altijd het geval, doch in de dessa's, by de fuifjes der kleinere lieden, behelpt men zich natuurlijk met minder en is de muziek dan ook meestal niet bijzonder indrukwekkend. Naar den toonaard, waarin de instrumenten gesteld zyn, onderscheidt men de gamalan in salendro met hooge klanken, en pèlog met la gere tonen. Zes dagen en zes nachten wordt hier de sekatèn bespeeld en zullen zy 't ommuurde voorplein van den mesdjid met hun goddelijke tonen vullen, zes dagen en zes nachten stroo men de Javanen ook naar binnen en naar buiten, steeds rechts houdende, enkelen slechts Vrijdags d. w. z. van Donderdag- tot Vrijdagavond (zonsondergang) wordt geen ga melan bespeeld, want dan toch mag volgens den Islam geen gong geslagen worden. Bovendien rusten de nyaga's, de gamelan spelers, nog telkens even op de uren van het gebed, die echter zeer profaan aan wat stroop met ijs en een strootje (inl. sigaret) worden gewyd. om daar in het godshuis te bidden, de mees ten om te genieten van den zoo heerlyk schoo- nen ernstigen gamalanzang. In den morgen van den 11 den Moeloed ko men hier alle hadji's en Moslimsche vreemde lingen alsArabieren, Maleiers, Mooren, enz. aan de moskée, waar hen dan door ambtena ren van den Kraton, elk één gulden als gift van den Keizer geschonken wordt. Zelfs zeer gegoede personen komen diejaar- lyksche aalmoes opstrijken Solo. Lt. Clockenbb Bbousson, b. d. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 612 Sept. ONDERTROUWDH. Ladenberg, jm. 21 j. met A. Marys, jd. 19 j. J. Jansen, jm. 30 j. met J. P. Adriaansen, jd. 25 j. C. M. van Rijs wijk, jm. 24 j. met R. R. Rieffenach, jd. 25 j. P. Ooms, jm. 23 j. en M. E. But, jd. 21 j. M. Ossewaarde, jm. 25 j. met J. van Ree,jd. 26 j. GETROUWD: J. van Eek, jm. 27 j. met J. C. M. Gort, jd. 23 j. B. Poelman, s. 36 j. met G. Joosse, jd. 33 j. J. Baard, jm. 23 j. met M. G. Akkerman, jd. 23 j. N. Bosschaart, jm. 22 j. met M. F. W. van de Putte, jd. 20 j. C. Cornelisse, jm. 23 j. met J. Davidse, jd. 22 j. BEVALLENM. Noom, geb. Groenenberg, d. J. B. Steijn, geb. Visch, d. J. Fanoy, geb. Verschiere, d. A. Schrijver, geb. Geyp, d. S. C. Nieuwland, geb. Hertogs, z. OVERLEDENW. van Wenen, ongeh. d. 83 j. 0. C. J. Minet, man van O. Steffens, 68 j. J. Gideonse, wednr. van S. Willeboordse, 81 j. Ondergeteekende beveelt zich aan voor het maken van i, i/vuevimvu, en het geven van maakt haren geaehten clientèle bekend, dat zy wederom op den zich minzaam aanbevelende. zeer fijn, 24 stuks voor 10 cent. MOSCOVISCH, CITROEN en AMANDELTAART 40 en 221/2 ct. Een delicattesse voor jong en oud is GEMALEN MUISJES a 25 cent per ons. Likeuren zonder alcohol in vele smaken. Op veler verzoek bericht ik, dat het BROOD scheikundig is onderzocht door den heer VAN DER HARST, Apotheker, Kortedelft, als zynde geheel zuiver van gebakken, zonder eenige bijvoeging of schade lijke bestanddeelen. Attest van den scheikun digen ligt voor ieder ter inzage. Onder beleefde aanbeveling, Langeviele. DE JONGE. j*

de Faam | 1904 | | pagina 1