8. H. J. PENN1NGS. Ooncurrentie onmogelijk. O. JU \J JM 1 Hj ItJ IV, WERKGOEDEREN, Gravenstraat. 11 figg ONTVANGEN: VOOR f23,50 A. 0, UTJGGIi Az. Grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid 1. Grootste publiGiteil Scherp concurreeren.de Pr ij zen. Heeren- Dames- en Kinder- PARAPLUIES, Gloria en Zijden PARAPLÜIES A. GEENSEN, L. 3. GOBETZ, Koestraat. Hebt gij Kiespijn??? UT©. 48. Woensdag 7 September 1904. Achtste Jaargang INDISCHE PENERASSEN. Lxxiv. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Steeds voorradig Heeren- en Eindercostnums, Pantalons enz. in alle Haten en nienvste modellen. Advertentiëii. de nieuwste Stokken en Knoppen. Dam 60, Middelburg. Korte Noordstraat L 87, Middelburg. POETSGRÊHE. hebben reeds baat gevonden, vraag het maar aan ieder die het gebruikt heeft. IS e T DE GROOT, Garst, Winschoten. HEUTS' MI9BELBUB6SC8 UVES1IIIIEBLAJ DE FAAM Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door do geheel* stad gratis verspreid* UIT#® BR Span j aar d 8 tra ah jPrijs der Advertentièn: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden Eindelek kwara er dan toch een oogenblik pauze, want bet rijtuig hield stil voor een mooie kraam, waar Keizer Pakoe Boewana X. inkoopen wensehte te doen. Eerst nü kon ik een blik om me heen wer pen en de vorstelijke personen, alsmede het schitterend gevolg, op myn gemak eens wat nader opnemen. De Soesoehoenan, gehuld in een langen blauw zyden mantel, van voren open, zoodat het bruin fluweelen hofkostuum zichtbaar was, schitterde van de diamanten. Op den voorsten tip van Zijn strakgespannen hoofddoek, op Zyn borst, aan Zijn horlogeketting, manchet- knoopen en ringen, overal flikkerde steenen, te samen zeker wel voor een waarde van een ton gouds. Een prachtig gebatikte saroeng, waarin van voren een ook al weer met dia manten als bezaaide dolk stak, bedekte het onderlijf, terwijl een poesakakris ter waarde van zestig duizend gulden op den rug werd gedragen. Pakoe Boewana X. heeft een hoogst eigenaar dig doch fijn besneden gezicht, jammer dat het geel geblanket is en bijgewerkt met bruin, karmijnrood en zwart. Zoo zijn b. v. de wenk brauwen geheel weggeschoren en vervangen door twee schuin naar boven loopende licht bruin geschilderde kunst-dito's. De neus is licht aristocratisch gebogen. Een dun, scherp- geteekend en bruin geschilderd kneveltje geeft een bepahld typisehen trek aan den vrij grooten mond, die jammer genoeg ontsierd wordt door, de volgens den adat, zwart geschilderde tan den. 't Meest opvallend zijn zeker wel de buitengewoon groote oogen, die onder het zenuwachtige, haastige spreken van den Yorst, als uit hun kassen dreigen te rollen. De tot Haar groot leedwezen kinderlooze Toean Ratoe, een eigen zuster van den onaf- hankelijken Prins Mankoe Negara, sprak slechts enkele woorden ter minzame begroeting. Ook Zij schitterde van diamanten en heeft een lief vriendelijk doch niet bepaald mooi gelaat, terwijl de beide Hollandsch sprekende prin sesjes daarentegen, meisjes van om en bij de veerti en, 'n paar heerlijk schoone kinderen zijn, die doen denken aan Sulthans dochters uit de Duizend en Eén nacht, 't Moeten dan ook de lievelingen van Papa wezen, naar ik later hoorde en in stilte benijdde ik reeds de gelukkige Pangèrans, die nu wel spoedig door den Soesoehoenan tot Eehtgenooten dier Prinsesjes zullen worden aangewezen. De Indo-Europeesche koetsier en ook de Inlandsehe lakeien, die naast de paarden liepen, waren gekleed als Fransche Huzaren met roode kepi's licht blauwe, zwartgetreste attila's en wfjde roode pantalons. Een oude Javaan, met 'n bril op zijn neus, hield een buitengewoon grooten gouden song song boven het hoofd van zjjn Keizer, 't Was wel avond en het regende niet, maar toch, als symbool van de vorstelijke macht, blijft de pajoeng zelfs ook dan nog onmisbaar Ge herinnert u wel, wat ik reeds vroeger over de hypnotische werking van zoo'n gouden zonnescherm heb medegedeeld. Terwijl de Keizerin en de Keizer Hunne inkoopen deden, maakte de hele ruiterschaar front naar het rijtuig. De cavalcade bestond uit rijk gekleed e Prinsen en Prinsjes van den bloede, hoogadelijke Kratonambtenaren, ver schillende rijksgrooten, Javaansche lansiers, jeugdige elegante pages, officieren der Prad- joerit-Cavalerie, evenals de Kolonel gestoken in de oude uniform van het Leger, met giberne en oranjesjerp om, alsmede uit nog een twin tigtal kranige Europeesche cavaleristen, de z. g. lijfwachtdragonders, waarvan er totaal vijf en zeventig onder commando van den 1ste Luitenant Gout z. g. voor de noodige „staatsie" van Zijne Hoogheid hebben zorg te dragen. Zfl bewaken ook den Kraton en vergezellen Zijne Hoogheid overal, waar Hy maar gaat. 't Is een goed baantje voor onze cavaleristen, want de Soesoehoenan is erg royaal, waar het Zjjn Europeesche gardesoldaten geldt en de dienst is niet zwaar, veel lichter tenminste dan bjj het Regiment. Alleen zeer oppassende mannen worden by die Lijfwacht geplaatst en provooststraf b. v. wordt onverbiddelijk gevolgd door terugzending naar het Regiment. Ook Kolonel Radhen Mas Haryo Koesoema Winata, die plotseling verdwenen was, merkten we nu onder de voorste ruiters op. Alle Inlanders in den omtrek waren eerbie dig neergehurkt, de handen daarbij als tot een gebed gevouwen, 't Is in het Oosten heelemaal geen adat om een Yorst methoerah's en gewuif te begroeten. Een Javaan toont zyn liefde en trouw door eene stille hulde en zou ons zoo luidruchtig gejuich by de konink lijke intochten b. v., al zeer weinig eerbiedig vinden Yoor die Oostersche opvatting is wel wat te zeggen 1 Tusschen de neergehurkte massa zagen we ook enkele Europeanen en vreemde Oosterlingen natuurlijk rechtop, doch met ontbloot hoofd. Er heersekte in de nabijheid van 't rijtuig een volmaakte stilte, alles zweeg en alleen de stem van den Soesoehoenan werd gehoord. De Yorst was bezig met inkoopen. Hij acht 't n.l. tot één zijner plichten als landsvader, om iederen sekatèuavond voor ongeveer vijf honderd gulden te verteren en op die wyze dau de verschillende kleinhandelaren eens een voordeeltje te gunnen. Hy betaalt daarbij na tuurlijk grof en zonder tawarren (afdingen). Een der Kratonbeambten, die dien avond den dienst te voet had, zat voor 't vorstelijk ry'tuig neergehurkt en kreeg de bevelen voor den inkoop. Elk oogenblik viel deze ordonnans, zullen we maar zeggen, zyn Vorst als 't ware in de rede, met een snel en kort uitgesproken „noenninggih" dat „ja" beteekent, terwijl hij eerbiedig met saamgevoegde handen een sembah maakte en wel door twee snel op elkaar volgende tikjes der duimen tegen den neus. Yol blijde verwachting stond de koopman, een donkere Moor, een zoon van Marokka, te wachten op de dingen die zouden komen, daarbij met wittandengeflikker verlegen lachen de en buigende in de richting van den Keizer. De orders waren gegeven. Nog een twee maal herhaald „noenninggih", „noenninggih", nog eens een sembah en de knappe slanke ordonnans, ook al weer zoo echt smaakvol gekleed, sprong op en vloog op den Moor af, om hem, eenigszins beschermend uit de hoogte, de wenschen zijns Keizers mede te deelen. De nog steeds lachende, nu voor den adel lijken jonkman buigende Maar, berekende snel hoeveel proeent winst hy wel zou durven ne men, vloog daarna op zyn beurt naar de uit stalkast en haalde een Japansch ivoren sabeltje voor den dag, hoogstens 'n drie gulden waard, dat echter met een muntje van tien betaald werd. Hoeveel de jongeling er zelf later voor in rekening gebracht zal hebben, weet ik natuurlyk niet, doch naar booze tongen my vertelden, verdient zoo'n ordonnans op een koopavond al gauw een honderd pop Nou, 't moet toch op „Leven en laten leven" denkt de „Soenan". Zoo krijgen b. v. de Lyfwaehtdragonders van 't escorte, na afloop van den rondrit voor rekening van den Soesoehoenan een fijn souper met wyn en bier en fijne sigaren. Ze houden dan ook veel van hun Yorst, die cavaleristen, en zouden voor Hem door 't vuur gaan. „Zijne Hoogheid weet wat 'n soldaat toekomt, luite nant zoo sprak dezer dagen nog een der dragonders tot me, „en daarom leve de Keizer!" Daar zette de stoet zich al weer in bewe ging. Voorop zes cavalaristen met getrokken sabel; Achter het rijtuig de schitterende rui- termassa en daaraehter weder eene lange file van hofrijtuigên, waarin de Prinsessen, enkele goendik's (by vrouwen) van Zijne Hoogheid, de jongste zoontjes des Keizers en enkele onden van dagen gezeten waren. Elk rijtuig had zyn eigen pajoeng met eenige poenaka. wans (volgelingen, bedienden enz.) te voet er achter. Weer begon nu Zyne Hoogheid een reeks van vragen, doch ik was in zooverre al een beetje aan vorstelijke nabijheid gewend, dat ik 't waagde ook eens naar rechts en links te kyken, waar dan overal een vroolyk met hoeden zwaaien van Europeanen, 'n stram gesalueer van militairen en 'n eerbiedig neer hurken van Javanen te zien was. Wy passeeren o. a. ook het rijtuig van den Resident de Yogel, die vroolijk verrast opkeek, toen hij bemerkte, dat de audientie-kwestie gedurende de feestweek al opgelost was. Nog bij tal van kramen werd stilgehouden en ingekocht en tot besluit ging de heele stoet in draf de Aloen Aloen af en maakte ik zeker voor het eerst en waarschijnlijk wel voor het laatst van mijn leven een vorsteljjken toer en dat door de met zacht maaulicht overgoten lanen van 't verrukkelijk mooi Solo sf: Zóó was dan mijne eerste ontmoeting met den doorluchtigen telg van een der oudste heerschers-geslachten op aarde en dit openlijk bewys van sympathie, my door den Soesoe hoenan zelf gegeven, opende als by tooverslag ook de dalems der trotsche Pangèrans en Ryksgrooten, zoodat de Penkrasser hier op Solo, thans in den letterlijken zin van 't woord, „een leventje leidt als een Prins". 't Kost me hier werkelijk heel wat moeite om een vrij oogenblik te vinden voor wat schrijverij naar Holland. Als ik in Djocja net zoo ontvangen word, dan zal 't me later in de Gouvernementslanden wel weer danig afvallen, maar enfin, dat is van later zorg, genieten wy thans van 't heden en laten wy deze zoo prachtige gele genheid nu vooral goed benutten, om het karakter en denken der hoogst-geplaatsten op Java eens en voor altyd te leeren doorgronden. Solo. Lt. Clockbnbr Brousson, b. d. Blijkens achterstaande advertentie is tegen Donderdagavond a.s. in de groote zaal van het Schuttershof eene Protest-vergadering uitge schreven tegen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot heffing van eene nieuwe belasting, eene straatbelasting. Daar het protesteeren tegen deze voorgestelde belasting onze volle sympathie heelt, wekken wy tenzeerste tot bezoek van deze vergaderingop. Deze belasting zou inderdaad onbillijk en ongelijk drukken, daarom dient er een krachtig protest tegen te gaan. Niet alleen op eigenaren van panden, maar ook op huurders drukt deze belasting want natuurlijk zullen de verhuurders niet nalaten de huur op te slaan. Zoowel huurders als verhuurders dienen morgenavond deze belangrijke vergadering bij te wonen. Van 29 Aug.—5 Sept. ONDERTROUWD; W. Heeröldt, jm. 26 j. met J. Frelier, jd. 28 j. J. Hanegraaf, jm. 27 j. met C. de Schutter, jd. 25 j. H. Pagter,jm. 25 j. met F. M. A. van Oorschot, jd. 25 j. J. Post, jm. 45 j. met M. W. van Doorn, jd. 80 j. D. Kujjper, jm. 25 j. met J. Starrenburg, jd. 23 j. GETROUWD: I. de Wolff, jm. 29 j. met E. L. M. van Zoom, jd. 18 j. W. Sinke, jm. 23 j. met P. J. Sanderse, jd. 22 j. BEVALLENM. Yerryzer geb. Klooster man, z. A. van Kleven, geb. Brasser, z. M. F. C. van Woerkens, geb. Dierikx, z. S. W. de Leeuw, geb. Van Buuren, z. C. van Dalen, geb. Gernler, z. I J7? i AT HP #,,T I 1 AT Groote s°rteering OVERLEDEN: A. L. Jacobse, z. 3 w. S Godeschalk, vrouw van D. Jobse, 73 j. J. Op 't Hof, man van G. D. Caan, 54 j. 0. C. de Koning, z. 9 m. C. J. H. Wolff, vrouw van W. Flink, 63 j. J. E. Gerritsma, vrouw van H. G. de Bruijn, 71 j. M. J. Schuit, ongeh. d. 21 j. EEN GROOTE NIEUWE ZENDING waarby een groote Collectie Prijzen naar kwaliteit beneden alle concur rentie. Aanbevelend, Het Schoenmagazijn „de Concurrent", is zeker het beste adres, voor allen die gesteld zyn op net, fijn en sterk Schoenwek. Ruime voorraad in de netste ledersoorten en modellen voor Heeren, Dames en Kinderen. Ook zeer sterke Schoollaarzen en Werkschoenen. Salon-, Reis- en Werkpantoffels, ook zomerwerk in bruin, grijs, zwart enz. in ruime keuze. Door zeer grooten aankoop in vorige prijzen, ben ik in staat toch goedkoop te kunnen ver- koopen. Beleefd aanbevelend, ZIE DE ETALAGE. AHOI Overal verkrijgbaar in DOOZEN, FLESSCHEN en BUSSEN. Nieuwe Tweepersoons Veerenbedden met Peluw en Twee Kussens, beste Linnen Tyk gevuld met 60 pond nieuwe zuivere Kippenveeren. N.B. Men kan zich van de vulling over tuigen. Laat dan uw mond niet bederven door opt ide m 9 g uw kiezen te laten trekken, maar koopt een fleschje van de wereldberoemde S KIESPIJNOLIE. Het stilt onmiddelyk de g hevigste kiespijn. Onverschillig uit welke g! oorzaak dezelfde ontstaan is. Duizenden g as 3 a sr <x> Het is geen leugen of bedrog. Zend postwissel a 60 cent en U ont- S* vangt franco een fleschje met gebruiks- p aanwijzing, hetwelk U onmiddelijk van g uw knagenden pijn geneest. Attesten ter inzage.

de Faam | 1904 | | pagina 1