8. F ONTE1JN, 3 IJZEREN TUINSTOELEN Gravenstraat JL D. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit bier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publieiteit No. 41 Woensdag; SO Juli 1904. Achtste Jaargang;. Verschijnt eiken Woensdagavond: wordt door de geheele stad gratis verspreide Hpanjaardstraat» JPriJs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Steeds voorradig: Heeren- en Kindercostnnms, Pantalons enz. in alle Haten en nieuwste modellen. Scherp Groote sorteering WERKGOEDEREN, in effen en gestreept Eng. Leer en Manchester. concurreeren.de Pr ij zen. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Advertentiën. LIJKDIE1NAAB TE KOOP. NIEUWS' HIDDELBDB6SGB ADVERTENTIEBLAD FAAM UITOKVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. INDISCHE PENKRA88EN. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehoudm. LXYI. In Penkras LXV hebben we gezien, hoe in Madoera en op Soerakarta van ouds Inlandsehe Hulpkorpsen dienst doen, korpsen die te velde reeds goed voldeden. Toen ik hier nog, als gedetacheerd officier, in de gelederen stond, kwam ik er als van zelfs toe, het vraagstuk van die Inlandsehe Hulpkorpsen met belangstelling te bestudeeren en door myn intiemen omgang, toen reeds, met vele Inlan ders in zes verschillende garnizoensplaatsen, kreeg ik langzamerhand eene gevestigde opinie. Het zou het Gouvernement zeer weinig moeite kosten om spoedig een bruikbaar Inlandsch Hulpleger op Java en op de Buitenbezittingen te organiseeren. We zouden daartoe in de eerste plaats moe ten nagaan, op welke categorie Inlanders men volkomen zou kunnen rekenen en ik kan u plech tig verzekeren dat zy, die behoorlijk onderwijs genoten hebben (op de lagere Inlandsehe scho len), bijna zonder uitzondering trouwe aan hangers van het Gouvernement zijn. De groote domme massa, die niets geleerd heeft, die niets weet, is en blijft een onbegrijpelijk en gevaarlijk element, dat echter door den invloed van de ons goedgezinde Hoofden gemakkelijk in bedwang kan worden gehouden. Om de geschoolde Inboorlingen nu steeds meer en meer aan het Moederland te binden, werd het noodig geoordeeld, door ontwikkelende en Hollandsch-gezinde lectuur hen te inspi- reeren. Dit is dan ook de reden geweest, dat ondergeteekende, samen met eenige vooruit strevende en loyale Inlanders in Holland, het tijdschrift „Bintang Hindia" oprichtte, een tijdschrift, dat op den omslag o.a. tot leus voert „Sampai mati satia kepada" Sri Baginda Maharadja, wat in het Hollandsch vertaald, beteekent „Tot aan den dood getrouw aan Hare Maje steit de Koningin." Dat het jonge periodiek algemeen bijval vindt, bewijst wel het feit dat het één jaar na de oprichting, reeds duizen den lezers telt, terwijl nog altijd vele abon- nementsaanvragen binnen komen. De „Bintang Hindia" (Ster van Indië) wordt door den Inlander beschouwd als eene brug naar het Rijk in Europa. Het tijdschrift brengt hem nader tot ons volk, dat hij nu beter leert begrijpen en waardeeren. „Onbekend maakt onbemind", zoo zegt een onzer spreekwoorden, en zoo was het, doch zoo zal het hoe langer hoe minder worden. Rond en loyaal licht de „Indische Ster" de Inlandsehe Maatschappij vóór tot het aanknoopen van hechtere banden met het Lage Land ver over de Oceanen. Oranje is de vaan van het blad en de Ne- derlandsche Driekleur wijst Jong-Indië den weg I Hu is de tijd gekomen om den Inlander eindelijk eens vertrouwen te schenken, nu moeten we hem de gelegenheid openen om, als het zijn moet, schouder aan schouder met ons te strijden voor de onafhankelijkheid van zjjn Aziatisch-Nederland Steeds wanneer ik mijne denkbeelden over militaire oefeningen aan de jongeren onder de Indiërs voorhield, werden zij vol geestdrift ge stemd en ik weet, dat, wanneer morgen aan den dag het Indische Gouvernement een be roep deed op de élite van het volk, dat dan tienduizenden zich onmiddellijk zouden aan melden. C. Inlandschsche Hulpkorpsen. In iedere Residentie van Java worde een eskadron bereden Infanterie opgericht, gevormd door adelljjke Javanen en Soendaneezen en ge organiseerd als de Barisan op Madoera. De inlanders zijn goede ruiters, n'en déplaise het oordeel onzer Europeesche Cavalerie-offi- cieren Zeker, ik weet wel dat de Inlandsehe methode van rijden geheel afwijkt van de officieele in Europa, doch dat komt er m.i. al zeer weinig op aan, wanneer zy maar in alle gangen door het terrein kunnen komen. Men geve die eskadrons den naam van „Ko ninklijke Barisan Prijai". Kader en manschap pen komen eenige malen per maand onder de wapenen, zorgen zelf voor het onderhoud hun ner paarden en zijn buiten dienst vrije bur gers. By de oefeningen moeten vooral het vlug kaartlezen, de ordonnansendienst en de ver kenning worden geleerd. Met ingewikkelde exercitiën houde men zich niet op, De uniform moet geheel verschillend zijn van die van het Leger en 'n meer Inlandsch karakter dragen. BewapeningCavalerie-sabel,parabellum-pistool en een Javaansche kris. De manschappen hebben den graad van kor poraal, de korporaals die van wachtmeester enz., evenals bij de Marechaussee in Neder land. In tijd van vrede kan het korps zoo noodig voor gendarme-diensten door het Ci viel Bestuur worden gebruikt, doch in dit ge val worden de manschappen met f 1.daags, de korporaals met f 1.50 enz. bezoldigd. In gewesten, waar door rooverbenden, rampok- kers en ketjoe's de openbare veiligheid te wenschen overlaat, machtige de Regeering het mobiel verklaren der eskadrons. Tot officieren van het korps worden benoemd zeer aanzienlijke Inlanders, die de Hollandsche taal machtig zyn en hunne opleiding ontvan gen bij het Regiment Cavalerie te Salatiga. Die opleiding moet natuurlijk uitsluitend prac- tisch wezen, want de aangeboren militaire slimheid der Oostersche rassen, maakt allen theoretischen bombast overbodig. Men zou dus, alvorens vrijwilligers op te roepen, eerst eene uitgelezen schaar jonge mannen uit alle deelen van Java dienen op te leiden tot aanvoerders. De officieren worden in rang gelijk gesteld met wedana, hebben het recht buiten dienst den pajoeng te voe ren, en ontvangen een traktement gelijk aan dat hunner ranggenooten in het Leger. Bij de keuze der aspirant-aanvoerders lette men vooral op de afkomst, zonen van Regenten zijn als het ware de aangewezen personen. De minde ren kunnen in het civiele betrekkingen be- kleeden, doch zijn gerechtigd, ook als parti culier de ambtenaarsknoopen met gouden W en Kroon te dragen. Het moet als eene groote eer worden be schouwd, deel uit te maken van dit Konink lijke Korps. Bij expedities naar de Buitenbezittingen moet, als Cavalerie gebruikt kan worden, de gelegenheid open zijn voor vrijwilligers uit het Korps der Barisan Prijaji. Onder de wapenen staan zij onder het re glement van krijgstucht en als grootste straf moet worden aangenomenontslag uit het korps. Bij indiensttreding leggen ook de manschap pen den eed van trouw af aan Koningin en Nederland. By mobilisatie worden de eska drons ingedeeld by de Brigaden van het Veld leger. Naast de Barisan Prijaji worden over geheel Java een Leger „Pehlawan Negri" (Landsver dedigers) opgericht. Om by dit korps in dienst te treden, moet de Inlander met vrucht, hetzij op eene Gou- vernementsschool, hetzij by eene zendeling of particulier onderwijzer lager onderwijs hebben genoten en daartoe een certificaat kunnen overleggen. Het korps is verdeeld in groepen van 28 man onder een Inlandsch Luitenant. Vier der gelijke afdeelingen staan onder een Luitenant van het Leger, die de landstaal machtig is en a la suite van zyn wapen wordt gevoerd. De oefeningen hebben ten doel de „Pehla wan Negri" voor den kleinen oorlog op te leiden, dus voor de vechtwyze van het korps marechaussee op Atjeh. Bewapeningmare- chausse-karabyn, marechaussee-klewang en kris. De uniform moet eenvoudig en practisch zyn. De hoofddoek worde o.a. door een slappen strooien hoed tegen de zon beschermd. Niet- adellyke Inlanders, die bij het korps dienst nemen, verkrijgen den titel van „Mas", de Luitenant die van „Radhen Mas" allen zyn vrygesteld van landrente, heerendienst en het betalen van belasting. De oefeningstijd wordt geregeld als by de Barisan op Madoera, de betaling eveneens. De Luitenant staat in rang gelijk met Assistent-Wedana, draagt knoopen met ver gulde W en Kroon en voert een pajoeng. Hy legt den eed van trouw af aan het Gouverne ment. Na 20 jaren dienst worden de pensioenen geregeld als by de Barisan. De leden van het korps kunnen burgerbetrekkingen bekleeden en als beginsel moet worden aangenomen, dat allen die in Gouvernementsdienst treden, tot het korps behooren. De „Pehlawan Negri" zal in tyd van oor log in het eigen gewest optreden, ten eerste om de orde en rust onder de bevolking te handhaven en ten tweede om, zoodra de vij andelijkheden in bedoelde residentie be ginnen, het Leger te steunen door op Inland sehe wijze de zoogenaamden „muskieten-tac tiek" in toepassing te brengen Zooals reeds in de vorige Penkras gezegd, kan ik slechts in losse trekken myn denk beeld over de verdediging neerschrijven. De détails zouden door de Heeren op de Bureaux moeten worden uitgewerkt, doch ik ben heilig overtuigd, dat, wanneer men op de door my aangewezen wyze de strijdkrachten uitbreidde, feen macht ter wereld in staat zou zijn, ons ava te ontnemen Wanneer de bevolking ziet, dat de meer ontwikkelden en de adel naast den Hollander stryden, zal hij als by instinct gevoelen wat haar plicht is. Dan zullen onze troepen overal steun en de vijand alle mogelijke tegenwer king ondervinden, ja, het zou my zelfs niet verwonderen, wanneer ook vele dessalieden de wapens gingen opvatten en op weliswaar pri mitieve, doch in alle geval zeer lastige, in landsehe wyze, den vijand afbreuk deden. In het laatste geval zou zyn leed zeker niet te overzien zijn. Strijdende tegen een geregelde troepenmacht, zou de guerilla der Inboorlin gen het hem onmogelijk maken, behoorlijk te verkennen, zyn transport wezen te regelen en in zijne bivaks rustig te bekomen van den af- mattenden strijd. Er zyn er in den Lande, die maar steeds beweren, dat eene krachtige Marine voldoende zal zyn. Ik voor mij geloof niet, dat wy ooit financieel in staat zullen wezen, eene voldoend sterke vloot in de Indische zeëen te doen krui sen bovendien waar zouden we het machine- personeel vandaan halen Ook vind ik den geest, die tegenwoordig by de matrozen heerscht, zoo in treurig, dat ik maar heel weinig ver trouwen heb in de houding van het zeevolk. Met Matrozenbonden en geestverwanten van Hugenholtz en Staalman verjaagt men geen Japanners van de kust en ik geloof, dat de eer der Nederlandsche vlag heel wat beter be waard zal blyken bij den bruinen broeder dan by de huidige bemanning onzer dure oorlogs bodems. „Janmaat" van thans is wel verbasterd, sinds de schepen drijvende forten en de ma trozen feitelyk werklieden geworden zyn. Ik weet niet of ook by andere Marines de geest zoo slecht geworden is, ik moet het haast wel gaan gelooven. Alleen de stramme Duitsche matrozen maken eene gunstige uitzondering, 't Zijn ook wel niet meer de echte zeelui, doch in alle geval ook geen oproerige burgers, 't zyn soldaten Wanneer alle slechte elementen by de Ma rine zullen zyn weggejaagd, houden we mis schien een goeden kern over van brave stoere zeerobben, te klein echter om een talrijke mo derne oorlogsvloot te bemannen. Laat ons dan die groote dure en onhandige zeemonsters ver- koopenmet een 25 onderzeesche vaartuigen doen we veel meer en, naar ik dezer dagen mocht vernemen, begint men er in Holland thans werkelyk eens aan te denken, om der gelijke goedkoope vaartuigjes aan te schaffen. Ik zou nu ook nog de noodzakelijkheid kun nen betoogen van eene lichtere bewapening voor onze Inlandsehe soldaten, van betere klee ding, en spoedige aanschaffing van snelvuur- geschut (de buitenlanders hebben nu al lang genoeg voor ons beproefd, wy behoeven het niet eens gewichtig dunnetjes over te doen Ik zou u kunnen spreken over de verplaatsing van het Departement van Oorlog, naar Ban doeng b.v., over de oprichting van magazijnen voor munitie en vivres in het binnenland, over het dwaze om byna alles uit Nederland te willen bekomen, waar Indië zelfs op groote schaal geschut, projectielen enz. zou moeten kunnen aanmaken (denk aan Transvaalook over de aanschaffing van Maxim kanonnen by onze Infanterie, over den trein enz. enz. enz., doch dit alles is in onze militaire vakbladen reeds zoo herhaaldelijk betoogd en het heeft tot nog toe zoo bitter weinig geholpen dat ik alleen maar op het voornaamste wyzen wou, op de noodzakelijke versterking der levende strijdkrachten. Wat de buitenbezittingen betreft zal ik kort zyn. Ik zou de daar aanwezige troepen als kern willen beschouwd zien voor de locale verdedi ging, waarby dan vooral gebruik zou moeten worden gemaakt van voorbereide stellingen op strategisch gewichtige en tactisch sterke punten. Overal waar de geest der bevolking goed is, organiseere men Inlandsehe hulpkorp sen, terwijl Europeanen en daarmede gelyk- gestelden verplicht moeten worden aan de ver dediging deel te nemen en, waar mogelijk, militair onderricht te ontvangen. Ik hoop dat de Penkrassen, aan de defensie van Indië gewijd, menigeen tot nadenken zul len hebben gebracht, terwijl ik ten slotte nog eens herhaal, wat ik alreeds in den aanvang schreefde onaf hankelijklieid van Nederland zal niet worden bevochten, zal niet worden beslist in uwe Hollandsche Waterlinie of Amsterdamsche Stelling, maar hier op Java, want Indië verloren^ alles verloren Lt. Clockenbe Bbousson, b. d. Sindangl^ja. ONDERTROUWD: W. A. Jongepier, jm 28 j. met C. J. Jolmers, jd. 24 j. C. Behage, jm. 24 j. met M. J. Koster, jd. 24 j. GETROUWD: S. van Eenennaam, jm. 22 j. met W. P. Andriessen, jd. 22 j. W. Wal raven, jm. 23 j. met S. P. M. Adriaansen, jd. vS@ j- BEVALLENW. J. Mantz, geb. Hulsen boom, d. M. P. Ceulemans, geb. Van Lint hout, d. J. Blankert, geb. Barends, z. S. H. Maartense, geb. Bil, d. M. Franehimont, geb. Moens, z. S. A. Wilderom geb. Kodde, d. M. K. Pleyte, geb. Dirkse, d. C. P. Vendeville, geb. Steketee, d. OVERLEDEN: W. de Rijke, 82j. wed. van S. C. de Lange. B. Leynse, man van L. de Steur, 78 j. P. J. Leynse, z. 10 j. De ondergeteekende belast zich als met het uitvoeren van Begrafenissen. J. P. KUIJPERS, Heerengracht M. 19a Adres bureau van dit blad.

de Faam | 1904 | | pagina 1