s. H. J. PENNINGS. Te Koop gevraagd: k 0. LITTQ0IJ Az. Grootste publiciteit bier ter stede34S0 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit JTF AT in TP J J AT Groote sorteerlnB JT KJ IV 1 .Li IJ IV, WERKG0EDEREN, Gravenstraat. 1B jjjrn eennManSer"" WEGENS OPHEFFING EN VERHUIZING Nederstraat 0 198, Vrij van Alkohol is: ÏCo. 40. Woensdag 13 Juli 1904. Aelitste Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Hpani aar d str nat JJrijs der Advertentiën van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Steeds voorradig Heeren- en Kindercostuums, Pantalons enz. in alle Haten en nienvste modellen. Scherp concurreerende Pr ij zen. BURGERLIJKE STAND VAN MDDELBURG. Ad verton tien. OPGERUIMD. Korte Noordstraat L 87, Middelburg. ZIE DE ETALAGE. MIDDELBÜRGSCS 1D7ERTEITIEEL1D FAAM NIEUWS' ITTTGBTOR Groote letters naar plaatsruimte. Bg abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. INDISCHE PENKRA8SEN. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LXVI. Verwacht van my, hier op Sindanglaja, vooral geen volledig uitgewerkt legerplan. Alle mo gelijke gegevens ontbreken mij er toe, doch wel kan ik u in losse trekken 'n schema ont werpen, dat vakmannen ernstig in overweging wordt gegeven. Zooals de lezers zich herinneren zullen, be handelen wy eerst de verdediging van ons voornaamste eiland, van Java. Ik zou er de weermacht dan willen verdeeld zien in A. Een Veldleger. B. Stellingtroepen en C. Inlandsche hulpkorpsen. A. Het Veldleger worde gevormd door de troepen, die thans reeds onze geheel uit vrij willigers gerecruteerde landmacht samenstellen. Men verdeele het Veldleger in drie Briga den en het worde met een deel der straks te bespreken Inlandsche hulpkorpsen, voor den zoogenaamden bewegingsoorlog bestemd. Het gebrek aan cavalarie (zie Penkras LXIV) moet o.a. worden verholpen door bereden in landers van de onder C. bedoelde weermacht. Elke Brigade toch moet by mobilisatie over minstens acht honderd geoefende ruiters kun nen beschikken. Er worde verder zorg gedragen, dat allen zeer valide officieren en minderen by het Veld leger zijn ingedeeld, terwijl reconvalescente militairen tydelyk gedetacheerd worden bij de troepenmacht genoemd onder B. De Brigaden van het Veldleger zyn in de eerste plaats aangewezen voor de expedities naar de Buitenbezittingen. Alleen in geval van nood en wanneer de politieke toestand naar buiten niet de minste zorg baart, zullen ook afdeelingen van de Stellingtroepen en de In landsche hulpkorpsen op expeditie kunnen worden gezonden. Bij den oorlog tegen den inlandsehen vijand kunnen ze dan zeer goede diensten bewijzen, door het begeleiden van transporten en het vasthouden van strategische punten. B. De Stellingtroepen Alhoewel het plan van verdediging natuur lijk strikt geheim wordt gehouden, is het toch van algemeene bekendheid, dat de Generale Staf tal van zeer sterke bergstellingen in de Binnenlanden heeft verkend en aangewezen, om in tijd van oorlog hardnekkig te worden verdedigd. Zelfs een leek in militaire zaken zal bij het aanschouwen van Java's zwaar begroeid berg land moeten begrijpen, dat in dergelijke ter reinen kleine afdeelingen aan groote over macht het hoofd kunnen bieden. Uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog is ten duidelijkste gebleken, dat zelfs ongeoefende, ongedisciplineerde troepen in bergterrein met succes kunnen standhouden en het Indische Leger weet by ondervinding, hoe taai vaak de weerstand is van een klein troepje inlandsche vijanden, slecht bewapend en slecht aange voerd, wanneer ze het terrein naar hun voor deel hebben. De verliezen door den verdediger achter zyne dekkingen te lijden, zyn van weinig be- teekenis, terwijl hy die aanvalt zich bijna voort durend moet bloot geven. In een Duitsch mi litair vakblad wordt berekend, dat op den af stand van zes honderd meter het verwondbaar oppervlak van een achter eene borstwering vurenden schutter slechts 3,44 dM2 bedraagt, terwijl de aanvaller, in de tirailleur!ine liggende, 5,5 maal zoo'n groot doel biedt en voorwaarts snellende liefst 12 maal dat oppervlak bloot geeft. Ook moet nog wel in aanmerking wor den genomen, dat manschappen van achter eene borstwering opgelegd vurende, bynaniet vermoeid worden en dus rustig kunnen mik ken, en ook volkomen op de hoogte kunnen zijn met de juiste afstanden, wat natuurlijk weer de vuurleiding en vuuruitwerking ten goede komt. Moeilijk te overwinnen terrein- hindernissen, zoowel natuurlijke als aange brachte, liggen op bekende afstanden en de vijand, die er langer dan hem lief is wordt opgehouden, lijdt er de hevigste verliezen. De aanvaller moet in snellen gang terrein winnen, raakt daarbij buiten adem, kan, vermoeid als hy is, niet goed richten, moet de afstanden schatten en is spoedig vele aanvoerders kwyt. Het passeeren in gesloten colonnes is bij de tegenwoordige bewapening zoo goed als on mogelijk en toch zal het by defile's (bergpas sen b.v.) dikwijls ~van den vijand geeischt moe ten worden. De Stellingtroepen nu wil ik bestemd zien voor de verdediging van alle mogelijke voor bereide stellingen in het binnenland. Ze kunnen m. i. gevormd worden dooi\min- derwaardige elementen (minderwaardig uit een militair oogpunt natuurlijkTot die stel lingtroepen dan wensch ik te rekenen Ten eerstealle reconvalescentie en minder valide militairen, afkomstig van de vier wa pens van het Veldleger. Zij worden tijdelijk gedetacheerd in de gezonde garnizoenen van het binnenland, om, zoodra zy door den ge neeskundigen dienst geschikt voor het Veld leger worden bevonden, weder by hun wapen te worden teruggeplaatst. Ten tweedealle recruten by de verschil lende depots van het Veldleger ingedeeld. Ten derdealle Europeanen en daarmede gelyk'gestelden van hun 16e tot en met 't 40ste levensjaar. Er moet in Nederlandsch-Indië, evenals in Holland, by de wet algemeene weerplicht worden voorgeschreven zoowel voor Europe anen als daarmede gelijkgestelden. Overal waar men door de nabijheid van Infauterie- garnizoenen er gelegenheid toe heeft moet mi litair onderricht voor allen verplichtend wor den geleid door officieren en kader van het Leger en vooral aan het schieten worde groote zorg besteed. Uniformen zyn niet noodig, doch onder de wapens worde eene strenge discipline gehandhaafd. Onwettig mankeeren en vergrijpen tegen de- krijgstucht straffe men steeds met boeten, hierbij rekening houdende met 't inkomen van den schuldige. Deze straf fen moeten worden opgelegd door den com mandant van het garnizoen. Bij niet-betaling moet provoost kunnen worden gegeven. Er worde vooral voor gewaakt, dat de militaire oefeningen niet op het huidige „schutteren" gaan gelijken. Voor elk garnizoen worde een kring aangegeven, waar binnen de bovenbe doelde mannelijke ingezetenen tot militaire oefe ningen zyn verplicht. Alle Europeanen en daarmede gelijkgestel den, buiten deze kringen woonachtig, zijn bij mobilisatie verplicht zich. ten spoedigste bij de depots der stellingtroepen aan te melden. Zy zullen dan dagelijks worden gedrild om, zoo dra het noodig wordt, verliezen te kunnen aanvullen. Zij, die een graad of rang by het Indische of Nederlandsehe leger hebben bekleed, dus ook by het militie- of reservekader in Holland, behouden dien graad of rang, dragen bij de oefeningen de uniform van het Indische leger en ontvangen, zoo het noodig blijkt, afzonder lijk theoretisch onderricht. De leerlingen aan de inrichtingen van mid delbaar onderwijs te Batavia, Semarang en Soerabaja ontvangen eene verplichte opleiding tot korporaal. Zy zullen alleen dan tot het eindexamen worden toegelaten, wanneer ze theoretisch en prachtisch voor dien graad geschikt zyn bevonden. Men heeft berekend dat op Java alleen een kleine 10000 weerbare Europeanen en daar mede gelijkgestelden woonachtig zijn, die zeer zeker voldoende kunnen geoefend wordep om in voorbereide stellingen den stryd aan te binden. Die weerkracht wordt thans niet anders be nut dan door de instelling van schutterijen op slechts enkele plaatsen. Hunne gezamenlijke sterkte bedraagt nog geen 1700 man. Er zul len natuurlijk bepalingen moeten worden ge maakt, waarby vreemdelingen, zoo 't een stryd tegen hunne eigen natie geldt, vrijgesteld wor den van actie ven dienst te velde. Ten vierdetienduizend man troepen nati onale militie uit Nederland. Om de stellingtroepen in Indië op vol doende sterkte te kunnen brengen, worde de Grondwet veranderd en voortaan, na de invoe ring van algemeenen dienstplicht, jaarlijks vijf- duidend man nationale militie bij u door het lot aangewezen, om gedurende twee en een half jaar op Java te dienen. Deze Nederland sehe miliciens worden, na terugkomst in het Vaderland, vrijgesteld van de lastige herha lingsoefeningen en onmiddelijk by de Neder landsehe Landweer ingedeeld. De overtocht geschiede met een daarvoor speciaal te bou wen transportschip. Bedoelde militie mag al leen in geval van nood gebruikt worden voor expeditie. Zy betrekken gezonde garnizoenen in de koude bergstreken van het binnenland. Tweehonderdvijftig man kader en honderd subalterne officieren van het Nederlandsehe Leger worden, gelijk met de 5000 man mili tie, bij het Indische Leger gedetacheerd. Dit geschiedt niet op aanvraag, doch wordt wet telijk verplichtend gesteld. Men zal mij dadelijk toeroepen „dat kan niet, we hebben nu al reeds gebrek aan offi cieren Zeker, dat geef ik toe, maar laat men voor de subalterne rangen dan ook niet langer zulke hooge eischen stellenEen luitenant behoeft geen wiskunstenaar te zyn 1 Wanneer wij het voorbeeld van Duitschland volgden en meer op practische geschiktheid dan op ge leerden ballast gingen letten, zouden er heel wat flinke Hollandsche jongens zijn, die als vrijwilliger dienst namen om van uit de ge lederen den officiersrang te verwerven. Waar in een minimum van tyd tegenwoor dig burgeijongelui vaandrig en reserve-luite nant kunnen worden, vind ik het zeer hard en onpractisch om flinke, nette onderofficieren, die vrywillig dienen, het met al die geleerde examens zoo moeielyk te maken Laat eene Cadettenschool, Koninklijke Militaire Academie en Hoogere Krijgsschool zorgen voor de hoo- gere rangen en den Generalen Staf, doek echter den Hoofdcursus te Kampen op en bepaal, dat jongelui, die voldaan hebben aan het over gangsexamen van de 3e naar de 4e klasse Hoogere Burgerschool, als „aspirant-officier" bij de Infanterie-regimenten kunnen dienst en- men, laat hen een jaar als gewoon soldaat, een jaar als korporaal en een jaar als sergeant dienst doen, en wanneer zy in die graden practisch bruikbaar blijken en zich goed ge dragen, moeten zij worden toegelaten op den regimentscurses voor officier (zonder examen) en op dien cursus dan gedurende 2 jaar on derricht krijgen, uitsluitend in militaire vak ken, ^om, wanneer zfi op dien cursus goed vol deden, door den Regimentscommandant te worden voorgedragen voor bevordering tot 2e luitenant. De aldus gevormde subalternen zullen uit stekend voldoen, doch niet in aanmerking mogen komen voor den hoofdofficiersrang. Wanneer men op deze wyze het officier wor den vergemakkelijkt, zullen we spoedig over geen incompleet meer te klagen hebben en zullen ook de sfellingtroepen behoorlijk kun nen worden geëncadreerd. Werkelijk, de Duitschers zyn in dezen veel practischer dan wij. De diensttijd der Militie op Java worde dan op 21/2 jaar gesteld (uit- en thuisreis niet me- degerekend) opdat de oudste lichting eerst repatrieeren zal, wanneer de jongst aangeko mene min of meer als geoefend mag worden beschouwd. Bedoelde Militie worde gekleed in de uniform van het Indisch Leger. In de volgende Penkras zullen we het over de organisatie der Inlandsche Hulpkorpsen hebben, om, na, een enkel woord over de ver dediging van de Buitenbezittingen, onze be- schouwingen daarmede te besluiten. Lt. Clockeneb Brousson, b. d. Sindanglaja. Van 511 Juli. ONDERTROUWD: A. Wisse, wedr. 51 j. met C. J. Kerssen, jd. 38 j. D. G. C. Hooft- man, jm. 23 j. met J. W. Nachtegaal, jd. 23 j. D. H. Littooy, jm. 23 j. met J. A. Pouwer, jd. 24 j. H. van Waard, jm. 28 j. met J. L. Geill, jd. 24 j. A. P. Sutherland, jm. 44 j. met H. A. Rems, jd. 31 j. A. A. Sirag, jm. 27 j. met T. E. A. M. Scheuter, jd. 26 j. H. de Priester, jm. 26 j. met J. P. Pieters, jd. 30 j. W. C. Davidse, jm. 21 j. met C. Bakker, jd. 21 j. GETROUWD: W. F. IL van Duyn, jm. 22 j. met J. M. Kortekaas, jd. 26 j. BEVALLEN O. G. Heiliger, geb. Jolmers, z. M. L. Boogaert, geb. Van der Swalme, d. M. van 't Westende, geb. Geus, z. M. A. Stomps geb. Hondius, d. M. van Puffelen, geb. Den Hollander, z. J. Despinois, geb. Peute, z. OVERLEDEN: D. C. Gies, wede. van H. Hendrikse, 72 j. H. Gort, ongeh. z. 23 j. C. J. Caljouw, ongeh. d. 50 j. H. Barentsen z. 6 w. worden alle nog aanwezige MANUFACTUREN, GAREN, BAND en SAJET, alsook een partij prima kwaliteit KARPETTEN, totaal Alle goederen worden voor de helft der waarde uitverkochtnog te Koop een nieuw puik best VEE REN BED met toebehooren voor 30 Gulden en een zoo goed als nieuw SINGER- NAAIMACHINE (Hoogarm) met Kast, voor 21 Gulden. P.S. De Zaak is ook ineens over te nemen. naby Je PUNT. ROODEBESSENWIJN 28 cent. WITTE BESSENWIJN 30 FRAMBOZENWIJN 35 KERSEN WIJN 40 DRUIVENWIJN 40 CITROENLIKEUR 35 FRAMBOZENLIKEUR 35 SINAASAPPEL LIKEUR 35 GRENADINELIKEUR 35 VRUCHTENWIJN 171/2, BESSENSAP 20 Alles per flesch. Alles eerste qualiteit en gegarandeerd zuiver. De flesch is niet onder dezen pry's begrepen. Aanbevelend, Noordstraat TIMMERMANS. tegen contante betaling geheele of gedeelten van Inboedels, Winkel opruimingen, Goud, Zilver, Antiquiteiten, enz. Geheimhouding ver zekerd. Brieven onder lett. B, bureau van dit blad. Het Schoenmagazyn „de Concurrent", is zeker het beste adres, voor allen die gesteld zyn op net, fijn en sterk Schoenwek. Ruime voorraad Sin de netste ledersoorten en modellen voor Heeren, Dames en Kinderen. Ook zeer sterke Schoollaarzen en Werkschoenen. Salon-, Reis- en Werkpantoffels, ook zomerwerk in bruin, grys, zwart enz. in ruime keuze. Door zeer grooten aankoop in vorige prijzen, ben ik in staat toch goedkoop te kunnen ver- koopen. Beleefd aanbevelend,

de Faam | 1904 | | pagina 1