s. Grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste publiciteit Scherp concur reerende Pr ij zen. DANKBETUIGING. Mo. 37. Woensdag 33 Juni 1904. Achtste Jaargang Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid k 0. UTT00IJ k 8 j) an j aar straat Prijs der Advertentiën: van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 eent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. H. H. Adverteerders wordt in herinnering gebracht dat Advertentiën voor dit blad niet later dan 13 uur 's morgens op den dag der uitgave kun nen worden aangenomen. Door te late inzending kunnen tel kens advertentiën niet geplaatst worden. DE UITGEVER. INDISCHE PENKRAS8EN. Aan het Nederlandsche volk 1 Steeds voorradig: Heeren- en Kindercostuums, Pantalons enz. in alle Haten en nieuwste modellen. Jn ff AT nn TP 7 AT Groote sorteering 8 JJ UIV 1 Jli IV, WERKGOEDEREN, Grarrw «traaf in effen en ffestreept Eng. ixt u vvitbi t uili. ^eer en Manchester. BURGERLIJKE STAND~VAN MIDDELBIJ RL. Advertentiën. Namens onze clnb hartelijk dank aan de VERLOTINGSCOMMISSIE voor 't direct ontvangen telefonisch bericht van de trekking van een veulen. DE LADINGMEESTER. DRGSC DE UITÖFiVSR Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LXIII. Ik zou onrechtvaardig wezen, lezers, door te beweren, dat er in de laatste jaren niet hard, zeer hard aan onze verdediging is gearbeid. De oorlog tusschen China en Japan in 1894 schudde de Regeering plotseling wakker. Het R\jk der gele dwergen trad als b\j tooverslag op den voorgrond en zijn groot leger, z'n sterke vloot, waarmee het China vernederde, werden ook eene bedreiging voor ons hier in Indië. Tot dien tijd had hier niemand ooit ernstig aan een aanval van buiten geloofd. Men re kende eenvoudig op den onderlingen naijver der groote mogendheden. Onze Archipel lag immers dwars op den handelsweg en strate- gische communicatie tusschen Europa en 'ost-Azië en daar onze liberale opendeurpo- litiek, (d. w. z. dat alle natie's op commerci eel en industrieel gebied volkomen dezelfde rechten hebben als de Nederlandsche) daar ons systeem van vrije concurrentie dus, alge meen zeer in den smaak viel, hadden wij hier weinig te vreezen. 't Was voor het staatkundig evenwicht bo vendien het veiligst, wanneer een klein landje als het onze in Indië de lakens uitgaf en daarom, zoo redeneerde men, waren we hier verzekerd van ons ongestoord koloniaal bezit. Viel toch Engeland of Duitschland of Amerika ons aan, dan zou 't wel begrepen eigenbelang van andere grootmachten tot interventie lei den. Deze gedachtengang was volkomen juist, wa9 logisch in die dagen, doch geldt nu niet meer voor een land als Japan, dat èn door z'n verren afstand, èn door z'n eilandenvorm, zeer lastig te overweldigen valt. Wie had nu ook ooit kunnen denken, dat 't sprookjesachtige Mikadorijk nog eens 'n rol van gewicht op het Wereldtooneel zou gaan spelen Van de Europeesche Staten en ook van Amerika hebben wy weinig te duchten, doch bjj het zoogenaamde gele gevaar, zyn wy vry wel het eerste aan bod. 't Was daarom, dat de Regeering in 1899 een zeer bekwaam Nederlandsch Opperofficier als Landvoogd uitzond. Onze Indische Gene raals waren zeer zeker dappere chefs, mannen van den daad met oorlogsondervinding in Atjeh en elders opgedaan, doch van Euro peesche vechtwijze hadden zy niet veel be grip, evenmin als de hoofdofficieren en subal- ternen in het Leger. Toen ik in 1896 als gedetacheerd tweede luitenant in het land kwam, merkte ik by alle oefeningen, hoe weinig men voorbereid was tot een kamp met een modern bewapende ge regelde strijdmacht. De manoeuvres in den omtrek van Batavia tegen een „gelanden vijand", waren gewoon weg ridicuulIk herinner me me nog leven dig, hoe we eens 'n ontmoetings gevecht had den, waarbij we op 't moment van 't eerste treffen onzer Artillerie aan het hoofd zagen, gevolgd door de Infanterie in de marschco- lonne met vieren en heelemaal achteraan de Cavalerie De reglementen en voorschriften waren dan ook geheel verouderd en 't zich dekken tegen vijandelijk vuur werd vrijwel als lafheid be schouwd Van het verspreide gevecht en de opgeloste vormen hadden onze troepen geen flauw begrip. Officieren nog kader begrepen iets van de moderne vuuruitwerking en haar invloed op de te volgen tactiek. Er waren toen vele gedetacheerden uit Hol land hier in het Leger. De overval op Lom bok en 't verraad van Toekoe Oernar, hadden aanvulling van subalternen uit het moeder land noodig gemaakt. Onder elkaar nu spra ken we dikwijls over de slachting, die er vol gen moest, zoo het eens bloedige ernst werd. De Indische collega's, vooral de oudere hee- ren, moesten niets van onze beschouwingen hebben. „Een flink salvo mynheer, en dan met een hoerah er op los, dat is je taktiek, dan hou je je kerels in de hand en je prikt de ver spreide tirailleurs van den vijand aan 't ba jonetje De oorlog in Zuid-Afrika heeft die storm- loopers nog bytyds de oogen geopend. Veel, zeer veel is er sinds dien tyd ver beterd. Het begon in 1897 reeds met de invoering der nieuwe geweren. Wel pruttelden eerst sommige erg conservatiefaangelegden, wel had men allerlei aanmerkingen over tekorte bajo- jet, mindere soliditeit enz., doch de resultaten op Atjeh voor den vijand, spraken al spoedig in het voordeel van den Mannlicher-spuitjes en men verzoende zich met de enkele gebre ken. Jammer is het zeker, dat de vizieren niet deugen en de vuurleiding hier eenigszins door bemoeilijkt wordt. Tegelijk met het minimaal- kalibergeweer kreeg de Infanterie ook nieuwe reglementen voor exercitie, nieuwe voorschriften voor het gevecht. Een frissche wind waaide door het Leger Daar kwam plotseling een telegram „Luite nant Generaal Rooseboom, de commandant van de Stelling Amsterdam, benoemd tot Gou verneur Generaal." Er ging een juichkreet op by de gedeta cheerden en ook by de jongeren, atkomstig van Breda en Kampen. De oudjes keken vrij zuur, ze begrepen heel goed waar dat op uit draaien moest. Thans zijn we by na vyf jaar verder en 't mag getuigd worden, het Indische Leger is als herboren Onze Militaire Landvoogd heeft daar alle eer van en we hopen, dat een Gene raal van Heutsz zyn werk zal komen voltooien. Wij spraken reeds vroeger den wensch uit, dat de Atjehbedwinger tot den Troon van Bui tenzorg zou worden geroepen en thans schijnt dit ook werkelijkheid te zullen worden. Tal van geruchten doen reeds de ronde in de bla den. Niets zou zeker gevaarlijker wezen dan dat thans een burger, misschien wel 'n poli ticus, die nimmer Indië aanschouwde, naar't Zonneland werd uitgezonden. Er is hier nog veel, zeer veel te doen en zeker zal een prac- tisch Bewindhebber en kranig Veldoverste nu the right man on the right place blyken. Als de Gouverneur van Atjeh 't nu ook maar aan neemt 't Is zoo'n eigenaardig man, die Ge neraal van HeutszZeker zal men in Holland de teugels wat moeten laten vieren, want van Heutsz is 'n man, die al tyd zyn zin wil heb ben, als hy iets noodig acht. Juist zoo iemand echter heeft; Indië, heeft het Leger thans noodig. Een zeer urgente maatregel dus, de urgentste wel voor het moment, is de benoeming van Luitenant-Generaal van Heutsz tot opvolger van Gouverneur-Generaal Rooseboom En dan de bekende Overste van Dalen, de onvermoeide Atjehrotter, Gouverneur van Atjeh Waarljjk, zoo wordt 't hier algemeen ge- wenscht. Ik schreef hierboven, dat het Indische Le gerbestuur in de laatste jaren in allen ernst druk in de weer is, om alles gereed te maken voor een oorlog tegen een buitenlandschen vyand, den B. V. zooals men hier eenigzins spottend schrijft en zegt. Naar we vernamen is o.a. alles klaar voor een mobilisatie en con centratie onzer troepen. Hoe die door den Generalen Staf hier gere geld zijn, is natuurlijk strikt geheim, zooals trouwens het geheele plan van defensie, doch wel is bekend, dat de Gouverneur-Generaal, als Opperbevelhebber van Zee- en Landmacht, er krachtig aan heeft meegewerkt. Men zegt, dat bij de komst van zyne Excellentie nog niets positiefs bepaald was, terwijl thans alles, net als in Holland, nauwkeurig is voorgeschre ven en iedere commaudant, iedere stationschef enz. zyn instructie's heeft. Onder Generaal Rooseboom werden ook maatregelen getroffen om sommige kwetsbare punten als Tandjong Priok, Soerabaja en Sa- bang(Poeloe-Weh-gewichtigkolenstation-hand- having) krachtiger te maken en dus voor een z.g. coup de main te beveiligen. Er werden forten en battery en gebouwd, en met modern geschut bewapend. We hopen spoedig in 't -bezit te zyn van de nieuwe snelvuur veld- en bergbatterijen. Ik zeg „spoedig" want we zyn nu helaas nog in het tijdperk der proefnemingen, rapporten en adviezenAls 't daardoor nu maar niet te laat zal worden Er worden verder pogingen in het werk ge steld om iets als een soort legertrein te orga- niseeren. Een zeer lastige kwestie echter hier in Indië Intendance, geneeskundige dienst te velde en noodverpleging der troepen op marsch, alles werd herzien en op moderne leest geschoeid. Verschillende verkenningsreizen door gene- ralestafoffi eieren, ja zelfs door den Gouverneur- Generaal in hoogst eigen persoon, werden naar Java's bergland gemaakt en op bepaalde steun punten werden nu reeds batterijen opgewor pen, battery en, die later het geraamte onzer stellingen zullen moeten vormen. Ook aan de oefeningen van Hoofdofficieren, sulbalternen en troepen werd eene nieuwe richting gegeven. „Pop en Hoogeboom zyn druk bestudeerd en in tactische bijeenkom sten besproken, ja men kan gerust zeggen, dat de oude school van salvovuur en stormen tot zwygen is gebracht De Infanterieofficier legt zich met ijver op de krijgswetenschap toe. Hij heeft begrepen, dat zijn vak ernstige studie eischt, zeer veel kennis, nu hy misschien spoedig z'n mannen zal moeten leiden in een strijd, waarbij de schermutselingen tegen Inland che vijanden slechts kinderspel zullen blijken. De subaltern op Atjeh heeft noodig een sterk gehard lichaam, onverschrokkenheid en gezond verstand. Dat ook ongeschoolde serge anten hem daar kunnen vervangen, bewijst ons kranig Korps Marechaussee. De B.V. eischt dezelfde drie eigenschappen doch noch veel meer Een heldenfiguur als Toontje Poland zou het in onze dagen zeker niet tot onderluite nant kunnen brengen. Het Indische Leger heeft zich aan het En- gelsche in Zuid-Afrika gespiegeld, werd wys, gelukkig zonder schade of schande en hoewel er nog veel, zeer veel aan onze defensie ont breekt, toch kan hier openlijk verklaard wor den, dat thans onze weermacht er zeker tien maal zoo goed voorstaat als in 1896In de eerste plaats zjj hiervoor dan hulde gebracht aan den helaas nog dit jaar aftredenden Gou verneur-Generaal Lt. Clockeneb Bbousson, b. d. Sindanglaja. Landgenooten. De Zuid-Afrikaansche oorlog is pas achter den rug. De Japansche vraagt weder uw aan dacht v ol belangstelling volgt ge de verschrik- „Pop en Hoogeboom", een tactisch leer boek, onder dien naam by het Leger popu lair. Het werd geschreven door den tegen- woordigen Directeur-Generaal van de Posterijen en overste A. Hoogeboom van het Regiment Grenadiers en Jagers. kelijke gebeurtenissen, en hebt geeu oog voor alles wat in uw naaste omgeving, in uw eigen huis, in uw eigen lichaam zich afspeelt. En dat is wel de verschrikkelijkste oorlog, dien ge maar bedenken kunt, omdat daar nimmer een einde aan komt, en die duizenden en nog eens duizenden slachtoffers vraagt van rijk en arm, van jong en oud. Het is de strijd om het leven met al zijn verschrikkingen Of het dan zoo erg is Luistert even In ons kleine landje sterven ieder jaar circa 90.000 inwoners, waarvan nog geen 7000 den natuurlijken dood door ouderdomszwakte. Van de kinderen sterven er ieder jaar 35.000 nog voor zy hun 4de jaar bereikt hebben. 7000 kinderen worden ieder jaar als levenloos ge boren aangegeven. 12.500 menschen sterven ieder jaar tusschen hun 20ste en 49ste jaar, dat is in den bloei van hun levenDit alles wist ge zeker niet? Juist zoo is het; wy bemoeien ons wel met buitenlandschen oorlogen, maar de vijand in ons eigen land, in ons eigen huis, in ons ei gen lichaam maakt ons niet bezorgd De nimmer opdrogende oceaan van mensche- lyke, ellende lijden en zorgen, die in deze cij fers ligt besloten, is met geen pen te beschrij ven. Moeten wy dat maar lydelyk aanzien. Neen Zoo roepen wy u toe, dat moogt ge niet. want er is een weg om uit dezen ver- schrikkelyken toestand te geraken. Wy moe ten dien machtigen vyand bestrijden door een tot den grond der dingen afgaande ge zondheidszorg. Wij moeten leeren inzien, dat ziekte niet als een bliksemslag uit den hemel valt, maar z'n oorzaak vindt in de kleine da- gelyksche zonden tegen de gezondheid. Dien kant moet het opWy moeten trachten te voorkomen, dat is veel beter dan zieken gene zen Laat daarom als een nieuw evangelie overal weerklinken de blijde boodschap: „Ge zondheid voor allenOm dien stryd tegen de ziekte, en voor ons aller gezondheid te voeren is ieders hulp dringend noodzakelijk. Wilt ge ons helpen? Onttrekt u niet aan deze heilige taak Helpt ons, zooveel als in uw vermogen isDit kunt ge doen door als lid of donateur toe te treden tot de „Natuurbond", een vereeniging zooals die in Duitschland reeds 25 jaar bestaat en daar meer dan 100.000 aangesloten voorstan ders telt, welke Bond wil meewerken aan de opheffiing van deze zoo slechte onnatuurlijke toestanden, waaronder het Nederlandsche Volk gebukt gaat. De „Natuurbond" wil zyn't mid delpunt, waarom allen zich kunnen scharen, zonder onderscheid van stand of richting Sluit u daarby aanWy rekenen op uGe kunt u opgeven bij den voorzitter Dr. Boesnach te Amsterdam of by den secretaris K. H. Beyle- velt te Zutfen. De contributie is geheel naar verkiezing, en kan dus geen bezwaar zyn. Stel uw toetreding niet uitUitstel is maar al te dikwijls afstelAllen op ten strijde voor de goede zaak Van 14 20 Juni. ONDERTROUWDM. Verhulst, jm. 32 j. met W. Reynierse, wede. 28 j. J. Loner, wedr. 29 j. met W. A. Bosdijk, jd. 29 j. W. F. H. van Duyn, jm. 22 j. met J. M, Kortekaas, jd. 26 j. A. J. van de Poel, 27 j. s. met C. O. de Troye. jd. 28 j. A. ten Harm sen van der Beek, jm. 36 j. met C. Gostelie, jd. 36 j. GETROUWDK. den Hollander, jm. 28 j. met M. W. Pelle, jd. 27 j. L. M. M. van Hove, jm. 24 j. met J. A. M. Broekman, jd. 26 j. BEVALLENE. van Schaik. geb. Eiff, z. OVERLEDEND. de Bruijne, man van J. Bimmel, 36 j. A. Bergman, ongeli. d. 41 j. A. den Hollander, wed. van, M. Melis, 65 j. I. H. A. van Trigt, ongeh. d. 76 j.

de Faam | 1904 | | pagina 1