UITVERKOOP a CONTANT Specialiteit STGQM-PIANOFABRIEK J. VAN PAGE. k 0. UTTOOIJ 313. Gravenstraat 1 313. S. J. F ON TE1JN Az. Grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid 1. Grootste publiciteit Genua-olie per lieele 90 Gt. en halve flacon 75 ct. ANTOINE MES. Levert Piano's in alle houtsoorten en stijlen. Flor de Ines (Faust), Real Havannah Mixed, Joh. L. CAMMELOT. De Pudding-Poeders in ver schillende smaken a 71cent. Mo. 31. Woensdag 11 Mei 1904. Aehtste «Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaard straa t. Prijs der Advertentièn INDISCHE PENKRASSEN. van alle voorradige Heeren- en Kinderkleeding, verre beneden de reeds gewone goedkoope prijzen. Jjj^* ZIE ETALAGE. Ad verten tiën IZAAK VAN HOUTE ADRIANA LE BLEU No. 395; 380; 118; 336; 221 88; 430 en 117, laatste prijs. 186; 215; 182; 441; 445; 399; 188; 81; 288. A. «T. BREVET, Verder Sla-olie, Raap-, Patent- en Boter-olie. Johs. BOSHOFF, Voorhanden ANERIKAANSCHE ORGELS. V«f jaar garantie. Stemmen, Repareeren, Verharen en Inruilen. M. BE WAAL. Opzending WOLLEN DEKENS, ter hewassching half Mei. NIEUWS ilMBlBUBBSCH ADTERÜIIIÏBLAD DE FAAM UITÖKVKR i van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. Lvn. De op verzoek eervol ontslagen Assistent- Resident E. Douwes Dekker had weinig kijk op de Inlandsche (leesSoendaneesche) maat schappij en heeft bovendien, misbruik makende van de onkunde zyner lezers, leugens verteld, leugens, zóó doorzichtig, dat het zwygen dei- vele deskundigen mij al zeer vreemd voor komt. Waren ze soms bang voor de kernach tige scheldwoorden en verdachtmakingen van den stylist?! Ik moest dit haast wel aan nemen. Ik noem het een leugen, dat de bewoners van Lebak 's avonds by den Assistent-Resi dent kwamen om te klagen over hun Regent. Al dadelyk moet ik u mededeelen, dat die menschen geen Maleisch verstonden en dat de Heer Douwes Dekker onmogelijk in die ééne maand voldoende Soendaneesch kan heb ben geleerd, om zonder tolk met hen te con verseeren. Hij maakte ons wel wys, dat Saïdjah zijn lied van de badjing (eekhoorn) op z'n Maleisch, dat „Italiaansch van het Oosten", zong, doch ook dat is onwaar, zooals ik in m'n vorige Penkras reeds heb opgemerkt. Uit deze bewering van Multatuli, ik bedoel over 't Maleische lied van Saïdjah, zou ik haast moeten besluiten, dat de Assistent-Resident Douwes Dekker, gedurende zyn verblijf te Lebak, met geen enkel persoon uit de volks klasse in aanraking kwamen. De Hoofden spraken natuurlijk bijna allen min of meer gebrekkig Maleisch, waarschijnlijk het z.g. Bataviaansch, een leelyk brabbeltaaltje, zeker niet geschikt tot dichten, bestaande uit 't on grammaticaal samenkoppelen van een 300 a 400 Maleische woorden, die ook elk Europe aan binnen een paar maanden kent. Doch er is meer Volgens de heerschende begrippen en de bevolking, maakt een Regent volslrekt geen misbruik van gezag „door het onwettig be schikken over den arbeid zijner onderhoorigen," (die zich tusschen twee haakjes als zyn onder danen beschouwen) knevelt hy 't volk in gee- nen deele „door het vorderen van opbrengsten in natura zonder of tegen willekeurig vastge stelde onvoldoende betalingen." Men moet dat betreuren, doch het is een feit! Soendaneezen en Javanen zyn nu eenmaal geen Nederlanders en hun rechtsgevoel is nog wel vijf eeuwen by het onze ten achter, ja misschien nog meer, want de Batavieren wa ren reeds bekend om hun vrijheidsliefde. Ik spreek hier natuurlijk van de domme, doch overweldigend groote meerderheid der bevol king. De kleine man ziet in zyn Vorsten, en dat zyn feitelijk de Regenten door hun af komst, halve godheden. Hy weet van „.wettig" of „onwettig" net zooveel, als een afgejakkerd dos a dos paard van de dierenbescherming Al zou dus alles waar wezen, wat de Heer Douwes Dekker ons van dien Regent verteld heeft, dan nog blijft het walgelijk opgesneden, dat de bevolking van een halve eeuw geleden bij hem, den nieuw aangekomen Hollandschen ambtenaar zou zyn gaan klagen, stilletjes gaan klagen by hem, den vertegenwoordiger van het, nu ja veel rechtvaardiger doch niettegen staande dit, vooral by de fanatieke Bantam- mers, veel meer gehate kafir ras, gaan klagen bij een blanda, by een „ongeloovige" over zijn „god" over den Regent, het devote Hoofd van den Islam in LebakNeen, dat zouden die Inlanders hier nu nog niet doen, zelfs niet de oud-leerlingen der scholen, laat staan in dien donkeren tijd, reeds zoo lang achter ons Ieder Ambtenaar B. B. zou U kunnen ver tellen, hoe buitengewoon moeilijk het is, om in gevallen van afpersing, zelfs door lagere hooiden, door „loerah's" (dorpsburgemeesters) of „assistent-wedana's" b.v. achter de zuivere waarheid te komen. Dat de Djaksa, een vriend van den djoeroe toelis (schrijver), stilletjes 's avond bij hem kwam en hem allerlei praatjes over den Re gent bracht, zal wel waar zijn. Primo was die man een smoezer ik denk weer aan den dubbelen haarwervel van den kleinen Max en seeundo had hij gaarne de dochter gehuwd van den Regent, terwijl deze nu eenmaal als schoonzoon den in het boek zoo uitgemaakten Demang van Parang Koecljang verkoos. Die by zonderheid nu nog op Tjiandjoer by ouden van dagen bekend, was ook al den scherpziti- nigen Assistent-Resident Douwes Dekker ont gaan Onder de Inlandsche ambtenaren komen dergelijke intrigues vaak voor 't is dan meestalcherchez la femmeen Contro leurs, zoowel als Assistent-Residenten moeten altijd erg voorzichtig zyn, wanneer op eens Wedana A, zooveel kwaad weet te vertellen van Djaksa B. Ik sprak daar zoo~net /van een Djoeroe toe lis of [schrijver. We vinden dien in den ge- heelen Max Havelaar niet genoemd, doch de Wedana kotta van Serang- ik bedoel die welke die functie bekleedde, toen de „Assisten ngan sakeudeung" op Lebak zetelde heeft daarvan iets merkwaardigs verteld. Die schrij ver dan moet de vriend geweest zyn van den Djaksa en zou door Douwes Dekker een maand op tournee gezonden zyn, om bewijs-materieel te verzamelen tegen den Regent, zoowel als tegen den Demang. Als hij slaagde, zoo was hem door den Assistent-Resident beloofd, dan zou hij bevorderd worden tot manterie politie Inspecteur van politie)!!2) Zouden we aan dien djoeroe toelis soms ook de lijst van de „gestolen" buffels in de Minne brieven danken De namen van de „bestole nen" zyn tenminste echt Soendaasch, teSoen- daasch haast voor iemand die een Saïdjah schiep Ik schreef „gestolen" tusschen aanhalings- teekens en met opzet, want 't was in dien tijd een gebruik, dat eenigszins gegoede landbou wers hun heerendienstplicht, d. w. z. hun plicht om 'n zeker aantal dagen voor den Regent te werken (zonder betaling) konden afkoopen. Zij offerden daarvoor dan jaarlijks b.v. een karbouw, een paard, honderd kippen of iets dergelyks De lezers moeten vooral goed in 't oog hou den, dat de Hoofden toenmaals geen trakte ment genoten, 't Was n. 1. nog voor de rege ling van 1867. Alleen de Djaksa (25 gulden per maand), de djoeroe toelis Assistent-Resident, schrijver van den Assistent-Resident, 16 gulden per maand), en de djoeroe toelis Controleur, schrij ver van den Controleur, (121/2 gulden per maand), kregen een kleinigheid, doch de overige waren geen bezoldigde Ambteren en maakten natuurlijk gebruik van hun overoude rechten op den grond en op de bevolking. Men moest een ziekelijk gemoed als Douwes Dekker hebben om zich te ergeren aan toestanden, die als van zelfs spraken in een Land, waar de adel nog oppermachtig heerschte, toestanden die nu zelfs, in 1904nog bestaan in Solo en Djocja en op de z.g. Particuliere Landen, waar we 't reeds vroeger over hadden. 't Is te begrijpen, dat er veel misbruik van die rechten werd en wordt gemaakt, doch de vermenigvuldigingstheorie, toegepast op de L IJ S T der in de maand Februari 1856 aan de be volking van één district. AFGENOMEN BUFFELS enz. enz. enz. lijkt ons klinkklaren onzin en bombast! Een kerel ranselde zijn hond af en 't stomme „Assistèn ngan sakeudeung" „de assistent resident van 'n oogenblikje maar", zoo noem den de Soendaneezen den Heer Douwes Dekker. 2) Ik kan rnyn zegsman aan belangstellen den noemen. Hij wil echter niet in de krant! slaafsche dier kroop aan z'n voeten, ja likte nog zyn schoeisel. Een verontwaardigd voor bijganger komt aangesneld, pakt de beul by zyn kraag enwordt door den trouwen hond in zyn strot gebeten. (Ook een parabel of 'n Idee. Wilt ge weten, lezers, wat er in die dagen gebeurd zou zyn, als de voorstellen van den Assistent-Resident Douwes Dekker waren aan genomen Het domme fanatieke volk van Bantam, ja misschien van heel West-Java, zou te wapen geloopen zyn en had de weinige Europeanen, natuurlijk in de eerste plaats Max met Tine en het[zoontje, op wreedaardige wijze gemold. Troepen van Batavia, Meester-Cornelis en Buitenzorg waren dan gecommandeerd, om met den meesten spoed naar het terrein van den opstand te vertrekken. Er was daarna, vooral in 't gebergte, hard nekkig gevochten, want de Soendanees is niet bang, is een veel flinker kerel in den strijd dan b.v. de Javaan of Maleier. Bij honderd tallen waren dan de slachtoffers, tevens wre kers van den slechten Regent, neergeschoten en gehangen, ook onschuldige officieren en soldaten waren, alhoewel zegevierend, verminkt en gesneuveld en dat allesomdat een excentriek Assistent-Resident in zijne domme domheid Inlanders voor Nederlanders had ver sleten Zou dat soms humaan, politiek en mensch- kundig geweest zijn Ter verontschuldiging van den Heer E. Douwes Dekker kan dienen, dat hy lang op de Buitenbezittingen in functie was, dat hij op Sumatra, Menado en Amboina gediend had, waar de Inlanders net zooveel van Javanen en Soendaneezen hebben, als de Nederlanders b.v. van Russische boeren Elk ras, elk volk, ja elk individu eindelijk wordt behandeld naar zyn aard. Denkt ge b.v. dat onze Hollandsche jongens zich zouden la ten trappen als Duitsche recruten Zoo zyn ook de Maleiers geheel anders aan gelegd als de bewoners van Java. Op Sumatra's Westkust zou eene Toeankoe Laras niet het tiende deel moeten doen, van wat de Regent van Lebak misdeed of er waren reeds tal van requesten naar den Gou verneur te Padang of den Toean Besar (Groote Heer) op Buitenzorg gezonden, requesten, waarin met gepaste vrijmoedigheid op een streng onderzoek zou worden aangedrongen Sindanglaja. Lt. Clockener Brousson, b. d. BURGERLIJKE"STANDVAN MIDDELBURG. Yan 39 Mei. ONDERTROUWDA. van der Weel, jm. 28 j. met M. de Plaa, s. 27 j.R. F. Lange- jan, jm. 41 j. met S. Wisse, jd. 36 j.J. P. J. Arnoldus, jm. 24 j, met S. Bosschaart, jd. 23 j.D. Gans, jm. 30 j. met S. P. Maas, jd. 24 j.W. C. Allaart, jm. 21 j. met J. J. Franse, jd. 20 j.A. van Lieshout, jm. 36 j. met C. J. M. de Vries jd. 27 j. GETROUWDC. Flipse, jm. 24 j. met C. Gideonse, jd. 24 j.C. Blokpoel, jm. 21 j. met J. E. de Kok, jd. 21 j.L. J. Groenenberg, jm. 30 j. met J. P. Castelëjjn, jd. 31 j.G. M. Nijpjes, jm. 26 j. met M. Vader, jd. 27 j. A. J. Rood, jm. 24 j. met M. Verlinde, jd. 22 j. A. de Voogd, jm. 29 j. met J. Lampert, jd. 27 j. BEVALLEN0. Willems, geb. De Waard, d.A. J. de Nood, geb. Breel, z. en d. (tweel.) D. van der Velde, geb. Schrijver, z.J. B. Kan, geb. Pekelharing, z.D. Peene, geb. Bakker, z.J. W. Joosse, geb. Minderhout, d.M. A. Hertogs, geb. Westdorp, z.D. de Zeeuw, geb. Vermeulen, z.M. Joziasse, geb. Adriaanse, d.W. F. Roose, geb. Van Maaren, d. W. van Sparrentak, geb. Kik, z.M. Sinke, geb. Corré, z.J. C. F. H. Dieleman, geb. Magen dans, d. OVERLEDENC. M. Munters, ongeil, d. 58 j.L. Kodde, wede. van P. Maljaars, 66 j. P. Hendrikse, man van J. E. de Vos, 65 j. C. W. D'huy, wedr. van J. de Keersemaker, 81 j.J. van Tuil, 8 maanden, z.D. C. Fre- lier, ongeh. d. 30 j. Donderdag 12 Mei hopen myne ge liefde ouders en hunne 35-jarige echtvereeniging te herdenken. Middelburg, Mei 1904. Zuidsingel. S. VAN HOUTE. Verloting ten bate der Diamantbewerkers. De pry zen zyn gevallen op de navolgende nummers in volgorde De premiën zijn gevallen op De prijzen, voor zoover zy nog niet afgehaald zyn, kan men bekomen Vrijdag a.s. des avonds te 8 uren Gebouw Bestuurdersbond. in THEEKOEKJES, (Kletskoppen) STOOM- BESCHUIT, BOTERKRANSJES, BRUIN BROOD en prachtige BESTELLEN. Dagelyks verseh. Lange Delft B 141. Verkrybaar bjj Rotterdamsche Kade 280. Wederom voorbanden zachte 3 cents en heerlijk lichte 4 cents Sigaar. Aanbevelend, Gortstraat K 18,

de Faam | 1904 | | pagina 1