ÉAJAH THEE. Een Bovenwoning te Huur k 0. LITTÖOSJ Az. Te Koop gevraagd: Kurken- en Borstelwinkel. J. TAN PAGE. Grootste publiciteit hier ter stede3450 ex. wordE in wekelijks met zorg verspreid L Grootste publiciteit r.KNOTTEKBELl Natte of droge Wasch gevraagd, Voor Hoest en Keelpijn I 313 Gravenstraat. S. J.FONÏEIJN I 313 Gravenstraat. No. 20. Woensdag 4 Mei 1904. Verschijnt elUen Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Span j aar d straat. Prijs der Advertenttèn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. H. H. Adverteerders worden in herinnering gebracht dat Advertentiën voor dit blad niet later dan 12 uur 's morgens op den dag der uitgave kun nen worden aangenomen. Door te late inzending kunnen tel kens advertentiën niet geplaatst worden. DE UITGEVER. INDISCHE PENKRASSEN. BASSEN, FRONTS, BOORDEN, MANCHETTEN. Scherp coneurreerende Prijzen. Advertentiën. VERVERIJ iWSSc^ Depot by Mej. A. C. WAMCII, Lange Gortsiraat. -j J. MINDERHOUD, Nederstraat. A«lit«te^4 aai'gaiig. MIDDELBORGSCH ADVERTENTIEBLAD MET W0HIÏT9GIDS. ÜITBEYBR Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. LVL Men lieeffc dikwijls Douwes Dekker's privaat leven afgebroken, z.g. „onthullingen" gedaan en natuurlijk ook braaf gelasterd. Een dergelijke manier van bestrijden is niet ridderlijk, is laag De persoon van een schrijver, een schilder of ander groot man moet buiten spel blijven. Het intieme leven van een Vorst, een Staats man, een Legerhoofd, een Vlootvoogd, een Hervormer, gaat ons gewone menschjes niets aan Het moet ons koud laten of een, door positie, talenten en daden ver boven ons, de massa, verheven persoonlijkheid ook enkele menschelijke zwakheden, enkele fouten met ons kleintjes gemeen heeft. „Zeg, heb je dat van Prins Maurits ge lezen „Nou, dat had ik ook van Napoleon niet gedacht „Wat zeg je van die geschiedenis met Ko ningin Victoria?" „Weet je wat ze van Ministerver tellen „Die Generaal moet in zyn luite nantstij d °°k een rare geweest zijn „Ze zeggen, dat Professordrinkt „Multatuli!? Die vent, wel die sloeg zyn vrouw, scharrelde en maakte beeren Zoo kletst en tuigt Jan Publiek af! De massa verbeeldt zich dan dadelijk nu ook geen respect meer verschuldigd te zyn „verbeeld je voor zoo'n smeerlapze denkt, dat de besproken persoon nu tot haar laag niveau is afgedaald, want zy, de massa, die niet9 kent, die niets weet, die niets doet, kan nu eenmaal geen grootheid boven zich ver dragen, wil nivelleeren, zoodra ze enkele, heele enkele puntjes van overeenkomst ontdekt, want och, we weten 't allen heel goed, wy, de massa, vormen een reuzencollectie van al zeer onvolmaakte wezentjes! Zijn we niet kinderachtig, lezers? Moesten we niet de oogen sluiten voor 't kleine, dat ook de grooten aankleeft en dank baar aanvaarden, wat zij naar buiten bewer ken. Ze wonen in een glazen paleis, die uit stekenden, terwijl niemand op het potdicht gesloten hokje van ons let, want anders Ik achtte het bovenstaande noodig, geachte lezers en lezeressen, als protest tegen die anti- Multatulianen, welke uit gebrek aan geest in modder gingen graaien We hebben uitsluitend en alleen te maken met 's mans geschriften en ik, Uw Indische Penkrasser, meer speciaal met dat boek, „dat eene rilling deed gaan door den lande", het zoo heerlijk mooi geschreven boek, waarvan ik den styl met een 10, een 100, een 1000 desnoods, doch den inhoud met een 0 zou wil len zien getaxeerd Het ris my werkelijk onbegrijpelijk, dat er tot heden nog steeds geen deskundigeripstond die eens helder aantoonde, hoe onnatuurlijk, hoe weinig Soendaneesch gedacht b.v. die tra gische liefdesgeschiedenis van Saïdjah en Adinda is. Ook wist de Heer Douwes Dekker blijkbaar niet, dat Saïdjah de naam is ^an een meisje en Adinda of liever adinda „jongere broeder" of jongere zuster" beteekent. De jongeling zou Saïdjan hebben moeten heeten, want Saïdjah's treft men alleen onder de doehteren des lands aan. Tot overmaat van ramp is adinda geen Soendaneesch, doch een zuiver Maleisch woord, dat nimmer als naam wordt aangetroffen. Het doet er nu wel niet heel veel toe, doch 'tkan en passant jals illustratie dienen, met hoeveel kennis van de Soendaneesche maatschappij Multatuli zyn Max Havelaar dorst schrijven. De karakters van Saïdjah en Adinda zyn al even on-Inlandsch als de namen. Het liefde leven by den Oosterling, en vooral hier op West-Java, is uitsluitend zinnelijk en een Soendaneesche knaap, die zes en dertig manen of ongeveer drie jaar zyn bruidje trouw blyft, trouw, op Batavia nog wel, kijk zoo'n Jozef moet hier nog geboren worden En de Soen daneesche meisjes nu lees daar van Kol blz. 604 maar eens op na Grappig is 't, dat de Heer Dekker zijn held „in 't Maleisch, dat Italiaansch van het Oos ten", zyn schoon aandoenlijk lied van de „bad- jiug" liet zingen. Een Soendanees uit Lebak spreekt en zingt in het Soendaneesch, ook al een kleinigheid, maar het teekent Ik heb dit trouwens noodig voor eene op merking van meer waarde, die later volgen zal. Als ik den Max Havelaar verwerp, wil ik daarmede nog niet beweren, dat er in het Lebaksche geen misbruik van gezag werd ge maakt. IntegendeelIk ben ten volle over tuigd, dat er zwaar gezondigd werd door de Hoofden, dat het volk veel onrecht geschiedde en dat de Resident en ook de Gouverneur- generaal dit volkomen goed wisten. „Wat blief?!" hoor ik u al roepen. „Nu trek je toch één lyn met Douwes Dek ker „Pardon, in 't geheel niet. Ge zult het hooren. Multatuli zegt in zyn boek, dat het Gouver nement liever tien Residenten ontslaat dan één Regent en dat heeft dan betrekking op het ontslag hem eervol op verzoek verleend. In een noot tracht hy dit nog wat te ver duidelijken door 't volgende „De bespottelijke angst voor 'n Inlandsch Hoofd wordt door de residenten bij de Re geering levendig gehouden in hun eigen belang, en berust eigenlijk op 'n woord speling." „Wat hy met die „woordspeling" bedoelt, verklaar ik niet te begrijpen. De noot luidt verder „De waarheid is, dat wy in 't organismus van ons bestuur de Inlandsche Hoofden niet kunnen missen, d.i. het stelsel waarin die Hoofden een zoo voorname plaats bekleeden. Maar hieruit volgt volstrekt niet, dat men een Inlandsch Hoofd niet aan z'n plicht zou kunnen houden. Waar zou 't heen, als men geen luitenant straffen of ontslaan mocht, omdat men in 'n leger de officieren niet missen kan?" De laatste opmerking, van die officieren be doel ik, is zoo ontzettend stom, dat daar reeds het heele boek meê valt Meende de Assistent-Resident Douwes Dek ker werkelijk, dat de verhouding van een officier tot zyn soldaten dezelfde was als die van een Regent tot het volk En dat wou nog wel Gouverneur Generaal geworden zynNu de Javasche Courant (de Indische Staatscourant) zou zeker veel lezers getrokken hebben, doch binnen het jaar was de vaan van den opstand ontrold en we waren er door de slachtoffers der Hoofden netjes uit geworpen, uit Java bedoel ik Welk soldaat zal naar zyn spuit grypen als een officier wegens wangedrag ontslagen wordt of in de kast gestopt De vergelijking gaat mank, heel erg mank De instelling van de betrekking van Re gent is reeds van zeer ouden oorsprong. Zy dateert van de oorspronkelijke Javaansche Vor sten, die aan het hoofd der provinciën bloed verwanten plaatsen, om die ryksdeelen namens hen te besturen. Deze leenmannen, want dat waren het eigenlyk, moesten hun Vorst in tyd van oorlog bijstaan, op bepaalde tyden hun hulde brengen en schatting betalen. Zy ver kregen daardoor alle rechten op den grond en op de bewoners, hun lijfeigenen. Later, toen de Oost-Indische Compagnie de Vorsten had verslagen, wist zy de Regenten aan zich te binden door hen te handhaven, terwijl dit handelslichaam dan in de plaats van de oude Vorsten trad. Later weer, onder Daendels werden de Re genten koninklijke ambtenaren en dit zyn ze nu nog, doch het lagere volk ziet in hen steeds de oude Hoofden, de werkelijke Regeerders en begrijpt natuurlijk niet veel van hun verhou ding tot het Gouvernement. De Regenten zijn van hoogadellijke, dik wijls vorstelijke afkomst en in de oogen van den dessaman staat de Kandjeng Boepali heel wat hooger dan de Assistent-Resident, de Re sident, ja zelfs de Gouverneur-Generaal Zoo is het nog, hoeveel te meer in '1856, reeds byna een halve eeuw geleden, in de da gen van den Assistent-Resident van Lebak. Wat gebeurde er nu in genoemd Gewest? De heer Douwes Dekker had, één maand na de aanvaarding van zyn ambt, de onveri gefelyke dwaasheid begaan, om den zestig-ja rigen Regent van Lebak, Raden Adipati Kar- ta Nata Negara plompweg te beschuldigen van misbruik van gezag. Hij stelde per spoedbrief vóór, aan zyn chef den Resident van Bantam, om den Regent naar Serang te mogen opzenden en zyn schoonzoon, den Demang van Parang Koedjang met de overige familieleden van den Regent in voor- loopig arrest te mogen nemen. Kijk, als ik Resident van Bantam was ge weest, had ik onmiddelyk een dokter van Se rang gezonden om de temperatuur van den Assistent-Resident op te nemen. Alleen een koortslijder of een gek toch zou met zulke in grijpende spoedvoorstellen kunnen komen aan dragen en ik geloof wel, dat de naam Sly- mering goed gekozen is voor den toenmali- gen titularis te Serang, want de deftige kalmte waarmee de zaak verder, volgens de beschrij ving, behandeld schijnt te zyn, doet iemand met visschenbloed veronderstellen. Jammer, dat myn plaatsruimte zoo beperkt is, doch ik denk, dat de duizenden en nog eens duizenden in den lande, die den Max Have laar gelezen hebben en de velen, die dat boek wellicht nu nog eens willen lezen, de zaak belangrijk genoeg zullen achten, om er nog één Penkras aan te mogen wyden. Sindanglaja. Lt. Clocjkkner Brousson, b. d. BLRGERLÏJKE STAND VAN MIDDELBURG, Van 26 April tot 2 Mei. ONDERTROUWD: J. Meyers, jm. 24 j. met M. Wisse, jd. 19 j.A. Calliber, jm. 26 j! met N. Prince, jd. 22 j.H. Vissers, j^. 3(j VOORRADIG een prachtige Sorteering Hoeren- en Kindercostuums, Demisaisons, Pantalons en Stoffen voor Kleeding naar Maat. Kinder Cheviot en Manchester Broekjes, Bruin en Gestreept Engelsch leer en Zwart Manchester, Pantalons, Linnen Colberts enz. enz. in alle maten. j. met M. W. Wisse, jd. 22 j.; A. Jongepier, jm. 21 j. met M. Korstanje, jd. 28 j.C. Joosse, jm. 25 j. met M. P. Tilroe, jd. 22 j.J. G. Wollenberg, jm. 24 j. met C. J. van Taten- hove, jd. 24 j.A. Rogge, jm. 32 j. met J. Barbier, jd. 28 j.P. van Hove, jm. 26 j. met H. van Boven, jd. 25 j.C. Coppoolse, jm. 30 j. met S. Kleinepier, jd. 29 j.W. P. van Aart- n, jm. 24 j. met N. A. Huysman, jd. 22 j. GETROUWD: J. C. Schürmann, jm. 25 j. et F. A. Papegaai^ jd. 23 j.P. J. Joosse, met f'. A. fapegaai, jm. 23 j. met J. A. Visser, jd. 20 j.A. Ver meulen, jm. 22 j. met J. de Witte, jd. 22 j. BEVALLENJ. van den Driest, geb. De Troye, z.H. Wiessner, geb. Van Varik z. J. F. Remmer, geb. Stukart, d.J. Ton, geb. De Kam, z.S. van Aartse, geb. Franchimont, d.A. F. Kamermans, geb. Damen.z.E. M. de Munck, geb. Van Liere, z.H. F. Caljouw, geb. Schouten, z. OVERLEDENJ. M. van Oers, wede. van A. Beaufort, 82 j.D. Wielemaker, d. 17 j. C. Vermeulen, ongeh. d. 90 j.J. H. Snijders, man van D. J. Ludikhuyzen, 75 j. tegen contante betaling geheele of gedeelten van Inboedels, Winkelopruimingen, Goud, Zilver, Antiquiteiten, enz. Geheimhouding ver zekerd. Brieven onder lett. B, bureau van dit blad. OsdepeiiinW ruim voorzien van Regenwater en Bleek. Adres Boekh. FANOY. PuikeMargarine 25 ct 5 ons, Pruimen 14 ct. 5 ons, Stukjes Appelen 20 en Schijfjes 24 ct. 5 ons, prima witte Suiker 23 ct. 5 ons. Wed. A. LandmanCornelisse, Singel straat. Kneip's Pastilles enBon Bons bij. Lako. GEURIG en WATERHOUDEND, verpakt in onsen, 1/2 onsen van verschillende prijzen. Vraag Monster. voor een klein gezin. Langeviele K 217. IU IME SORTEERING. Geëmailleerde en gegalvaniseerde Ijzerwaren, w. 0. Waterketels, Koffie- en Theepotten, Rookstellen, Sponzen, Zeemen en Dweilen, Glas-, Porcelein- en Aardewerk, Visch- en Vetwaren, Koloniale waren, Biscuits enz. BILLIJKE PRIJZEN.1

de Faam | 1904 | | pagina 1