S.J.FONTEIJN 313 Gravenstraat. Grootste publiciteit hier ter stede 3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste publiciteit. I 313 Gravenstraat. INo. 19. Woensdag 17 Februari 1904. Aelitste Jaargang. Nieuwstijdingen. Meer en- en Kinderkleediiig-MRg'azijii. Manchester Broekjes. Mans en Jongens maten. Uitsluitend soliede kwaliteit. Oroote voorraad Kinder-Cheviot. Zwart en Bruin gestreept en Bruin Fng. leeren Pantalons, in alle Scherp concurreerende prijzen. De tien Levensregelen. Een teeken des tfjds. De rechter- en de Linkerarm. MIDDELBDR GSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONIN&SIDS. NIEUWS' Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. UITGEVER A. 0. LITT00U hi. 8 p an i aar dn tr a at, Prijs der Advertenttèn van 18 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abo nnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. INDISCHE PENKRASSEN. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XLYI. We zullen het heden eens hebben over een groot man, een Nederlander, die den Inlander begreep, door hem begrepen werd en zyn ge heele leven wydde aan de belangen van het Soendaneesche bergvolk. Zyn naam wordt hier nog steeds met eerbied, met liefde uitgespro ken en ook Holland moet dien leeren ken nen en hoog houden Ik spreek hier dan van Holle, van den be roemden Karei Frederik Holle, Amsterdammer van geboorte, die in 1844, op vijftienjarigen leeftjjd, met zyne familie naar Java kwam. Een oom van den jeugdigen knaap de heer van der Hucht, deed zijn laatste reis als ge zagvoerder van het zeilschip Sarah Johanna", en nam bij die gelegenheid 't gezin van zyn zwager mede naar 't zonneland. Hij vestigde zich als theeplanter op de in den handel alge meen bekende Parakan Salakonderneming in de Preanger. Holle's vader werd mede-eige naar en administrateur van het land Bolang, in de afdeeling Buitenzorg. Na zyn dood echter vestigde ook de familie Holle zich op Parakan Salak. Nauwelijks zeventien jaar oud trad Karei Holle in Gouvernementsdienst en wel als schrij ver op het Residentiekantoor te Tjandjoer. In 1847 werd hij verplaatst naar het Departe ment van de Cultures en nog later naar dat van de Middelen en Domeinen. Na elf dienst jaren ging Holle in het particuliere over en werd hy administrateur van de theeplantage Tjikadjang, dicht by de tegenwoordige plaats Garoet. Holle was intusschen geheel op de hoogte geraakt van de toestanden in de Preanger, die toenmaals verre van rooskleurig waren. Alvorens nu verder te gaan moeten wij eerst eens een blik slaan in het verleden. Holle's leven en streven zal er ons te. duidelijker door worden. Toen de Oost-Indische Compagnie eenmaal meester geworden was in deze streken, hand haafde 't machtige handelslichaam de Regen ten van den vroegeren overheerscher, den Keizer van Oost-Java, doch 't eisehte daarbjj tevens, dat deze Inlandsche hoofden hun be volking tegen een hongerloon koffie zouden laten planten, koffie, die daarna met kolossale winsten op de wereldmarkt werd verkocht. In 't begin der 19de eeuw ging het gezag wel over aan ons Gouvernement, doch hetzelfde lage uitbuitsysteem bleef gehandhaafd. Het arme volk werd door de Regenten gedwongen om koffie te planten op plaatsen, soms uren ver van huis en de geplante boomen ook te onderhouden bovendien. Europeesche opzieners controleerden een en ander. Waren de bewo- neis van 'n dorp wat lui uitgevallen, och dan wisten die heeren wel raad. Het dessa hoofd, de burgemeester zouden wjj zeggen, werd dan b.v. gedurende eenige uren aan zyn groote teenen opgehangen of in de felle zon zonder hoofddeksel te pronk gezet! Zoo begrepen in die dagen onze grootvaders hun christenplicht Ze gingen er des Zondags zeker vergiffenis voor afsmeeken, de blanke beulen, die zooveel vaster in de leer waren dan 't tegenwoordige geslacht Er heerschte in dien tyd allerwege onrecht en armoede en een Multatuli moest opstaan om 't geweten van zijn landgenooten wakker te sehudden. Ja lezers, al is hier in Indië nog lang niei, alles zooals 't behoort, toch mogen wjj dank baar terugzien op de laatste helft der vorige eeuw en ook de bruine broeder waardeert het, dat Jong-Holland steeds meer en meer be- grypt hoe ontzettend veel het hier nog goed te maken heeft. Een der edelste pioniers van .den beteren tijd was zeker wel onze Karei Frederik Holle Wat de Preanger thans is, hebben we aan dezen menschenvriend te danken. Toen Holle op 28-jarigen leeftijd 's lands dienst verliet, was dit alleen en uitsluitend om zijn verder leven als vrjj man aan de belangen der Soen- daneezen te kunnen wijden. Hy sprak hun taal als zyn Nederlandsch en bestudeerde ijverig hun karakter, hun huiselijk leven en sociale nooden. Holle was een practisch man. Hij begreep, dat de Hollander over 't algemeen al zeer slecht bij de inlanders stond aangeschreven, dat hij niet gemakkelijk hun vertrouwen win nen kon en dat hy tot den bruinen broeder moest afdalen om in hart en ziel van den inlander binnen te dringen. Hy werd Mohammedaan, droeg in 't open baar de Turkschen fez, volgde de Inlandsche levenswijze en étiquette en verkreeg door dit alles, dat de Soendaneezen hem als een der hunnen begonnen te beschouwen. Alleen op die manier werd 't hem mogelijk als hun leermeester op maatschappelijk en godsdienstig gebied te kunnen optreden 't Was een groot geluk voor hem, dat hy een vriend en bondgenoot won in Raden Hadji Mohammed Moesa, den Hoofdpanhoeloe van van Limbangan, den Vader van den tegen- woordigen Patih van Soekaboemi. Deze hoog geplaatste Inlander was reeds jong te Mekka geweest, een zeer kundig Priester en een man van buitengewoon veel invloed. Beiden, Holle en de Hoofdpanhoeloe, leerden veel van el kaar. Door .Holle's invloed begon de priester te begrijpen, dat de adel plichten had te ver vullen jegens het arme volk en hij propa geerde dit moderne begrip op zyn beurt weer onder de aanzienlijken, terwijl Holle een hoo- gere opvatting kreeg van de strekking der Mohammedaansche leer. In „het Tijdschrift van het Bataviaansch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen wist Holle zyn Europeesche lezers en ook de Hooge Regeering warm te maken voor vele noodige hervormingen. Hy wierp zich op als pleitbezorger voor 't verdrukte bergvolk, ja werd als 't ware een brug van overheerschte tot overheerscher. Hij maakte propaganda voor de oprichting van scholen, wees op veel onrecht bij de ge dwongen koffiecultuur en de heeren diensten, wist nieuwe cultures inheemsch te doen wor den, enz. enz. en laten wy het dankbaar er kennen, de toenmalige Regeering en hare Ambtenaren luisterden naar hem al even nauwgezet als zijn Soendaneezen. Onder de laatsten wist hy een kring van vrienden te vormen, die, liberaal denkend, in den vreem den overheerscher niet langer den gehaten kafir zagen, doch begrepen, dat zij het nu eenmaal zonder Westersche voogdjj niet stel len konden. Het zou my onmogelijk wezen om in één Penkras alles neer te schrjjven wat door Holle is gewrocht. Laat het U genoeg wezen, dat de Preanger thans 't welvarendste gewest van Java is en dat we deze schoone uitkomst alleen danken aan dien vriend der Soendaneezen. De Regeering wilde hem ten slotte tot Re sident benoemen, doch dit mooie aanbod wees de brave man van de hand, omdat hij vóór alles vrij wilde blijven. Hy wilde gaarne raad geven,Qdoch „dienen" zou zyn levenstaak heb- bemoeilykt. Welnu 27 December 1871 huldigde 't Gouvernement dit schoone beginsel, door Holle te benoemen tot adviseur honorair. Hem werd daarbij het recht toegekend steeds on gevraagd voorstellen in te dienen en alle be sluiten der Regeering te beoordeelen Hoe jammer, dat latere landvoogden hem gingen tegenwerken, dat zyn voorstellen wer den genegeerd en dat veel goeds weer verlo ren ging. Trots de reactie hield Holle vol. Persoonlijk offerde hy zyn vermogen op om den kleinen man aan voorschotten te helpen, om de volks industrie te steunen. Als een vorst werd hij door het volk gehul digd. Hy had rijk, schatrijk kunnen worden, doch overleed in 1893 in behoeftige omstan digheden. God hebbe zyn ziel Morgen gaan we vertrekken. Slechts noode verlaten we het heerlijk Soekaboemi, het „lust oord der wereld", waar zoovele oude landsdie naren hun laatste levensjaren sly ten. Na een hartelijk afscheid van de vele nieuwe vrienden en vooral van den braven Patih en zyn familie, zullen we onze reis vervolgen. Tjiandjoer is de nieuwe pleisterplaats. Lt. Clokcenur Brousson b. d. Soekaboemi. Door den brand te Baltimore, die 18 uren duurde, zyn 80 blokken huizen met 2500 ge bouwen vernield. De brandverzekeringmaat schappijen van Maryland hebben te zamen voor 1267 millioen dollars verzekerd te Baltimore of vele harer dus schade hebben geleden Groote schade zal de stad ook nog lijden, daar een gedeelte der handelszaken verplaatst zal worden naar New-York en Philadelphia, omdat de geheele handelswijk is vernield. Het lijden onder duizenden, wier woningen zyn afgebrand is grooter door de strenge koude die er heerscht. De stad is thans met troepen bezet en generaal Corbin nam het commando daarvoor op zich. De plunderingen zyn niet zoo erg, als eerst gemeld werd, alleen eenige negers namen daaraan deel. Het tramverkeer is geheel opgeheven, slechts enkele straten hebben een flauwe verlichting. Een buitengewoon brutale diefstal heeft Dinsdagavond plaats gehad in den trein tus- schen Brussel en Parys. Een reiziger is by Tubeze uit zyn coupé geklauterd en heeft zich 'langs de loopplank naar den wagen begeven, waarin de waarden geborgen waren. Hy heeft het slot verbroken, en bedreigde den wachthehbenden ambtenaar met een re volver. Vervolgens wierp hy den inhoud van een mand, die voor 8000 francs aan waarde bevatte, uit den trein, waarna hy zelf op den weg sprong. De wachthebbende ambtenaar liet den trein stoppen, maar niemand was te zien op den weg. Wel werd geconstateerd dat zes reizigers verdwenen waren uit een wagen, die het dichtst achter den bagagewagen was. Men vermoedt, dat het de medeplichtigen van den roover zyn. Gistermorgen tegen drie uur werd door de gendarmes op den weg een gewonde man ge vonden, met een revolver gewapend, en die een spoorwegkaartje van Brussel en Braine le Compte by zich had. Hy werd in hechte- tenis genomen. Men vermoedt dat hij een der roovers is. De politie te Hamburg heeft eeD gevaar lijken handelaar in meisjes, zekeren Schwarzel, gepakt. Hy logeerde in een hotel in gezelschap van een knap meisje dat hy voor zyn zuster uitgaf en dat hij steeds opsloot als hy uitging. Het arme kind riep op zekeren dag luid om hulp, sloeg de deur stuk en liep de straat op, om den eersten den besten agent in den arm te nemen. Drie andere meisjes zouden dezer dagen aankomen en door Schwarzel naar Argen tinië gezonden worden. De man kreeg eiken dag telegrammen en brieven uit Hongarije5 Zwitserland, Servië, Argentinië, enz. Toen hy in hechtenis genomen werd, ver weerde hy zich heftig. Dank zy de in beslag genomen papieren, hoopt de politie ook de andere leden van de bende in handen te zul len krijgen. De overheid heeft den vader van het meisje, een hoogst gezien man, telegrafisch gewaar schuwd dat ny zyn dochter kan komen af halen. Te Leeuwarden was een doodgraver bezig een graf te graven. Toen hy klaar was, viel hy voorover en was dood. De koffie huishouder Dijkstra te Middelharnis heeft Donderdag vyf revolverschoten gelost, op een vrouw, haar ongehuwde dochter en het kindje dier dochter. De vrouw ligt bedenkelijk, het kindje was spoedig dood en de jonge moeder had een schampschot. Aanleiding tot den moord was dat beide vrouwen hem telkens met dat kind plaagden en het zelfs eenmaal in de gang van zyn café te vondeling legden. Doch hy ontkende iets met deze menschen uitstaande te hebben, vreeselyk dat hy toen maar besloot ze dood te schieten. De oudste vrouw kreeg twee kogels in het hoofd, en het kind een in de borst. Het publiek, heeft me delijden met den moordenaar en kiest par ty tegen zyn slachtoffers, want hy was zoo een goede man Van den Amerikaanschen president Jefferson. 1. Stel niet uit tot morgen wat ge heden doen kunt. 2. Val anderen niet lastig met hetgeen gy zelf kunt doen. 3. Verkwist uw geld niet voor gy het bezit. 4. Koop geen voorwerpen die gy nietnoo- dig hebt, alleen omdat zy goedkoop zyn. 5. Hoogmoed kost ons meer dan honger, dorst en koude. 6. Het zal ons nooit berouwen te weinig gegeten te hebben. 7. Wat wy graag doen valt nooit zwaar. 8. Hoeveel pyn leden wy aan kwalen die nooit kwamen. 9. Bezie alles van de goede zyde. 10. Zyt gy toornig, tel tot tien, zyt gy zeer toornig, tel dan tot honderd voor gy spreekt. Het is haast niet te gelooven en toch is het waar dat er in Berljjn een courant is opge richt dat het orgaan is voor Prostitue's, kop pelaars, souteneurs en inbrekers, zooals in de inleiding ervan vermeldt wordt. Deze courant verschijnt als weekblad en heet „der Aussenseiter." Zyn byna nooit even lang. Slechts 15% der menschen kan zich beroemen even lange ar men te bezitten. Een kleermaker die nauwkeurig maat neemt zal hiermede rekening houden. Burgerlijk* Ntand van Middelbars;. Van 9 15 Febr. ONDERTROUWDH. J. van Nederveen, jm. 28 j. met A. Gley steen, jd. 27 j. H. J. Segboer, jra. 27 j. met A. Brielsman jd. 27 j. GETROUWDD. T. Gans, wedr. 27 j. met C. M. Hypers, jd. 25 j. K. Braun, jm. 25 j. met S. J. Kryger, jd. 24 j. H. J. Huikes, jm. 43 j. met H. A. Buteux, wed. 35 i. BEVALLENM. de Nood, geb. Passenier, d. P. Lameyn, geb, Wykhuisen, z. J. P. M. Jellema, geb. Kesteloo, d. M. T. Montaan, geb. Van Dooren, d. M. C. Koppejan, geb. Groene- djjk, d. J. Deurloo, geb. Bommeljé, z. J. Schou ten, geb. Roelse, d. A. van de Putte, geb. Cornelisse, z. J. P. Lameyn, geb. Tazelaar, z. F. Korstanje, geb. Hondius, d. T. C. A. Beu- kert, geb. Kuijs, z. OVERLEDENJ. E. van de Walle, wede van P. de Nooyer, 74 j. M. A. C. Warnau, d. 3. d. L. Fransooys, d. 5 m. C. J. de Kos ter, wede. van^ 0. J. Bruker, 74 j. P. de Weerd, man van P. Nieuwdorp, 25 j. W. Jobse, wed. van I. de Lange, 69 j. F. P. D'huy, vrouw van J. P. Hollestelle, 79 j.

de Faam | 1904 | | pagina 1