k 0. LITT00IJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3450 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. I 313 Gravenstraat. I 313 Gravenstraat. S.J. FONTEI JN No. 16; Woensdag 87 Januari 1904. Achtste Jaargang, Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheels stad gratis verspreid. Spanjaards tra at. Prijs der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. INDISCHE PENKRASSEN. NIEUWSTIJDINGEN; Schilderij en-expositie. Heeren- en Einderkleeding-Magazijn. Groote voorraad Einder-Cheviot, Zwart en Brnin Manchester Broekjes. Mans en Jongens gestreept en Brain Eng. leeren Pantalons, in alle maten. Uitsluitend soliede kwaliteit, Scherp concurreerende prijzen. IIDDILBUMSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. mm ÜIT9BVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 -of 500 regels voordeelige voorwaarden. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XLIII. We zyn reeds ruim een week op Soeka- boemi (B't lustoord der wereld") en kunnen nog maar niet besluiten verder te gaan, zoo intens genotvol is bet bier op dit plaatsje! De als overal weelderige natuurpracht der tropen paart zieh dan ook al zeer gelukkig aan een goddelijk zomerklimaat, terwijl de buitengewoon smaakvolle aanleg der plaats een wellust is voor de oogen. De Europeanen maken bier veel meer werk van bun buis en bof dan elders. Straks zal 't u duidelyk zyn, waarom. 't Is bier een recbt gezegend plekje op aarde, een oord om te leven, te lieven en te sterven zou de idealist 'van Kol zeggen en zoo wordt 't dan ook begrepen door tal van gepensionneerde landsdienaren, die bier een werkelyk genotvollen ouden dag zocbten en vonden. Men valt bier eenvoudig over oud-residen ten en gewezen hoofdofficieren, mannen, die zoo slim waren Gods scboone vrije natuur te prefereeren boven een benauwd bovenbuisje, ergens in een buitenwijk van 'n Hollanscbe stad. Zy blyven bier zoo gebeel in bun eigen Indische doen en laten, ze wonen bier zoo „lekker" in bun „villa", hebben ook geen „soesah" met de voor oud-gasten meestal' vry onhandelbare dienstboden, terwyl op slot van rekening en dat doet de deur toe, ze ook nog veel meer kans hebben om langer van bun jaar- geldje te profiteeren dan ginds by U in bet ongezonde koude mistige vaderland met zyn voor Indiërs altijd zeer gevaarlijke Noord- Oostenwind. Spreek maar eens honderd oud-gasten in patria en zeker zullen er negen en negentig. Bas Veth ten spyt bet zonnige Insu- linde betreuren. Ze kunnen daar by U nooit goed meer aarden en in de laatste jaren keer den dan ook vele Indische families naar bier terug, om zich voor immer in bet gezonde binnenland te vestigen. Voor de meesten echter is 't geringe pen sioen een bezwaar en dan de overtochtskos- ten, niet te vergetenIn Indië leeft; 'n Euro peaan nu eenmaal duurder dan in Hol land en aangezien de Indische pensioenen gebeel en al door Indië moeten worden opge bracht, zou bet m. i. zeer billyk wezen om aan ben, die zich blyvend bier wilden vesti gen, een zekere verbooging toe te kennen, terwyl men den repatrieerenden wat minder zou kunnen geven, 't Kwam dan zoo onge veer overeen uit en er bleven bier meer In dische dubbeltjes in omloop. Nu gaat er ieder jaar voor een zeer groote som aan Indisch geld naar Europa en wordt bet volk bier dus voortdurend armer. In de gegeven omstandig heden zou ik er zelfs glad vóór zyn, om oud- gasten, die dit verlangden, voor gouverne mentsrekening weer naar Indië te vervoeren en den gepensionneerden, die bier dadelijk voor goed wilden blyven, als premie, hun overtocbtsgelden uit te betalen. Hoe meer ge goede Europeanen bier toch wonen, boe be ter het voor Indië en zyne bevolking is. Nu op Soekaboemi begint bet al vry aar dig en daar de menseben bier toch tot bun dood toe blijven en er ook al den tijd toe hebben, besteden ze bier buitengewoon veel zorg aan bun tuinen en meubileering en beeft dit plaatsje dus_ een voor Indië ongewoon schil derachtig aanzien, 't Is bier verrukkelijk wan delen en ik zocht dan ook al die mooie lieve plekjes weer op, welke ik me nog zoo goed herinnerde van 1896, toen de gevolgen van 'n ernstige ziekte, my bier twee maanden van zalig dolce far niente deden genieten. Ik schreef, hierboven, dat de Heer van Kol ons Soekaboemi een oord zou vinden om te leven, te lieven en te sterven, nu 't laatste vind ik overal en ten allen tyde vry onaangenaam,' doch wat 't tweede^ punt betreftom te lieven of beter nog verliefd te worden, kijk daar is dit Eden nu juist als voor gekniptVan de tien meisjes, blanke of bruine, die men bier op z'n weg ontmoet, kunnen er zeker vijf onder'"de bepaalde beautés worden gerangschikt en ik geloof, dat dit ook al 'n gelukkig gevolg is van 't gezonde klimaat. Ik zag nooit "ergens zooveel keur bij elkaarZelfs Londen legt 't tegen de Preanger af en daarom meen ik een goed werk gedaan te hebben, dooreenige kiekjes van Soendaneescbe en Europeescbe schoonheden naar Patria op te zenden. Ze denken in Holland toch nog altyd veel te veel, dat de menscben bier op apen gelyken, een conclusie, zeer voorbarig getrokken uit de werkelyk monsterachtige verschijningen, die men in Holland wel eens ontmoet, oude baboe's, in den dienst vergrysd en gerimpeld, die o rampdan nog op z'n Europeesch worden toegetakeld ook Behalve om z'n mooie gezichtjes is Soeka boemi ook nog bekend als herstellingsoord voor ziekteu, opgedaan in de lage kuststreken of te velde. 600 Meter boven de oppervlakte der zee ge legen is bet bier altyd heerlijk koel, veel koe ler dan een Augustusdag in Holland, ja 's nachts kan men 't zelfs vrij koud hebben. De ge middelde temperatuur is ongeveer 26 graden Celsius, dus voor een tropenland ideaal en bonderden hebben hier genezing gevonden van doodelyke ziekten. Als we van bet station komen hebben we eerst rechts de groote passar, waar de kleu rige kleeding der Soendaneezen prettig af steekt tegen de zwart geverfde passerkraampjes. 't Is hier 's morgens bijna altyd druk. Laat ik U al dadelyk zeggen, dat de bevolking in de Preanger over 't algemeen nog zeer wel varend is. Eerst sedert kort vindt men bier opiumkit ten. Ze zijn een gevolg van de opium regie, d. w. z. bet Gouvernement beeft bier thans de gelegenheid tot schuiven geopend en wel in een streek, waar dat by 't oude pacbtsysteem verboden wasYeel durf ik er niet van zeggen. Ze hebben de beer Schelte- ma van „Het Bataviaanscbe Nieuwsblad" drie maanden in de cel gestopt, omdat by deze handeling van onze Regeering durfde hekelen, dus 't schijnt nogal een teer punt te wezen, dat ik echter zeer nederig aan de welwillende belangstelling van H.H. Kamerleden opdraag. Opiumschuiven is nog grooter kwaad dan b.v. de Staatslotery, zou ik zoo meenen. Yan beide immoreele zaken trekt de schatkist profijt. Waarom nu zou 't eene, na verloop van eepigen tijd, worden afgeschaft en 't andere min of meer aangemoedigd We zijn hierin Indië erg nieuwsgierig naar een beantwoor ding van die vraag. Wie weet of niet nog éénmaal de Kamerverslagen deze onze nieuws gierigheid zullen bevredigen Billijkheidshalve moet nog even worden op gemerkt, dat de Regeering den Inlanders, hier in de Preanger, het schuiven verboden heeft. Zij mogen niet in de kitten worden toegelaten en ook geen opium koopen. Een en ander is alleen maar aan onze gele broeders, de Chineezen, veroorloofd. Intusschen begrijpteen ieder, dat de Inlanders zeer ge makkelijk het smerige goedje uit de tweede hand kunnen krijgen. Ze betalen het dan een voudig wat duurder en schuiven toch. Vele Inlanders hebben mij verzekerd, dat tot nog toe de Soendaneezen maar weinig gebruik van die gelegenheid maken, doch allen waren'ter over eens, dat mochten die kitten niet spoe dig verdwynen, dat dan langzaam maar zeker het opiumschuiven hier ingang zal vinden en dat 't dan met de bekende Preangerwelvaart gedaan zal zijn. Laat ons intusschen hopen dat de Neder- landsche Anti-Opiumbond deze zaak eens ter harte zal willen nemen. Lt. Clokcbner Brousson b. d. Soekaboemi. Wij vestigen de aandacht op een zeer be langrijk werk, dat by den heer Jac. C. van der Stal te Utrecht wordt uitgegeven en waarvan aflevering 1 is verschenen. Het ontstaan, de beginselen en de geschie denis van onze politieke Partyen door C. E. van Koetsveld. Het werk zal verschijnen in hoogstens 85 afleveringen tegen slechts 10 cent per afle vering; om de 14 dagen verschijnt een afle vering, dus kan ieder, door 5 cent wekelijks daarvoor af te zonderen, een inderdaad belang rijk standaardwerk verkrijgen. Na het ver schijnen van de laatste aflevering wordt de prys verhoogd. Aflevering 1 bewijst, dat aan de uitvoering veel zorg zal worden besteed, en laat ons zien eene fotografische afbeelding van een groep uit de 2de Kamer der Staten-Generaal. Het boek zal worden versierd met 50 a 75 portretten en 15 a 25 platen, terwijl als pre mie gratis zal worden gegeven een grafische voorstelling van de partijverhouding in de 2e Kamer sedert 1850. Een naamlijst van de leden der 2de Kamer sedert 1848 en een Re gister van personen en zaken wordt voorts aan het werk toegevoegd. Wy kunnen ieder kiezer aanraden zich dit werk aan te schaffen, opdat hy zieh reken schap zal kunnen geven van het gebruik dat hij maakt van zyn kiesrecht. Ieder kiezer be hoort iets te weten van de beginselen die de verschillende partyen huldigen, van het doel waarnaar de toepassing harer beginselen ge leid heeft, en van de gevolgen, welke uit een consequente doorvoering dier beginselen voor ons volk zouden voortvloeien. Ook vestigen wy nog de aandacht op ach terstaande advertentie, betreffende de schil derij en-expositie. De tentoongestelde schilderyen zijn waarlyk ruimschoots de moeite waard een kijkje te gaan nemen, vandaar wy ieder liefhebber van mooie schilderstukken aanbevelen zich een gang naar het Schuttershof te getroosten. Wy zyn overtuigd, dat het niet berouwen zal. Hoe schoon is het strandgezicht te Katwijk, waarop de zee, de pinken en de achter het duin half verscholen huizen zeer natuurlijk zijn weergegeven en den beschouwer ongemeen zul len boeienDeze schilderij is van de hand van den heer Antonie Beek, Kunstschilder, te Apeldoorn en is niet de eenigste wat hij heeft gewrocht. Ook Mevr. Beek-Engley toont eene goede kunstschildenares te zijn. Twee schilde ryen uit onze stad trekken ons in 't bijzonder aan. Zy laten ons zien het Walchersch Melk meisje op den Schroeweg en de Oostkerk. Een afgryselyke wandaad heeft de ge moederen in geheel Aken in rep en roer ge bracht. Zekere Engelshoven had reeds sedert den dood van den meer dan een jaar geleden gestorven brouwer Lüttgens de leiding der brouwery op zich genomen en de er by be- hoorende herberg beheerd. In dien tyd had hy reeds meermalen de weduwe het voorstel gedaan met hem in 't huwelyk te trAden en meende met zekerheid te mogen verwachten dat zy eindelijk zou toestemmen. In de ge passeerde week evenwel verklaarde de weduwe hem zeer beslist dat zy van een huwelyk met hem absoluut niets wilde weten. Toen Engels hoven haar niettegenstaande deze verklaring telkens toch met huwelyksvoorstellen bleef lastig vallen, ontsloeg zy hem uit zjjne be trekking en verbood hem tevens den toegang tot het huis. Daardoor geraakte E., die tegen over verscheidene stamgasten vaak groote ja- loerschheid getoond had, in ontembare woede, en verklaarde herhaaldelijk dat hy een onge luk aan de weduwe zou 'begaan, als zy op zijn voorstellen niet inging. De weduwe, die van deze dreigementen gehoord had, leefde in voortdurenden angst en verzocht haar zwager om hulp. Sedert 't ontslag van E. kwam deze dan ook des nachts in 't huis van zyn schoon zuster waken. Op een avond kwam E. eens klaps in de brouwery en trachtte door hem bekende handelingen 't bier te bederven, waar op hy evenwel door den zwager met vaart aan de deur werd gezet. Toen daarna ook nog verschillende andere pogingen om zich op de weduwe te wreken mislukten, kwam einde lijk Woensdagmorgen de als een rauwe kerel bekend staande E. het huis der weduwe bin nendringen, blijkbaar 't vreeselyke plan in zich omdragend, een bloedige daad te plegen. Het was te half acht dan, dat hy de weduwe in de keuken aantrof, te midden harer kin deren, waar hij zonder veel omhaal direct drie revolverschoten op haar loste, waardoor zy onmiddellijk bezweek. Daarna richtte de on verlaat 't wapen op zichzelven en voltrok ook zijn eigen vonnis. Het gerucht van deze ont zettende misdaad deed terstond de ronde en onmiddellyk was de politie op de plaats om de noodige maatregelen te treffen. Het ge recht verscheen eveneens in den loop van den morgen. De arme ongelukkige kleintjes wer den naar een familielid gevoerd. De Koningin-Moeder ontving ook van vreemde vorsten en vorstinnen bewijzen van bèlangstelling. De vorstin Yon Wied, prinses der Nederlanden, zond tevens f 1000 voor Oranje Nassauoord. In tegenspraak met de loopende, hoogst onrustbarende geruchten omtrent den gezond heidstoestand van den ex-president Paul Kru- ger, kan stellig verzekerd worden dat deze te Menton steeds een goede gezondheid geniet en zelfs in den tuin wandelt. Te Amsterdam is Zaterdagmorgen een schipper die eenige herstellingen aan zyn schip verrichtte ongemerkt te water geraakt en ver dronken. Een hoogbejaarde moeder bewoonde met hem het schip. Zaterdagmorgen werd te 's_ Gravenhage een oude heer in een siga renwinkel door een beroerte getroffen, waarop de dood byna onmiddelyk intrad. TeEtten is de vrouw van een schoenmaker by het wa terputten voorover in een put gevallen en verdronken. Een landbQuwer die naar Lochem reed, viel tengevolge van het hollen van zyn paard van zyn wagen af en bezweek aan de gevolgen. Een 60 jarige weduwnaar in Friesland, die reeds vier vrouwen door den dood verloor zal voor de vyfde maal in het huwelyk treden, en wel met een meisje van 30 jaar. Te Rot terdam heerscht sinds eenige weken algemeen buiktyphus, ten gevolge van het drinken van ongekookt leidingwater. Dat water schynt be smet te zyn. BuirirrrJUk* Ntand ran Middelburg. Yan 19 25 Januari. ONDERTROUWD: H. J. Huiskes,jm.48j. met H. A. Buteux, wede 35 j. BE YALLENM. Wolf, geb. Daane, z. C. O verduin, geb. Marteyn, z. A. M. P. van der Staal, geb. Verduyn, d. S. O verwijk, geb. De Pan, d. J. Pouwer, geb. Gideonse, d. J. Pleyte, geb. Van Helleman, d. M. P. den Hartigh, geb. Groen, d. OVERLEDENJ. J. L. A. Wynne, wedr. van L. van Sorge, 79 j. M. L. Gilde, wede. van J. J. de Wolf, 72 j. E, Bell, vrouw van J. C. Harthoorn, 62 j. C. J. Smoor, z. 3 mnd. P. J. Vlyberge, d. 5 dagen. L. Gijzeis, man van L. van den Heuvel, 64 j.

de Faam | 1904 | | pagina 1