KOOPJES ZIE ETALAGE. KOOPJES Firma II. L. H Wordt niel uitgesteld, Yerloting Eerste prijs 5000 Old. Veiling en Verkooping SIGAREN Te koop voor f 23.50 ptf H. M, de Koningin. Goud- en Zilverwerk. OPRUIMING J. van Eijzeren, Huisnaaister, Neemt Proef! Trekking Zaterdag 16 Jan. 1904. Dertiende iu het Schuttershof le Hit JACQ. FRANK. Hoesten. Heeschheid. L. S. G0BETZ, te Hengelo (Geld.) Iedere 30 Loten een prijs. Dankbetuigingen. Hofleverancier van Fabriek en Vla^azgn van Reparaties worden spoedig, billyk en keurig uitgevoerd. in het Verkoophuis De rainp van Chicago. Tneede Prijs 2000 GULDEN. Derde Prijs 1000 GULDEN. Vierde Prijs 900 GULDEN. Prijs per Lot f 0,50, pfr post f 0,55. plus minus 60000 puike belcgene Dinsdag 12 Januari en Woensdag 13 Januari 1904, Contante betaling. nieuwe zuivere Veeren. van ongeregelde en verloopen Goederen, NEDERSTRAAT 0 198. LANGE GEEBE K 313. Goed gesorteerd in oude en nieuwe Kachels en Haarden, oök in ruil. Beveelt zich beleefd aan voor het Repareeren van Kachel werk. Plaatsing gezocht als Dienstbode In den „Groenendraak" Bruine Boonen. Witte Boonen, Ca» pucijners, Grauwe Erwten, Kook- erwten, Eierbo>ntjes, Citroen- 6f Zeemeboontjes, diverse soorten en prij en. Alles flja van kook. GROOTE OPRUIMING fv. f', 'w'a-a.;?;': door Notaris Schepers van Zelhemin het openbaar by Witte te Hengelo (Geld.) Vyfde prys 800 Gld. 8 pr. van 50 Gld. Zesde pry's 700 Gld. 8 pr. van 25 Gld. Zevende prys 600 Gld. 462 pr. ieder van 5 Gld. Achtste prys 500 Gld. 500 pr. ieder van 4 Gld. Negende prijs 400 Gld. 250 Gestikte Dekens. 3 prijzen van 300 Gld. 250 Paardedekens. 5 prijzen van 200 Gld. 250 Leuningstoelen. 5 prijzen van 100 Gld. 350 Horloges. Verkrijgbaar by D. J. Jansen te Hengelo (Geld.), die ook Agenten aanstelt. Verder bij P. A. Gel dof Pzn., Kade, Veere. Mej. de Wed. Schilfer te Vlissingen, J. Hage, Oude Markt te Vlissingen, C. van den Bergen en S. Sies, Middelburg. Wy ondergeteekenden betuigen hiermede onzen oprechten dank aan den heer D. J. JANSEN te Hengelo (G.,) voor de goede ont vangst van de door ons gewonnen prijzen in zyn Verloting te Hengelo (G.), gehouden en beveelt een ieder ten zeerste aan zyn geluk eens te beproeven door 'tkoopen van een of meer loten in de Dertiende Verloting, waarvan de trekking zal plaats hebben op Zaterdag 16 Jan. 1904. J. H. Broeksema Ten Boer, J. Koster De Wyk, M. v. Hunnik Zeist, E. J. Weemdes Vlissingen, Th. Linssen Nijmegen, I. H. Hoffs 's Heerenberg, A. J. Breukink Welsum, P. J. W. Leeuwrik Den Haag, G. B. v. Bezouwen, Rotterdam, D. Coevert Oostwoud, L. H. Bollen Maastricht, H. J. Onnes Oterdum, H. Haenen Etten, H. Stiekel Heveskes, J. Suichies Rolde, T. da Vries Vries, D. Pronk Landsmeer, F. A. H, Laurman Zunderdorp, W. Polman Angerlo, D. Lansheer Doesburg, A. L. Oppenhelm De venter, R. Luitjes 01demarkt,H. de ReusDidam, J. Rotte Ellewoutsdijk, A. v. d. Hulst Wz. Boxbergen, G. Vaartstra Oldekerk, G. de Man Arnhem, A. Bouwman Nieuwleusen, H. Wijn- holds ter Apel, N. Hollenbers Groningen, B. Kenter Enkhuizen, M. v. Alfen Leerdam, A. Moonen Amsterdam, G. Caris Maastricht, J. Cortes Maastricht, A. H. Wilsberg Gennep, Chr. v. Straten Harderwijk, K. Hoekstra Schal- sum, J. J. Bolwerk Netterden, T. M. Volle- bregt Den Haag, M. Drenth Oranjedorp, S. Hiegentlich Amsterdam, W. Renkema Tolbert, H. Moesker Musselkanaal, Langius Groningen, P. Prummel Groningen, E. Duitman Kampen, R. Bijxersma Franeker, D. Tichelaar Franeker, J. A. v. Vugt Oss, A. Ummels Bunde (L.) A. Slegh Dz. Bruchem, D. Volger Enkhuizen, J. v. Bergen Gennep, L. Quadaskers Voerendaal, L.) B. Westenburger Vlissingen, M. C. Moons Uoemendaal, J. Koremans Fijnaart, I. J. Mari- man Lanswaarde, R. Rijkersma Franeker, G. J. A. de Roos Kotten, I. Hendriks Laag Soeren, P. Overbeke' Goes, G. van Dregt Baarn, A. van Lent Vleuten, J. Rijndorp Klnndert, B. Finkelbosch Harlingen, P. Wester Hoorn, J. Schillings Vaals, 0. Keizer Winterswijk, Th. Seheuven Heerlen, Wed. Plouw Heerfen, T. Kitsma Kootsterkille, P. Schaafsma Weidum, A. T. de Groot Zwijndrecht, Mej. E. Haas Almelo, M. Slaats Nuenen, Mej. A. Wieringa Groningen, P. Albertz Heerlen (L.) T. J. Terp stra Oosterend, H. Veldkamp Jz. Nieuw Amst. Hoogenberg Schiedam, J. F. Straasee Oost woud, Constant de Jager Schoondijke, A. van Leeuwen Wetering (Z-H), L. Vogelzang Fre- deriksoord, M. Meerdink Winterswijk, S. Bosma Noordwolde, P. Broeders Gilse, W. J. Hoencamp Kruiningen, T. Stamm Kappet Uithuizen, W. Blom Renooi, Reeser Scheveningen, C. Looij Breukelen, A. Drost Losser, J. S. Jagersmay Murmerwoud, P. v. d. Meulen Kampen, J. Dieleman Hoek, E. Liefting Castricurn (N-H) Raaf Zevenaar, G. Smits Nederhemert, J. Smits Nederhemert, K. Ubak Staphorst, W. Th. H. Strikers Almelo, W. J. Kipperssluis Jutfaas, Z. v. d. Lingen Noorden, G. Izaaks Woerden, A. v. d. Hoogen Bunschoten, H. I. Dubbink Hengelo (O.) Wegens plaatsgebrek kunnen geen dankbe tuigingen meer geplaatst worden, althans zeer velen liggen nog ter inzage hij D. J. JANSEN te Hengelo (Gelderland). De Hoesttabletten van Apotheker Boom, gemaakt van Emserzout, zijn het beste huis- geneesmiddel tegen Hoesten, Heesch heid en Verkoudheid. Slijmlosmakend. Prjjs per doos 35 Ct. Overal verkrijgbaar in de Drogistwinkels. Te Middelburg bij C. A. Sehulte Co. VAN telkens des avonds van 7 uur af. Alles ten overstaan van Deurwaarder KOULON. Groote en zware Dweilen 10 en 12 cent, Glassponsen van af 10 cent, Zeemlappen, Kachelpomadè 5 cent, Poetspomade 3 cent per blikken doos, Poets-crême voor Goud, Zilver en andere metalen, prachtig blinken, Reclame- zeep en Eau de Cologne-zeep, 5 cent per stuk, Eau de Cologne, Bosch viooltjes en Meiklokjes met de maat, geen vervalsehte waar. Pottenmarkt. M. J. TIMMERMANS. Puike Veeren Bedden, Bed, Peluw en twee Kussens, beste tijk, gevuld met 60 pond Koestraat. Langedelft B 142-143. FINALE OPRUIMING van de nog aan wezige Manufacturen, een party Schoenwerk, nog eenige nieuwe Jongens-Jekkers, een par tijtje nieuwe en gedragen Winterjassen, eenige •Wekkers, Theebladen, Nikkelen Theekannen, nieuwe en gedragen Broeken, een party nieuwe Karpetten van af f 2,20, eèn nieuw Veeren Bed met toebehooren, nog eenige Dekens Van 45 Cent en meer andere Goederen. voor een Meisje van 16 jaar, liefst dag en nacht. Adres Boekh. FANOY. Wordt gevraagd een hoofdzakelijk voor Verstelwerk. Adres Bureau van dit blad. Hoek Langeviele. Voor 5 Gulden zenden we; franco door geheel Nederland 500 geurige Sigaren in 5 verschillende modellep, uiterst netjes verpakt. H.H. Rookers en Wederverkoöpers doet uw voordeel. 500 geurige Sigaren voor f 5.^-? Aanbevelend, HOKSBERGEN KARMAN, Sigarenfabrikanten, Arnhem. Hartverscheurende mededeelingen komen omtrent deze ramp. Men yst. over het lot dezer arme slachtoffers ruim 700 in getal, meest vrouwen en kin deren die zoo van de schouwburgpret in de eeuwigheid geworpen werdenen dat wel door onvoorzichtigheid van den architect die het gebouw niet practisch inrichtte, wat brandgevaar aangaat, en van de directie die ontplofbare stoffen in 't gebouw aanwezig had op 't oogenblik der voorstelling. Het Iroquois Theatre was eerst kort gele den geopend, en gold voor een der grootste en best gebouwde in de Unie. Het had een grooten voorhal, breede trappen voor de dure rangen en een foyer van 20 by 25 meter op pervlak. Het was voorzien van electrische lif ten in het gedeelte waar de kleedkamers zich bevonden. Woensdagmiddag werd „Blauwbaard" ver toond, een groot spectakel pantomine, vooral voor de jeugd. Het eerste bedryf was afge speeld en een dubbel „octet" was opgetreden met een lied waarby maanlicht behoorde. Het schynt dat het toestel met calcium-carbid, dat hiervoor gebruikt werd, omviel. Hoe dit zy, plotseling klonken de kreten „brandDe spelers vluchten naar alle kanten. In de zaal ontstond een verschrikkelijke verwarring. Alle toeschouwers rezen, sprongen van hun plaat sen, wierpen zich van het balkon in de zaal, wrongen zich naar de uitgangen. Het asbest- scherm werd neergelaten maar bleef halfver- wege steken en geweldige vlammen begonnen van het tooneel over de hoofden heen te slaan, in een oogwenk de zaal met rook vullend. Een groot geschrei, gebrul by na, mengde zich in het geknetter der vlammen. De toeschouwers der eerste galerij zagen zich opgeslotende weg was versperd door de bezeten menigte beneden, die zichzelf sa mendrong en maar niet verder kwam. Zij worstelden met de kracht der_ wanhoop, maar slechts weinigen slaagden erin zich een weg te banen," en toen de brandweer in de zaal was gedrongen en de eerste gaandery bereikte, vond zij tal van lijken geheel verkoold rechtop tusschen de zitplaatsen. De verschrikking steeg ten top toen de beide gasreservoirs sprongen en de vlammen het geheele theater in gloed zetten. Sommigen stikten, anderen geraakten onder den voet en kwamen zóó, jammerlijk, omer waren er die uit de vensters sprongen en armen en beenen braken weer anderen waren over de balustrade in het orkest ge sprongen en hadden daar den dood gevonden. Men ontdekte, op de eerste verdieping, een kind, dat doodgetrapt waser moeten onder scheiden personen zoo omgekomen zgneen groot aantal- toeschouwers waren meisjes en kinderen van acht tot twaalf jaar. Het verlies aan menschenlevens was het grootst onderaan de trappen van de balkons. Daar lagen de lijken vier meter hoog. Ze wer den zoo snel verwijderd als in den verstikken- den rook, die de gangen vulde, mogelyk was. Yelen hadden krabben in 't gelaat en verscheur de kleederen. Een twaaltal vrouwen en man nen, wier gelaat en handen verbrand waren, werden spoedig naar een apotheek in de buurt vervoerd. Op alle raderbaren in de stad werd beslag gelegd alle hospitalen waren in kor ten tyd geheel vol. Bij menig ziekenhuis moes ten wagens vol lijken worden teruggezonden, omdat er geen plaats meer was. Kantoren, magazijnen, café's werden toen als tydelyke doodenhuizen gebruikt. De gewonden werden op den grond, op stoelen en tafels gelegd. Dadelijk werden groote hoeveelheden dekens, verbandlinnen en watten aangevoerd. Een kwartier na het uitbreken van den brand be vonden zich reeds 15 geneesheeren en een aantal verpleegsters ter plaatse. Was de ramp zonder voorbeeld in de geschiedenis der stad nooit is by eenig groot onheil ook zoo snel hulp gebracht. Miss Plamandon, die met hare familie in eeue loge zat, zegt, dat toen men het publiek tot kalmte aanzette, zy in de zaal keek en opmerkte hoeveel vrouwen en kinderen er aanwezig waren. Juist toen het publiek op de balkons opstond en vooruit drong om beter het vuurwerk te zien, werd er geroepen Brand Toen werden allen .aangegrepen door panischen schrik en ontvluchtten als zinne- loozen het gevaar. Er waren weinig mannen in de zaal, maar verscheidene zag ik vrouwen en kinderen ter zijde slingeren. Ik zag, zegt zy, eene menigte kinderen onder den voet trappen, om niet meer op te staan. Op het balkon was het tooneel onbeschrijfelijk. 't Was eene groep menschel ij ke wezens die met elkaar vochten. De snelheid waarmee het vuur zich verspreidde, was onbeschrijfelijk. Toen Miss Plamandon met haar gezelschap vluchtte, veelal over de gevalle] ien heen, zag zy veel menschen bezwijmen, toen zij op 't punt ston den den uitgang te bereiken. Een van de meest dramatische tooneelen gebeurde voor de oogen van het verschrikte publiek op straat. Een aantal personen waren er in geslaagd een venster te bereiken, waar de éénige reeds geplaatste, brandladder was vastgemaakt. Er waren er omtrent twintig, allen in een ongelooflijken toestand van op gewondenheid, zoodat in plaats van om beurten naar beneden te gaan, allen vochten, om het eerst de ladder te bereiken. Hét gevolg was dat niemand beneden" kon komen en alley-op het smalle platform met elkander vochten.. Dat duurde nog voort, toen twee ijzeren deu ren, die zij zorgvuldig achter zich gesloten hadden, openbarstten en een vuurzuil'ÓveFde vechtenden streek, die allen naar'Aeheden geworpen werden. Geen enkele ontsnapte èn al de lijken waren vreeselyk verminkt. Onder de eerste die na de ramp het gebouw., binnendrongen was bisschop Fallows, djezoh- der aarzelen zijn weg zocht door -de duisternis en den rook. Op de bovengalery^Aponde hij het opnemen der slachtoffers by. God geve, zei hy, dat ik nooit meer een zoo hartver scheurend schouwspel zie. Ik ben in oorlogen geweest, op bloedige slagvelden, maar nooit zag ik iets half zoo gruwzaams.als daar by 't licht van mijn lantaarn. Hetbalkon "lag vol, tien voet? hoog, met ineengekronkelde bloedende lichamen, met zwart gelaat-en ver scheurde kleeren. Sommigen- leefden nog. fen kreunden, maar verreweg het grootste gedeelte was dood. De grootste schouwburgbranden van de laatste 25 jaren hadden plaats in 1876 te^ Brooklyn (400 dooden)in 1880 te Nice (65 dooden); in 1881 in het Ringrtheater te Weenen (600 dooden); in 1887 in de Parij- sche Opera (131 dooden)in 1887 te Exeter (127 dooden)in 1888 te Oporto "(80 dooden). De Iroquois-schouwburg was in modern Franschen styl en gedeeltelijk van gepolyst graniet opgetrokken. Twaalf ruime deuren gaven toegang tot de vestibule, aan .welke het marmer niet gespaard was, en die van een ingelegden vloer was voorzien. Onder de schouwburg-zaal bevonden zich een muziek zaal, danszaal en kleederbéwaarplaats. Het ge bouw, dat 400,000 dollars heeft gekost, bezat een model-luehtverversching.

de Faam | 1904 | | pagina 4