k 0. LITÏÖÖIJ 42. Demisaisons. Capes. üreofste publiciteit Wer ter Wede! 3400 ex. worden wekelf] ks mei zorg verspreid. Cfrootsto Publiciteit. SCHERP 8. J. FöNTEIJN. CONCURREERENDE PRIJZEN. No 48 Woensdag 9 September 1903. Zerende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid» 8p a n j a a r d s t r a a k Prijs der Advertentièn van 8 regels 15 Gent, iedere regel meet 5 Geut. 8 maal plaatsing wordt slecht» 2 maal berekend. INDISCHE PENKRASSEN. NIEUWSTIJDINGEN. In alle Maten voorradig. Burg^fijke Stand van Middelburg. HIBDELBORGSCH ADVERTENTIEBLAD M ÜÏTGKVFK Groote letter* naar plaatamimto. BQ abonnement van 1000 of 500 regels *oordeolige voorwaarden. XXVI. Wees ik in de vorige Penkrassen nog eens weêr op de onverschilligheid in het moederland, thans is 't my een genot U op een grootsch voorbeeld te kunnen wijzen van drie landge- nooten, die toonden hart te hebben voor den bruinen broeder. Die drie mannen van de daad zijn de heeren P. W. Janssen, J. Nienhuys en H. C. van den Honert, de stichters van de nieuw gebouwde School tot Opleiding van Inlandsehe Genees kundigen,in de wandeling Doktert-djawa school, genoemd. Het duurde tot 1856 alvorens de Regeering inzag, dat er toch iets gedaan moest worden, om der bevolking van Neêrlandsch Indië genees kundigen bijstand te verschaffen. Het was als 't ware een begin, hoe zwak dan ook nog, van de erkenning onzer zedelyke verantwoordelijk heid tegenover den onmondigen overheerschte. In dat jaar toch werd door het Gouvernement in de drie groote militaire hospitalen van Batavia, Semarang en Soerabaia aan inlandsehe jongelui gelegenheid gegeven, om een soort cursus in de geneeskunde te volgen. Het doel was toen nog slechts om practisch eenigszins bruikbare mannen te vormen, die bij eenvoudige ziekte gevallen hulp zouden kunnen verleenen. Aan vankelijk werd het aantal leerlingen op slechts 10 gesteld voor elk der hospitalen. De jongelui genoten er vrije huisvesting, een klein zakgeld en voeding. Die cursus nu duurde 8 jaar en het onderwys bepaalde zich tot de meest voorkomen de ziekten en kwalen. Na afgelegd eindexamen kregen de leerlingen dan eene plaatsing als dokter-djawa en wel in Gouvernementsdienst en zooveel mogelijk in de streek, vanwaar ze afkomstig waren. Yeel medische kennis hadden die „dokters" natuurlijk niet. Ze waren er primo niet voldoende wetenschappelijk voor onderlegd en secundo konden de heeren docenten, officieren van gezondheid, zich over het algemeen maar zeer slecht in het Maleiseh verstaanbaar maken. Langzamerhand bracht de Regeering echter verbetering in het onderwys. Reeds in 1859 werden de drie cursussen te Batavia vereenig d en dit mag zeker wel als de eerste stap in de goede richting worden beschouwd. In die dagen bestond er intusschen maar weinig lust om voor dokter-djawa te worden opgeleid. Het onderwijs, waarbij jnatuurlijk sectie's op menschelijken, faeces en andere viezigheden te pas kwamen, stuitte vooral den rechtzinnigen Muzelman tegen de borst en dat er tegenwoordig juist zoo veel animo bestaat om inlandsch arts te worden, bewijst wel, dat ook de Mohammedaan met zijn tijd meegaat. De adspirant dokters moesten volgens de be palingen feitelyk uit de best onderlegde en fatsoenlijkste leerlingen der inlandsehe lagere scholen getrokken worden, doch bij gebrek aan liefhebbers, behielp men zich met minder geschikte elementen, ja werden zelfs gewone handlangers uit de hospitalen voor dokter-djawa opgeleid Dit gesukkel duurde zoo tot 1875. Toen werd de school op nieuw gereorganiseerd en werd gelijktijdig ook het Nederlandsch als voertaal by het onderwijs aangewezen. De van de inlandsehe school afkomstige jongelieden moesten nu eerst een 3-jarigen cursus in de Hollandsche taal doorloopen en gingen pas na voldoend afgelegd examen, bij de z.g. genees kundige afóeeling over, die dan nog 5 jaar duurde. Eene groote vooruitgang dus In 1890 eindelijk werd de eisch tot toelating by de voorbereidende afdeeling aanmerkelijk verzwaard, daar van toen af alleen die Inland sehe knapen werden aangenomen, die behoor lijk onderwijs hadden genoten op een Euro- peesche school. Het voorbereidend onderricht op de Dokter-djawaschool kon nu zeer worden uitgebreid en vooral werd toen voortaan veel werk gemaakt van de wiskunde, de wetenschap zoo noodig toch om logisch te leeren denken. Het gehalte der leerlingen verbeterde hier door zeer en 't zijn thans voornamelijk de zonen der Inlandsehe aristocratie, die naar de betrek king van dokter-djawa dingen. Ik kom zeer veel in aanraking met onze aanstaande inlandsehe artsen en vind 't werkelijk een genot op te merken, hoe gunstig de wester- sche kennis en beschaving op hun karakter en optreden heeft ingewerkt. Er zijn op de school leerlingen uil alle deelen van den Archipel. Yoor my was 't daarom al bijzonder nuttig de verschillende bijzonderheden van land en volk te kunnen vernemen uit den mond van jongelingen, die zeker tot de besten van hun ras mogen worden gerekend. Toen ik in 1898 te Batavia in garnizoen lag, voelde ik mij ook reeds zeer tot die meer geavanceerden aangetrokken, kwam ik dikwijls in hun midden en ik mag wel zeggen, dat 't denkbeeld om voor Inlanders een nuttig Maleiseh tijdschrift op te richten, geboren werd uit den omgang met die jeugdige studenten. De leerlingen waren toen nog maar zeer gebrekkig gehuisvest en ook de studiegelegen heid liet veel te wenschen over. Ge begrijpt dus, hoe opgetogen ik was, toen ik thans eene nieuwe inrichting mocht aanschouwen. Op een zwarten steen, in den binnenmuur der poort aangebracht, lezen we: „SCHOOL tot Opleiding van Inl. Geneeskundigen ter herinnering aan de Inhuldiging van Koningin Wilhelmina en tot Heil der bevolking van Ned. Oost Indië gesticht door P. W. Janssen, J. Nienhuys en H. C. van den Honert" Hulde aan dat edele trio oudgasten, mannen, die zich in Indië een fortuin verwierven en in Holland teruggekeerd Indië dankbaar bleven gedenken. Zulke Hollanders stemmen weêr hoopvol. Zy wijzen ons op eene gelukkige kentering dei- gedachten Hun daad heeft indruk gemaakt op den inlander. Hij leerde er uit wat altruïsme is, wat liefde voor den naaste beteekent en hunne namen zullen niet licht hier in Indië worden vergeten Het nieuwe gebouw is voorzien van ruime schoolloka'en, flinke polikliniekzalen en een zeer goed ingericht laboratorium, waaraan tevens een apotheek verbonden is. In dat labo ratorium wordt ook o.a. les gegeven in chemie, physica, botanie, zoölogië, practische pharmacie en pharmacognosie. Yerder bevat de inrichting ruime frissche slaapzalen, chambree's zou ik bijna gezegd hebben, een ruime eetzaal en een gymnastiek- loods. Ook een flinke cantine met een ruim voorziene leestafel en een biljart wordt er aangetroffen. In een volgende Penkras zullen we nog meer van deze zoo nuttige inrichting vertellen. Daarioe uitgenoodigd vermelden wij, dat de winkel der Coöperatieve verbruiksvereeni- ging „Vooruit', in de Wagenaarstraat, alhier, Zaterdagavond is geopend De voormalige winkel van den heer Van Tiel is geheel naar de eischen des tijds geres taureerd en ingericht. Het geheel, zoowel uit als inwendig, maakt een aangename indruk. Alle mogelijke kruidenierswaren, alsmede aanverwante artikelen kan men er bek-.men. Uit het huis van bewaring te Dordrecht ontsnapte Woensdag een varensgezel die in voorarrest zat en nog geen gevangeniskleeding droeg. De deur van zfin cel was niet goed gesloten en daarvan maakte hfj gebruik Pfj liep de gang door, de plaats op, en ontkwam met behulp van een ladder die het werkvolk daar, wegens het schaftuur, had laten staan. Dij hield zich schuil in den omtrek van de Biesbosch, waar een kameraad hem met een roeiboot zou afhalen. Die kameraad we d echter door de politie bespied en gaf dus 't plan op. Hierop behielp de vluchteling zich met een door hem gestolen roeiboot, waarmee hij naar Rotterdam roeide, t aar verkocht hfj de boot en verteerde 't geld tot 't op was De recherche zag hem op een bank zittende een scharretje verorberen, en rekende hem opnieuw in Een ongehuwde dame, wonend in de Tet terodestraat te Haarlem, kon eergisteravond met hare twee honden thuiskomend, de voor deur niet openen. Een heer op een motor fiets, op eene wandeling te Bloemendaal ont moet, komt aanryden, ontneemt haar den sleutel, ontsluit de deur, ontsteekt licht in de achter kamer, neemt van tafel een bankbiljet van f 60 en voorwerpen van waarde, laat de voorwer pen in de gang achter, maar verdwijnt met het geld. Te Parys moest Dinsdag een uit Nieuw- Caledonië ontsnapte gevangene terecht staan. Maar de President van de rechtbank deelde mede, dat de beschuldigde niet kon verschijnen, omdat hij sinds 22 Augustus in een slapende toestand verkeerde. De directeur der gevange nis had in een brief gewaarschuwd, dat de man ver is in het voorwenden van ziekten. Maar de President merkte op, dat hy het dan in dit geval al zeer ver drijft, daar hy sinds 22 Augustus niets heeft gegeten. Bij het schoonmaken van den zolder bij den confiseur Lak te Weesp werd door een der huisgenooten in een kast gevonden een koffertje, waarin zich na opening bleek te be vinden een in verregaanden staat van ontbin ding verkeerend kinderlijkje, dat volgens ge neeskundigen schouw reeds eenige jaren daarin aanwezig moet zfjn geweest. Blfjkbaar is de kast in de laatste jaren niet schoongemaakt. De heer Lak woont er nog slechts een jaar. De zeven millionairs die in New-Jersy (V. S.) terechtstonden omdat men hen als directeuren eener spoorwegmaatschappij ver antwoordelijk stelde voor een spoorwegramp, zijn bij gebrek aan bewfjs vrijgesproken. Nadat de rechter het vonnis had uitgesproken, ver lieten de heeren ijlings de zaal, achtervolgd door het gejouw ea het gefluit van het publiek, grootendeels uit bloedverwanten en vrienden der slachtoffers bestaande. Te Le Mans is eergisteren een dynamiet aanslag gepleegd. Een bom was neergelegd voor de deur van een kruidenierswinkel; de winkel vloog uit elkaar. De bewoners, die reeds te bed lagen, kwamen er ongedeerd af. Tot op 200 meters afstand sprongen alle glazen en de telefoondraden werden vernield. De aan grenzende huizen hebben eveneens veel schade geleden. De zwemmer Holbein, die zoo lang te Dover wachtte op gunstig weder om het Kanaal over te zwemmen, heeft Dinsdagavond eindelijk dien tocht ondernomen. De zwemmer, die zich weder geheel met olie had ingesmeerd, ging om 6 u. 45 min. te water. Drie vaartuigen gingen met hem mede en voorzagen hem af en toe van spy's en drank. Hy zwom den geheelen nacht door. Eergistermorgen 9 uur was hij op 8 kilometer afstand van Kaap Gris- nez. Maar toen moest hij wyken voor een sterke strooming, met Zuidenwind en om 11 uur was hy teruggedreven tot op 14 kilometer van de Fransehe kust. Eerst toen hy om 1 uur niet meer dan 1 mijl nader was gekomen, gaf hy, uitgeput' van vermoeienis, na ruim 18 uren zwemmens den tocht op. Men wilde hem naar Calais brengen; maar dat wilde hy niet. Hy wil niet anders dan zwemmend de Fransehe kust bereiken. Yoor eenige dagen namen in een hotel te Pontresma in Graubunderland de heer en mevr. Hartlesz, een Engelseh echtpaar, hun intrek, om een bestijging van den Moreratsch te ondernemen. Den dag na de aankomst vertrokken ze met twee gidsen naar den glet- seher. De heer H. vond den tocht naar de Bovalhut, die 2700 M. hoog gelegen is, niet voldoende en wilde nog den hoogsten top van het Berninagebergte bereiken, die 3872 M. hoog is. Mevr. H. bleef in de hut achter, terwyl haar gemaal met de twee gidsen de bestijging ondernam. Des middags keerde de eene gids alleen naar de Bovalhut terug en bracht de wachtende vrouw de treurige tyding, dat haar echtgenoot in een afgrond gevallen was. De gids vertelde, dat het drietal zich met touwen aan elkaar had gebonden; dat het touw gebroken was en dat ze alle drie in een afgrond gevallen waren. Hij was echter door een gelukkig toeval in zyn val gestuit en had slechts den voet verstuikt. De heer H. en de andere gids zouden waarschijnlijk gedood zijn. Den geheelen avond en des morgens vroeg werd door 15 gidsen tevergeefs op de plaats des onheils gezocht. Dat varkens gaarne steenkolen, cokes en zand eten is van algemeene bekendheid. Maar dat vooral zand niet zonder gevaar is voor de dieren, dat wist misschien niet iedereen. Daar om wijzen we er hier op, dat men met zand in varkenshokken wat voorzichtig moet zyn. Want het is meermalen voorgekomen, dat zand- eten bij menig varken aanleiding heeft gege ven tot verstopping, tengevolge van meer of minder sterke aanzetting tegen den binnen wand der darmen. <t Is Vaak gebeurt, dat een varken, zonder dat men wist waardoor, veel minder tierig werd en weinig of geen eetlust toonde. By 't slachten vond men dan niets bijzonders. Nu echter is gebleken, dat een gedeeltelyk dichtgroeien van het darmkanaal door zandaanzetting de oorzaak kan zyn. Men zij dus voorzichtig met zand in varkenshokken. Een decoratie grap. Door eenige stafmu zikanten te Amersfoort werd den 31 Aug een aardige grap uitgehaald. Keurig in een doosje verpakt, zond men aan een der collega's een hondenpenning met een lint der Oranje-Nas sauorde. Reeds daags te voren waren op ver schillende plaatsen aan zijn adres naamkaartjes en Ansichtkaarten met felicitaties per post bezorgd, zoodat de „gedecoreerde" wel tot de conclusie moest komen, dat hij zoowel in bin nen als buitenland niet alleen een bekend man is, maar dat men hem bovendien ook een bfjzondere sympathie toedraagt. Er kwa men o. m. geluk wenschen van Mascagni, Beet hoven, Verdi enz, aan „hun waarden collega. Het „slachtoffer" van de grap nam alles heel leuk op Hij en zfjn echtgenoote bleven den geheelen dag goed in hun rol, ook toen des avonds aan hun woning eene serenade werd gebracht. De deelnemers aan de ovatie werden bestrooid met bloemen, in den vorm van slabladen en wortelloof. Yan 17 Sept. 1903. ONDERTROUWDJ. K. C. Mantz, jm. 26 j. met W. J. Hulsenboom, jd. 23 j., W. Caljouw jm. 24 j. met L. Franse jd. 23 j., P. J. van Goethem s. 56 j. met J. Abrahamse jd. 31 j., L. J. Petiet jm. 24 j. met L. de Kok jd. 24 j. GETROUWD: W. Kosten jm. 25 j. met hl. van de Yelde jd. 23 j., W. Louwerse wedr. 59 j. met C. Polderman jd. 35 j. BEVALLENA. Scheybeier geb. Huiszoon d. J. Poortvliet geb. Meyers d., S. Schuilwerve geb. Minderhoud d., M. Minderhoud geb. Ver hulst z., P. van Tuil geb. Kaaisteker z., P. Dijkgraaf geb. Gel jon z., A. Pattenier geb. Francoois d., T. Röthke geb. Hesener d., A. J. W. de Kat geb. Steyn d., E. J. Neugebauer Jansen z OVERLEDENJ. P. Huibregtsen wed. van P. J. de Vroome 72 j., J. C. A. Meyboom z. 8 j., A. M. van Offenbeek vrouw van D. T. Gans 29 j., A. M. Vreke 8 weken z., E. Jozi- asse 2 weken d., M. Jobse 17 j. ongeh. z.

de Faam | 1903 | | pagina 1