k 0. UTÏ0Ö1J Az. Demisaisons, Capes. trotste publiciteit hier Ier stede! 8400 ex. worden wekelijks met m% verspreid. Grootste PutsIldteH, SCHERP S. J. FÜNTEIJN. CONCURREERENDE PRIJZEN. No. 47. Woensdag 2 September 1908. Zevende Jaargang. Verschijnt elften Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid* Spanjaardstraat. Prijs der Advertentièn INDISCHE PENKRASSEN. NIEUWSTIJDINGEN; In alle Maten voorradig. Koopje Slikken. IIEÜVS llllILIIIIiCI AJTEEiniIEBUD FAAM W0NIH5I D S, - UITGEVER van 1—S regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Gent. 8 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groots letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. XXV. De Vereeniging „Oost en West' was reeds ijverig bezig met het organiseeren van ten toonstellingen en het houden van voordrach ten over Indische Kunstnijverheid, maar och de belangstelling daarvoor was o zoo miniem 1 Nu heeft zij een Naamlooze Yennootschap opgericht met een maatschappelijk kapitaal van f 20 000 f 50 per aandeel 1 Maar met dat sommetje zal men m. i. moei lijk arm-Indië overeind helpen. We kunnen, we mogen zulks Oost en West niet kwalijk nemen, dat doet genoeg zijn best, maar 't is de treurige onverschilligheid van zoo velen in den Lande, die met alle kracht bestreden moet worden, eene onverschilligheid, die vooral in onwetendheid haar oorsprong vindt. En daarom hoop ik, dat- deze penkrassen juist door hen zullen gelezen worden, die gaarne willen medewerken om onze inlanders te helpen. En die hulp kunnen de gegoeden in ons vaderland al dadelijk verleenen door zich op te geven, te 's Gravenhage Heerengracht 7a als lid van Oost en West. Geen enkel Hollander die f 1.50 per jaar missen kan, mag achter blijven. Het Bestuur van Oost en West verdient moreel en flnantieel gesteund te worden door honderden en duizendenAllen, die zich te recht boos gemaakt hebben over het slot der vorige Penkras, toonen nu eens met de daad, dat het oordeel van dien Amerikaanschgezin- den mynheer al zeer voorbarig was en als dan straks het ledental Oost en West ver honderdvoudigd zal zy'n, en als ook personen (mannen en vrouwen) uit alle partijen de ge lederen zyn komen versterken, dan kan en dan zal het Hoofdbestuur dier zoo hoogst nut tige Vereeniging zeer zeker krachtiger optre den dan ooit! Een ieder denke hierover eens ernstig na. Oost en West, dat onze nationale eer, ons Koloniaal bezit wil hoog houden, dat Indië wil opheffen, dat den armen inlander wil hel pen dat Oost en West moet gedragen worden door alle goedgezinden in den lande. En daarom voor het te laat is moet Indië merken, dat Nederland wakker wordt en zich betert. Wordt dus allen lid van Oost en West en draagt mede een steentje by tot welvaart van onze Inlanders Het hoofddoel der Vereeniging Oost en West is Het verspreiden van populaire kennis omtrent onze JIndiën onder gansch het volk en het bevor deren der welvaart in die gewesten, om zoo doende en ook door het verleenen van onder linge hulp, ware belangstelling en liefde te kweeken tusschen Nederland en Indië. Het lidmaatschap bedraagt f 1.50 tot f5.— Zij, die f 5 of meer contribueeren of een gift in ééns schenken van f 100, zyn donateur of donatrice. En nu zal ik u eens uitleggen hoe naar myn bescheiden meening de zaak der Inland sche kunstny verheid zou kunnen worden aan gepakt. Ik heb u reeds medegedeeld, dat Oost en West in Holland een Naamlooze Vennootschap heeft opgericht. Wanneer die nu maar achter haar maat schappelijk kapitaal voorloopig twee nulletjes wilde plaatsen en ook aandeelen van f 1000 uitgeven, dan kwamen we op den goeden weg. Be Nederlandsche Staat, die immer nog een eere schuld met Indië te vereffenen heeft, ga- randeere de aandeelhouders gedurende 10 jaren een behoorlijke rente, schenke der Vennoot schap bovendien ineens een som van f 500.000 voor reclame, oprichting van verkoophuizen, magazijnen enz. Ik spreek daar van reclame, die is natuur lijk noodig, wil er een wereldhandel in het leven geroepen worden. Men geve b. v. een fraai bewerkte catalogus uit, in prachtband met honderden afbeeldingen in kleurendruk en zende dan aan elk onzer consultaten een groot aantal exemplaren, tor gratisverspreiding in hötels, sociëteiten, clubs, op passagierbooten, by kunsthandelaren enz. l ie catalogus moet natuuriyk in de ver schillende talen bewerkt worden. Voorts richte men, in een der tykste, drukst bezochte wijken van New-York en van de voornaamste steden van Europa groote fraaie magazynen in, waar de uit Indië geexpor- teerde goederen in eene passende omgeving worden uitgestald. Men doe liefst geïllustreerde artikelen schry- ven in de voornaamste periodieken van de wereld en belaste intmschen de Vereeniging Oost en West in Indië met de oprichting van een groot Kantoor voor Export te Batavia en bijkantoren op Padang, Sabang, Semarang en boerabaja. Deskundigen op dit gebied als de heeren Jaspers, Loubèr en anderen, bereizen Indië en knoopen relaties aan. De Indische ambtenaren krygen opdracht (van Regeeringswege) om meer dan by zonder e aandacht aan de ny verheid der Inlanders te wijden en een te heffen uitvoerrecht van 20 pet. komt der Indische Schatkist ten goede. De goederen worden met zeilschepen vervoerd, opdat de kosten voor vracht niet te hoog worden. De Hoofdbesturen van beide Vereenigingen stellen ten slotte aan 't hoofd der export en importkantoren, magazynen enz gesalarieerde handelslui aan Ziehier, hoe men de zaak, zy het dan niet op Amerikaansche wijze, dan toch op broede ren grondslag, moet aanpakken, wil hier wel dra voorspoed heerschen, instede van cronische voedingschaarschte. Voor ik deze Penkras nu besluit, moet ik nog even op een speciaal artikel wijzen. Wanneer de yverige Presidente van Oost en West, Mevrouw van Zuylen Tromp een paar van de toonaangevende dames te Parys, b. v. Mevrouw Sarah Bernard kon bewegen, desnoods door een geschenk, om als nieuwe mode in te voeren een blouse van gebatikte zyde, dan zouden de grillige en toch zoo kunstige des sins, onmiddeiyk alle vrouwenharten in ver rukking brengen en zie ik in gedachten reeds voor duizenden en duizenden guldens naar Europa en Amerika geëxporteerd. Nederland, wordt nu eindelijk toch eens wakkerIk smeek het u in uw eigen belang en in dat van den inlander! Weg met den Jan-Saliegeest Te Schiedam is een zevenjarige knaap bij het vischjes vangen in het water gevallen, onder een vlot geraakt en verdronken. Ter- wyi een bedienaar der begrafenissen te Zeist een ïyk geleidde van een buitenplaats naar het spoorwegstation, zakte hy voor den lijk stoet plotseling ineen en overleed eenige oogen blikken daarna. Te Rouaan overleed voor een poos een zekere heer Saint Ouen de Pierrecourt, die, zooals uit de regeling van zyn nalatenschap blijkt, zich warm maakte voor een fysieke verbetering van het menschenras. Zyn geheele vermogen vermaakte hy aan de stad zijner inwoning, op voorwaarde, dat deze elk jaar bij een huwelijk tusschen een reus en een reuzin voor een flinken bruidschat zou zorgen. De erfenis bedroeg 15.000.000 frs. Het testa- Tentoonstelling te firma Enschedé te Haarlem ment zal echter niet worden uitgevoerdde familie van den erflater kwam er n. 1. tegen op en met gerechteiyke goedvinding kwam een overeenkomst tot stand, krachtens welke de stad Rouaan aan de familie 3 000.000 frs. uit betaalt, doch op haar beurt ontslagen is van het schenken van een bruidschat aan reuzen- paren. Een brutaal stukje Men meldt ons uit den Haag Eergisterenavond omstreeks 10 uur werden de rechercheurs Loubesheimer en Dekker, dienstdoende aan het station der H. IJ. S. M., door een koetsier gewaarschuwd dat een En- gelsche heer die gisteren hier in de stad ver toefde, door een hem onbekenden man was beroofd van zyn gouden daspeld. De Engelschman verliet nl. gisterenavond per rytuig een koffiehuis in de Jacob Catsstraat en op het oogenblik dat hy in het rytuig stapte, sprong de onbekende man eveneens in het rijtuig en ontrukte den Engelschen heer het kleinood. De beide rechercheurs stelden dadeiyk een onderzoek in, en door yverige nasporing mocht het hun gelukken een zekeren G. G. v. E. hedennacht omstreeks één uur van zijn bed te lichten. Bij visitatie aan het commissariaat aan de Groenmarkt werd de door den Engel schen heer vermiste daspeld met parel op hem bevonden terwyi hy de berooving be kende Bij den rentenier "Van 't Hof te Loos duinen is, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken en een aanzienlijke som in zilver en bankpapier uit een kast ontvreemd. De politie doet ijverig onderzoek. Voor een paar jaren werd bij bovengenoemden beer uit de zelfde kast 800 gulden gestolen. Haarlem. De door de ter gelegenheid het 200-jarig bestaan van haar bedrijf georganiseerde tentoonstelling zal nog gedu rende de maand September geopend blijven. Met levensgevaar gered. Een jong meisje, dat zich Vrydag te Zandvoort vóór de bad inrichting van het groote badhuis te ver in zee gewaagd had, werd door den sterken stroom medegevoerd. De badman Volkert Schaap heeft, met gevaar voor eigen leven, het meisje van een wissen dood gered. Het vermiste 14-jarig meisje is terecht, het zwierf al dien tyd rond en de vader vond het Zaterdag op de Delftsche kermis terug. Het niezen. Toen de Spanjaarden Flo rida veroverden, bevonden zy, dat, als de kei zer niesde, al de Indianen de handen ophie ven en de zon smeekten hun vorst te bescher men, hem gunstig gezind te zyn en hem voor te lichten. Ook thans wordt het nog naar het volks bijgeloof als 'n goed voorteeken beschouwd, wanneer iemand niest in den vroegen mor gen, nog voordat hij iets heeft gegeten of ge dronken. Men beschouwt het dan ook wel als een dat men goed nieuws zal hooren. Een oud rijmpje zegt van het niezen 's Morgens niezen geschenken. 's Middags niezen krenken. 's Avonds niezen ten gast genood Of ook welschade en nadeel groot. Het heilwenschen na het niezen wordt steeds minder gedaan. Het zal niet lang meer duren, of het is volstrekt geen gebruik meer. Bij de Engel schen en Franschen wordt het reeds niet meer gedaan. Keizer Wilhelm is er een groot voorstander van en neemt het kwalijk als men hem' stil niezen laat. Bij een in aanbouw zynd perceel aan de Bakenessergracht te Haarlem is een werk man onder een neerstortenden muur geraakt. van In bewusteloozen toestand werd hij er onder vandaan gehaald en, inwendig ernstig gewond, naar huis gedragen. In die gemeente is men weer druk aan 't inbreken. In een paar perceelen is men bezig ge weest, doch de pogingen der dieven hadden geen succes. Te Wijden es (N.-H.) is door het om vallen van een petroleumlamp een landbou werswoning in brand en geheel in de asch gelegd. Te Montfoort is een vrouw, terwyl zij zat te spoelen, te water geraakt en verdronken. Zij, die met geld en lief gezichtje Een jongeling bekoren wil, En anders niets ten huis'lijk meebrengt, Slikt, eens getrouwd, een bitt're pil. Want even na de Flitterwoehen" Komt reeds de aap al uit de mouw De man ziet dat hy heeft een speelpop Maar niet een degelijke vrouw. P. A. J. Kleinere houten gebouwen worden zelfs in onze verlichte eeuw nog dikwijls zonder be schutting gelaten. In den goeden ouden tyd toen het hout nog weinig kostte en de arbeid goedkoop was, was dit van minder beteeken is. Dok ontbrak vroeger een geschikt en afdoend middel om hout te eonserveeren. Sedert wij echter in het sedert 25 jaar proefhoudend gebleken Avenarius Carbolineum (van de firma R. Avenarius Co., Stuttgart, Hamburg, Ber lijn en Keulen) een middel hebben, waarmede op eenvoudige wyze alleen door bestrijking het hout tegen verrotting bederf en zwam volkomen gevrijwaard worden kan, is het on begrijpelijk waarom zoovele schuttingen, hou ten bruggen, sluizen, slagboomen enz. daar mede niet behandeld werden. Zeker hebben de minderwaardige concurrentie preparaten van het Avenarius Carbolineum hieraan veel schuld. Het echte Avenarius Carbolineum is verkrijgbaar uit onze magazijnen die bij de firma Henrieh Hanno Co., expediteurs, Rot- terdam gevestigd zijn. Burgelijks Stand yan Middelburg. Yan 25 31 Aug. 1903. ONDERTROUWDJ. P. Gillissen, jm. 20 j. met A. de Steur, jd. 18 j. J. de Ryke, jrn. 26 j. met A. de Kuyper, jd. 21 j. A. Breel, wedr. 43 j. met M. Gideonse, wed. 44 j. F. H. P. Snijders, jm, 23 j. met J. de Vos, jd. 22 j. W. Vogel, jm. 23 j. met N. Huibregtse jd, 20 j. P. J. Kraayeveld, jm. 26 j. met O. C.v- Bot jd. 25 j. GETROUWDC. E. Plugge, wedr. 59 j. met P. Jongepier, wed. 51 j. BEVALLENC. van Schelven, geb. Gort, z. M. Reynierse, geb. Meliefste, d, A. M. Dek ker, geb. Van Dyk, z. J. M. E. van Seters, geb. van Seters, z. M. Verryzer, geb. Klooster man, d. K. Ragut, geb, Poerstamper, d. J. J. Smith, geb. Allaard, d. L. M. Beevers, geb. Schenkenberg, z. J. C. Vroegop, geb. Kesteloo, z. L. C. Groen, geb. Ooms, d. K. Leempoel, geb. Heyt, z. A. M. Priemt geb. De Sonne- •vylle, d. E. Kruijder, geb. Kliippelberg, z. M. L. Lampèrs, geb. Flipse, z. N. Wiessner, geb. Koppejan, z. C. Richel, geb. Olff, z. L. Vader, geb. Francois, z. GEBORENeen buitenechtelijke z., moeder 16 j. OVERLEDENA. Pluijmers, z. 3 w. W. J. Adriaansen, z. 21 2 m. C. Jongepier, wedr. van E. de Rijke, 80 j. I. Paardekooper, z. 1 m. W. Poppe, man van J. Dingemanse, 53 j. P. J. Tavenier, vrouw van J. Everse 55. j. Levenloos aangegeven een zoon van j. de Groot en van L. Moens.

de Faam | 1903 | | pagina 1