A. 0. UTTOOIJ Az. Grootste publiciteit Mer ter sted e! 3400 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. S. J. FONTEIJN. I 313 Gravenstraat 1 313. Heeren Kledingmagazijn. No. 21. Woensdag 4. Maart 1903. Zeremle Jaargang. a*. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Sp anjaardstraat. Brfjs der, Advertentièn van 1—3 regels 15 Gent, iedere regel meer 5 Gent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. NIEUWSTIJDINGEN. Voorradig een prachtige sorteering HEEREN- en KINDERCOSTUUMS, PANTALONS, DEMI-SAISONS en MODE-ARTIKELEN, Een rijke keuze STOFFEN voor de a. g, aanneming. Speciale inrichting voor kleeding naar maat. &0UW8te goed passende modellen* Hollede kwaliteitenHcherp concurrerende prijzen Burgerlijke Stand van Middelburg. et MIDDELBÜRGSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels vüordeelige voorwaarden. De hevige kortstondige storm Zaterdag namiddag bracht op de reede te Bruinisse eene ontreddering teweeg als in geen jaren daar gebeurde. Ongeveer dertig schepen waren juist gean kerd of waren nog onder zeil toen ongeveer drie ure de wind uit het N.-W. opstak met een hevigheid die het ergste deed vreezen. Yan de schepen onder zeil woeien de zeilen aan Üarden en zag men ze geheel ontredderd trach ten om in de tramhaven een schuilplaats te vinden. Van de geankerden kregen een twee tal diep geladen tjalken zoo benauwd dat reeds spoedig de noodvlag werd geheschen. In angstige spanning zagen honderden aan den wal de worsteling tegen de elementen aan zonder dat er mogelijkheid was om een reddende hand te bieden. Op het slik terzijde van de haven lag het scheepje van Schipper Faas3e:van St. Fi- lipsland 't welk drijvende werd en dreigde tegen de steenglooiing stuk te stooten. Voor dat het scheepje tegen de glooiing kwam ge lukte het met de roeiboot zijn vrouw en zoontje 'te redden die door honderden bereidwillige handen werden aangepakt. Nadat ook de schip per zelf aan den wal was gesprongen klotste het scheepje tegen de steenen en scheen het dat alles in enkele minuten aan splinters zou zijn geslagen. Eensklaps echter brak de anker ketting en werd het nu vrij schip zeewaarts gestuwd. Het zit nu op den oever van den Anna Jacobapolder op het schor. Inmiddels trachtte de stoomboot „Zijpe" de in nood ver- keerende tjalken ter hulp te komen. Na vele vergeefsche pogingen moest echter deze het opgeven. Met lof moet evenwel van deze po ging gemeld worden. Van een vaartuig verder op de rivier dat driftig geworden was zag men met de kijker de bemanning in de roeiboot zich begeven. Men zag ze later aan den hoek van den Anna Jacobapolder landen. Daar het weèr intusschen eenigszins gekalmeerd was trachten de schepen, echter niet zonder veel inspanning, het Zijpe te bereiken wat goed ge lukte. Verderop aan de Flakkeesche kust zag men zoover het oog reikte hier en daar schepen. Van een paar hoogaartsen die op de slikken bezig waren mosselen op te vangen werd het want stukgeslagenzij konden zich echter in de haven bergen. In lang hadden wij hier een zoo kritiek oogenblik niethet scheen of zoo opeens tal van menschenlevens zouden omkomen. Geluk kig zijn voor den wal, zoover men tot nu toe weet geen levens te betreuren. Zoo ooit dan is nu weer gebleken dat een vluehthaven op de Krammer hoogst noodzakelijk is. Het is te hopen dat deze, voor zoo velen bange uren niet mogen vergeten worden maar dat zij een spoor slag mogen zyn om de lang gewenschte veilige haven spoedig daar te stellen. Naar wij vernemen, zullen de miliciens der lichting 1902, die laatsteiyk onder de wa penen zijn teruggekeerd, niet meer met tijde lijk verlof worden gezonden, zoodat de beide ploegen van die lichting voorloopig onder de wapenen zullen blijven. Een 18-jarige boereüzoon te Medemblik viel van een zwaar beladen wagen, kreeg het wiel over den hals en bleef op de plaats dood. Een 70-jarige man te Dinteloord op zyn blokje land bezig zijnde met spitten werd door een rukwind in een sloot geworpen en verdronk. Te Visvliet is een driejarig knaapje onge zien bij zijn spel te water geraakt en verdron ken. Te St. Oedenrode verdronk op gelijke wijze een tweejarig kind in een plukselkuil. Te Prinsenhage werd een 15-jarige zoon eener weduwe door een landbouwerskar over reden en daarbij zoodanig gewond dat hij eenige uren daarna overleed. In Friesland moesten twee wildstroopers voor geruimen tijd gevangenisstraf ondergaan. Zij verzochten uitstel omdat het voor hun vak tegenwoordig de gouden tijd is, nu alle veld wachters en marechaussees zijn vertrokken om de spoorlijnen te bewaken, waardoor de wildvelden en 'bosschen onbewaakt zijn. Hun verzoek werd echter niet ingewilligd. De Enschedésche jongens, die Dinsdag zonder eenige reden den arbeid staakten bij de firma Scholten (band- en lintfabriek) zijn op verzoek der ouders weer tot het werk toege laten. Een geweldige storm woedde Donderdag nacht over Londen en een groot deel van En geland. Het regende schoorsteenen, dakpannen en boomtakken. „Aapjes" werden met koetsier, paard en al omgeblazen. Te Manchester vlogen zelfs geheele daken over de straat, soms tot groot ongerief der voorbijgangers. Te Liverpool beukte de storm de winkelruiten in*en ver spreidde den inhoud der étalages over de straat. Te Holyhead werd een geheel ijzeren kerkge bouw van het fundament gelicht en tegen den grond gesmeten. Van het telegrafisch verkeer kwam natuurlijk niets terecht. Wij maakten onlangs melding van een geheimzinnige misdaad te Ramsgate gepleegd, waar zekere Henson getracht heeft zichzelf met vrouw, zoon en huis in de lucht te doen vliegen. Uit het gerechtelijk onderzoek is thans gebleken, dat Henson zijn vrouw beschuldigde van een ongeregeld leven te leiden zich aan sterken drank te buiten te gaan. Sedert den 29en December was hij afwezig geweest en eerst den dag van het drama thuis gekomen. Hy had toen twee dynamietpatronen by zich. Toen mrs. Henson op haar beurt thuiskwam, ontstond een heftige woordenstrijd, die niet werd bijgelegd. Henson's zoon had en zich in zijn kamer teruggetrokken. Op een gegeven oogenblik wierp Henson zich op zyne vrouw met een geopend scheermes in de hand en bracht haar verscheidene wonden toe. Op haar hulp geschreeuw snelde de zoon toe, een der dyna mietpatronen, die hij trachtte onschadelijk te maken om een ramp te voorkomen, in de hand houdend. Op dat oogenblik schijnt de ont ploffing te hebben plaats gehad. De zoon Henson werd op de plaats gedood, terwijl zijn beide ouders deerlijk verminkt werden. Men hoopt echter hun leven te rédden. Francois Hirtzeb, zeventien jaar oud, werd te New-York gearresteerd, onder verden king, dat hij tot een anarchistengroep behoorde, welke een samenzwering tegen Staatshoofden op touw had gezet. Er zijn buitengewone voor zorgsmaatregelen genomen om Roosevelt ge durende zijn bezoek aan New-York te bewaken. Hirtzeb snoefde op zijn relaties en verklaarde, dat hij naar Frankrijk ging in opdracht van zijn club, De politie gelooft, dat er een plan bestaat tot moord op Loubet of een ander Staatshoofd. Een gek en een schelm. Een reiziger liet onlangs zijn parapluie staan in den stan daard van het hotel waar hy was afgestapt. Hy bevestigde een kaartje met volgend op schrift aan zyn regenscherm„Deze parapluie behoort aan iemand, die een slag kan toedie nen gelijk aan een gewicht van 250 pond. In 10 minuten ben ik terug." Het athletisch heerschap deed daarop zyn wandeling. Bij zijne terugkomst vond hij geen regenscherm meer, wel een kaart, die ten opschrift droeg „Deze kaart in huis achtergelaten door iemand die twaalf mijlen in het uur te voet kan af leggen. Ik kom niet terug." De vorige week kwam iemand zich aan melden by het politiebureau te Rochester in Engeland, voor het toelatingsexamen voor agent bij den veiligheidsdienst. Nadat hij het examen had afgelegd en men op het punt was hem ^zijn aanstelling uit te reiken, bemerkt men plotseling dat zijn voeten volkomen pas ten intde afdrukken welke men gevonden had bij een kort te voren plaats gehad hebbende inbraak. Het bleek, dat de man werkelijk de lang gezochte dader was en hy werd onmid- delyk gevangen genomen. M'— Ook Zwitserland wordt met een werk staking bedreigd, zy het ook niet me„t een algemeene. Het personeel van den Gotthardt- spoorweg koestert het plan, het werk neer te leggen. Geschiedt dit, dan zal het verkeer wor den in stand gehouden door directie en perso neel van den Bondsspoorweg. Een tragische aanhouding heeft dezer dagen de Weensche politie moeten doen. In een winkel werd een jonge dame betrapt op diefstal. Gearresteerd en naar het politie-bureau gebracht, bleek zij te zijn de gewezen eerste zangeres aan de Weensche groote opera, Caro line Berger. Acht jaar geleden verloor zij bij een spoorwegongeluk eenige vingers; zij trok zich dit verlies zoo aan, dat zij ook nog haar stem kwijt raakte en vervolgens zelf geheel malende werd. Zij bracht daarop eenigen tyd in een krankzinnigengesticht door, genas daar en keerde in de diepste armoede in de maat- schappy terug. De eerst 38 jarige ongelukkige is letterlijk door den honger tót haar vergrijp gebracht. Te Vigo (Spanje) is het Karnavalsfeest droevig geëindigd. Een gemaskerde had een agent wat nageroepen, het volk wilde de arres tatie van den gemaskerde beletten, en toen de, sedert de laatste werkstakingen zeer inpopu- laire, commissaris van politie erbij kwam, ging het volk met steenen smijten, zoodat de politie moest wijken waar het stadhuis. De menigte, de markt bezsttend, riep, dat de commissaris van politie weg moest. Plotseling verschenen twaalf gendarmen met een luitenant. De lui tenant sommeerde het volk om uiteen te gaan en toen men bleef staan, liet hy schieten. Twee mannen en een kind van dertien jaren waren gedood, vier mannen ernstig gekwetst. In het officieel orgaan voor de Duitsche Posteryen en Telegraphie wordt de draadlooze telegraphie genoemd Vonkenspraak (Funk- spreuch.) Het woord mag juist zyn, of het echter welluidend is? Een vergeten stembus. Verleden Zondag werd te ZO.rich bij de onderwyzersverkiezingen een stembus gevonden, die na de verkiezingen voor den Nationalen Raad in October onge opend is gebleven. Er zaten ongeveer 1500 stembriefjes in. Deze ontdekking wordt na tuurlijk druk besproken en 15 sociaal-demo cratische leden van den gemeenteraad hebben al een interpellatie ingediend, waarin zij vra gen, of het dagelijksch bestuur kennis draagt van de vondst en welke maatregelen het denkt te nemen, om deze onregelmatigheid te her stellen. In de Florastraat te Tamsgate is een geheimzinnige moord gepleegd. Het huis van een metselaar, Samuël Henson geheeten, werd gedeeltelijk vernield door een ontploffing van schietkatoen, en toen de politie het huis bin nenging, vond hij den metselaar en zyn vrouw beiden ernstig aan de hals gewond en hun 21-jarigen zoon dood. De toestand van de vrouw schijnt hopeloos te zijn. Er moet tusschen man en vrouw een eenigszins gespannen ver houding hebben bestaan. Een nieuw „feit" om echtscheiding te verkrygen. Te Beriyn waren, zooals wel eens meer gebeurt, een oude edelman en een bur- gerjuffrouw samen in het huwelyksbootje ge stapt. Hij bracht den naam, zij het geld mee. Maar daar doet vrouwlief een ontdekking I Verbeeld u, die mooie haren waarmede haar echtgenoot pronkte waren de haren van een pruik. De man had een schedel, zoo glad als een billardbal. Vrouwlief voelde zich bedrogen, de geleverde koopwaar (want wat anders is zoo'n huweiyk) was onecht. Gauw een eisch tot echtscheiding ingesteld. En gewonnen heeft zy het ook. Zegt nu niet dat dit „feit" er met de haren was bijgesleept. Veldkomet Dutoit uit Transvaal heeft een brief geschreven aan een te Brussel wo nend vriend. Hy verhaalt hem dat hy by zyn terugkeer van de Bermuda-eilanden zyn vrouw in het concentratiekamp aantrof; zy was mager als een geraamte; zyn drie jeug dige kinderen waren overleden, zijn hoeve ver brand, zyn kudden verdwenen. Hy is genood zaakt met zijne zieke vrouw in de open lucht op zakken te overnachten. De eenigen, die goed worden behandeld, zyn de gewezen verraders onder de Boeren en de Kaffers. Honderden Boeren komen van honger om, jonge meisjes, die vroeger op kostscholen hunne opvoeding ontvingen trekken nu de karren voort. De Boeren zien zich verplicht hun grond tever- koopen. Wij kunnen, zoo schryft hy, onsniet blyven bukken onder Engeland's juk, en wy hebben by onze kinderen gezworen de vrij heid te heroveren. Dutoit bezat eertyds een hoeve, die ruim een half millioen gulden waard was. Op de terugreis. De heer en mevrouw Chamberlain worden Zaterdag 14 Maart te Southampton verwacht. Een telegrafisch aan bod van den burgemeester dier stad, om de hooge reizigers feestelijk te ontvangen, is op dezelfde wijze onder betuiging van erkenteiyk- heid aangenomen. De kosten van de afgelegde reis zijn niet gering. In het geheel waren zy begroot op 1.826.500 pond sterling, met inbegrip van de thuisreis tot 81 Maart a. s. Volgens een herziene begrooting zullen zy echter wel 2.842.500 pond sterling bedragen. De koning van Portugal put zich uit in lief talligheden jegens zyn Engelschen vriend. Hy heeft toch het plan opgevat, den hüiskeerenden minister van koloniën, Chamberlain, een bij zondere eer te bewijzen, door een Portugeesch oorlogschip naar Madeira te zenden, ter be groeting van den grooten man. Edward VII sprak telegraphisch zyn dank uit voor deze attentie. Te New-York is zekere Jacob Kauffmann tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens bedrog tegenover vier en twintig weduwen ge pleegd. Kauffman had ze allen na'elkander het hof gemaakt en ten huweiyk gevraagd, waarna hij zich telkens met haar geld uit de voeten had gemaakt, zonder zelfs één harer tot zijn vrouw te hebben verheven. De 24 hadden zich weten te combineeren door middel der publiciteit en stelden een gezamen- ïyke aanklacht tegen Kauffmann in. Te Cincinnatie (V. St.) heeft een zekere Alfred Knapp, die acht malen gehuwd was, be kend, dat h(j al zijn vrouwen had vermoord. Hij volgde hierby de methode van Jack the Ripper. Van 24 Febr.—2 Maart. ONDERTROUWD W, C: Timmermans, jm* 24 j. met J. B. van Riel, jd. 25 j. GETROUWD: J. de Hamer, jm. 23 j.metM. P. van der Weel, jd. 23 j. A. C. A. L. Sorel, jm. 23 j. met J. C. Hendrikse, jd. 21 j. BEVALLENW. Grootjans, geb. Goethart, z. M. Spruyt, geb. Puype, d. M. Verstraate, geb. Baurdoux, z. J. C. C. Biondina, geb. Adriaanse, d. OVERLEDENJ. Bo3telaar, ongeh. z. 80 i. L. Tromp, z. 3 w. P. Pluggen, wedr. van J. Rykse, 86 j. P. van de Putte, z. 2 d. D. van de Putte, z. 2 d. J. C. C, Adriaanse, vrouw van J. B. Biondina, 43 j*

de Faam | 1903 | | pagina 1