Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. A. S. J. DEKKER, GOES. Groote Opruiming van alle voorradige Wintergoederen. Laqe prijzen. Deskundiqe qarantie. Leverinq desverlanqd op a/betalinq. A. 0. LSTTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. Heerenkleeding-Magazijn. GRAVENSTRAAT g j GRAVENSTRAAT I 313. 1 313. No. 11. Woeiisdag 24 December 1902. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Span j aar d straat. Prijs der Advertenllèn van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Oent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. NIEUWSTIJDINGEN. ZIE ETALAGE. Prijzen beneden iedere concurrentie, Burgerlijke 8tand van Jtiddelburg. MIDDELBUR6SCH ADVERTENTIEBLAD MET W0NIMG3IDS. UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Stroopers. Te Poppel by de Belgische grens ontdekte een jachtopziener van den V. aldaar Dinsdagnacht twee stroopers de een met een geweer, de ander met den lichtbak. Op zyne sommatie om het geweer af te geven richtte de strooper zyn wapen op den jacht opziener en schoot hem de volle lading in de beenen. De jachtopziener, beducht voor zijn leven, loste nu zyn geweer op den strooper, die ter stond dood neerviel. De jachtopziener zal naar men vreest zijne beide beenen moe ten missen. Een stranding. Men meldt onsDen 6 December strande op het Rif ten N. W van Ameland, de tweern, schoener Elisabeth, kapt. Herlitz, bestemd voor Emden. De bemanning der reddingsboot te Hollum, onder aanvoering van den wakkeren stuurman Jaap Visser bracht, staande tot aan de heupen in het kille zilte sop om aan te duwen, de boot te water en het mocht gelukken de 7 schipbreukelingen, waaronder de dochter van den kapitein te redden. Het wrak had het roer verloren en stond vol water. De stranding was voor de opvaren den een middel tot behoud. Een woord van hulde voor de koenen „Jaap'' en zyne jongens, (waaronder de bijna zestig jarige Soukje Dirk), waarvan sommige met bevroren lichaamsdeelen terugkwamen, mag hier niet ontbreken, maar ook is er aanlei ding om te vragen„waarom waren er geene andere mannen, die de boot aanduwden Dan toch hadden de matrozen geen drie uren in hunne natte plunje behoeven te roeien en onbelemmerd hunne zware taak kunnen vol voeren. Een treurig feit. Men meldt uit IJmui- den aan de N. Rott. Ct. De kapitein-fortkommandant heeft aan drie korporaals vooiloopig arrest opgelegd. Deze korporaals zyn Zondagavond uitgegaan met den kanonnier W. naar Zee, en hebben dien kannonnier, die beschonken was, alleen naar huis laten gaan langs het strand. Toen zy een paar uur later thuis kwamen, was de man daar nog niet en toen zyn zy uitgetrokken om hem te zoeken en hebben hem verdronken ge vonden aan het strand. Reeds lang loopen geruchten dat auto riteiten zoekende zijn naar een geschikt huis of geschikte plaats tot beter verblijf voor post en telegraafdienst te Middelburg. Beide diensten worden letterlyk uit de daar voor dienstdoende gevonden. Twee en twintig bestellers en een hoofdbesteller bedienen de post alleen voor Middelburg, voegt daarbij wat er van heel Walcheren komt en gaat, wat heirleger van beambten de diensten op het kantoor heeft waar te nemen, en wat voor en van de pakketpost komt, en men zal begrypen dat een gebouw van meer dan gewone afme tingen noodig is. Ook de telegraaf, kleiner ge huisvest behoeft ruimte. En nu rondziende, en eischende minstens 500 kubieke meters oppervlakte en hoe meer in het centrum, hoe liever is het oog geval len op den Dam, tegenover de Graanbeurs. De Inspecteur der posterijen vraagt thans aan de Kamer van Koophandel advies over dit of een ander terrein. Velen zouden het betreuren indien het mooie Stadsgezicht, ruim en vry, dat de Dam aan biedt door een gebouw werd weggenomen. De publieke opinie wijst twee andere ter reinen aan. De Vischmarkt, die verplaatst kan worden, en de Heerenbeurs, thans tot botermarkt ge bruikt. De botermarkt zou dan kunnen ver- plaatstworden naar de nagenoeg verlaten vleesch- hal. Beide terreinen voldoen wat ligging en ruimte betreft aan de gestelde eischen. Aan een reusachtige oestermaaltijd te Colchester gehouden werden 40,000 oesters door 500 Engelsche smulpapen verzwolgen. De oesters zyn echter heel wat gasten dwars gaan zitten. Twee oude heeren zyn gestorven en tal van anderen ziek geworden, naar men zegt tengevolge van het eten dier oesters. Die lek- kerny toch was ontleend aan de oesterbanken van Emsworth, die, naar gebleken is, door rioolwater verontreinigd worden. Smakeiyk eten I De Engelschen zyn zóó geschrokken, dat zij byna geen oesters meer durven aankyken. Wat dat beteekent voor den handel, kan men zich denken. Tegen Kertsmis en Nieuwjaar toch worden gewoonlijk in Engeland millioenen oesters verbruikt. Door het instorten van een stuk tuinmuur in de Diergaardestraat te Rotterdam waar eenige kinderen speelden werden een jongen en een meisje van 7 jaar dadelijk gedood, terwyi nog een jongen van 7 jaar beide beenen brak. In de Haarlemmervaart te Amsterdam is een 10jarige knaap die de zeemeeuwen met een stukje brood wilde verschalken, door het ijs ge zakt en verdronken. Een verversleerling te Ridderkerk ging een kijkje nemen op een in slooping liggend stoomschip. Bij het oplichten van een luik had hij het ongeluk daarmee in het ruim te vallen, waar hij met het hoofd op een yzeren plaat terecht kwam en onmiddeliyk een lijk was. Te Lutten kreeg een vrouw een stekel van een distel in de handduim en hand zwollen op en de hand moest wegens bloed vergiftiging worden afgezet. Te Weert is een spoorwegwerker door den trein aangereden en gedood. Een Overyselsch vertelseltje uitdeZw.Ct. In de gemeente W., een echt waterland, had Jan Stouwe, van beroep visscher, voor de zoo veelste maal zonder vergunning of eenig recht te hebben in een gemeente water gevischt. De burgemeester, klein van persoon doch zeer driftig van aard, liet Jan voor zich op het gemeente huis komen en begon aldaar tegen hem te bul deren en te vloeken. Hoe arger de burgemeister te keere ging, hoe harder Jan, die wel anderhalf hoofd grooter was dan de burgervader, begost te lachen en hoe niedeger de burgemeister werd. Akelige kerel, was 't eindelijk, waarom lach je Burgemeister, was 't leuke antwoord, bur gemeister, wat ku'j toch miseraebei mooi vluuken. In verband met de groote diefstallen op een Engelsch kantoor te dezer stede, zal het misschien velen interesseeren, iets te verne men aangaande de wyze waarop bedjeld kan toor weikt en hoe het mogeiyk was, dat zulke enorme hoeveelheden brieven werden ontvan gen De firma Stoddart dan gaf reeds enkele jaren een courant uit, te Londen verschijnende en Sporting Luck genaamd. In die courant die voor een penny (5 cent) te koop was, werd geregeld gelegenheid gegeven tot deelneming aan een racing competition. Hierover was in het blad een lijst opgenomen tot deelneming aan deze competition het bestond hierin, dat men voor aangewezen wedrennen de winners moest trachten te vinden en deze aanvullen op bedoeld lystje. Gewoonlijk was het voor drie of vier wedrennen, de ingeschreven paar den,, voor die wedrennen kwamen dan in die courant voor. Voor ieder lijntje dat men in vulde, moest 5 cent betaald worden, alleen de eerste lyn was vrij, door het aankoopen van een courant. Zoo dikwijls men dus een lijn invulde, zoo dikwyls moest 5 cent bLjgevoegd wordenhet kwam er echter op aan, om de winners en de aangewezen wedrennen op één lijn in te vullen. De prijs, die uitgeloofd werd, hing af van de meerdere of mindere bekend heid der wedrennen, doch bedroeg ca. 500 pst. tot 1000 pst. Alleen voor zeer groote wedren nen, meer bekend onder den naam van princi pal races was de competitie anders ingedeeld dan moest men trachten de vier eerst aan komende paarden van zoo'n ren in de juiste volgorde op te geven, doch eveneens weer op één lijn en werd daarvoor van 1500 pst. tot 3000 pst. uitgeloofd. De deelnemers die nu de juiste opgaven hadden ingezonden, trokken den prijswaren er meerdere winners, dan werd de prys gelijkelyk onder de winners verdeeld en was er niemand die de paarden in de juiste volgorde had opgegeven, dan werd de prys toe gekend aan hem of hen die het daaropvolgende grootst aantal in de juiste volgorde had opge geven. Het spreekt van zelf, dat, met den bekenden weddingslust van de Engelschen duizenden en duizenden op deze wyze hun geluk beproefden. Echter werd op het laatst van 1900 door de Engelsche politie verboden, dat dergeiyke zaken nog langer in Engeland zouden worden uitge oefend en bracht de firma Stoddart haar zaak over naar Middelburg en werd daar op den zelfien voet voortgezet, tevens werden toen op soortgelijke wijze prijzen uitgeloofd voor voet- bal-competitions Evenals in Engeland stroomden ook te Middelburg de brieven bij duizenden toehet ie wel gebeurd, dat Dinsdagsavonds er was nl. een vaste tyd bepaald waarop de brieven het uiterst moesten ontvangen zijn, 75,000 en meer brieven werden ontvangen, doch dit was natuurlijk slechts in drukke ty- den. Op het postkantoor heerschte dan ook vooral dien avond een buitengewone levendig heid en nog steeds is op Dinsdagavond het geheele bestellers personeel op het postkantoor tot het sorteeren der Engelsche mail. Deze brieven dan werden naar het kantoor der firma overgebracht en daar verder behan deld. Zooals uit het bovenstaande blijkt, be vatte elke brief een geldswaardig bedrag, byna geregeld bestaande uit postalorders en postze- zegels. Het schynt nu, dat sommige klerken, door de slechte controle die bij het openmaken en verder behandelen dezer brieven bestond, zich postzegels en postalorders wisten toe te eigenen. De naam van bookmakersfirma is echter in geen enkel opzicht juist, daar een bookmaker slechts zfin bedryf kan uitoefenen op de renbanen. Reeds meermalen is aangetoond, dat de wed dingslust in het Engelsche volk spreekwoorde lijk is, en uit de zaken, die het bewuste kan toor alleen dryft, biykt dit weer voldoende. Aan betrouwbare particuliere brieven uit Zuid-Afrika ontleent de N. R. C. het volgende In Transvaal hebben de boeren het op vele plekken zoo hard, dat zy den grond bebouwen met menschen voor de ploeg. De Engelsche overheid bood paarden te koop aan, maar tot zoo hoogen prjjs, dat de Boeren het geld er niet voor geven konden. Toen verkocht zy een paar duizend stuks aan een zekeren Colenbrander achter wien wel een syndicaat zal zitten, voor 5 pd. st. en 5.10 pd. st. per stuk. Voor dien prys hadden de Boeren ze grif willen hebben. Nu zal die Colenbrander of dat syndicaat er onder de Boeren wel een flink slaatje uitslaan. Weet men wat een der redenen is, waarom de spoorwegen zoo door militairen in beslag worden genomen? De militairen hebben nog groote kudden vee en paarden, gekochte en van de Boeren afgenomen dieren. Die te laten weiden, durven zij niet, uit vrees dat er van gestolen zullen worden. Dus worden de dieren welbe- waakt bij elkaar gehouden, en alle voer moet van de kust worden aangevoerd. Men begrypt wat dat zeggen wil. Intusschen gaan er nog hoopen van den honger dood. Een berucht sujet te Groningen trapte Vrydag zijn buurman zoodanig tegen den buik dat de dood terstond volgde. In diezelfde stad is een weduwe, terwyi zy in de bedstede bezig was om schoon te maken, door een der planken gezakt en in den kelder gevallen. Toen de kin deren thuis kwamen en tevergeefs om moeder riepen, zochten zij haar en vonden haar dood in den kelder onder de bedstede. De zoon van een landbouwer te Landsmeer is by het vervoeren van een hengst zoodanig door het dier geslagen dat hij eenige oogenblikken daarna overleed. Treurig. Nooit wilde hy maar deugen, de tengere jongen, met name Arie Eindhoven, sigarenmaker, wonende te Groningen. Pas 20 jaren oud, is hy reeds herhaaldeiyk veroordeeld, maar het een helpt evenveel als het andere. Deze woesteling heeft gisternamiddag een slachtoffer gemaakt. Arie was weer dronken. Op den Noorderbinnensingel greep hy een ouden man, een schipper, de Groot aan. Hy schopte den 74 jarigen man zoodanig, dat hy aldra overleed De politie heeft Arie ingerekend. van 16—22 Dec. ONDERTROUWD: A. H. Munnik jm. 24 j. met N J. van Riet jd. 20 j, GETROUWDH. M. Huibregtsen, jm. 23 j. met C. Vogel, jd. 24 j. H. Worst, jm.32j.met A. M. Weyerman, jd. 29 j. G. Th. van Kesse- len, jm. 32 j. met M. E. G. Schrier, jd. 28 j. BEVALLENJ. van willigen, geb. Louwerse, z. N. Kokké, geb. Robyn, z. K. P. Schaaff, geb. Van Damme, z. E. de Ryke geb. Mondeel d. P. Roth geb. Hendrikse d.K. Beckers geb. de Vos d.M. S. Sneevliet geb. Bruy- nooge d.R. Adriaanse geb. Willems d. OVERLEDENJ. Godeschalk, vrouw van A. Reynierse, 31 j. M J. Weegman, onheh. d. 74 j. A. Lindenberg, man van P. C. van Zweeden, 26 j. A. C. Feiten wed. van H. J. Martyn 77 j. A. W. van Kluijve man J. G. La Brand 76 j.B. van der Plank 9 mnd-, z.E. A* Ra$ut wed. M. van den Abeele 82 j.

de Faam | 1902 | | pagina 1