Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. HET WU1HH1T3. A. S. J. DEKKER, GOES. Groote Opruiming van alle voorradige Wintergoederen. Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering desverlangd op afbetaling. A, D. LiTTOQü Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. Heerenkleeding-Magazijn. GRAVENSTRAAT g J JFO]Nf X E J J GRAVENSTRAAT l 313. 1 313. No. 9. Woensdag 10 December 1902. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid 8 panjaard8traat. Prijs der Advertentièn Belangrijk Bericht. INDISCHE PENKRASSEN. NIEUWSTIJDINGEN, zp ETALAGE. Prijzen beneden Iedere concurrentie, Burgerlijke Stand van Middelburg. ■IlDtllOIGSCI ADVERTIITIIBUD FAAM ram DE UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Oent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. De 1ste Luitenant H. C. C. Clockener Brous- son, de bekende verzamelaar van den liederen bundel „voor Janmaat en Soldaat", en voorheen de schryver van de militaire Penkrassen in het „Nieuwsblad voor Nederland", zal gedurende twee en een half jaar onze Oost-Indische kolo niën bereizen en reisbrieven schrijven voor verschillende locale bladen. Ook wy hebben een contract met genoem den heer gesloten en zyn overtuigd, dat onze lezers dit op nrys zullen stellen. De Uitgever. I. Mag ik me eens even aan U voorstellen, dames en heeren? Myn naam is Clockener Brousson Ja juist I de man van de solda tenliedjes. U moet dan weten, dat ik H. M. de Koningin tien jaren lang als luitenant in de gelederen gediend heb en ik diende met lust en met y ver, al zeg ik 't zelf. Ik was soldaat in myn hart en zal het Leger steeds hoog biy- ven houden. Reeds als kleine jongen dweepte ik met militaren en was ik byna niet uit de kazerne te slaan. Gesproten uit eene soldaten- familie, die steeds hare zonen den krijgsmans- loopbaan deed kiezen, zoo kon het ook niet an ders of uw onderdanige dienaar moest en zou soldaat worden. Hoewel niet al mijn jongens- droomen werden verwezenlijkt, hoewel ik in den loop der tyden maar al te dikwerf moest ondervinden, dat ook in den militairen stand geen rozen zonder doornen bloeien, zoo heb ik toch nimmer berouw gehad van mijn eed, een maal onder het Vaandel gezworen, een eed, dien ik ook in myn verder leven steeds getrouw zal zyn. Gedurende mijn vijfjarige detacheering bij het Indische Leger, overkwam my een onge luk. Het was op een nachteiyken tocht in een stikdonker oerwoud aan de noordkust van Atjeh. Ik werd toen ongeschikt voor den dienst en op heden hang ik voor goed mijn sabel aan den kapstok. Ik zou u dat alles niet zoo precies in de puntjes verteld hebben, wanneer ik u niet al dadeiyk moest uitnoodigen voor een groote reis en iederen dus zeker wel het recht heeft om eerst zoo'n beetje te weten, wie of eigeniyk wel de leiding van den tocht op zich neemt. Ik inviteer u dan allen om met mij mede te gaan en wel naar en door onze Oost. We zullen heel, heel lang wegblijven en gaan dan later over China, Japan en Amerika weer naar 't Vaderland terug. Het wordt dus eigen lijk gezegd een reis om de wereld, maar niet op z'n Engelsch, holderdebolder in tachtig da gen, want dan zouden we niet genoeg zien en ondervinden, wat by reizen toch maar de hoofd zaak is. Al dadeiyk moet ik u nu reeds mededeelen, dat we verreweg den langsten tijd in ons schoon Zonneland, den Indischen Archipel zullen door brengen. Daar nu, onder ons gezegd en gezwe gen, het gros der Nederlanders maar een be droevend schyntje van Indië afweet, zoo dacht ik zoo by mezelf, dat het toch niet kwaad zou wezen, wanneer ik eens geheel ons volk op die reis medenam Drie eeuwen reeds wappert het rood-wit blauw dundoek in Oost-Indië, drie eeuwen reeds zyn wy bewoners van het kleine Hollandje, heer en meester over een Eilanden-Rijk meer dan vyftig maal zoo groot als ons eigen ge bied in Europa, drie eeuwen reeds regeeren wij Nederlanders over millioenen bruine mede- menschen, ja wat nog meer zegt, dankt Ne derland zijn handel, zijn scheepvaart, zyn wel vaart en bloei, zyn bestaan dus als het ware, ja zelfs zyne spoorwegen, zyn bruggen en havenwerken aan dat heerlijk land van Zon en kleuren, „dat zich daar slingert om den evenaar als een gordel van smaragd" en toch ja lezers en lezeressen, het moet er uit, al klinkt het U schril in de ooren, toch heerscht hier een laakbare onverschilligheid, voor alles wat onze Bezittingen betreft. We zyn nog steeds in de tweede Koloniale Mogendheid, lezerLaten wy zorgen het te blijven Doch ter zake „Onbekend maakt onbemind", zegt het spreekwoord. Daarom wil ik trachten om die onverschilligheid te doen wijken voor belangstelling, waarachtige belangstelling. Ik wil beproeven populaire kennis omtrent Indië te verspreiden onder gansch het volk. Van harte hoop ik, dat de tot het Pers-Syn dicaat „Indische Reis" toegetreden bladen er op den duur wel bij zullen varen. Zij heb ben zich groote fmancieele offers getroost om hunne lezers dit uitstapje naar Indië te gunnen, dat die lezers dan ook hunne vrien den en bekenden opwekken om mede op reis te gaan. Zy, die Indië reeds door eigen aanschouwing leerden kennen, zullen zeker ook gaarne van de partij zijn en weder eens een kijkje willen nemen in h t zoo lieflijk Zonneland. Daarom Zegt het voortZegt het voort In Februari gaan we aan boord, Wie thuis blijft, zal 't betreuren. We stoomen dan naar 't Indisch strand En vinden daar een heerlijk land Het land van Zon en kleuren. In Engeland is het verboden, dat cou ranten advertenticn opnemen van gelegenheden waar gewed kan worden op den uitslag van wedrennen. Het bekende Engelsche sportblad The Sportsman wordt achtervolgd voor te heb ben opgenomen een advertentie van het En gelsche wedbureau van Topping en Spindler te Vlissingen. By die procedure bleek, dat de firma Topping en Spindler te Vlissingen aan The Sportsman voor de advertentie van Mei tot October betaalde f 11.240 en jaarlijks onge veer f 22.000. Als men rekent, dat genoemde firma in verscheidene andere couranten adver teert en gratis zelf een blad verspreidt, be hoeft men niet te vragen wat aan de wedbu- reau's omgaat. Reeds vroeger wezen wij er op, dat die wedbureau's daar zij in Engeland ver boden zijn, behalve in Vlissingen nog bestaan in Schiedam, Middelburg, Delft en Roosendaal. Er worden dan ook in Holland millioenen en millioenen verwed door buitenlanders op den uitslag van buitenlandsche rennen. Aan de Maaskade te Rotterdam viel ten gevolge der gladheid een 18-jarige schippers knecht van een aakschip in de Maas en ver dronk zfin ïyk is niet kunnen gevonden worden. Te Enkhuizen is eene vrouw die gehuisvest was in liet gebouw voor dakloozen, dat een eind buiten het bebouwde gedeelte der stad staat, toen zy op weg daarheen ging zitten om uit te rusten, doodgevroren. Een 70 jarige werkman te Heerenveen die per slede een vat petroleum voortzeulde, gleed, ten gevolge dei- gladheid, uit, viel en bleef dood liggen. Te Apeldoorn stonden gisteren vier timmerlieden te werken op een aan vier yzeren hangers z we venden steiger, toen een der hangers brak en zij van de tweede verdieping ter aarde stortten. Drie hunner kwamen in een kelder terecht en werden in deerniswaardigen toe stand opgenomen. Door marechaussees die op nachtdienst uit waren is gisterennacht in het veld te Heerlen (Limburg) langs den weg ge zonden een zwerver die door de kou bevan gen en den dood nabij was. Hy werd meege nomen, doch overleed reeds o nderweg. Een heer uit een naburig dorp, die te Dokkum ver toefde, is op de thuisreis door een sneeuwstorm overvallen en verdwaald geraakt, en den vol genden morgen aan den weg dood onder de sneeuw vandaan gehaald. E;-n te Brugge overleden rentenier ze kere heer Coppieters, heeft aan de armen dier stad een som van 100,000 frs. vermaakt, met de volgende beschikkingen. Het bedrag wordt onder de 7 pastoors der stad verdeeld, dus ieder ca. 14,000 frs. krygen. Iedere pastoor deelt zyn part in veertien geiyke deelen. Die 7 maai 14 is 98 parten moeten nu onder de armen, die van de kerk worden bedeeld, verloot wor den. Het is de bedoeling van den erflater ge weest, op deze wijze een aantal behoeftigen aan een voldoend kapitaaltje te helpen, waar mee zy dan de een of andere kleine zaak zou den kunnen beginnen. Te Haarlem geraakte een 15-jarig kin dermeisje by het aanmaken der kachel in brand, zy yide naar boven waar haar mevrouw do vlammen doofde, doch doodelijk waren de brand wonden. Te Heerlen is Zaterdagnacht een opzichter by het afdalen in de myn gevallen en verpletterd. Een boerenknecht te Lands meer viel door een openstaand luik van den hooizolder, kwam op het hoofd terecht en bleef op de plaats dood. - Te Katwijk viel een voerman door de gladheid van den bok van zijn wagen, geraakte onder de wielen en over leed aan de daarbij bekomen wonden. Te Kerkrade stortte in de mfin Maria een groote massa kool op eenige arbeiders die hen geheel overdekte. Men heeft ze tot heden niet kun nen vinden. Zy zijn hoogst waarschyniyk ge stikt. Onder Osdorp is een elfjarig knaapje in een wak gereden en verdronken. De koude. In geheel Europa blijft de thermometerstand geregeld dalen, terwyl de felle kou op verschillende plaatsen van sneeuw vergezeld gaat. De grootste koude wordt na- tuurlyk gerapporteerd uit het hooge Noorden. In het noorden van Scandinavië wees de ther mometer 24 gr. onder nul F. aan, dat is 56 graden vorst! Een stand van 19 gr. en min der is vrij algemeen. In Midden Frankrijk heerschen tevens hevige stormen. Donderdagochtend was de storm by Perpignan zoo geweldig, dat schoorsteenenen lantarens stukwoeien en boomen werden ont worteld. Ook te Cherbourg, waar de zee on rustbarend hoog kan staan was de storm bui tengewoon hevig. In het binnenland viel een sneeuwlaag van 30 c.M. dikte. Vooral echter in de gebergten van Midden-Frankryk valt veel sneeuw, waar zy anders vry zeldzaam is. Door den sneeuwstorm te Béziers werden de isoleer- knoppen der telegraafpalen stuk geslagen, ter wyl de spoortreinen en de tuinen groote schade kregen. Ook de moestuinen om Parys heb ben zeer door de plotselinge weerstanden ge leden. Maar de ellende, die in de stad zelf heerscht, is vooral met dit weder ontzettend. Eenige personen zyn reeds, door de koude (en den honger) bevangen, op straat neergevallen. Iederen avond melden zich aan de verschillende politieposten personen aan onder opgave van valsche misdaden, om zich gedurende den nacht by de warme kachel te kunnen koeste ren. Gisterenochtend nog moesten een 50-tal deze voorgewende misdadigers aan den politie post bij de opera alleen in vryheid worden gesteld. De afdeelings-commissarissen hebben over dezen toestand by den politie-prefect ge klaagd, maar deze heeft nog geen afdoend besluit kunnen nemen. Het is ook een lastig geval voor hem. In Londen is de ellende vol gens de bladen grooter dan zy in 30 jaar ge weest is. Ook in Engeland heerschen sneeuw stormen en biyft het kwik in den thermometer onverdroten dalen. De Elbe ligt nu tot by Dan- nonberg toedat is nog een heel eindje van den mond verwyderd, maar daar is het ver keer voor voetgangers over de rivier dan ook open en zou men heden zelfs met voertuigen denken te kunnen oversteken. Uit New-York alleen wordt van Donderdag gemeld, dat de temperatuur er slechts langzaam daalt. Vorst werd er toen nog pas verwacht, terwyl de weerkundige prof. Maury verzekert, dat die verwachte vorst nog maar van korten duur zou zyn. Maar de storm is hevig en zal ver- moedelyk sneeuw met zich medebrengen. Handel in blanke slavinnen. Te Lissabon heeft de politie met goed gevolg jacht gemaakt op handelaars in blanke slavinnen, die hun slachtoffers naar Zuid Amerika stuurden en vandaar ook vrouwen naar Europa lokten. Twee Spaansche vrouwen zyn in verband met dezen afschuwelijken handel gearresteerd. Van 2 8 Dec. ONDERTROUWD: H. Worst, jm. 82 j. met A. M. Weijerman, jd. 29 j. G. Luteyn, jm. 25 j met A. de Nooyer, jd. 23 j. G. T. van Kes- selen, jm. 32 j. met M. E. G. Schrier, jd. 28 j. H. M. Huibregtsen, jm. 23 j. met C. Vogel, jd. 24 j. K. J. W. van Geuns jm. 40 j. met J. P. J. van Lier 38 j. s. G. W. Risch 29 jm. 29 j. met J. de Smidt Jd. 28 j. GETROUWD L. Leijdesdorff, jm. 27 j. met R. L. van Os, jd. 26 j. BEVALLENA. C. G. Oors, geb. Isendoorn, d. G. W. Willemse, geb. Van Ooyen Laurense, d. A. Zwigtman, geb. Huibregtse, z. M. G. E, van Dam, geb. Oosse, z. C. J. Goossens, geb. Schut, d. L, M. de Klerk, geb. Adriaanse, d, C. J. Geers, geb. Legemate, d. E. Barentsen, geb. Bosschaart, z. P. A. Hackenberg geb. Meer - tens z. M. J. Walraven geb. Overtveld z. C. Davidse, geb. Bastiaanse, z M. van Molenbroek, geb. de Wyze d. E. J. Stoel, geb. Bosschaart z. GEBORENeen buitenechtelyke z., moeder 27 j. OVERLEDENL. J. Steketee, z. 1 m. C. Verbaan, wedr. van E. A. Baan, 73 j. J. Malgo, man van F. J. Cromboud, 73 j. W. Oerlemans man van E. Leempoel, 38 j. J. C. Westdorp d. 17 j. J. A. Huysmaa wed, van M, W. van Rooien 78

de Faam | 1902 | | pagina 1