Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. Groote Opruiming van alle voorradige Wintergoederen. A. S. J. DEKKER, GOES. mvt-mi Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering desverlangd op afbetaling. A, D. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks snel zorg verspreid Grootste Publiciteit. Heerenkleeding-Magazij n, GRAVENSTRAAT EIJN GRAVENSTRAAT Advertentiën. 1 313. 1 313. van A. HUBREGTSE. St. Nicolaas-Cadeau. Timmermans, Noordstraat. No. 8. Woensdag 3 December 1902. Zevende Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat, Prijs der Advertentiën NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand ran Middelburg. ZIE ETALAGE. Prijzen beneden iedere concurrentie, GROOT E DWEILEN 10 Cent, BRUINE WERKBORSTELS 8 Cent en sterke STRAATBEZEMS 18 Cent per stut IIDDELBU1RSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. BORDUURWERK. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Singer-Maatachappij onlangs ook hier ter stede weder een' geheel kosteloozen cursus in het steeds meer en meer veld winnende borduren op hare verschillende naaimachines voor huis- houdeiyk gebruik gehouden. Thans zijn de resultaten van dezen cursus in het magazijn der Singer-Maatschappij, Korte Delft 21, geëxposeerd. Wy waren in de gelegenheid gesteld, deze tentoonstelling te bezichtigen en wij moeten verklaren, dat deze aardige tentoonstelling van borduurwerk in alle genres bepaald een ver rassende indruk maakt. Neemt men in aanmerking, dat dit alles ver vaardigd werd door dames, die nog geen drie weken onderricht ontvingen—in het machine- borduren, dan zal men moeten erkennen, dat de bewering dat machineborduren zoo uiter mate lastig is te leeren. ten eenenmale onge grond is. Wat by dit machineborduren zoo opvalt, is de mooie overgang der kleuren die verkregen kan wordengoede smaak is voor het machinebor duren dan ook evenals voor hand-borduren, een bepaalde vereischte. Op den eersten dag dat deze tentoonstelling geopend was, werd zy reeds door tal van da mes bezocht en wy twijfelen niet, of ook ge durende den verderen tijd, dat de expositie ge opend is zullen vele van onze dames stadge- nooten er een kykje gaan nemen. Het is be paald de moeite waard. Wy vernemen, dat bij de SingerMaatschappy plan bestaat om eenige malen per jaar een cur sus in machine-borduren te houden. Ten slotte verwijzen wy naar een adverten tie, voorkomende in het nummer van heden. Te Dordrecht is een hulpremmer dienst doende op een der treinen van de H. S. M. door een anderen trein aangereden en levens- ge vaarlyk' verminkt. Onder anderen was een been af. Een man die te Tongerle op het ert eener weduwe aan het plaggen steken was en daarover door de weduwe werd aangespro ken heeft haar hierop met een riek levensge- vaariyke steken toegebracht. Te Dongen had in de stoomzuivelfabriek de machinist den ketel beklommen om aldaar eenige werkzaamheden te verrichten toen hij bezig was met het sme ren der machine viel hij er af en kwam zoo danig met het hoofd op de steenen terecht dat hy aan de gevolgen bezweek. Te Zype is een 17 jarig meisje bij 't aanmaken der kachel met petroleum in brand geraakt en aan de brandwonden bezweken. Te 's-Gravenhage in een huis in de Wagenstraat is een knecht die aldaar eenig werk moest verrichten, op 't privaat dood gevonden. Twee kinderen (een zusje en een broertje), oud 5 en 7 jaren, zijn te Hollandscheveld (Dr.) door het ys gezakt en verdronken. Zaterdagmiddag ging te Amster dam op het loozingskanaal een 12 jarige knaap op het ys doch zakte er door en verdronk. Twee jonge mannen, broeders, van 22 en 19 jaar schoten te hulp doch zakten eveneens door het ys en werden eenigen tijd later met den jongen dood opgehaald. Te Rotterdam is het volgende drama afgespeeld. De 36-jarige brievenbesteller te IJmui- den, J. N. Tielrooy, leefde sedert geruimen tijd in onmin met zyn vrouw Tryntje Metz, ten gevolge van mishandelingen, waaraan zij voort durend van hem bloot gesteld was. Reeds was daarom eene echtscheidings procedure aanhan gig gemaakt, en was zy naar hare familie ver trokken en vestigde zy zich Vrijdagavond in de Benthuyzerstraat no. 85 twee hoog, terwyi in een aangrenzende straat haar gehuwde zus ter woont. Zij was voornemens twee postbe ambten in den kost te nemen, en was daartoe de woning Zaterdagmorgen aan het inrichten. Van haar man zou zy maandelijks 32 gulden ontvangen en een naaimachine. Onverwacht was hy Zaterdagochtend uit IJmuiden over gekomen en drong om halfelf de woning binnen, mef%©Brnieuw scheermes, dat hij speciaal gekocht had. Er ontstond eene worste ling en zy had nog de kracht een der vensters te openen en op straat moord te roepen. Twee mannen drongen binnen, waaronder de 36 jarige werkman Joh van Leeuwen, die met een dor pel, dien hy van den vloer opnam, den moor denaar een slag op het hoofd toebracht, die daardoor versuft was, en hadden beide mannen nu gelegenheid de zwa ir verminkte vrouw, die 14 verwondingen had aan hals, hoofd, armen en polsen, naar het nabygelegen politie-bureau over te brengen. Politieagenten drongen davr- op met de sabel in de vuist de woning binnen en troffen in een achterkamer den moordenaar aan, tegenover het ledikant, waarin de 4 kin deren van 3—9 jaar een toevlucht hadden ge zocht. Tielrooy had zichzelf eenige diepe h ils- wonden toegebracht. Beiden werden in zorg- wekkenden toestand overgebracht naar het Ziekenhuis. Voor de vrouw bestaat ernstig levensgevaar, wijl enkele slagaders zijn door gesneden en veel bloedverlies is ontstaan. De vier kinderen werden ondergebracht by de zuster van T. Metz in de Zaagmolenstraat. Voor het Boerenhulpfonds is tot op heden in totaal ontvangen 534 duizend guide i, waar van 444 duizend uit Nederland. In de vrouwenkliniek van het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam is de vrouw van een brievenbesteller van vier meisjes bevallen. Allen welvarend. Het jonggeboren ysbeertje in den Rotter- damschen dierentuin geniet een attentie, welke menig jeugdig prinsesje hem zou benijden. Thans lezen wij er weer het volgende van Dewyl moeder-ysbeer haar jong aan zijn lot overliet, op hare gewone wijze haar stelselma- tigen gang door het hok wandelde, en het hooi, dat ten behoeve van het jong werd aangevoerd, achteloos door het hok heen sleep'e, niet naar haar kind omziende, werd 't jong weggehaald, doch het bleek koud en stijf. Reed3 door de warmte van de handen begon het echter weder te herleven, en daarom haastte men zich het de noodige verzorging te geven. Hot werd in een warm gestookt vertrek in een kistje met hooi en een warme kruik gelegd en kwam weder geheel bij, terwyl het een zoogende hond als voedster werd toegevoegd. Wanneer men nu het geluk heeft, dat het bij den hond wil zuigen, is volstrekt nog niet alle kans dat het in leven zal biyven, verloren. Zaterdag is te Brussel Wille Dutoit een jonge Kaapsche Boer, die geruimen tijd op de Bermuda's in krijgsgevangenschap doorbracht, aangekomen. Hij heeft betreffende de behande ling van klein kinderen der Boerengevangenen onthullingen gedaan die meer dan schandelijke feiten aan het licht brengen. Zelfs de jongste kinderen,die van 6 en 7jaren, werden bij tropische hitte geëxploiteerd bij het metselen van funda menten voor woonhuizen,en gebeurde het al eens dat zij van vermoeienis neervielen, dan wer den zij door Engelsche soldaten tot bloedens toe met zweepen geslagen. Als zij ooit het Transvaalsche volkslied durfden zingen, wer den zij in de ijzers geklonken en met de han den aan een boom vastgebondenmen liet ze bovendien in de grootste onreinheid leven. Een van de ambtenaren van het O. M. by die rechtbank te Amsterdam moest in Hui zen een verdachte hooren en toog ér ter spoe diger afdoening in een automobiel heen. Toen er termen werden gevonden den bedoelden in hechtenis te nemen, bracht de officier hem maar dadeiyk in zijn motorcar mee. De Prov. Ov. en Zw. Ct. geeft een reeks „Overyselsche vertelseltjes", waaraan de vol gende anekdote is ontleend Aan een stadje aan de grens van Overijsel stond in het begin der vorige eeuw sedert lange jaren een predikant, wiens naam op „of" ein digde en dien de schrijver Lathof noemt. Hij was een voortreffelijk man met acht dochters, allen flinke knappe meisjes, die geleerd had den de handen uit de mouwen te steken. Allen traden in den echt, en toen de vader de plech tigheid van de laatst gehuwde dochter inze gende, stond een gedeelte van het talryk pu bliek op en zong hem toe God lof Lathof Is van zien letste dochter of. Aan een brief uit den Vrijstaat is het volgende ontleend: „De toestanden bij ons zien er nog maar alles behalve rooskleurig uit. Ik bedoel niet op politiek gebied, maar ik meen hier den toestand van den Boer en het land. Wel lees ik in buiten- landsche couranten, dat er zooveel gedaan wordt, doch door ons is zulks niet te bespeuren, zelfs niet met den besten wil „Er is al zooveel beloofd geworden, dat, denk ik, nu de tyd al lang aangebroken is, om met beloften te doen op te houden en in alle stilte de hand aan het werk te slaan en behoeften, diepe en zware behoeften te lenigen. Zoo dikwyis denk ik nu aan het spreekwoord Het zfjn niet altijd de beste paarden, die de haver krijgen". Alleen kok en koksmaat profiteeren nog van onze ongelukkige toestanden en verlustigen zich in winstgevende baantjes. „In ieder district is een repatriation Board, bestaande uit 5 leden. Eens per week zitten zij. Grootendeels zijn de leden jingo's, landverraders, national scouts of in het kort gezegd „Engelsch- gezinden". Hier bestaat de Board uit een magi straat, die Jameson's Raid meemaakte en latei- in dezen oorlog aan den kant der Roojes als majoor vocht, 3 landverraders en nog een boer, van wien men niet kan uitvinden of hij visch of vleesch is, doch volgens mijn inzien „atool in the hands of the (een werktuig in de handen van de...."), is. lederen dagkrggt ieder lid 1 pd. st.f zegge 12 Hollandsche guldens per dag, en dus kost zoo'n Board voor elk district 150 pd. st. per maand. Op hoeveel komt dat wel voor Transvaal en deze kolonie uit „Onzen Boeren wordt geld op hune plaatsen geleend zonder rente en daarna voor 3 pCt. Ten eerste, zulk geld wordt niet gegeven aan hen die onbelastbare gronden hebben; die moeten maar hun geld bij kapitalisten opnemen. Tot nu toe zijn aan twee boeren in ons district geld geleend door den repatriation Board. Ik ben goed met de werkzaamheden van dien Board bekend en zeg alleen wat waarheid is. Je ziet zelf dat men helpt, om den naam te hebben dat men helpt en het dan kan uitbazuinen." In elk district kost de repatriatie-commissie aan daggeld voor hare leden dus f 1800 in de maandEr zijn in den Vrijstaat, meenen wy, 19 districten, in Transvaal 21 (wij weten niet of er op de delverijen afzonderlijke commissiën zijn). Dat is dus 30 districten en f 54.000 in de maand, die natuuriyk van de „vrije gift" afgaan. Van 25 Nov. 1 Dec. ONDERTROUWDH. A. J. Rinnooij, jm. 25 j. met P. Hondius, jd. 26 j. GETROUWD: W. C. van Dam, jm. 19 j. met M. G. E. Oosse, jd. 23 j. K. W. Meulmeester, jm. 27 j. met W. M. Weststrate, jd. 22 j. C. J. Gijzeis, jm. 25 j. met T. P. Hendrikse, jd.26 j. W. de Klerk, jm. 21 j. met G. W. Overweel, jd. 19 j. BEVALLENG. van Offenbeek, geb. School meester, z. W. de Munck, geb. Sinke, z. C. P. M. Malgo, geb. Fanoy, d. M. H. C. Israël, geb. Krijger, d. J. H. van Aartsen, geb. Wage, z H. B. I. van Ham, geb. Louwerse d. J. J. van der Harst, geb. Peters, A. M. Vos, geb. Boone d. OVERLEDENS. M. van der Hoek, d, 3 m. T. Jongepier, wed. van G. Melse, 77 j. S. de Rjjeke, z. 5 w. A. P. J, Louws, z. 2 m. J. H. Westendorph, wedr van M. Pulter, 85 j. G. Poppe, z. 3 j. W. Kreukniet, z. 6 w. J. T. Hee- ring, man van A. S. W. E van Dormolen, 67 j. J. M Labrujére, z. 11 m. C. Tange, ongeh. d. 76 j C. Bellaart d. 8 w. MOEDERü Als U mij nu toch een nuttig en huishoude- lyk CADEAU wil geven, geef mij dan een JVaa/imachine, en doe dan eens de moeite een bezoek te brengen aan de Daar staan prachtige Machines, zoowel Hand als Trap-machines, Borduur-machines, enz. enz., en U behoeft niet de hoogste prijs te betalen, en naar ik hoor, spreekt een ieder die er een gekocht heeft er met alle lof over. Dat is voorwaar een nuttig

de Faam | 1902 | | pagina 1