Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. 1IDDELBURGSCH MET WONINGGIDS. S. J. FONTEIJN. A. S. J. DEKKER, GOES. Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering desver lang d op a/betaling. A, 0. LSTTOOSJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. GRAVENSTRAAT I 313. GRAVENSTRAAT 1 313. Scherp concurreerende prijzen. No. 52. Woensdag 8 October 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Prijs der Advertentièn van 1—8 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Gent. 8 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. NIEUWSTIJDINGEN. Ontvangen een prachtige sorteering ïïeeren- en Jongeheeren Demisaisons en Winterjassen in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat, Burgerlijke Stand ran Middelburg. NIEUWS ADVERTENTIEBLAD FAAM UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Te Borssele waa Woensdag eene koe op de klavers grazende zoo dik geworden dat zij dreigde te bersten. De eigenaar merkte het tij dig op, stak in den mond van de koe een stok overdwars, dien vastbindende aan de horens, en liet het dier met aldus geopenden mond rondwandelen. Het gelukkig gevolg van den maatregel was de genezing der koe. Een knaapje te Schoonhoven geraakte by het vervoeren van rioolbuizen daaronder en overleed aan de gevolgen. Te Hekelen liet een meisje een trekpot met kokende thee val len, de inhoud kwam op haar broertjes terecht die vele brandwonden bekwamen een is reeds overleden. Een reeds 92 jarige landbouwer te Maasheeze bracht zyn koe uit de wei naar den stal, onderweg schrok het beest en wierp hem omver, met het gevolg dat hij reeds des avonds overleed. Een stukadoor te Arnhem, werkzaam aan een café viel tengevolge van een misstap van het steiger en stierf aan de gevol gen. Te Neeritter is een landbouwersvrouw van een met hooi beladen kar gevallen en aan de gevolgen bezweken. Te Kerkrade kreeg een werkman in een spiegelfabriek een kist die uit de strop schoot op het hoofd en bleef op de plaats dood. Te Kruisdorp was een dienstbode van een landbouwer bezig veevoeder te koken toen eensklaps haar kleederen in brand vlogen. Daar het volk naar het laüd was, kwam hulp te laat om te blusschen. De arme meid is onder hevige pijnen bezweken. Een gevangeniswagen, die bij den intocht der Boeren Generaals te Leeuwarden achter den stoet aanreed, ais behoorde hij er bij, met drie soldaten er op, trok de aandacht van het opge wonden publiek. „Daar hebben ze Sjamberlijn in meegebracht", zei een stem uit de menigte. Raadselachtig. Een vader en dochter en moeder en zoon meldden zich te Halsteren aan by den ambtenaar van den Burgelijken Stand om in ondertrouw te worden opgenomen. Op een avond van de vorige week bevond zich by het postkantoor in het Friesche dorp Akkrum een man, die op iets scheen te wach ten. Natuurlijk trok dat de aandacht der voor- bygangers en besloot men eindelijk de politie te waarschuwen. En wat bleek.nu?Datdeman reeds drie uur tevoren in de bus voor druk werken twee bankbiljetten had geworpen, 1 van f 100 en 1 van f 25hij had zulks gedaan uit vrees, dat men hem zijn geld zou ontstelen. Door bemiddeling der politie werd den man, die op zulk een wyze met zijn financiën om sprong, het geld teruggegeven en hem nacht- logies bezorgd. Bij nader onderzoek bleek, dat de man melkknecht was geweest in Duitsch- land, waar men hem wegens bekomen kwet suur een verzekeringsom had uitbetaald. De freules v. Swinderen te Rys (Fr.) heb ben al haar speelgoed, dat door haar is bewaard, cadeau gegeven aan de leerlingen van drie scholen in de buurt. Naar elke school ging een wagenvracht. Te Haarlem werd door een agent in een keldergat aan het Binnenspaarne aangetroffen een omstreeks 50-jarige man, vroeger onderwij zer, thans koopman in papier. Hg was met den laatsten trein van Amsterdam gekomen en ver toefde eenige oogenblikken in het keldergat om daarna verder te gaan. Het bleek echter, dat de man nog eenige kleine vonnissen wegens dronkenschap en het reizen per spoor zonder kaartje ten zijnen laste had, zoodat hij ter be schikking van de justitie gesteld werd. Te Amsterdam is door de Justitie een spoor gevonden inzake den moord gepleegd aan de Dubbele Buurt op de weduwe Dijxhoorn. Zooals men weet, zit geruimen tijd in voorar rest zekere Van Schlette, verdacht van het ver vaardigen van valsch bankpapier, in een druk kerij aan het Damrak in beslag genomen. Deze heeft voor den officier van justitie de verklaring afgelegd, dat Kootje Rijf en Frans De Groot, beiden veroordeeld in zake een inbraak in per ceel 290 N. Z. Voorburgwal bij de firma Van Lohe, aan den moord schuldig zijn. De misdaad is gepleegd met een hamer, en deze hamer is in beslag genomen, terwijl de justitie ook andere gegevens heeft die de ver klaring van Van Schlette schijnen te bevestigen. Op zijn beurt zou Van Schlette omtrent de da ders zyn ingelicht door Van der Heijden, die ook in de inbraak bij de firma Van Lohe is betrokken. De Bocrenliefde in de praktijk. In zgn redevoering tot de Boerengeneraals in de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft de Utrechtsche hoog leeraar De Louter gesproken over de „tallooze bijdragen", ruim twee millioen gulden, in ons land gedurende den oorlog, voor de Boeren re publieken bijeengebracht. De N. Rott. Crt., die een gewezen Trans valei- in haar redactie heeft, komt op die zelfinge nomenheid wat koud water gieten en vraagt - „Is bij de onberekenbaar groote belangen, stoffelijke zoowel als geestelijke, directe en in directe, die ons land, de Nederlandsche stam bij het krachtig voortbestaan van de Afrikaan- sche natie heeft, dat bedrag, den rijkdom van ons land in aanmerking genomen, wel zoo groot „Als men de opgave van de groote vermo gens hier te lande nagaat, dan vindt men, dat er in 1900 433 menschen waren die meer dan een millioen en 124 die meer dan twee millioen bezaten. Te zamen bezaten die 433 menschen 863 millioen. Meer dan een ton bezaten er 11,094 met een gezamelijk vermogen van 2648 millioen gulden met de millionairs samen 3511 millioen. In de vermogensbelasting waren in 1900 aangeslagen 80,712 personen met 5765 millioen guldeD. Bovendien waren er in de be drijfsbelasting 1916 aangeslagen met een inko- komen uit hun bedrijf van meer dan f 10,000". Brand te Kampen. Tb Kampen werden Zondagnacht vele bewoners gewekt door alarm van brand, ontstaan in een huis bewoond door 2 gezinnen, E. J. Palland en D. v. d. Burg. Het achterste gedeelte van het gebouw der Theol. School grenst onmiddeiyk aan het aan getaste perceel. Ondanks het vlug en krachtig optreden der brandweer is het perceel geheel uitgebrand. Op zolder waar vei moedelijk ook de brand begonnen is, lag ongeveer 30.000 pd. hooi van verschillende personen, die hun hooi daar tijdelijk in bewaring hadden. Die menschen verloren alles; het hooi, nog uit het branden- perceel gehaald, is voor voeder niet meer ge schiktze haddon het niet verzekerd. De in boedels alleen die van P. was verzekerd zijn meest door de vlammen of door het water vernield. De Theol. School heeft echter van dezen brand niets geleden. Kermis. By gelegenheid van Bosschen- hoofsche kermis hebben eenige dronken polder jongens onder Koe ven (N. Br.) ergerlijk huis gehouden. In de herberg van de weduwe v. d. S. sloegen zij de lamp stuk, waarop een alge- meene vechtpartij ontstond men dreigde met stoelen, gooide met bierglazen in het buffet en stelde zich aan als bezetenen. Later vond men een bezoeker bebloed op den grond liggen, met een messteek in den rug. Een dokter uit Ou denbosch heeft de wonde verbonden. Daa^- alles in het duister is gebeurd, zal het aanwgzen van den dader moeilijk zyn. Men herinnert zich de vreeselijke spoor wegramp, voor enkele dagen te Arleux ge schied en waarvan nog verschrikkelijke bizon- derheden worden vernomen. Een Parysch student, de heer Brisset, die by het reddingswerk behulpzaam was, verhaalt hoe degenen, die aan 't gevaar ontkomen wa ren, als razend door de velden liepen, niet let tend op wie hen riep, ongevoelig voor vermoei enis, tot 12 kilometer ver. Een reiziger was ongedeerd hy redde een ander die onder de wrakhoop lag en deze wensch- te hem geluk. Maar plotseling zei de ongewon de„Ik sterf, mgn vrouw woont" en hij was niet meer. Een moeder moest worden geopereerd ter wijl zg het verbryzelde ïykje van haar kind nog in de armen had. Een ander, een jongmensch die naar zijn verloofde ging, zorgde stervend, dat een geld som die hg bij zich had, aan don eigenaar zou toekomen. 't Was een vreeseiijk ongeluk, waarbij dan ook 26 dooden vielen en velen voor hun leven werden verminkt. Maar thans is iets bekend geworden, dat de ramp nog driewerf vreeselijker maakt. Er zgn in de streek van Rijssel vele kolen- my'nen en de mijnwerkers staan daar sterk onder den invloed der theorieën die de maat schappij en den mensch beter moeten maken. Er is reeds bij één maatschappij een staking uitgebroken, vóór een geheel bekken is zij uit geroepen en men voorziet dat het geheele departement eerstdaags de weldaden der hoogste ontwikkeling genieten zal. Welnu, de Matin heeft een gesprek afgelui sterd tusschen twee mijnwerkers die reeds staken. De een zeideAls men ons geen vol doening geeft, laten wij den trein naar Parijs springen. Een los gezegde zal men opmerken, zonder verband met het ongeluk. Maar - Dit ongeluk te Arleux was en is volkomen onverklaarbaareven te voren was de wissel goed geplaatst, toen de trein er over reed, stond hij verkeerd. Kurken, die in vaseline gedoopt zijn, kun nen op zeer geschikte wijze de glazen stoppen vervangen. Zij worden zoodoende niet aange tast door zuren en raken nooit geplakt aan da halzen als men ze in lang niet gebruikt. Een vernuftig Amerikaan heeft een nieuw groot zeilschip ingericht als drijvende school, ruimte bevattende voor 250 leerlingen en 25 onderwijzers. Het plan bestaat negen maanden van het jaar met dit vaartuig zeereizen te ma ken, om aldus de leerlingen de voordeelen van de zeelucht te doen genieten en de voornaamste havens van de wereld te bezoeken; de onder nemer meent daardoor practische kennis te kweeken. Het schooltijdperk wordt op vier jaren berekend en het schoolgeld voor al dien tijd op twaalfduizend gulden. Een vrouw te Rozendaal, die zich bij het poetsen*"" van een ouden koperen ketel aan de hand verwondde, is aan bloedvergiftiging be zweken. Te Stadskanaal is een 42-jarige we duwe, vrouw van slechte zeden, door haren „vriend", een ontslagen veldartillerist in haar woning vermoord. De hals was door middel van een scheermes letterlijk afgesneden. Hare kinderen, die 't zagen hebben den man aange wezen, deze is hierop aangehouden en heeft be kend. Te Veendam ontstond tusschen eeni ge jongelui een vechtpartij met het treurige gevolg dat een hunner zeer ernstig gesneden en gestoken werd en aan zgn wonden bezweek. Een 10-jarig knaapje te Schiedam, dat op een rijdenden sleeperswagen wilde springen, sprong mis, viel, en kwam met het hoofd on der het wiel, werd vreeseiyk verminkt en bleef op de plaats dood. Te Oudenbosch is een werkman, vader van tien kinderen, door de duisternis misleid in het kanaal gevallen eu verdronken. Te Rotterdam viel een schilder van een stelling aan de 4e verdieping op de straat en werd dood opgenomen. Te Vries is een oude man door den donker misleid in het Noord-Willemskanaal geraakt en verdronken. Te Zutfen viel een klein kind van een muur tje en werd inwendig zoo ernstig gekneusd dat het aan de gevolgen is overleden. Dooreen noodlottig toeval kreeg gisteren een heer te Ruinen een geweerschot door het hoofdzijn hoofd was geheel verbryzeld en de dood volgde onmiddelgk. Zaterdagnacht na een vechtpartg te En schedé legde een der vechtersbazen zich elders in een hinderlaag. Toen een ander een jonge ling van 19 jaar, daar voorbg kwam, sprong de aanrander vooruit en sneed hem zoo over buik en borst dat de dood spoedig volgde. De dader is gevat. Iemand te Amsterdam zou gisteren een ander in de Hobbemastraat een lesje in het fietsen geven, en legde zijn overjas even op het trottoir. Leerling en meester waren zoo vol aandacht bij hun werk dat zij verzuimden de jas in het oog te houden. Toen de les was af- geloopen, was het kleedingstuk verdwenen. Van 30 Sept.—6 Oct. ONDERTROUWD G. van den Driest, jm. 29 j. met J. de Klerk, jd. 26 j. S. H. van Baker - gem, jm. 25 j. met J. M. C. Tom, jd. 21 j. GETROUWDE. Maas, jm. 37 j. met M. J. Quist, jd. 30 j. J. Gilde, jm. 21 j. met M. Buys jd. 22 j. P. J. Fiegen, jm. 23 j. met J. Moisson, jd. 32 j. BEVALLENA. M. J. Joziasse geb. de Groot, d. J. Cevaal geb. Bosselaar, d. A. M. E. Ver daasdonk geb. Verhoeff, d. H. M. Meier geb. van der Grinten, z. J. M. van Gemert geb. Douw, d. C. Arnoldus geb. Verbeem, z. B. C. Bellaart geb. Maandag, d. OVERLEDENJ. A. C. Megers, z. 6 w. C. C. Leupen, wed. van J. J. de Louw, 731. J, Looijse, d, 9 m. .4

de Faam | 1902 | | pagina 1