Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. ■IODELBUBBSCH AmmiTitBUD FAAM MET WONINGGIDS. S. J. FONTEIJN. Gll™AAÏ A. S. J. DEKKER, GOES. Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering desverlangd op afbetaling. A. D. LITTOOIJ AL Grootste publiciteit hier ter stede! 330G ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. GRAVENSTRAAT I 313. Scherp concurreerende prijzen. No. 50. Woensdag 24 September 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaards traat Pr{js der Advertentlên NIEUWSTIJDINGEN. De Generaals te Antwerpen. Prachtige sorteering Heeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat» Burgerlijke Stand van Middelburg. OVERLEDENB. Kloet, z, 3 w. mm DE UITGEVER van 1—8 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 8 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Tot onze blijdschap kunnen wij mededeelen, dat ook Middelburg de eer zal hebben een be zoek van de drie Bóeren-Generaals te ontvangen. Een comité tot ontvangst heeft zich reeds gevormd. Dat Middelburg niet achtersta by andere plaatsen, waar de Generaals vertoefd hebben, èn in offervaardigheid èn in geestdrift! Een woord van aanbeveling voor de collecte, die het comité langs de huizen zal houden, is voorzeker overbodig. Middelburg zal immers ook in hare milde bijdrage toonen der Boeren- zaak een warm hart toe te dragen. Ziehier hoe de generaals te Antwerpen zijn ontvangen. Wat zijn de Generaals Vrijdag koninklijk ont vangen te Antwerpen Men moet de Belgen kennen om te verstaan wat er van geschreven wordt, hoe geestdriftig de menschen waren, dat zij zelfs door de sabelhouwen der politie, en de dreigingen der locomotief zich niet lieten weerhouden om hen te huldigen met levensgevaar. Waarlijk de ontvangst was glorieus. Ruim honderd politie agenten stonden aan en in het station, en een vijftigtal voor de woning van den heer Van Doosselaare, voor zitter van het comité van ontvangst, waarheen de generaals zich zouden begeven. Ook was een sterke politiewacht opgesteld voor het Hotel du Laboureur (Werkmanshotel) waar zy zouden vernachten. Bij manifest was mede gedeeld dat kreten tegen Engeland streng zou den gestraft worden. Te 2 uur kwam de trein Zaterdagmiddag aan en hield stil op de tiende baan bij den Dieren tuin. Alleen de leden van het comité zouden daar worden toegelaten, en soldaten stonden geposteerd om te beletten dat het volk over de sporen zou gaan. Maar jawelPas was de trein in 't zicht, of de menigte, zonder rekening te houden met reglementen en consignes stormde over, en toen de trein stil hield stond het comité dat de Generaals moest ontvangen, wel 50 Meters van het compartiment verwij derd, waar zy in zaten. Eindelijk geraken de comitéleden tot voor den waggon, waar de generaals en hun gevolg vasten voet hebben gekregen. En wanneer M. Van Kerckhoven— Donnez er in slaagt hen te naderen, om hen in eene korte toespraak welkom te heeten, zwygt iedereen eerbiedig, als om te luisteren. En ofschoon niemand er iets van verstaat, blijft het toch stil, als wilde men den helden gelegenheid geven te verstaan hoe welkom zij hier in Antwerpen zijn. Na de toespraak worden hun over de hoof den der massa groote bloemtuilen toegestoken, en een vreeselijk gedrang richt men zich nu tot den uitgang. Aan den uitgang van het station was het gedrang zoo groot, dat de generaals van el kander gescheiden werden. Generaal de la Rey kwam 'teerst buiten en een geweldig gejuich begroet hem. Een eind verder ontdekte men Botha en De Wet. Het volk dringt op de rytuigen aan en wil hun de hand geven. Met muziek en banieren voorop gaat het met moeite stapvoets door de drommen voort in vijf twee spannen door de stad. Geen vorst heeft ooit in Antwerpen eene intrede gedaan, die in de verste verte kan vergeleken worden bij die van het roemvolle drietal. De menigte te schatten, die op den door tocht van den stoet verzameld stond, is onmo gelijk. In de straten is het een ware menschen- zee, waarboven hier en daar eene vlag uitsteekt. Op de De Keyserlei waren de vensters bezet met een overtalrijke menigte en tot op de da ken krioelde het van volk. Een juichkreet, zooals nog nooit er een door Antwerpen's straten weergalmde, begroette de generaals, toen zij zich buiten de statie ver toonden, en als een rollende donder zette die juichkreet zich voort en werd tot ver op de De Keyserlei herhaald. Bij de verschijning speelde de Broederband het Transvaalsche Volks lied, door duizenden stemmen werd meege zongen. Het volk overrompelde de politie en het pe loton soldatende Generaals konden onmoge- ïyk hun rijtuig bereiken en het duurde eenheelen tijd eer men ruimte had gemaakt. Eindelijk kon de stoet van maatschappijen zich in bewe ging stellen. De rijtuigen werden omringd door een sterk kordon politieagenten. De geestdrift der bevolking was onbeschrijfe lijk. Die ontelbare menigte riep onophoudelijk „Leve de Boeren!" Op straat, uit de vensters, op de daken zag men enkel wuivende zakdoe ken en hoeden. Op de De Keyserley overrompelde de menigte andermaal de politie, die verplicht was de sabel te trekken om de rijtuigen vry te houden, men wilde met kracht en geweld de paarden ont spannen en allerwegen wierp men bloemen in de rijtuigen der Generaals. Het meest ovaties vond de Wet, wiens naam in Antwerpen ook boven alles populair is. Geen pen is by machte de geestdrift te be schreven, die de menigte bezielde. Aan de dwarsstraten stonden ry tuigen, trams en wagens tegen elkander gedrukt en bovenop stond de menigte op elkaar gedrongen. Van de meeste huizen wappert de feestvlag. Eindelijk bereikte men het huis van den heer Yan Doosselaere, waar de generaals in den gang door de kinderen uit de vondelingengestichten met de Transvaalsche en Vrystaatsche volks liederen werden verwelkomd. De gastheer sprak ook een kort woord, dat door Botha beantwoord werd, die dankte voor de ontvangst die Ant werpen hun bereid heeft, vooral wat België voor de Boeren en hunne vrouwen en kinderen heeft gedaan. Hy legde uit, dat zij waren ge komen om gelden in te zamelen voor de armen en weduwen en weezen in Zuid-Afrika en be sloot met te zeggenWij hebben onze onaf hankelijkheid moeten prysgeven, na aan de we reld getoond te hebben dat wij geen volk van barbaren zijn, want we hebben God boven alles gesteld en we hebben ons op het slagveld menschlievend betoond. Ontelbaar was het getal fotografen op den doortocht. Generaal de Wet, die nooit gepakt kon worden door de Engelschen is hier minstens honderdmaal gepakt. Te Hoogwoud viel een molenmaker bezig zynde met de herstelling van de kap van een molen, met het hoofd naar beneden ter aarde bewusteloos opgenomen, stierf de man aan schedelbreuk. Te Kerkrade kreeg een voer man die bezig was den poot van een paard te smeren, zulk een hevigen slag van het dier, dat hij terstond dood neerviel. Zondagavond elf uur is een 32 jarige smid op den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam toen hij op den stoom tram wilde springen over beide beenen gere den en doodelijk verminkt. De verkooping van de goederen, nage laten door de vermoorde juffrouw van Weemen te Haarlem wordt tegen October gehouden. Over 't algemeen is het oud, verlegen goed, daar juffrouw van Weemen gedurende haar leven alles bewaarde. Alles is vuil en stoffig, zoodat een flinke schoonmaking noodig was om het goed toonbaar op de verkooping te brengen. Niet minder dan 7 verhuiswagenladingen zijn naar het verkooplokaal overgebracht. Onder de ingepakte voorwerpen heeft men eenig porse lein en zilveren vorken en lepels gevonden. Naar Tub. verneemt zijn te Enschedé de agenten van politie van gemeentewege ver zekerd en zal een bedrag van ongeveer f 1000 worden uitgekeerd aan de nagelaten betrekkin gen van den agent De Ruiter. In een plaatsje naby Yeendam woonde een weduwe, van wie het bekend was, dat ze niet al te scherpzinnig was. Zij was eigenares van een kleine boerderij, die gedeelteiyk met hypotheek bezwaard was. Het vrouwtje kreeg dikwijls bezoek van een reizend koopman in lapjes en niet zelden kwam diens vrouw mede. Booze tongen vertelden, dat bij die visites niet weinig gedronken werd. De vriendschap werd steeds inniger; de vrouwen noemden elkaar zusters. De koopman begon invloed uit te oefe nen op de boerderij en vertoonde zelfs een pa pier, door hem zelf geschreven, waarop stond, dat hij van nu aan eigenaar was. De eigenares maakte reeds aanstalte om haar intrek te ne men bij den koopman. Toen alles echter rucht baar werd, kwamen de erfgenamen opzetten en hebben gelukkig alles verijdeld. De boerdery is inmiddels publiek verkocht en het vrouwtje komt zeer waarschijnlijk onder curateele. By het uitbreken van den oorlog in Zuid- Afrika hebben vele Boeren hun geld, dat zij liefst niet in een bank belegden, maar zeiven bewaaarden, ergens in den grond verborgen. Maar nu er zooveel verwoest en veranderd is in de laatste drie jaren, kan menigeen de plek van zijn begraven schat niet terugvinden. Dat was onlangs ook het geval met een Boer in het district Standerton. Hij kon onmogelijk de plek meer herkennen, waar hij zijn geld en papieren had begraven. Hij nam toen eene oude achtenswaardige Kaffervrouw in zijn vertrou wen en deze „Outa" kwam op het denkbeeld, dat het geld zich misschien onder een der in die streek gebouwde blokhuizen zou bevinden. De Boer kreeg verlof, onder het blokhuis te gaan graven en hij vond er inderdaad tot zyn groote blijdschap het gezochte terug. Een 15 jarig meisje J. de Rijcke, in de wyk „De Valcke" bij Sas van Gent, maakte gebruik van petroleum, omdat de haard niet branden wilde. Plotseling schoot de vlam uit en zette het meisje in lichtelaaie. Ofschoon terstond hulp opdaagde, kreeg zij toch zulke hevige brandwonden, dat zij aan de gevolgen is bezweken. De man, die haar hulp verleende werd zeer ernstig gewond. In eene Parijsche correspondentie van Le Petit Bleu lezen wy het volgend opmerke- lyk verhaal van een oud-Hollandsche taaiheid, dat een nieuw bewijs levert voor de juistheid van het spreekwoord, dat „de aanhouder wint". Zekere Herman Taalenberg, een Nederlander, die in 1865 op 34-jarigen leeftyd te Parijs kwam, werd daar twee jaren later veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf omdat hij „Leve de Republiek \u had geroepen. En na het onder gaan van dat vonnis werd hy het land uitge zet. Hij keerde echter 27 malen in Frankrijk terug en telkens werd hij deswege veroordeeld en gevangen gezet. Onlangs kwam hy voorde 28ste maal te Parijs terug, woonde er met zyn oude moeder, en werd opnieuw in hechtenis genomen. Maar nu besloot de overheid einde lijk, getroffen door Taalenberg's hardnekkig te- rugkeeren, den ouden man toe te staan, zyne verdere levensdagen te Parijs te siyten, waar het inmiddels zóó veranderde, dat het geen zonde meer is, maar een deugd om „Leve de Republiek" te roepen. Een woestaard. Te Rotterdam is in Wes tewagenstraat een moordaanslag gepleegd door een weesjongen op een glazenwasscher. De weesjongen wilde den ladder waarop de man werkzaam was omver werpen, waarvoor hy een klap op zijn hoofd kreeg. In eens neemt de jongen een mes en steekt dat den man diep in de zyde, zóó dat hij onmiddelijk naar het Gasthuis vervoerd moest worden. De jongen werd gearresteerd en geboeid naar het politie bureau gebracht. Boosaardige lafaards. Te Wormer (N.-H.) heeft een schandelijk geval van dierenmishan deling plaats gehad. In de weiden van den heer J. K. en van de wed. B. zijn van een achttal schapen de staart, van een rund de spenen afgesneden. Vroeger is een dergeiyk ge val voorgekomen by vee van de wed. B. te Landsmeer. Een ontzettende paniek ontstond Vrydag in een kerk van negers Baptisten te Birmingham (Alabama). De kerk was stampvol, ongeveer twee duizend personen waren tegenwoordig. Plotseling ontstond achter in het kerkgebouw twist tusschen twee negers, wier geschreeuw fightfightmen verkeerd verstond en meende, dat er „brand (fire) geroepen werd. Iedereen drong naar de uitgangen, doch deze waren weldra zoo volgepropt met menschen, dat nie mand meer voor- of achterwaarts kon. Som migen sprongen op de banken en vielen, om byna onmiddellijk daarop door anderen te worden vertrapt. De aangerukte brandweer slaagde er in, aan de paniek een einde te maken. Het aantal dooden bedraagt tachtig en daaronder zijn alle kinderen, die aanwezig waren. Op verschillende plaatsen van Zuid-Au- stralië heeft men schokken van aardbeving gevoeld. Te Adelaide was de schok hevig verscheidene gebouwen zijn beschadigd. Van 16 - 22 Sept 1902. ONDERTROUWDA. Kievit, jm. 28 j. met J. C. Louwerse, jd 31 j. J. Gilde, jm. 21 j. met M. Buijs, jd. 22 j. E. Maas, jm. 37 j. met M. J. Quist, jd. 30 j. P. Wattel wedn. 42 j. metJ. C. Marinisse jd. 24 j. GETROUWDW. Jansen, jm. 28 j. met W. van der Heijden, jd. 28 j. BEVALLENA. W. Poortvliet, geb. Wattel, d. A. Cornelisse, geb. Janse, d. E. M. Hillen, geb. Den Boer, d.

de Faam | 1902 | | pagina 1