Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. 8. J. FONTEIJN. (iluv™AT A. S. J. DEKKER, GOES. Lage prijzenDeskundige garantie. Levering desverlangd op afbetaling. A, D. LITTOOiJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. GRAVENSTRAAT I 313. Scherp concur roerende prijzen. No. 48. Woensdag 10 September 1902. I, Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid» Spanjaardstraat Prijs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. Prachtige sorteering Heeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendasaen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat. Burgerlijke Stand van Middelburg. 1IDDEL1URGSCH ADVERTE1TIEBLAD FAAM IEÏÏWS DE MET WONINGGIDS. UITGEVER van 1—8 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Zekere Van der Spek, bierhuishouder te Haarlem, had met een negental werklieden een lotje in de loterij, een twintigje, waarop dezer dagen de f 25,000 viel. Hij werd aangewezen als de man die het geld moest halen en begaf zich daarvoor naar Den Haag. De andere ge lukkigen zouden hem 's avonds ten zijnent op wachten, doch eindelijk kwam in plaats van den man een telegram, meldende dat men hem het geld in een berucht huis had ontstolen. Men moest zich maar niet ongerust makenhij zou in Den Haag blijven tot het geld gevonden was. By ingewonnen inlichtingen bleek dat v. d. S. in Den Haag inderdaad aangifte van de vermis sing had gedaan. De politie stelt nu een onderzoek inook is een der andere deelnemers in het gelukje naar Den Haag gegaan om op eigen houtje te on derzoeken. Te Leimeiden vond men in den regen bak, die ten behoeve der leerlingen bij de open bare school is geplaatst een doode kat met een steen aan den hals gebonden. Het dier was reeds tot ontbinding overgegaan zoodat het water niet meer kon worden gebruikt. Te Steenwijkerwold is gisteren de boer- dery van de wed. Kr. geheel afgebrand. De in boedel alsmede 10.000 K.G. hooi gingen mede verloren. Het kostte moeite de oude 79-jarige weduwe te bewegen het brandende perceel te verlaten. Daar er geen wind was, gelukte het den brand tot het ééne perceel te beperken. Men vermoedt dat de brand ontstaan is door vuur uit den vuur pot. De rechtbank te Amsterdam heeft het verzoek ingewilligd van den werkman P. G. Vermij, tot het kosteloos voeren van een pro ces tegen de gemeente, waarbij hij de gemeen te tot een schadevergoeding van drieduizend gulden heeft gedagvaard, wegens het feit, dat in plaats van zyn in het Wilhelmina-Gasthuis ter verpleging opgenomen jonggeboren zoon, hem een ander kind, een meisje, zou zijn te ruggegeven. Donderdag reed te Zoelen (Gelderland) een bruidspaar per automobiel naar het ge meentehuis, om te trouwen. Nog een andere rariteit by een huwelijks plechtigheidTe Andel trad een paar in het huweiyk: bruid en bruidegom Van Andel ge- heeten, terwyi de getuigen allen Van Andel hee ten, en de ambtenaar van den burgeriyken stand en de gemeentesecretaris en de bewoners van het raadhuis, waar het huwelijk voltrokken is, ook dezen naam dragen. Zooals men weet, bestond te Tilburg de bepaling, dat vrouwen, na het ontsteken van licht, niet meer in café's en schouwburgen, zelfs niet op straat, mochten verschynen in de verschillende R. K. kerken is thans van den den kansel bekend gemaakt dat is opgeheven dit oude verbod, voor ruim een halve eeuw door den bisschop Zwijsen uitgevaardigd. Jl. Vrijdag had Botha een uur lang een afzonderiyk onderhoud met Chamberlain. Daar na de generaals nog eens, in tegenwoordigheid van Kitchener. Men zegt dat Chamberlain de generaals een volstrekte weigering gegeven heeft op al wat zij vroegen. Chamberlain zou gezegd hebben dat hij de voorwaarden van het vredesverdrag niet kon bespreken en dat er niets aan te veranderen was. Toen Botha over de geringe fondsen sprak, moet de minister ge antwoord hebben dat hy er voor het oogenblik niets aan kon doen zij moesten wat geduld hebben, enz. Andries de Wet, de jonge man die tydens den oorlog in Europa is geweest, lezingen heeft gehouden, o. a. in Duitschland, en toen naar het oorlogsterrein is teruggekeerd, heeft nu een verhaal van zijn wederwaardigheden gedaan, en daarin komen belangwekkende dingen voor. Andries de Wet vertelt hoe hij, uit Europa in Duitsch Zuid-West Africa beland, scherp in het oog werd gehouden, maar er ten slotte in slaagde de Oranjerivier over te steken. Hij reed naar Kakamas. Kort voor hem was daar in de buurt Piet Botha met rapporten uit Europa voor de Boerengeneraals aangekomen. „Hy was in gezelschap van Steytler, Willy Steyn, Jan Oosthuizen en twee Beieren, die indertyd in Ceylon van het gevangenschip naar een Russisch schip gezwommen waren (over Rusland en Nederland zijn zy, gelijk men weet, naar Zuid-Afrika teruggekeerd.) In een gevecht met de Engelschen bij de Aar werd Botha zwaar gewond. Hij had echter nog de kracht, de rap porten van Kruger te begravenhy legde zijn kousen erbij om de plek te waarmerken. Hy stierf op een hoeve, waarheen de Engelschen hem gebracht hadden. Tevoren had hij echter een Boer van de rapporten kennis gegeven. Deze kwamen zes maanden later nog in handen van de generaals. „De begeleiders van Botha staken het. post kantoor in van Wyksvlei in brand en werden vervolgd en omsingeld. Boonzaayer wierp zich in de Oranjerivier, van Wijk werd gevangen genomen en is te Colesberg doodgeschoten, Steidler kreeg levenslang en de Duitschers tien jaar gevangenisstraf." Dat was dus het lot van de fiksche kerels, die uit de gevangenschap wegliepen om weer mee te vechten. Ongehinderd kwam Andries de Wet bij com mandant Conroy (die nu ook hier te lande is) aan, met wien hij naar Kakamas trok. Nu volgt het verhaal van een aantal schermutselingen. Eindelijk kwamen zij by generaal Maritz (ook in ons land op het oogenblik.j En dan vervolgt Andries de Wet„Bij dezen vocht een Hollander, met name Steuerwald. Voor dezen dapperen Hollander hadden de Boeren zoo'n onbegrensde hoogachting wegens zijn moed en zyn voor- beeldelooze dapperheid, dat Maritz verklaarde, niet als commandant boven hem, maar wel naast hem te willen staan. De dappere Steuer wald is gesneuveld. „Van Windhoek in het district van Rijnsdorp begaven wy ons naar generaal Smuts, die van plan was in elk geval op Kaapstad aan te rukken. Helaas vielen er, nog voor onze komst, in onbeduidende schermutselingen eenige van generaal Smuts' beste officieren. Zoo veldkornet Wesseb, die in Holland gestudeerd heeft. Lang weigerde hij den officiersrang te be- kleedeneindeiyk nam hij het op een avond aantien uur later was hij dood. Vechtgeneraal van Deventer werd door den hals geschoten, veldkornet de Vos door het hart, commandant Bouwer door beide beenen enz Het plan moest opgegeven wordengeneraal Maritz vondt 't noodig naar Klein Namakwa- land op te rukken. Op dezen toch kreeg ik bij Garies een schot door mijn enkel. De Engel- sche spion Garinger, die zich by ons gevoegd had om ons te vergiftigen, hetgeen hy echter niet deed, waarschynlijk omdat hij ons veel te genoegeiyke lui vond, verbond mijn wond Andries de Wet gaat naar Berlijn om zich te laten opereeren. Eene vrouw, te Haarlem woonachtig, werd een week of drie geleden door haarman verlaten. Dinsdag kreeg zij van hem een brief, waarin hij haar meldde, dat hij zich te Utrecht bevond en er in geslaagd was vast werk te krygen, zoodat zij nu maar zoo gauw mogelyk met de kinderen moest overkomen. Voor een woning had hij reeds gezorgd, zoodat wanneer -zy het huisraad enz. maar vooruit wilde stu ren, hij ook wel voor de rest zou zorgen. Bo vendien zou zij de handen dan vryer hebben en gedurende de reis beter op de kinderen (zes) kunnen passen. Daar het vrouwtje gedurende haar 16-jarig huwelijk haar echtvriend nog nim mer zoo voorkomend en zorgzaam had gezien, vertrouwde zij het zaakje niet te best en liet zijn schryven onbeantwoord. Eerst op herhaald en dringen verzoek en nadat manlief allerlei mooie beloften had gedaan, liet zy zich bepra ten, pakte haar boeltje en verzond het naar Utrecht, waar haar man het in ontvangst zou nemen. Toen zij echter volgens afspraak gis termorgen met de kinderen daar aankwam, wachtte haar een onaangename verrassing. Want niet allen vond zy haar man niet aan den trein om haar af te halen, maar boven dien bleek dat al de meubels, behalve wat rom mel, waren weggehaald en vervoerd, zonder dat men haar kon zeggen waarheen. Hoewel het arme vrouwtje in het opsporen van haai man door de politie werd gestaan, is van dezen echter nog geen spoor gevonden. Voor ruim een jaar werd te Haarlem door eenige liefdadigheidsverenigingen een voorstelling gegeven ten bate van een Haar- lemsche vrouw, wier man in Zuid Afrika was, waar hy aan de zijde der Boeren streed, en, naar het heette, gesneuveld was. De vrouw verkeerde in behoeftige omstandigheden en werd door die vereenigingen behoorlijk gehol pen En zie, eenige^dagen geleden wordt zij verrast door de terugkomst van den gesneu veld gewaanden echtgenoot, Krupp geheeten, en die alleen door den oorlog in de onmoge lijkheid was geweest om geld of bericht te zenden. Te Vlijmen kreeg een 18 jarige boeren knecht zulk een hevige trap van zijn paard dat hij aan de gevolgen bezweek. Te Holtum had een jongeling het ongeluk dat een geweer waarmee hij speelde plotseling afging en de kogel hem in de borst drong zoodat hy aan de gevolgen bezweek. Te 's Gravenhage woonde een 25-jarig werkman, gepasporteerd Oost In disch militair met een ongehuwde vrouw die hem verliet om een ander haar liefde te schen ken, doch spoedig weer tot hem terugkeerde. Hy heeft haar deze trouwbreuk echter nooit vergeven en was in de laatste dagen zeer stil en in zichzelf gekeerd. Vrijdagmorgen ging de vrouw hem op zyn werk aan de melkinrichting der verbruiksvereeniging „De Hoop* afhalen, doch hij zei dat hij nog niet weg kon. Kort daarop is hij toch gegaan en moet toen reden gehad hebben zich te vertoornen over de aanwezigheid van een medeminnaar in zfln woning die echter by zyn komst verdwenen was. Hij heeft hierop de vrouw aangegrepen die naar het venster vlood en in haar poging om dit te vernielen zich aan de armen ver wondde. Hij belette haar te vluchten, wierp haar op den grond en verworgde haar, waarop hy kalm de komst der politie afwachtte, welke hy toe voegde dat heb ik gedaan, neem my maar mee. Hij werd onder een grooten volkstoeloop weggevoerd. Te Qpsterhout schrikte een paard en sloeg op hol vcfcr een voorby gaande stoom tram, waarop den voerman die het paard op zijn kar bestuurde, er af geslingerd werd, met het hoofd tegen een boom, zoodat hij aan her senschudding is overleden. By het afbreken eener schuur te Nieuwendam geraakte een timmerman onder een balk die eensklaps uit week. Kort nadat men hem er van onder ge haald had, gaf hy den geest Te Katwijk aan Zee ging tijdens de afwezigheid van de moeder die was gaan kyken naar het aankomen van een schuit, waarop haar man voer, een drie jarig kind met lucifers spelen, met het gevolg dat de kleertjes van het kind vlam vatten en het aan de brandwonden is overleden. Te Amsterdam is een 12-jarig meisje door het uit- wyken voor een wagen met haar sportkar, waarin haar 3-jarig broertje zat, te water ge raakt. Zij werd door twee mannen, die dade lijk te water sprongen, gered, doch het drie jarig kind was zoo ernstig geschrokken dat het is overleden. By het rangeeren van een goe derentrein te Broek op Langendyk sprong een 9-jarige knaap op de treeplank en geraakte daarby met zfjn been onder den trein. Het been werd verbryzeld. Te Vijfhuizen is in de Ringvaart van de Haarlemmermeer een man uit Leiden die als passagier op een motorboot de reis meemaakte naar Amsterdam, over boord gevallen en verdronken. Te Kimswerd is een driejarig knaapje te water geraakt en ver dronken. In een lijkkist gestikt. Een dienstmeisje te Malmö, in Zweden, was dezer dagen met hevige kiespyn naar bed ge gaan, na in de holle kies een watje, gedrenkt in een vtrdoovend middel, te hebben gestoken. Tydens haar slaap ging het watje in de luchtpyp en den volgenden morgen vond men het meisje bewegingloos in haar bed en biykbaar dood. Haar meester, die dacht, dat zy zich vergif tigd had, en die bang was voor opspraak, be stelde onmiddeiyk een lijkkist, waarin men het lijk legde en die men daarna dichtschroefde. Kort daarna werd een dokter geroepen, om een bewijs van overlyden af te geven en de kist werd geopend. Het bleek toen, dat het meisje in de kist by kennis gekomen moest zyn, wan hopige pogingen had gedaan, om vrij te 1&- men en ten slotte gestikt was. Van 2 8 September. ONDERTROUWD: A. A. L. Tak, jm. 22 j. met E. M. C- Stenger, jd. 20 j. C. J. M. Lameijn, jm. 21 j. met P. Wykhuisen jd. 21 j. J. M. Versluys, jm. 20 j. met A. C. van den Ouden jd. 21 j. GETROUWD: A. G. 0. Meeusa. jm. 27j.met C. Sturm, jd. 24 j. BEVALLEN J. Kristalyn, geb. Vermeulen, d. S. C. Byieveld, geb. Van der Weel, z. A. Jung- beker, geb. Van Uffelen, z. W. F de Koning, geb. Everaert, z. J. Deurloo, geb. Bommelje, d! J. C. F. H. Dieleman, geb. Magendans, d. OVERLEDENS. Broeke, wed. van M. J. yan Wyck, 57 j. L. R. Arense, ongeh. d. 21 j.

de Faam | 1902 | | pagina 1