Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. S. J. FONTEIJN. ,mAV™AÏ A. S. J. DEKKEB, GOES. Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering des verlangd op afbetaling. A, D. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Pnblleiteit. GRAVENSTRAAT 1 313. S c li e r p eoneiirre erende p r ij z e n. No. 46. Woensdag 27 Augustus 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaards tra at. Prijs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. Prachtig© sorteering Heeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat. Burgerlijke Stand van Middelburg. NIEUWS' MIDDELBURGSCH AD7ERHNTIEBLAD FAAM DE MET WONINGGIDS. UITGEVER van 1—3 regete 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent, 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Zij, die ons blad wel eens niet ontvangen, worden vriendelijk doch dringend verzocht hiervan aan ons bureau kennis te geven. Voorts wijzen wij er op, dat de loopers van ons blad voor de bezorging niets mogen reke nen en dus geen kranten mogen verkoopen. Klachten ook dienaangaande zyn ons zeer welkom. Dit geldt natuurlijk alleen de benedenbewo- nersde bovenbewoners kunnen zich voor 1 cent per week eene geregelde bezorging ver zekeren. DE UITGEVER. Verdronken. Men meldt uit Noordwyk Dezer dagen bemerkte de badmeester, dat een Duitsche heer zich te ver in zee waagde. Op zijn waarschuwend roepen werd geen acht geslagen. De reddingsboot werd te water gela ten en van het strand zag men hoe de bad meester trachtte den met de branding worste lenden man te grijpen. Eindelijk gelukte hem dit op 't oogenblik dat den Duitscher de krach ten begaven. Geholpen door een geoefend zwem mer, slaagde de badmeester er in, den drenke ling zoolang boven te houden tot de reddings boot nabij was, die den bewustelooze aan wal bracht. Daar ontstond terstond eenige conster natie, doordien de dochter van den drenkeling hem herkende. Spoedig waren nu eenige geneesheeren, o. a. dr. Bekking uit Rotterdam, bezig met pogingen om het bewustzijn op te wekken, wat helaas vruchteloos bleek, zoodat na ruim een uur deze pogingen moesten worden gestaakt. Toen eerst ontdekte men, dat de badmeester niet ter plaatse was en ontdekte men de vreese- lijke waarheid, dat deze op het oogenblik dei- redding door een afloopende vloed was wegge slagen. Zijn lijk is tot op dit oogenblik nog niet gevonden. Algemeen is de verslagenheid over het ver lies van dezen oppassenden man, die een vrouw met vijf onverzorgde kinderen achterlaat. Door de badgasten is ten behoeve der wedu we reeds f 1000 bijeengebracht. Twee kinderen verbrand. Omtrent den brand te Santpoort, schrijft men aan de N. R. Ct. Gisterenavond, toen juist de vergadering der Vereeniging tot bevordering van getrouw school bezoek afgeloopen was, verspreidde zich de mare, dat de boerderij De Holgeest in brand stond. Reeds van de Velser voetbrug af waren de vlammen te zien. Doch dat daar, waar zoo pas was vergaderd voor een feest voor kinderen, twee die daaraan zouden hebben deelgenomen, jammerlijk in de vlammen waren omgekomen, kon niemand bevroeden. Reeds eenige dagen was hooibroei geweest op de ouderwetsche Noord-Hollandsche boerde rij, waar het hooi boven op de woning wordt geborgende hooisteker was er aan te pas ge komen, die had uitgemaakt dat er gewaakt diende te worden, wat dan ook tot Woensdag nacht door vier man was geschied. Doch heden (Donderdag) was dit niet meer noodig geoordeeld en daarom was het huisge zin van Arie Schaarl gewoon naar bed gegaan, hij en zijn zoon in den stal, de vrouw die Dins dag bevallen was, met de baker, de jongst ge borenen en nog twee kleintjes beneden en de oudste meisjes, Neeltje en Bertha, 12 en 13 jaar, boven op een afgeschoten kamertje vlak bij het hooi. Tegen tien uur hielp de baker de pas geborene en, eerst geloovende dat het regende, zag zij plotseling vonken en rook, maakte alarm, zoo - dat de vrouw en de baas wakker werden, en vluchtte naar buiten met de kleinste. De moeder stond op en vloog de deur uit met de twee andere kleine kinderen, en Schaarl die zijn jongen had gewekt, wilde boven de twee meisjes redden, doch zag zich door rook en vlam want alles stond dadelijk in lichte laaie den doorgang versperd. Een der meis jes, Bertha schijnt dadelijk gestikt te zijn; het andere Neeltje, is nog gezien de trap afloopen de, doch daar de deur gesloten was, is zij even eens der verstikkingsdood gestorven. Daar de Holgeest ongeveer een kwartier ligt van Santpoort en even ver 'van Velsen, was er pas een goed uur later een spuit aanwezig, die echter niets kon uitrichten. Het eenige wat te doen stond was de lijkjes der kinderen te vin den en de moeder hulp to verschatten. En daar voor zorgde de steeds onvermoeid werkende secretaris van het Witte Kruis, de heer Wy- naldi Daniels, die onmiddelijk ter hulp riep de wijkverpleegster van Velsen, zuster Klein, waar door de kraamvrouw een uitmuntende verple ging vond, en ook de kapelaan van Driehuis, die zich met dokter Drendt vooral belastte met de zorg voor de lijkjes, waarvan het eene al spoedig en nog niet geheel verkoold, het andere later geheel misvormd werd gevonden. De overblijfselen werden overgebracht naar de begraafplaats. De boerderij is totaal uitgebrand. Naar het vaderland terug. Donderdag is wederom een transportschip met ex-krijgsge vangenen van St. Helena naar Zuid-Afrika ver trokken. Het was de „Canada" met over de 1000 Boeren aan boord. Onder deze duizend Boeren bevinden zich ettelijke grijsaards en knapen. Op hun tocht uit hét kamp naar de reede werd den vertrekkenden Boeren met muziek uitgeleide gedaan door een deel der bewoners van St. Helena. De conservator van het museum te Ber gen in Noorwegen, heeft op het eiland Karm, bij Bergen, een oud Vikingerschip bijna geheel in den oorspronkelijken toestand gevonden. Bij opgravingen in een grafheuvel vond men eerst allerlei kleine voorwerpen grootendeels vergaan maar stiet daarna op planken, die geheel aan elkaar zaten als zij eens gezeten hebben, ook al waren de nagels, zoowel als het ander ijzer werk, bijna geheel weggeroest. De romp van het schip zelf, uit eikenhout, was veel beter bewaard dan de andere deelen, als de mast, die uit dennenhout waren gemaakt. Het schip was 15 meters lang en 2 breed. De menschenbeenderen, die in den grafheuvel werden gevonden, waren bijna geheel onbescha digd. Hoe de Boeren treinen vernielden. Hierover schrijft een Engelscbman in de Times „Den 7en Juni 1900 begon de eerste van een reeks aanvallen op den spoorweg die gedurende het oprukken naar Pretoria door de Boeren on aangeroerd was gelaten. Nu streek de Wet neer op het station Roo- dewal, nam de militie van Derbyshire gevan gen, vernielde de bruggen over de Leeuwspruit en de Rhenosterrivier en bezette Vredefort weg. De eerstvolgende drie weken was er nagenoeg geen verkeer tusschen Kroonstad en de Vaal. Een volgende aanval op Yirginia-Siding, tusschen Kroonstad en Bloemfontein, en het vernielen en buitmaken van verscheiden treinen des nachts hadden ten gevolge, dat er tusschen Bloemfontein en de Vaal 's nachts geen treinen meer liepen. In October hield het nacht verkeer ten zuiden van Bloemfontein op en ten slotte op 1 Januari 1901 over het geheele spoorweg net Van hun gemakkelijke nachtelijke prooi be roofd, wijdden de Boeren hun aandacht aan het buitmaken van treinen overdag. De eenvoudige manier, die zij in het donker4 toepasten, om de sporen los te breken, ze on dersteboven te keeren of bloot verscheiden lasch- platen weg te nemen, slaagde niet meer, aan gezien de lijn 's ochtends vroeg door trollies afgereden werd. Een vermetele manier, door den vijand gevolgd, was een trein op te wach ten waar hij een steilte langzaam moest opgaan, hem achterop te rijden en dan de vacuum-rem af te koppelen. De trein werd op die wijze tot stilstand gebracht en dan snel omringd. Het antwoord daarop was, dat men een ge leide meenam achter in den trein in oen ge- pantserden goederwagen, die niet aan de rem verbonden was. Toen werden kontakt-mijnen algemeen. Men nam het slot van een Martini-Hcnryge- weer, verwijderde den trekker beschermer en deed er een patroon in, gevuld met dynamiet of nitro-glycerine, in plaats van de gewone la ding. De geheele zaak deed men dan onder een spoor, de trekker rustende tegen den onder kant van het spoor. Cylinders m-t nitro glyce rine werden overal in de rondte gelegd, de steenen tusschen de dwarsliggers weer terecht gelegd en alles werd gedaan om de teekenen, dat de steenen van hun plaats waren geweest, te doen verdwijnen. Door het wijken van het spoor, veroorzaakt doordat een trein erover reed, ontplofte dan de mijn. Om dit te keer te gaan werden goederenwagens, leeg of verzwaard met sporen of ander materiaal, voor de loco motief gezet. Deze kregen de ontplofttng, terwijl de locomotief en de andere wagens gemeen lijk vrij bleven. Het toppunt van Boerenvindingrijkheid werd bereikt met de waarnemingsmijn. Verborgen in lang gras of achter een rotsblok in de buurt van den spoorweg, deed een boer de mijnen door middel van een draad op elk oogen blik dat het hem behaagde, springen. Eens liet de vijand een loodstrein een gepantserden trein en een mailt rein voorbij, en blies den vierden trein, die levensmiddelen bevatte op en maakte hem buit. Tegen deze manier was er geen an der verweer dan de uitbreiding van het blok huisstelsel. De generaals De Wet en De la Rey waren met den heer Wolmarans en hunne vrouwen Zondag te 'söravenhage onder den dienst de3 woords in de Oosterkerk van de gereformeerde kerk voorganger prof. dr. H. Bavinck. Een buitengewoon groote schare toehoorders vulde het kerkgebouw, terwijl zich daarbuiten eveneens een talrijke menigte bevond om de Boerenhelden die zich per rijtuig naar en van de kerk begaven te begroeten. Dr. Bavinck hield een treffende en troostvolle toespraak naar aanleiding van 2 Thess. 1. Door een eigenaar van kippen te Rotter dam werd opgemerkt dat een zijner kippen niet meer in staat was te eten. Hijbracht het dier naar den naturalist Duizend, die zich on langs uit Groningen, waar hij amanuensis aan de Universiteit was, te Rotterdam vestigde. Deze opereerde de kip door haar de krop, den slokdarm en de maag te openen. Na deze ont last te hebben van hooi, houtwol en andere ingrediënten, die daarin waren opgehoopt, heeft hij alles weder netjes dichtgenaaid en thans loopt de kip weer vroolyk onder hare familie rond. De geheele operatie liep af zonder dat een droppel bloed vergoten werd. Te Amsterdam is een zolderschuit, waar op 17.000 metselsteenen geladen waren, gekan teld. De vier mannén, die aan boord waren, vielen te water. Twee werden gered, maar de twee anderen raakten onder de steenen en verdronken. Een rijwieldief, die te Haarlem voor den rechter van instructie was geweest, ging, toen hij naar het huis van bewaring zou worden overgebracht, de rijksveldwachters te lijf. Met een houten kruk verbrak hij de ruiten der cel, waarin hij t\jdeiyk was opgesloten, en stelde zich verder zoo woest aan dat het onmogelijk was hem de handboeien aan te doen. Nadat door de rijksveldwachters de hulp der politie was ingeroepen, gelukte het eindelijk aan vier politiedienaren, na een verwoed gevecht, den man te overmeesteren, te boeien en naar den celwagen over te brengen, waarmede hy naar het huis van bewaring werd overgebracht. Te 'söravenhage is Maandagavond een 7jarige jongen door een steen wagen overreden, lie knaap was dadelijk dood. Er wordt een nieuwe uitbarsting van de Montagne Peleé gemeld. Vrijdag was het pik donker in den omtrek van Martinique, en op vijf mijlen van de kust werden de schepen met asch bedekt. Een complot tegen den Sultan is ont dekt, dat door het Macedonisch comité te So fia was gesmeed, en dat in het begin van Sep tember ten uitvoer zou gebracht worden. Een Italiaansch anarchist was met de opdracht „be- lasi". Het is een uitgebreid complot geweest. De papieren, bij samenzweerders ontdekt, be wijzen dit. Van 19—25 Aug. ONDERTROUWD: A. G. C. Meeuse, jm. 27 j. met C. Sturm, jd. 24 j. P. J. Fiegen, jm. 23 j. met J. Moison, jd 82 j. M. G. Harinck, jm.28 j. met M. E. Koets, jd. 27 j. D. Schoute, jm. 29 j. met M. Bonthuijs, jd. 25 j. L. Krul, jrn.24 j met C. de Nood, jd. 22 j. GETROUWD: J. Scheepers, jm. 22 j. met J. Geervliet, jd. 19 j. G. J. A. Dierikx, jm. 26 j. met E. Zuidhof, Jd. 21 j. BEVALLENC. Neve, geb. Bosschaart, z. J. G. van der Hoek, geb. Braun, d A. Happée, geb. Weber, z. M. M. Kloet, geb. Heuseveldt, z. (tweel.) C. J. Meijers, geb. Maas, z. P. H. L. Hosang, geb. Boogaert, z. OVERLEDEN P, de Bakker,wed. van P. van der Plank, 73 j. L. Buys, d. 11 w. H. A. Brood man, ongeh. d. 81 j. J. Corbyn, z. 3 w.

de Faam | 1902 | | pagina 1