Amerikaan sell e Orgels in 30 soorten voorhanden. A. S. J. DEKKER, GOES. Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering desver lang d op afbetaling. A. D. LITTOOiJ A; Grootste publiciteit hier ter stede 1 3300 ex. worden wekelljb ;s met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. «XFONTE IJ 1ST. 313. Heerenkleedingmagazijn. Gravenstraat I 313. Scherp concurreerende prijzen. No. 42. Woensdag 30 Juli 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanj aardstraat. i. Brij8 der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. Prachtige sorteering Heeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat. Brief van Botlia. Burgerlijke Stand van Middelburg. NIEUWS' DE MIDDELBUR6SCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Oent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groot8 letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Men schrift uit EnschedéDe vroegere stakers en uitgeslotenen der firma Van Heek en Co. zijn zeer ontstemd over hun vroegere leiders Reudink, Bakker en Van Lier, die, zoo als bekend de z. g. slachtoffers zijn. Dr. Borg man, de bekende bemiddelaar, beloofde dezen drie, als zij zich terugtrokken, gedurende een bepaald aantal weken een vaste wekelijksche uitkeering van f 13. Dit namen zij aan, doch gaven aan het organisatie-comité hiervan geen kennis, zoodat zij ook van deze zijde onder steund werden. Die opoffering was dus niet zoo groot als wel werd voorgegeven, te minder omdat zij elk ook nog f 500 uit de fondsen van het organisatie-comité ontvingen. Van Lier, die een kaaswinkel heeft, zal nu door do vroegere stakers en uitgeslotenen worden geboycot. Reu dink, die een sigarenwinkel opent, zal wel hotzelfde lot ondergaan. Deze wordt tevens ge royeerd als lid van den Neutralen Katoonbe- werkersbond, waartoe hij onlangs toetrad, na zijn uittreden uit den Chr. Nat. Werkmansbond. Dat deze martelaren op genoemde wyze bij de staking hebben geprofiteerd wordt hun dus, en terecht, zeer kwalyk genomen. General Lucas Meyer is uit Zuid-Afrika te Southampton aangekomen. Hij zeide, dat tot nog toe de schikking reden tot tevredenheid gaf; men moest afwachten hoe de Engelsche regeering de Boeren zou behandelen, maar in dien hare beloften werden vervuld, zag hjj geen reden tot oneenigheid. Hij vertrouwde, dat de vrede van langen duur zou zijn. Lucas Meyer gaat naar Dresden om zijn vrouw op te zoeken. Hij meende tegen einde October naar Zuid Afrika terug te keeren. Onze veronderstelling, dat de gewezen president Steyn niet naar Engeland zou gaan om geneeskundige hulp te zoeken, wat men ons aan de overzijde wilde wijsmaken, is, zegt de „N. R. Ct." juist gebleken. Uit goede bron vernemen wij, dat aan Nederland de eer zal te beurt zal vallen ook den president van den voormaligen Vrijstaat een gastvry verblijf te bieden. Hij zal zijn intrek nemen in ville Nor- ma op den Badhuisweg te Scheveningen en door prof. Winckler uit Amsterdam behandeld worden. Driehonderd vrouwen uit de eerste krin gen in New-York hebben, besloten, gedurende drie dagen en drie nachten geen enkel woord te spreken, ofschoon zij zich niet afzonderen maar gezamenlijk een klooster zullen gaan be wonen. Drie nachten, dat kan er doormaar drie dagen. Redding op zee. Een van de passagiers van de Dinsdagmiddag te Rotterdam aangeko men Rijndam deelde aan het Vad. een en an der mee omtrent de redding der bemanning van het Noordsche barkschip Pons Aalii. „Het was Zaterdagmiddag omstreeks kwart na één, vertelde onze zegsman, „dat wij een schip zagen, met maar één mast meer op, dat met een vlag aan dien mast noodseinen gaf. Er werd aanstonds op afgestuurd en toen wij op een half uur afstand waren, werd een sloep uitgezet met acht man, onder commando van den len officier, den heer H. K. van der Goet, die onder een matige bries uit het N. O. met westelijke deining betrekkelijk vlug langs zij van het schip kwam. De bemannig besloot, vernam ik later van een hunner, toen dadelijk het schip te verlaten, daar het geheel onbruik baar was en het in brand tc steken om het wrak op te ruimen voor de verdere scheep vaart er last van kon hebben. Het wrak werd aan twee kanten met petroleum begoten en vlamde spoedig lustig opeen Duitsche boot moet het later nog hebben zien branden. De bemanning kregen we toen al gauw aan boord van de Rijndam en we hoorden toen nadere bijzonderheden. Het schip, bestemd van Caplin Cove (Canada) naar Llanolly in Engeland, was geheel onzeewaardig en daardoor al spoedig lek geworden. En zoo was de bemanning, kapi tein Hansen, stuurman, bootsman, timmerman, hofmeester, matroos, lichtmatroos en jongen samen maar acht man, wel wat weinig voor een schip van 361 ton, vier dagen en nachten in noodtoestand geweest. Vier stoomschepen waron hun in dien tijd gepasseerd, waarvan éen dichtbij, maar geen yan alle had acht geslagen op hun noodseinen. Twee van de drie masten waren al over boord gekapt. Wij hadden het leven al opgegeven, vertelde mij een van de schipbreukelingen, een flinke jonge Noor, en als wij de wacht niet hadden, lagen we te bidden van den kapitein tot den jongen toe. Toen we eindelijk een schip zagen naderen hebben we inderhaast wat gepakt en toen de sloep langs z|j lag, hebben we gedanst van blijdschap." Een zoraersche weg. Een vreemdeling die, onder geleide van de rijksveldwacht, op trans port was, wist Zaterdagmiddag te Gouda te ont snappen en koos, als veilige wijkplaats, het water aan den Kattensingel, bij de Klein weg- brug aldaar. Ongezind om op aanmaning van zijn teleur- gestelden geleider het water te verlaten en na eenigen tijd te hebben rondgezwommen, zette hij zich op een der palen van het remmings werk der brug, in afwachting van de dingen, die komen zouden en er kwamen in den vorm van een paar, der politie hulpbereide, burgers in een schuitje. Zij noodigden den man uit in te stappen, boomden hem naar den wal, waar hij zich, na de verzekering, dat hij niet zou geboeid wor den, nu zonder verzet, gevangen gaf. Naar het politie-bureel geleid, werd hij daar in voorloopig arrest gesteld, en gistermorgen na het verhoor, geboeid naar het station over gebracht. Weer wat anders. Onder het wandelhoofd te Scheveningen is door het personeel van de maatschappij Zeebad een houten loods opge trokken, waarin de leeuwen- en tijgerkooien van Schuman onder dak zullen komen. De wil de beesten worden daar voor een klein entrée voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Yan drie helden. In den trein tusschen Southampton en Lon den ontstond Woensdag een heftige twist tus schen drie soldaten van het terugkeerende le ger van Kitchener en een burger. Deze drie, welke beter gedaan hadden te sneuvelen in Zuid- Afrika, en wier namen wel behoorden vereeuwigd te worden, grepen heldhaftig den burger aan en wierpen hem uit den in bewe ging zynden trein. Eerst bij aankomst werd het ruchtbaar en vond men den ongelukkige stervende op den spoorweg. Lord Roberts heeft eens van zijn Engelsche soldaten gezegd dat zij „gentlemen" waren. Deze drie zyn er dan zeker wel typen van. De scheepsramp op de Elbe. Volgens de verklaringen der geredden ge schiedde het onheil zóó plotseling dat vele op varenden in hun hutten verdronken. De tooneo- len, die zich in weinige oogenblikken afspeel den, spotten met alle beschrijving. Te midden van de wildste paniek kwamen daden voor van den meest opofferenden heldenmoed. Ouders redden, zonder te letten op eigen gevaar, de levens hunner kinderon. Vrienden hielpen el kander. Overal trachtte men de vrouwen en meisjes in veligheid te brengen, hetgeen soms ook het leven der redders koste. Menigeen, die aan een touw werd opgeheschen, werd door de radelooze achterblijvers weer omlaag ge trokken, kwam in het water terecht en ver dronk, of kreeg ernstige kwetsuren. Tengevolge van het geweldige lek in den boeg, zonk het schip onmiddelijk. De plaats des onheils weerklonk van het roepen om hulp van de zwemmenden, het rochelen van ver drinkenden en de kreten der reddenden. Een tamelijk corpulente vrouw word gered, doch stierf tengevolge van een verlamming van het hart, door den angst ontstaan. Eenigen tracht ten zich op het andere schip te redden; de Hansa stoomde echter achteruit, waarop de Primus dadelijk omsloeg en met degenen, die zich nog op de raderkasten bevonden en luid- om hulp gilden, in de diepte verdween. Het aantal slachtoffers bedraagt 112. - Kort na de ramp, toen het hulpgeroep ver stomd was, passeerden nog verscheidene plei- zierbooten met volle muziek de plaats van het onheil, zonder te vermoeden wat er gebeurd was. Onder de verdronkenen is ook een jongeling die eerst zijn meisje en vier vrouwen in vei ligheid bracht. Toen hij nog eens terugging, zei ze tot hem, denk toch ook eens om u zelf. Ja, zei hij, maar ik moet eerst de kinderen red den die nog beneden zijn. Hij keerde terug, het wrak zonk en de jongeling zonk mee in de diepte om niet weer boven te komen. Geheel naar wensch geboren. Een ex pediteur te Berlijn verzond onlangs in opdracht van een klant aan een heer in het noorden van Duitschland, die aan titels hechtte, een brief met op het adres de titulatuur „Weledel geboren". De ontvanger van den brief beklaag de zich bij don klant, dat de expediteur het hem toekomende „Hoogwelgeboren" onthouden had. De expediteur, wien de klacht werd over gebracht, heeft nu voor zijn gebruik envelop pen laten maken met het opschrift „WelEdelgeboren Koogwelgeboren." en de opmerking„Gelieve het niet gewenschte door te schrappen". Zeer practisch en gemakkelijk voor allen, die precies weten, hoe weledel en hoe hoog- wel zij geboren zijn. Advertentie in een Amerikaansche cou rant Bij deze heb ik de eer mijne vrienden en bekenden mede te deelen, dat mijn geliefde echtgenoote mij gisteren een zoon schonk, voor wien ik een min zoek, opdat myn vrouw my vorder ongestoord kunne helpen in het bestuur van mijn als uitstekend bekende linnenzaak, welke ik spoedig a tout prix zal liquideeren, voordat ik haar overbreng naar het huis, dat ik op no 174 in de 12e Avenue heb laten bou wen, en waar men prachtige appartementen zal kunnen huren a 500 dollar. Vijf vliegen dus in één klap. Te Brussel is een brief van generaal Botha ontvangen door een Booren dame, mevrouw G. familielid van een lid van de Trans- vaalsche legatie te Brussel. Generaal Botha kondigt in dat schrijven aan die dame den dood aan van haar echtgenoot, den heer G. die onder afschuwelijke omstandigheden ver moord werd. Op het oogenblik, dat te Vereeniging onder handeld werd over do vrede, maakte de heer G. deel uit van een commando, dat ge kampeerd lag in den omtrek van Vryheid. Aangezien er met de Engelschen een wapen stilstand was gesloten, werd het kamp niet bewaakt. Op een nacht in Mei werd het plot seling aangevallen door een wolk van Zoeloes, die, niettegenstaande den heldhaftigen weer stand der Boeren, er 65 man van vermoordden. De Boerenvrouwen, die zich in het kamp be vonden werden verkracht. Dat is wat in den brief van Botha wordt meegedeeld. Het is zeker dat de Zoeloes door de Engelschen zijn afgezonden, en al heeft die opruiing ook niet eenige dagen te voren plaats gehad, dan is die toch vroeger geschied, want do geheele geschiedenis bewijst, dat het steeds de politiek der Engelschen is geweest alle wil de stammen van inboorlingen op de Boeren af te zenden. Men heeft bovendien reden om te gelooven, dat deze moord, waarvan Botha in zyn brief melding maakt, veel bijdroeg om den vrede te verhaastenwant men zal zich herinneren een der hoofdredenen, die de Boerenaanvoerders deed besluiten om den vrede te teekenen, welke op het volgende neerkomt „De Engelschen stellen zich niet tevreden met hunne enorme nominale meerderheid, maar zij bewapenen ook tegen ons de wilde inboorlin gen, die tegenover ons alle mogelijke wreed heden begaan." En bij gevolg is het waarschyn- lijk de vrees voor een aanval van de zwarten op de ontwapende Boeren, die de reis van Botha naar Europa vertraagt heefd. Botha toch wordt door de inboorlingen zeer gevreesd. Van 22-28 Juli. ONDERTROUWD J. van der Klooster, jm, 31 j. met A. Tuijter, jd. 25 j. A. Pijpe, jm. 30 j. met J. Flipse, jd. 26 j. J. B. Kalt, jm. 35 j. met A. Wagenlader, jd. 43 j. GETROUWDA. J. Schuurmans, jm. 26 j. met D. S. Theune, jd. 24 j. D. J. Gouwetor, jm. 29 j. met M. W. Hildernisse, jd. 30 j. L. J. Boere, wedr. 69 j. metC. S. Wanda, wed. 63 j. BEVALLEN W. A. E. Danielse, geb. Wanda, d. L. M. Westdorp, geb. Kest, z. T. C. A. Beukert, geb. Kuijs, z. W. C. M. Geldof, geb. de Jong, d. M. E. Brevet, geb. Wemelsfelder, z. GEBOREN: een buitenechtelijke z., moeder 17 j. OVERLEDENJ. J. Pleijte, vrouw van L C. Snijders, 45 j. E. L. de Cramer, wed. van A. P. Johannissen, 91 j. A. C. de Munck, vrouw van A. Compeer, 41 j. T. M. Blokpoel, d. 8 w. P. Barentsen, wed. van J. Koppenjan, 80 j. W, C. M. de Jong vrouw van J. Geldof 88 j. A. P. Buys, z. 5 m. S. A. Boone z. 2% m.

de Faam | 1902 | | pagina 1