Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. A. S. J. DEKKER, GOES. Laqe prijzen. Deskundiqe qarantie. Leverinq desverlanqd op afbetalinq. A, D. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. S. J. FONTBIJN. 313. Heerenkleedingmagazijn. Gravenstraat I 313' Scherp concnrreerende prijzen. No. 41. Woensdag 28 Juli 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaardstraat Prijs der AdvertenUèn: NIEUWSTIJDINGEN. Hy deed bestellingen bij de vleet, en van heinde en verre vloeiden hem allerlei artikelen toe. Op zekeren dag was weer een mooie bezen ding voor meneer aan het station gearriveerd. De chef die meneer puik kende en het te bar vond, dat er alweer iemand zou inloopen, le verde de bezending niet af, ook niet toen me neer kwam opspelen. Hij waarschuwde den af zender en vroeg aan de directie zijner spoor wegmaatschappij om instructies wat te doen afleveren of niet. Afleveren, antwoordde de directiede vracht is betaald, er is dus niets aan te doen. De stationchef leverde af, het jammer vindend, dat hij meneer de bezending in handen moest spelen, waarvoor de afzender nooit een cent zou zien. De afzender bedankte den chef heuschelijk voor diens waarschuwing, maar was bitter teleurgesteld, dat zijn goede waar toch by meneer was beland. Hiermee is dit verhaal nog niet uit, het mooiste komt nog Meneer diende een klacht in bij de directie der spoorwegmaatschappij over de vertraging in de aflevering en eischte f 80 schadevergoeding. Meneer heeft de f 80 gekregen. Maar de gekoch te artikelen heeft meneer, natuurlijk, nooit be taald. De stationchef heeft plechtig gezworen, dat hij, al worden alle eerlijke kooplieden van Nederland opgelicht, geen kik meer zal geven. Voor zijn goedhartigheid heeft hy te duur leergeld betaald. Prachtige sorteering Hoeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat. Burgerlijke Stand van Middelburg. IIDBELBUR&SCH AimtBITIHLAD FAAM om DE XII W0HIHG3IDS. UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. BQ abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Door een dame te Breda was aan eene firma te Utrecht een aangeteekende brief ver zonden met f 660. Op het tijdstip werd de brief evenwel niet door genoemde firma ontvangen. Informaties werden gedaan, waardoor uitge maakt werd, dat de bezorging toch wel dege lijk had plaats gehadde brief was in de bus gegooid en het geld ten postkantore reeds geïnd. Het bewijs daarvoor werd getoond, ondertee kend van den Brink. Het leed voor de firma thans geen twijfel of een van de leden van het personeel had zich den brief valschelijk toegeëigend. Dat was ook het oordeel van de recherche. Deze nam het personeel in verhoor en noodzaakte allen verschillende malen den reeds genoemden naam te schrijven. Toen viel het vermoeden op den loopknecht. Hij werd apart in verhoor genomen, doch ontkende hard nekkig zich aan het misdrijt te hebben schul dig gemaakt. In de woning werd niets gevonden. Voorloo pig werd de verdachte daarop aan het politie bureau in arrest gehouden en na korte opslui ting is het gelukt hem de bekentenis te ont lokken, dat hfl het geld achter zijn huis had begraven. Slechts f 5 ontbrak aan de som. De man is thans ter beschikking der justitie gesteld Te Groningen hebben de meeste patroons het verzoek van de smidsknechts om een werkdag van 6 tot 7 uur ingewilligd. Ten ein de den nieuwen maatregel algemeen te maken, verzamelen de knechts zich des avonds na af loop van de werkzaamheden en houden zij eene zeer kalme betooging voor die werkplaatsen, waarin hunne vakgenooten nog aan het werk zijn. Te Baarle Nassau (N.-Br.) heeft men op den zolder van een oud huis, hetwelk gesloopt werd, een kist gevonden met papieren en do cumenten, zijnde meerendeels perkament uit de 15e, 16e, en 17e eeuw, hoogst belangryk voor de geschiedenis van Baarle Nassau en Baarle Hertog. De Heer H. v. Gils burgemeester van laatstgenoemde gemeente en eigenaar van het huis heeft de kist in beslag genomen, met het doel den inhoud door een deskundige te doen ontcijferen en rangschikken. Te Amsterdam wilde een juffrouw een petroleumkachel gereed maken en stak de daarin geplaatste lamp aan. Deze ontvlamde en de vrouw geraakte in brand. Voorbijgangers doofden de kleederen doch de vrouw is aan de gevolgen overleden. In de keuken eener woning te Utrecht sprong een brandend petroleumstel uit elkaar en veroorzaakte een begin van brand. Toen dit werd opgemerkt en de politie bin nen kwam vond zy de huisvrouw in bewuste- loozen toestand op de vloer. Zij was vreeselyk gebrand. De vrouw is aan de gevolgen bezwe ken. Te 's Gravenhage viel een driejarig kindje in een tobbe met kokend water en bezweek aan de bekomen brandwonden. Bij het ophyschen van een stoomketel in de suikerfabriek te Breda, brak een der ket tingen waarmee dit werk verricht werd en viel het ijzeren gevaarte op een werkman die stervende weggebracht werd. Te Tilburg is by een vechtpartij met messen tusschen bewoners van woonwagens aan den Bosscher straatweg ean scharenslijper vermoord. In een zweminrichting te Haarlem viel een badknecht van den watermolen, doordat hij een der wieken wilde grijpen. Zijn toestand is zorgelijk. De dames van Kaapstad hebben mevrouw Steyn een beurs met duizend souvereinen (f 12000) aangeboden. De president is op een Engelsche boot scheep gegaan naar Europa om herstel te zoeken in Nederland. Twee verpleegsters en twee dokters vergezellen het echtpaar. Als historisch wordt aan Het Huisgezin het volgende verhaald Te A. woonde een meneer, die deel uitmaak te van het gild der fiesschentrekkers. Bij het afbreken van eenige bouwvallige panden aan de Slaakkade te Rotterdam is in een glazen inmaakflesch (stopflesch) gevonden een kinderlijkje van het mannelijk geslacht. De flesch zat onder het metselwerk onder drie vloeren. Het lijkje dat betrekkelijk nog gaaf is, is vermoedelijk meer dan honderd jaar oud. Verhalen over Lord Kitchener. Talrijke anecdoten en geschiedenissen van Lord Kitchener vullen thans, bij zijn terugkeer uit Zuid- Afrika, de Engelsche bladen. Eenige daarvan zijn voor den man die aangewezen schynt, in Engeland nog een groote rol te spe len, zeer karakteristiek. Steeds meer treedt het sarcasme van Kitchener in deze geschiedenis op den voorgrond. Dit bijtend sarcasme komt goed uit in het antwoord, dat hij aan den be velhebber van niet zeer gelukkig opereerende colonne toezond. De officier had verscheidene kleine ontmoetingen met den vyand en seinde dan steeds„Gedurende het gevecht zag men verscheidene Boeren uit den zadel vallen". Daar dit op den duur vervelend werd en Kit chener meende, dat de gevallenen alleen maar behoefden geteld te worden, seinde hy ten slot te terug: „Ik hoop, dat zij zich bij het vallen niet bezeerd hebben". Een oorlogscorrespondent, die Kitchener goed kent, is van meening, dat hij, tot vervelend toe stil is, en dat hij alleen dan welbespraakt wordt, wanneer hij over zijn beroep spreekt. Een officier, die te vergeefs had gepoogd, een artillerietrein langs een slijkerig pad te voeren, zeide tot hem „Het helpt niets, generaal, wij zitten zoo diep in het slijk, dat wij onze kanon nen niet verder kunnen krijgen. De Boeren zullen ze zeker nemen". Kitchener zag den ver moeiden en ontmoedigden officier aan, en ant woordde toen„Zet uw werk voort, maar vergeet niet, er voor te zorgen, dat het siyk niet alleen onze kanonnen, maar ook die der Boeren tegenhoudt". Een edelman, die van eigen gewichtigheid een hoogen dunk had en wiens zoon bij de Yeomanry diende, seinde aan Kitchener: „Be leefd verzoek ik u mijn zoon terstond terug te zenden. Dringende familieaangelegenheden". Daarop gaf de opperbevelhebber, die niets voor zoo gewichtig houdt als den oorlog, en die er een afschuw van heeft dezen als tydverdryfte gebruiken, lakoniek ten antwoord„Zoon kan volstrekt niet terugkeeren. Dringend militaire aangelegenheden". Het onderscheid tusschen Roberts en Kitche ner komt zeer goed uit in het volgende ver haal. Voor Lord Roberts Kaapstad verliet, be lastte hij een officier met een byzondere op dracht. „Ik weet, dat gij uw best zult doen. Hoe lang zult gy noodig hebben?" „Ik zal beproeven het in 14 dagen te doen." Lord Roberts liet den officier met een vrien- deiyken lach heengaan. Buiten ontmoette de officier Lord Kitchener. „Nu", vroeg deze, „wat doet gij?" „Lord Roberts heeft mij dat en dat opgedra gen." „Wanneer zult gij dat volbracht hebben?" „Ik heb beloofd het in 14 dagen te doen". „Wanneer gij het niet in een week kunt doen, zullen wij er aan moeten denken, u naar huis te zenden." In een week werd het volbracht. De genie-officier Girouard, de directeur der militaire spoorwegen tijdens den oorlog, is misschien ooit de eenige geweest, die Lord Kitchener ooit heeft tegengesproken. Voor jaren, toen de spoorweg in de woestyn werd aangelegd, inspecteerde Girouard het werk toen Kitchener op het tooneel verscheen. Het werk beviel hem niet, en hij zeide dit vryuit. Girouard hoorde hem rustig aan, en zeide toen tot zijn chef: „Hebt gy het bevel over dezen spoorweg, of ik?" Wat Kitchener daarop ant woordde, is niet bekend, maar deze vrijmoe digheid heeft geen bezwaar voor Kitchener op geleverd om hem tct chef over het spoorweg wezen in Zuid-Afrika aan te stellen. Een praktizyn en een erfenis. Een prakti- zijn, reeds meermalen veroordeeld wegens oplichting, laatstelijk tot 3 jaren gevangenis straf, had zich Vrijdag alweder ter zake van oplichting voor de Haagsche rechtbank te ver antwoorden. Ditmaal had hij iemand daar ter stede het verhaaltje wijsgemaakt dat er een opengevallen erfenis voor hem was en zich bereid ver.klaard om zich te belasten met het geld een paar duizend gulden te ontvangen. Natuurlijk moest de praktizyn een voorschot hebben om het zaakje op touw te zettenf 10 was noodig voor een onderzoek in een wees inrichting aldaar, waar de erflater verpleegd zoude zyn als jongen, f 40 werden gefourneerd voor verdere onkosten en later nog eens f 50 voor het lichten van registers, het maken van afschriften enz. enz. Het was weer het gewone verloop. De praktizyn ging op onderzoek, althans beweerde dit te doen, en kwam tot de ont dekking dat de erfenis van f 2400, ad 2% pet., wae geklommen in den loop der jaren tot f 32.000. De erflater zou in 1835 overleden zijnhet geld was gedeponeerd bij het dep. van financiën en het lag nu maar aan den gelukkigen erfge naam om het geld voor St. Nicolaas 1900 binnen te hebben mits hy er natuurlijk maar wat voor over had. Het zaakje werd den erfgenaam smakelijk gemaakt en de man liep er in. De praktizijn stelde de zaak eenigszins anders voor. Niet hij was over de erfenis begonnen, maar de man zelf, die hy eens uit een netelige positie had geholpen. Over zyn hulp was hij zoo tevreden, dat hij beklaagde's hulp ook in riep voor de erfenis-quaestie. De eerste tien gulden waren gegeven a fond perdu maar waa neer de erfenis niet binnen mocht komen, zou hij f 80 terugbetalen. Tegen den praktizijn heeft het O. M. drie jaar gevangenisstraf geëischt. Te Nieuw-Vossemeer is een paard van een landbouwer aldaar, dat als byzonder on handelbaar bekend stond, in een paardenspel, dat tijdelijk in die gemeente vertoefde, in éen dag getemd en zoodanig onderworpen aan den wil van den dresseerder, dat het zelfs eenige kunstjes verrichtte. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag weer een aanvaring op den Amstel oorzaak geweest dat een menschenleven te betreuren valt. Een roeibootje met drie menschen er in werd aan gevaren door de stoomboot Generaal De Wet. Het bootje kantelde, de opvarenden vielen te water, en een hunner een 21-jarig jongeling verdronk. Te Nymegen is een 12-jarige knaap bij liet baden verdronken. Bij Venlo is 17-jarige jongeling door een vallenden telegraafpaal gedood. Van 15-21 Juli. ONDERTROUWD: D. P. Barto, jm. 28j.met J. P. Hendrikse, jd 24 j. L. P. de Bree,jm. 20 j. met L. Geelhoed, jd. 25 j. L. Davidse, jm. 23 j. met C. Bastiaanse, jd. 19 j. J. Marys, jm. 24 j. met M. Geschiere, jd. 24 j. R. Uges, jm. 31 j. met E. R. Reijinga, jd. 28 j. GETROUWD: J. Onderdyk, jm. 23 j. met A. U. Corné, jd. 24 j. BEVALLEN M. van der Sluis, geb. Polak, z. D. Peene, geb. Bakker, z. M. Viyberge, geb. Damen, d. G. Goote, geb. Van der Wal, z. A. P. de Wilde, geb. Janssens, z. C. M. van de Velde, geb. Van der Reest, d. E. F. J. Jacobse, geb. Malgo, z. E. Radder, geb. Van Maldegem, z. J. A. Leynse, geb. Vogel z. P. A. Le Cointre, geb. Kok, d. J. B. Leijdekkers, geb. Van Hilst, d. S. C. Janse, geb. de Ridder, d. GEBOREN een buitenechteiyke z., moeder 20 j. OVERLEDENL. Alewijnse, man van T. de Steur, 60 j. J. Barto, wedr. van C. J. den Boer, 80 j. L. M. Le Clercq, man van A. Schiette- katte, 71 j. E. C. Baljeu, d. ö1/^ m. C. Machielse, man van A. van Lieren, 83 j. M. Duif, wed. Aan L. Versteeg, 65 j. L. Zegers, d. 7 j.

de Faam | 1902 | | pagina 1