Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. A. S. J. DEKKER, GOES. Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering desver lang d op afbetaling. A, D. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. S. J. FONTB IJ 3>ff. 313. Heerenkleedingmagazijn. Gravenstraat I 313. Scherp concurreerende prijzen. No. 40. Woensdag 16 Juli 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat Prijs der Advertentièn van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. NIEUWSTIJDINGEN. Prachtige sorteering Heeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat. Burgerlijke Stand van Middelburg. ■IDDE18URGSCH ADVERTENTIEBLAD NIEUWS' MET WONINGGIDS. UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Zij, die ons blad wel eens niet ontvangen, worden vriendelijk doch dringend verzocht hiervan aan ons bureau kennis te geven. Voorts wijzen wij er op, dat de loopers van ons blad voor de bezorging niets mogen reke nen en dus geen kranten mogen verkoopen. Klachten ook dienaangaande zijn ons zeer welkom. Dit geldt natuurlijk alleen de benedenbewo- nersde bovenbewoners kunnen zich voor 1 cent per week eene geregelde bezorging ver zekeren. DE UITGEVER. Men schreef Vrijdag uit Velsen aan de N. R. Crt. Vanochtend, om elf uur, raakte de pakking los van een der ketels, waarin in de papier fabriek van de firma Smidt van Gelder het hout wordt gekookt. Deze ketel heeft een inhoud van 60.000 Kg. hout. Met ontzaglijke kracht ontsnapten stoom en loog, en het was van buiten gezien zoo'n verschrikkelijk gezicht, dat in minder dan geen tijd vrouwen en andere familieleden van personen die in 'de fabriek werkten, toestroomden en buiten stonden te jammeren, om mannen of kinderen die daar zouden zijn verongelukt. Alles is echter goed afgeloopen. Toen het ontsnappen begon, waren op de verschillende verdiepingen tal van personen aan den arbeid, zoo b.v. in een ketel vlak naast die waar de pakking losliet 9 man, die bezig waren hout in den ketel te stampen. Zij bleven gelukkig bedaard daarin zitten, en hebben zeker daaraan hun behoud te danken. Drie anderen, die een verdieping hooger werkten, vlogen naar beneden en zoo naar de noodtrappen, en ont kwamen. Alleen een hunner kreeg aan het gelaat brandwonden van de loog. Drie jongens raakten het hoofd kwijt en gingen, in plaats van naar de noodtrappen, naar de bovenste verdieping, waar zij, gelukkig aan de windzijde, de ramen stuk sloegen, en zoo voor verstikking bewaard bleven. Een hunner raakte echter zoodanig zijn bezinning kwijt, dat hy uit het raam wilde springen van het 39 meter hooge gebouw. Gelukkig beletten zijn kameraden hem dit. Zij zijn met ladders uit het gebouw gehaald. Door het personeel buiten werden zoowat al de ruiten stuk geslagen, en, toen de dampen ontsnapt waren, ging men binnen zien naar de 9 man die in den ketel zaten. Zy werden toen uit hun benarde positie verlost. Een jonge menschenredster. Op Urk heeft een meisje van 6 jaar haar 2 jarig broertje van een anders wissen dood gered. Zij waren aan het spelen bij eene sloot vol modder, toen het knaapje er in stortte en het zusje, dat hem grypen wilde eveneens. Tot aan haar hals stond de kleine meid in de modder en toch wist zij nog met haar handjes zijn hoofd te vatten en boven te houden, totdat een paar vrouwen door haar roepen opmerkzaam geworden, de kinderen konden redden. Het jongetje was reeds bewusteloos, maar kwam na veel modder te hebben overgegeven, weder bij. Te Zwijndrecht weerklonken Zaterdag morgen omstreeks 8 uren plotseling twee hevi ge knallen, en het oog naar de rievicr rich tende, van waar de slagen kwamen, zag men een zuil van vuur vermengd met rook en stoom opstijgen. Deze bleek te komen uit de „Hermine", een stadssleepboot, die op eenige Meters van den wal gereed lag om de zeeboot „Sneppe'" geladen met hout, door de brug te sleepen. Men zdg de pijp met de vuurmassa de lucht invliegen, en de boot uit het water oplichten, doch toen de rook was opgestegen, was niets meer van de boot te vinden dan wat drij vend wrakhout. De ketel van de boot was gesprongen en de stukken waren tot op 150 M. afstand weggeslingerd. De stukken wer den zoowel op den Zwijndrechtschen als op den Dordschen wal gevonden. Een deel der machi ne, 30 kilo zwaar, werd op 100 meter afstand geworpen door het dak van de ijzergieterij dei- firma Penn en Bauduin waar het te midden der werklieden terecht kwam, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Stukken van ketel platen werden diep in den dijk geslagen. Een gedeelte der machine, de z. g. veiligheid, werd aan boord van de zeeboot „Sneppe" zóó diep in het wand gedreven, dat stoom moest wor den aangewend om het er uit te verwijderen. Het onderste deel van den ronden ketel was bijna in zyn geheel op den wal geslingerd en lag als een plaat asphaltfabriek der firma Ro denburg, op meer dan 100 M. afstand. Het uit elkander spattende vuur verzengde de zeilen van een tjalk, die in den omtrek lag, en aan boord van de „Sneppe" bekwamen en kelen brandwonden. De kapitein en een matroos kwamen om. De zwaar gewonden machinist, dien men zag drijven, werd met een boei van de „Sneppe" gered en zoo spoedig mogelijk per brandcard naar het ziekenhuis vervoerd. Hij verloor beide beenen bij de ramp. Toen de vrouw van den verongelukten ka pitein, die in gezegende omstandigheden ver keert, de jobstijding vernam, geraakte zij bui ten kennis en moest geneeskundige hulp wor den ingeroepen. Vier jaren geleden, op Pinkster-Zondag, had een tramongeluk plaats op den wegtus- schen Sneek en Oppenhuizen. Tal van jonge dames, die van de kermis te Heerenveen kwa men, werden bij dat onheil vrij ernstig ver wond, onder wie mej. Th. Potma te Sneek. Het eene been van deze jongedame nloest wor den weggenomen, het andere, dat op drie plaatsen was gebroken, bleef tot heden zwak. Aan de gewonden keerde de maatschappij een betrekkelijk geringe schadevergoeding uit nl. tot haar meerderjarigheid een weekgeld van f 5. De moeder eischte echter na den 22-jari- gen leeftijd nog een som van f 2000. Aange zien de maatschappij van dien eisch niets wou weten, volgde een proces d*t is thans gewon nen door mej. P. Te Utrecht is Zaterdag een 60-jarige man bewusteloos langs den weg gevonden. Bjj onderzoek bleek hij uitgerammeld van den honger te zyn. Goede menschen hielpen hem bij en spijsden hem. Te Barendrecht had een kind eenige boontjes van een uitbloeiende gouden regen opgegeten. Na eenige oogenblikken kreeg het kind hevige pijnen en benauwdheden. Door toediening van een braakmiddel is het behou den gebleven I Twee broeders te Rekken moesten bij den overweg van 't spoor voor den trein mot hun paard en wagen wachten. Een hunnei nam uit voorzorg het paard by den bek, maar werd door het schichtig ge worden dier tegen den grond geworpen en zoo danig getrapt, dat hij bijna onmiddelijk over leed. De andere broer was op den wagen ge bleven en kreeg geen letsel. Te Hardenberg had het zoontje van een landbouwer plaats genomen op den dissel van twee aangekoppelde hooiwagenshet kind struikelde, geraakte onder den zwaar beladen wagen, en overleed binnen weinige uren. Te Dé Krim geraakte een twee-jarig knaapje in den regenbak en verdronk. Te Dadzeole bij Sluis is de zoon van den burgemeester bij het zwemmen verdronken. Te Arnhem zakte een 60-jarige vrouw, die haar kranke dochter in het gasthuis ging zien, tengevolge van de haast dood op den weg ineen. Te Beek sloeg een paard op hol. De ge leider werd van den wagen geslingerd en bleef bewusteloos liggen Een voorbijganger die 't paard wou grijpen, struikelde daarbij en viel onder het paard dat hem doodtrapte Een 24-jarige dienstmeid van een land bouwer te Breda, terwijl zij op een kar naar den akker reed, sprong er af wijl 't paarr schich tig werd. Zy raakte echter bekneld tusschen de kar en een huis, zoodat zy zware kneuzin gen opliep en binnen enkele oogenblikken over leed. Bij een brand in een lakstokery te Haar lem werden twee werklieden levensgevaarlijk gewoond. Te Edam is een wagen tegen een boom verbrijzeld, doordat het paard op hol sloegde bereider was dadelijk dood. Zaterdagnacht is aan de Leliegracht te Amsterdam een man te water geraakt en ver dronken. In de Palmstraat aldaar is by een vecht partij tusschen halfdronken jongelingen een dezer met een mes levensgevaarlijk in de lon gen gewond. Vrijdag had een ontploffing plaats in de steenkolenmijn Rolling Mill te Johnstown in Pennsylvanië (Noord Amerika). De mijn bezit twee toegangen, waarvan eene gelukkig dienen kon ter ontkoming van drie werklieden die de tyding boven brachten. Door diezelfde opening ontkwamen nog 300 werklieden. Alle werkers uit den omtrek verlieten hunne mijnen en snel den te hulp. De afdaling bleek echter onmoge- lyk, daar reeds in de afdalingskokers de aan wezigheid van het gevaarlijke mijngas bemerkt werd, zoodat men werkeloos moest blijven. De vrienden en bloedverwanten der in de myn opgeslotenen waren.mede spoedig ter plaatse en hartverscheurend waren de tooneelen van wan hoop, die by den mijningang aanschouwd wer den. Een arts drong aan het hoofd van een ploeg mijnwerkers, te twee ure des middags in de mijn door en verbleef er in tot halfelf des avonds. Hij verkreeg de overtuiging dat niet alle werklieden dood waren. De eerste vier slachtoffers die men aan de aardeoppervlakte bracht, konden door geneeskundige hulp in het leven teruggeroepen worden. Een der deel nemers aan het reddingswerk verklaarde, dat men om op de plek te komen waar de gered den lagen, over vyf en twintig lyken moest stappen, die allen, evenals de reeds naar boven gebrachte lijken, (er waren er reeds meer dan honderd) afzichtelijk en tot onkenbaarheid ver schroeid of verkoold waren. Het meerendeel der slachtoffers zijn Hongaren en Bohemers. Onder hen bevinden zich slechts enkele Ame rikanen. De Boeren zullen wel nooit Engelschen worden, en de Lijflanders nooit Russen, even min als de Polen zich ooit willig zullen buigen onder 't Pruisische juk. Dit laatste blijkt weer hieruit dat verscheidene Poolsche soldaten, in Pruisischen dienst, deserteeren. Zes dezer deser teurs schreven de vorige week aan de Pruisi sche autoriteiten, nadat zij de Rusische grens waren overgetrokken: „Wy zenden'u onze uni formen terug, die wij niet langer willen dra gen wy bewaren onze geweren voor u, om ons later daarvan tegen u te bedienen". De politie te Praag kreeg dezer dagen, uit een Pruisisch-Poolsche gemeente aan de R issische grens, een briefkaart, waarin ver zocht werd, om opneming yan een signalement met last tot inhechtenisneming. De politie te Praag drukte de bekendmaking af in haar ambteiyk orgaan en werd pas na de verschyning gewaar, dat het signalement sloeg op den Duitschen Keizer en de ernstige beleedigingen bevatte, naar aanleiding van diens Mariënburgsche rede. Dadelijk is telegrafisch aan alle autoriteiten, die het ambtelijke blad krijgen, het nummer in kwestie teruggevraagd en een onderzoek naar de bewerkers van de mystificatie ingesteld. Merkwaardig, dat de strekking van het stuk pas zoo laat is ontdekt. De nieuwste manier, waarop sommige menschen te New-York zich thans amuseeren, is om apen te kleeden en te dresseeren, zóó, dat zy mede aan tafel kunnen aitten, zonder al te groote wanorde te veroorzaken. Van een bijzonder gecivelleerden aap wordt thans be richt, dat hij zich goed hield tot aan het des sert, doch toen plotseling een noot greep en in de gaskroon klom om hem daar op te eten. Overigens zoo voegt de gastheer er by was hij niet van de andere gasten te on derscheiden. De „andere" gasten zullen wel zeer ingeno men zijn met het compliment. Van 8 14 Juli 1902. ONDERTROUWDL. J. Boere, wedr. 69 j. met C. S. Wanda, wed. 63 j., J. F. Wolf, wedr. 33 j. met H. W. C. Klynsoon, jd. 32 j. BEVALLENA. M. Dekker geb. van Dyk z. G. J. Damman geb. Steevens d. M. P. van Wezel geb. van den Berge z.E.J. Wytman geb. Brans z. J. C. de Landmeter geb. Strak z. W. S. Paardekooper geb. Buys d. A. Wisse geb. Beekman d. J. van den Broek geb. Witte z. A. Schryver geb. Geyp d. OVERLEDENI. Braber man van M. van Biert, 82 j. S. van de Velde, wed. van A. van der Weel, 83 j. J. van Overloop, vr. van M. A, van Loon, 75 j.

de Faam | 1902 | | pagina 1