Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. A. S. J. DEKKER, GOES. Lage prijzenDeskundige garantie. Levering desverlangd op afbetaling. A, D. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks 5 met zorg verspreid Grootste Publiciteit. S. J. FONTE IJ IV. 313. Heerenkleedingmagazijn. Gravenstraat I 313. Scherp concurreerende prijzen. No. 38. Woensdag 2 Juli 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond9 wordt door de geheele stad gratis verspreid, Spanjaardstraat Brijs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. Na den vrede. Prachtige sorteering Heeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat» Burgerlijke Stand van Middelburg. mm DE ■IIIllIIDieSCH AD7EETE1TII1ÜD FAAM 11 S T woninggids. UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Zij, die ons blad wel eens niet ontvangen, worden vriendelijk doch dringend verzocht hiervan aan ons bureau kennis te geven. Voorts wijzen wij er op, dat de loopers van ons blad voor de bezorging niets mogen reke nen en dus geen kranten mogen verkoopen. Klachten ook dienaangaande zijn ons zeer welkom. Dit geldt natuurlijk alleen de benedenbewo- ners; de bovenbewoners kunnen zich voor 1 cent per week eene geregelde bezorging ver zekeren. DE UITGEVER. Generarl Lyttelton, de nieuwe bevelhebber over Zuid-Afrika heeft het land- verdeeld in twaalf militaire districten, over ieder dezer ge bied een kolonel, er zijn er by met aangename herinneringen in verband met door hen gele den nederlagen. Het zijn de volgendete Pre toria kolonel Clements (de man van Nooitge- dacht)te Marico kolonel Kekewich (bekend door Moedwil en andere ongelukkige gevechten; te Elandsfontein kolonel Oliphantte Klerks dorp kolonel Thorneycroft (de man van Spion kop en Sprinkhaansnek)te Middelburg kolonel Bullockte Harrismith kolonel Bloomtieldte Stander ton kolonel Burn-Murdochte Bloem fontein kolonel Stevenson te Kroonstad kolonel Barkerte Vrijburg kolonel RochfortKaap kolonie ten zuiden van de Oranjerivier kolonel Settle (van Settle's Imperial Circus)Natal ge neraal Getherstonhaugh Zoolang als de militaire bezetting duurt, zullen er ton minste 75.000 man in Zuid-Afrika blijven. Zoodra zelfbestuur is ingevoerd, wordt de be zetting waarschijnlijk ingekrompen tot 50,000 man. De Engelsche berichten erkennen nu ineens dat het land geheel en al verwoest is „Voor het oogenblik leven de Boeren meerendeels in de steden of in den omtrek ervan, daar bijna al hunne hoeven verbrand of verwoest, zijn. Ondanks de pogingen van de Engelsche over heid, is de ellende vrij groot en zal zij onge twijfeld voortduren tot men de burgers terug zal kunnen zenden met het noodige geldom hun huizen weer op te bouwen en hun kudden te hernieuwen, wat waarschijnlijk tamelijk lang zal duren." Veertien honderd man Australische hulptroe pen zijn met de Manchester Merchant van Dur ban 'vertrokken en 1500 man Canadeezen met de Winifredia. Den 2den Juli gaan weer 2000 Canadeezen. De kolonialen hebben dus spoedig genoeg gekregen van Zuid-Afrika, nu er in Johannesburg geen vleeschpotten zijn. Op de Bermuda's zijn weer moeilijkheden ge rezen tusschen de krijgsgevangenen en de mi litairen. Het parool is nu voor alle ge vangenen ingetrokken. Koning Edward schijnt goed vooruit te gaan. Hij is Zaterdag uit zijn ledikant overgebracht op een rustbed en had daarbij geen pp. Zijn krachten zp goed. De wond is slechts nu en dan hinderiyk. De eerste 400 krijgsgevangenen van St. Helena zp naar Zuid- Afrika afgereisd. Met inbegrip van de commando's van Marits en Wessels, Louw en Lategan, bij Kenhardt, Kaapkolonie, zijn nu al 20,500 Boeren zich ko men overgeven. De Engelschen zijn, ondanks den gesloten „vrede," nog altijd aan het doodschieten. Zeke re Salomon van Aan, die beschuldigd werd een Britsch kapitein verradeiyk te hebben neer geschoten, is te Heidelberg geexecufeerd. Het heet dat die kapitein op een witte vlag, door de Boeren vertoond, uitging en toen dood geschoten werd. Eindelijk hooren wy weder iets van Louis Botha. Hij is te Pretoria geweest en bezocht het kamp van de aldaar aangehouden krijgs gevangenen. Hij gaf hun den raad om den eed van trouw af te leggen op de voorwaarden in de „vredesovereenkomst neergelegd. Veertig hunner legden dien onmiddelyk af. De anderen schijnen daar nog niet veel lust in te hebben. Het schijnt dus, dat al wie den eed niet af legt, wordt gevangengehouden. Zou een eed onder dergelijke omstandigheden gevorderd, wel bindend zijn? Bennet Burleigh schijnt wederom met Botha te hebben gesproken en hij is zoo eerljjk om althans eenige der zotte berichten over de buitengewoons vreugde van de Boeren, die zich overgaven, tegen te spreken. Hij zegt, dat Botha verstoord is over het bericht, gretig door de Engelsche bladen over genomen, als zou hij hebben uitgeroepen, dat de dag van het teekenen der onderwerpings- overeenkomst, de schoonste zijns levens was geweest. Het was enkel door de noodzakelijk heid gedwongen, dat hij geteekend had, zeide hij. Ook verklaarde Botha voor onwaar, dat hjj zich gunstig over de afschaffing der Kaapsehe constitutie zou uitgelaten hebben. Vrijspraak van Mutsaers. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, kamer van strafzaken, heeft dan Donderdag 11. de volgende uitspraak gedaan in zake het O. M. tegen Gasparus Mut saers, schilder te Tilburg „Gezien een vonnis der rechtbank te Breda van 28 Juni 1901, waarvan appèl, waarby de beklaagde is vrijgesproken overwegende dat de beklaagde in eersten aanleg heeft terechtgestaan ter zake in de dag vaarding voorschreven overwegende na een zeer uitvoerig onder zoek der zaak in hooger beroep met den eersten rechter van oordeel te zijn, dat het rechtsgeldig bewijs der aanklacht niet is geleverd, zoodat het vrysprekend vonnis van den eersten rechter behoort te worden bevestigd rechtdoende op het ingesteld hooger beroep bevestigt het vonnis den 28en Juni 1901 door de rechtbank te Breda gewezen in de zaak van het 0. M. tegen dezen beklaagde engelast de teruggave van de „in judicio overgelegde over tuigingsstukken." Op de publieke en de gereserveerde tribune was veel publiek. Rondom het gebouw even wel bewoog zich minder volk dan tijdens de behandeling der zaakdaarvoor was de span ning te gering. Ieder verwachtte toch vrijspraak. Mutsaers was kalm en ernstig; zija verdedi ger, Mr. Pels Rijcken, was mede aanwezig en goedsmoeds. Het voorlezen van het arrest duurde slechts een minuut, daar alleen de hoofdoverweging werd medegedeeld. Het publiek was daardoor blijkbaar verrast en teleurgesteld. Toen de president op luiden toon tot Mutsaers zeide„Dus, beklaagde, ben je weer vrijge sproken", stond deze op, boog voor het hof en ging heen. Daarmee was alles afgedaan. De advocaten en journalisten omringden Mr. Pels Rijcken, om hem geluk te wenschen. Mutsaers bleef nog eenigen tyd in de wachtkamer, waar na hij met een juist passeerende tram naar het station reed. Manifestaties als Zaterdag voor een week werden daardoor voorkomen. Het Bossche publiek onthoudt zich vrywel van een oordeel, maar het rechtsgevoel biyft onbevredigd, juist om het mysterieuze dezer zaak, waarvan trouwens deze beslissing niet de laatste phase zijn zal. Even onopgemerkt als Mutsaers Den Bosch met den trein van 11.55 verliet, kwam hy te Tilburg aan en liep rechtdoor naar zyn woning. Omtrent een eventueele vervolging van den koster wegens mijneed is nog niets naders be kend. Bij het in aanbouw zynde diaconessen- li uis te Breda viel een Italiaansch betonwerker tengevolge van een misstap door den liftkoker naar beneden, kwam met het hoofd op den harden grond, waardoor schedelbreuk ontstond, en bleef op de plaats dood. Een landbouwersknecht te Oud-Beijer- land kreeg van een hit een zoó hevigen slag dat hy aan de gevolgen overleed. Enschedé. Het comité tot steun aan de ar beiders van de firma Van Heek en Co. heeft zijn taak neergelegd en dank betuigd voor de ontvangen sympathie. Uit de nog in bezit zijnde gelden zullen de drie niet weder aangenomen werklieden wor den gesteund tot zij wederom werk mochten gevonden hebben. Automobielen ongeval. Gisterenavond had er op den weg tusschen Scharn en Heer, nabij Maastricht, een automobielongeval plaats. De graaf en gravin te V., te Valkenberg, die van een bruiloftsfeest bij den graaf de G., te Eijsden in hun automobiel huiswaarts keerden, kwamen onderweg met dat voertu'g in aanraking met gekapte boomen, die op den weg lagen. Het gevolg was, dat de automobiel omsloeg en de inzittenden er uit vielen. De gravin bekwam eene vr(j ernstige kneuzing aan het achterhoofd, zoodat zy den geheelen nacht niet tot bewust zijn kwam. De chauffeur werd met een gebro ken arm opgenomen. De graaf en eene andere dame van het gezelschap bleven ongedeerd. Leelijk geval. Een Engelsche dame miss Fad- loo uit Londen, die per ss. Kaiser uit Zuid-Afrika in de Rijnhaven te Rotterdam arriveerde heeft bij de politie te Feijnoord aangifte gedaan, dat tydens haar verblijf te Rotterdam twee kost bare gouden ringen met briljanten bezet ont vreemd zijn uit haar hut Ons land telt vele Bóeren-vrienden, maar iemand die duidelijk en hartelijk van zijn Boerenliefde weet te 'doen blijken als een in gezetene van Bussem, zal men moeieiyk elders vindenVerleden jaar had de man in zijn tuin van sterrekers gezaaid„Leve Paul Kruger^T In 't voorjaar kon men in zijn tuin lezen „Leve de Boeren!" En nu beginnen er duide- iyk op te komen de woorden„Het onrecht zegeviert De tuin heeft door deze Pro-Boer-manifestatie veel bekyks. Naby Zwyndrecht is een loop wachter door een spoortrein aangereden en gedood. Nabij Hoorn is in de Zuiderzee over boord gevallen en verdronken een visschers- knecht die een weduwe met drie kinderen ach terlaat. Een 14-jarige knaap uit Tiel die voor het eerst de reis als knechtje op een schip mee maakte is by Ruhrfort in den Rijn|gevallen en verdronken. Op het rangeerterrein van het Centraal Station te Amsterdam werden een rangeerder armen en beenen afgereden, hij overleed bin nen weinige oogenblikken. Zaterdagavond heeft een ontzettende brand gewoed te Luik. De brand ontstond in een houtzagery en deelde zich spoedig aan de omliggende perceelen mede. Door den hevigen wind werden brandende stukken medegevoerd, die een eind verder een huis in vlam zetten. Het geheele terrein, dat op een moment een groote vlammenzee was, had een lengte van 300 en een breedte van 200 meter Het opge stapelde hout brandde ontzettend. Ook een be kend vergaderlokaal, waar veel politieke byeen- komsten en veel bals gehouden werden, is ver woest. De schade wordt op 750,000 gulden ge schat. Vrydag heeft een groote brand te Pretoria in het centrum der stad gewoed. De gebouwen van de Zuid-Afrikaansche Levensverzekéring- maatschappy, met aangrenzende huizen zyn vernield. De schade is zeer aanzieniyk. Handen te kort. Wegens gebrek aan arbei ders zag men in do vorige week in Friesland schoenmakers, winkeliers, kleermakers, ja, zelfó renteniers in 't land om de boeren, die zooyeel mogelijk van 't prachtige weder wenschten te proflteeren, by het hooien behulpzaam te z|Jn. Hoeveel millioenen kilo's geurig, krachtig hooi in Friesland reeds schuurwaarts werd gebracht is niet te begrooten. 't Ging zoo hard als 't maar kon, met pramen en wagens van den vroegen morgen tot den laten avond. Tuimelraamdieven. Zondagmorgen om streeks 4 uur, is door middel van inklimming door het tuimelraam ingebroken in de Bodega La Con fiance van den heer Van Pelt aan het Hogendorpsplein te Rotterdam. De dieven hebben halsbrekende toeren moe ten verrichten om binnen te klimmen en daar na de geldlade opengebroken en geledigd, als mede een paar flesschen wyn uitgedronken. De diefstal mag zeer brutaal genoemd worden aangezien het bewuste perceel gelegen is te genover het politiebureau der le afdeeling op geen 50 M. afstand. Assurantie dekt de schade. Van 24-30 Juni. GETROUWD J. C. Wattez, jm. 25 j. met C. J. Sanderse, jd. 26 j. BEVALLEN J. W. van Liere, geb. De Kok z. N. Kwerreveld, geb. De Klerk, d. J. J. Simpé- laar, geb. Francois, z. P. Gobetz, geb. Cohen, z. J. Söhier, geb. Aarnoutse, d. OVERLEDENJ. Jansen, z. 3 d. M. E. Wisse, wed. van J. Regeur, 86 j. A. J. Clement, ongeh. d. 71 j. J. Borsius, man van M. G. Lenshoek, 46 j. C. Wattel, vrouw van S. Kerkhove; 64 jN

de Faam | 1902 | | pagina 1