Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. Piano- en Orgellessen. HEROPENING Stoom-Wasch- en Strijk- Inrichting „De Vlijt" A. S. J. DEKKER, GOES. Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering desver langd op afbetaling. A, D. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. S. J. FOlXTTEIJINr. Scherp concurreerende prijzen. Mej. J. L. GE1LL, Kinderdijk P 97. TE MIDDELBURG, No. 35. Woensdag 11 Juni 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaardstraat, JPrijs der Advertentiën NIEUWSTIJDINGEN. De vrede ia Zuid-Afrika. 313. Heerenkleedingmagazijn. Gravenstraat I 313. Prachtige sorUering Heeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat. Burgerlijke Stand yan Middelburg. Advertentiën. JOHs. HOLTflUIJZEN, tegen een Jnli 1902. LiKO's Bitterkoekjes NIEUWS1 DE IIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER van 1- 8 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Oent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. BQ abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Te Londen is Zaterdag het volgende telegram van Kitchener uit Pretoria ontvangen Gisteren hebben zich de zaken hier op volkomen be vredigende wijze afgewikkeld. Te Middelburg, in Transvaal, hebben 440 burgers de wapenen neergelegd, en een geheel gaaf pompon-kanon met ammunitie ingeleverd. Ook zijn de plaat sen, waar houwitzers en maxims verborgen zijn, aangeduid. Te Standerton hebben 289 burgers de wapenen neergelegd, en in de Kaap kolonie 255, onder wie 219 rebellen waren. De Boeren afgevaardigden Fischer, Wessels en Wolmarans in Europa, en al de klerken van de voormalige Transvaalsche legatie, zullen deze week den eed van trouw voor den Engel schen gezant te Brussel afleggen. Een aantal Boerenvrouwen in de refugiëe- kampen te Durban, vrouwen van burgers te velde, maken zich gereed om dezer dagen „huistoe" te gaan. De regeering neemt krachtige maatregelen om de geheele invoering van het burgerlijk bestuur in de beide nieuwe koloniën zoo spoe dig mogelijk te verzekeren. Een der eerste daden van de Engelsche regeering zou de her ziening van de tol-unie voor Zuid Afrika zyn. Vooreerst zff met enkele wijzigingen het Boeren-tarief in Transvaal geldig blijven. Uit de verliezeniyst van het War Office blykt, dat nog op den 2en Juni een scheip gevecht werd geleverd bij Mortimer in de Kaapkolonie. Bij die gelegenheid werd een Engelsch officier zwaar gewond, terwijl enkele minderen sneu velden. De tjjding van de capitulatie der Boeren, die eenige meerdere opheldering behoeft dan de Engelsche ministers en de Engelsche censor tot dusver wel hebben willen verstrekken, kwam nog te onverwachter, omdat de Engelsche ver liezen in de afgeloopen zes maanden zoo enorm en de ontwikkelde krachtsinspanning der Boeren- commando's gedurende dat tijdvak zoo verba zend geweest zyn. In de laatste maand van den oorlog bedroegen de Engelsche verliezen bijna 2000 man aan dooden, gewonden, als invaliden, gerepatrieer- den enz. Voor den geheelen oorlog tot einde Mei waren de verliezen van het Engelsche leger 97.477 officieren en minderen. Worden hiervan afge trokken degenen, die als hersteld hun plaats in de gelederen hernamen, dan houdt men nog een getal van 28,434 over. De Natalsche „verdachten" uit de grens districten, die men, met het oog op den voor enkele maanden nog dreigenden inval van Louis Botha, gedwongen had hun hoeven te verlaten en die meer nabij de kust in observatie werden gehouden, hebben verlof gekregen naar hun haardsteden terug te keeren. Zij zullen echter voorloopig den Engelschen districts-commandant van hun bewegingen op de hoogte moeten houden. Niettegenstaande de Boerenstrijders tot dusver nog overal gehoor gaven aan het verzoek hun ner leiders, om de wapens neer te leggen, hebben alle Engelsche mobiele colonnes bevel gekregen om voorloopig nog den gewonen dienst te biyven verrichten. Generaal Liebenberg te Klerksdorp heeft zich met 500 man overgegeven. Er zijn al 5000 Boeren in onderwerping gekomen. Gisteren was 't dankdag in de kerk te Pretoria; 6000 troepen en Kitchener woonden de preek bij en op uitnoodiging van dezen laatste werden geestdriftige hoera'svoor den Koning geuit. Dat hebben natuurlijk niet de oude Boeren ge daan, maar het lichtzinnige tusschengeslacht dat in Pretoria en andere groote steden natuur lijk sterk vertegenwoordigd is. Onder Heemstede vond een landbouwer in de weide een koe met afgesneden uiers en een zijner paarden met afgesneden nek. Men denkt aan wraakneming. In den afgeloopen winter is er bij dienzelfden man ingebroken. Te Zuidhorn is een arbeider bezig zijn de in het veld met schapen scheren, tengevol ge van de hitte bezweken. Te Hardeberg is een 20-jarige veenar beider die uit een wijk water wilde scheppen voorover er in gevallen en verdronken. Te Zuidbroek is de stationsklerk by het baden in de Spoorgracht verdronken. Toen Woensdag een verpleegde uit de Johannisstichting te Nieuwveen begraven werd, zakte een der dragers ook een verpleegde by 't graf plotseling ineen en gaf den geest. Dit is reeds het tweede geval tydens het be staan dier inrichting. Een 19-jarige knaap te Zuidwolde heeft in een twist bij het biljarten in een café zijn 64-jarigen tegenstander een messteek in de zij toegebracht, waaraan de man is bezweken. De weduwe van een officier van het Indische leger kwam gisteren uit Den Haag haar zoon bezoeken in de Gaffelstraat te Rot terdam. Toen plotseling een groot straatorgel begon te spelen, sprong de dame op en sloeg alles stuk wat maar in haar bereik was. Een ter hulp gesnelde heer werd door haar in den arm gebeten zoodat deze terstond moest wor den uitgebrand Het bleek, dat de arme vrouw volslagen krankzinnig was geworden zij is naar Den Haag teruggebracht. De landbouwer Troost, onder Nieuw-Bei- erland, had quaestie met zijn arbeiders over het loon. De arbeiders eischten f 1, de land bouwer wilde niet meer dan 80 cent betalen. Een gevolg daarvan was, dat Troost werklie den uit Noord Brabant liet komen. Gisternacht werd in het land van Troost, een molentje dat hij kort geleden heeft laten maken en hem f 120 heeft gekost, kort en klein geslagem terwijl van zijn weiland het afsluithek wem verni ld en het daar loopende vee in het ko renveld werd gedreven. Twee nieuwe arbeiders der firma Van Heek Co. te Enschedé gingen Zondagavond wandelen en werden toen door een baldadige menigte met steenen ernstig verwond. In een huis binnen gebracht werden zij door den be woner gewasschenwaarop 't volk al de rui ten van dat huis inwierp. Door een misver stand bleef de politie verre. De werkstaking te Enschedé. Men schrijft ons aan Het Handelsblad „Het is misschien goed eens onder cijfers te brengen, wat de strike tot nu toe te be- teekenen heeft gehad, of in de toekomst be- teekenen zal. Men kan aannemen, dat de firma van H. Co. tot nu toe f 250,000 a f300,000 minder loon heeft uitbetaald. Daar staat tegen over, dat er tot nu toe f125,000 is gegeven en uitgekeerd. Door het 2 dagen stoppen hier, ver valt de 2 a 3 .mille wekelijkse he ondersteuning die men van de arbeiders hier kreeg. Komt het tot totaal stoppen in de fabrieken dan wordt er wekelijks tusschen f60,000 a f70,000 loon gemist. Zy die zich er nu voor spannen dear beiders te animeeren niet meer aan het werk te gaan, mogen de arbeiders niet bedriegen, maar moeten, als de arbeiders toch droog brood zul len hebben, voor een wekeiykschen aanvoer van f30,000 zorgen, als de fabrieken, ten ge volge van het onzinnige drijven van lieden, die niets van de zaken weten, totaal stoppen. Ziedaar het nieuwe stadium waarin de treurige strike hier getreden is. Ik dacht dat het goed was ernstige lieden te waarschuwen voor de demarches die men gaat doen. Men zal en de arbeiders, en de kleine burgery hier ongeluk kig maken." Aan de Arnh. Ct. wordt verzekerd, dat de firma Van Heek heeft verklaard dat, wanneer van de zijde der arbeiders een voorstel wordt gedaan om den arbeid te hervatten, met uit sluiting van Reudink, Van Lier en Bakker, de firma dusdanig voorstel in ernstige overweging zal nemen en vermoedelijk daarop wel zal ingaan. In de fabriek Lombok werken thans inclusief de bazen 16 personen. Eenige bazen van de fabriek Kremersmaten hebben een klacht ingediend bij den burgemeester over ondervonden molestaties. Niettegenstaande een klacht, door twee per sonen, werkzaam bij de firma Van Heek bij den burgemeester ingediend, wegens telkens voor komende molestatiën heeft deze tot dusver niet mogen helpen deze lieden werden Vrijdagmid dag, zoowel bij het naar huis gaan als by het teruggaan naar de fabriek, in het bijzijn van marechaussees, beleedigd, zonder dat hiertegen werd opgetreden. Te Arnhem heeft men het klokkenspel op den grooten toren, dat het Transvaalsche volkslied deed hooren, sedert Donderdagmid dag stil gezet. De Westertoren te Amsterdam doet dit lied nog klinken en dit zal wel op meerdere plaatsen in ons land nog het geval zijn. Eerst nu kan men zien, welke verwoes tingen in Maas en Waal de nachtvorsten van half Mei in de boomgaarden hebben aangericht. Kersen geven slechts een half gewas, goudrei- netten en maagdeperen vallen bijna alle af, terwijl de kroozen nog geen half gewas ople veren. De prys der kroozen is buitengewoon hoog. Zaterdagnacht heeft een polderwerker te Zaandam, in woede omdat hij zijn meisje in gezelschap van matrozen zag, een dezer laat- sten een 16-jarigen Zweedschen scheepsjongen met een scheermes een levensgevaarlijke wond in den hals toegebracht. Een 17 jarige jongeling viel bij Drunen schuins voorover uit den tram toen hij op de treeplank staande naar zyn afgewaaide pet greep. H|j werd zwaar verwond en overleed aan de gevolgen. Een voerman te Oirschot die als naar gewoonte op weg naar huis zich in zyn kar te slapen gelegd had en alles aan 't instinct van zijn paard had overgelaten, geraakte met voertuig en trekdier in een sloot en werd door de zware vracht verpletterd. Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat ds. Schouten, de bekende Utrecht- sche verzamelaar van Oostersche curiositeiten op kerkelijk gebied, eigenaar o. a. van den ta bernakel, Zondagmiddag, in de Groote Kerk te 's Gravenhage, bij het toedienen van den doop aan de kinderen, waaronder ook zijn kleinkind, gebruik maakte van water uit den Jordaan, hem door een geestelijke uit Palestina toege zonden. Van 3 9 Juni. GETROUWD: J. C. Delvoye, jm. 24 j. met J. H. van de Kamer, jd. 27 j. C. Debrauwere, jm. 38 j. met M. Caesemaeker, jd. 50 j. T. J. Petiet, jm. 22 j. met C. Grootjans jd. 20 j. BEVALLENT. van Boven, geb. Tramper, z. A. Janse, geb. Davidse, z. A. J. Lauret, geb. Van der Staal, z. P. Corné geb. Maljaars. d. OVERLEDENP. de Nooyer, man van J. E. van de Walle, 68 j. J. M. Allaard, vrouw van K. H. Olree, 60 j. A. M. Baas,vrouw van P. M.Wil- lemsen, 72 j. J. Huijsman, wed. van J. Wou ters, 89 j. M. E. Kaan, wed, van M. Franso, 72 j. C. Pieterse, wed. van J. Arents, 82 j E. Danielse d. 10 j. M. Hoogesteger z. 7. mnd. Ondergeteekende biedt zich beleefd aan voor het geven van fB i 11 y k e c o n d.) De ondergeteekende aangesteld als LIJK- DIEN AAR bij de Middelburgsche Protes tautsche Begrafenis-Vereeniging beveelt zich by voo'komende gelegenheid minzaam aan Koster der Noorderkerk. Bogardstraat D 60. Van 16 Juni a. s. af kunnen bestellingenen kennisgevingen tot afhalen van Goederen wor den gedaan aan het Kantoor der Fabriek te Middelburg, Werf, Loskade P 180. De Directeur, J. L. JASPERS, thans nog te Gouda. en BOTERBABBELAAR S, 10 Cent per ons.

de Faam | 1902 | | pagina 1