Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. A. S. J. DEKKER, GOES. pëtrölëumT Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering desverlangd op afbetaling. A, D. LITTOOIJ Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid 1. Grootste Publiciteit. S. J. FONTE IJ N. 313. Heerenkleedingmagazijn. Gravenstraat I 313. Scherp concurreerende prijzen. COSTUMES. RECLAME THEE No. 34. Woensdag 4 Juni 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaardstraa t. Prijs der Advertentiên NIEUWSTIJDINGEN. Het einde van den oorlog. Burgerlijke Stand van Middelburg. Advertentie n. Prachtig© sort«ering Heeren-, Jongeheer en- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat. Gedurende de Zomer maanden wordt de Zaak van A, D. LITTOOIJ Az. des avonds te 9 ure gesloten, behalve des Zaterdags; Mej. L. RIETVELT. Korte Geere K 360. DepotF. VAN DER MEER. NIEUWS DE MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Oent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote j etters naar plaatsruimte. BQ abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Een telegram van Lord Kitchener, d.d. 31 Mei, luidt „Het document, inhoudende de voorwaarden van caputulatie, werd hedenavond half elf door alle Boerenafgevaardigden, Lord Milner en Kit chener geteekend." De bekendmaking, dat de vrede gesloten is, werd door de bevolking van Londen met de grootste geestdrift ontvangen. Voor de Mansion Hause is een wit plakkaat aangeslagen, waar op in roode letters te lezen staat: „De vrede is afgekondigd. De Lord Mayor verscheen op het balkon en hield een toespraak. De klokken van de kerken en van de andere gebouwen luiden. Er heerscht een grenzenlooze geestdrift. De voorwaarden z\jn De burgers te velde leggen de wapens neder en erkennen Koning Eduard als souverein. De burgers buiten Zuid Afrika, die deze voor waarden goedkeuren, zullen zoo spoedig mo gelijk worden teruggebracht. Geen van dezen zal van zgn persoonlijke vrijheid of eigendommen worden beroofd. Het militair bestuur zal zoo spoedig moge lijk worden vervangen door een burgerlijk be stuur met vertegenwoordigende instellingen, leidende tot zelfbestuur. Er zullen geen vervolgingen worden ingesteld tegen de burgers, behalve wegens overtredin gen der oorlogsgebruiken, die later voor den krijgsraad behandeld zullen worden. Hollandsch zal op de scholen worden onder wezen en zoo noodig ook voor de rechtbanken gebruikt mogen worden. De Engelsche regeering geeft 3 millioen p. s. voor wederopbouw der hoeven, zij zal voorschot ten of leeningen tot dat doel verstrekken doch vreemdelingen of opstandelingen zullen daar van niet genieten. Ten aanzien van de behandeling der rebel len deelde Lord Milner mede dat de Kaapsche rebellen zullen onderworpen zgn aan de kolo niale wetten. De Kaapsche regeering meent, dat de gewo ne manschappen uit de Kaapkolonie gestraft moeten worden met ontneming van het stem recht voor het levenveldcornetten en andere voorname rebellen zullen vervolgd worden we. gens hoogverraad, doch de de doodstraf zal in geen geval toegepast worden. Te Haarlem is Donderdagnacht een oude ongehuwde juffrouw van 73 jaar vermoord in haar huisje gevonden. De vermoedelijke moordenaar(?) zekere „Haarlemsche Frans", die op den avond van den moord gezien is in de nabijheid van de woning der vermoorde juf frouw, ook meer schijnt te weten van den moord op de oude vrouwtjes aan den Raam- singel aldaar, in 1892, en pas na negen jaar gezeten te hebben, verdacht wordt van tal van in de laatste maanden gepleegde inbraken is thans voortvluchtig. Opmerkelijk is, dat hij reeds als jongen met turf ventende, een zekere voorliefde aan den dag legde om oude vrouw tjes te bezoeken en haar zijn brandstof te ver- koopenen het is ook opmerkelijk, dat waar blikbaar den moord in den voornacht of al thans even na 12 uur heeft plaats gehad, en de voordeur dus moet hebben opengestaan, de surveilleerde politie, welke minstens twee maal het huis na dien tijd heeft moeten pas- seeren, daarvan niets heeft bemerkt. De moor denaar schijnt geweten te hebben dat de juffrouw juist dien dag f 250 had ontvangen zijnde haar gewone toelage die haar op gezet te tijden door hare familie die haar onderhield werd toegezonden Toch schijnt hij niet gewe ten te hebben dat er nog meer zattenminste de justitie heeft in de woning der vermoorde niet alleen verschillende min of meer kost bare voorwerpen, doch ook een vrij dikken bundel effecten, benevens bankpapier en specie in beslag genomen. De vermoorde juffrouw v. Weenen was een Bossche vrouw. Zij hield zich steeds zeer arm en had juist dien dag nog tot den tuinman die bij haar gewerkt had gezegd, ik heb nu geen geld in huis, maar morgen wel, kom dan tus- schen 5 en 6 uur. De justitie heeft in de wo ning tweeërlei bloed gevonden. Nu is 't bekend dat de dame altijd met een mes bij zich sliep. Men mag derhalve onderstellen dat de m or denaar haar uit haar bed heeft gehaald om hem het geld aan te wijzen en zij hem toen een steek heeft toegebracht, Hij heeft haar toen met een scherp ijzer voorwerp gedood. Te Ruinen is een tweejarig kind onge zien in een diepen kuil gevallen en verdronken. Te Rijen is een 8jarig knaapje door een vrachtwagen overreden; het wiel ging den klei- ne over den hals zoodat hij onmiddelijk dood was. t Een 17jarige dienstbode te Woerden, be zig met het verrichten van stoepwerk, viel voorover in den vliet en verdronk. Aangaande het medegedeelde omtrent de familie Scherff, te Batenburg, schrijft men na der aan hét Nws Niet ver van de Maas en van het stadje ligt de bouwhoeve „Bloemhof", in eigendom toebe- hoorend aan den vorst Von Bentheim en in pacht bij de weduwe Scherf en haar 8 volwassen kinderen, 5 zoons en 3 dochters, allen lichame lijk flink ontwikkelde menschen, arbeidzaam en die zich met hart en ziel toeleggen op den landbouw, zoodat zij tot de welgesteldepacht- lieden behooren. In Februari 1900, door den bekende opzien- barenden moord te Appeltern, welke door een der leden van dit gezin in krankzinnigheid was bedreven, kwam deze familie algemeen ter sprake, vooral omdat zij had deelgenomen aan nachtelijke bijeenkomsten, welke aan den moord waren voorafgegaan. De vrouw schijnt een ijver aarster te zijn voor haar godsdienstige denk beelden en verkeerde soms in „verrukking". In het rapport van den geneeskundige, die de zoons krankzinnig verklaarde, wordt gezegd, dat de moeder de oorzaak is van den ongeluk- kigen toestand, die ten huize der familie Scherff heerscht. Verleden week is een der zoons naar een krankzinnigengesticht overgebracht en Maandag werd er een tweede heengevoerd. Omdat de beide zoon zonderlinge uitlatingen deden - o. a. spraken zij van een „offer" bren gen, wat veel deed denken aan de treurige ge schiedenis van Appeltern waren de ingeze tenen van Batenburg ongerust en had de bur gemeester de politie doen versterken. Een by na ongelooflijk staaltje van kin derwreedheid wordt van Echteld gemeld Een jong getrouwd paartje had de moeder van den man in huis. Het mensch slaapt op zolder. Ze werd dezer dagen ziek en om haar nu te beletten, dat zij 's nachts den slaap van man en vrouw stoorde, werd zij op haar bed vast gebonden. Gelukkig verloste de dood haar spoe dig uit haar lijden. Zij stierf toen zoonlief met varkens naar de markt was en haar dochter naar Tiel. Te Nieuw Amsterdam (Dr.) ging een 23-jarig persoon een weddingschap aan om over het Oranjekanaal te zwemmen. Hij begaf zich gekleed ce water en had bijna den overkant bereikt, toon hij eensklaps in de diepte weg zonk en verdronk. Te Jtijswijk werd een veehandelaar zoo danig door een koe tegen den muur van den stal gedrukt dat hij op de plaats dood bleef. Bij een bewoonster der Viestraat te Utrecht, vervoegde zich in het begin der vori ge week een heer van middelbaren leeftijd om een paar gemeubileerde kamers met pension te huur. Zooals hij voorgaf, was hij door een groote firma belast met het oprichten van agen turen in een zeer courant artikel en dacht hij ongeveer 3 maanden te blyven. Daar de ge vraagde huurprijs hem alleszins billijk voor kwam, was men de zaak spoedig eens en werd den volgenden morgen het kwartier door hem betrokken. Veel last had men van den nieuwen huurder niet, daar deze alleen thuiskwam om te eten en te slapen, waarin hij echter een meester bleek te zijn. Voordeelig was het zaak je dan ook voor de juffrouw juist niet, doch daar meneer had beloofd ook haar zoon te zullen bedenken, stapte zij daarover gaarne heen. Toen echter na verloop van eenige dagen de ver wacht wordende koffers nog altijd op zich lieten wachten en meneer zelfs een leening bij zijn hospita sloot, begon men kwaad vermoeden te krijgen, totdat men gisteren de politie in den arm nam. Hiervan schijnt de sinjeur echter de lucht te hebben gekregen, althans na gister middag nog eens flink te hebben gedineerd, is hij uitgegaan en sedert niet teruggekeerd. Hooge hoeden. Ze zijn pas een eeuw in de mode, onze deftige „kachelpijpen", en toen ze in Londen voor 't eerst werden aanschouwd, was er heel wat over te doen. Ziehier wat een Engelsche hoedenmakerscou rant daarover vertelt uit een oud blad, van 16 Januari 1792 „John Hetherington, een manufacturier van het Strand, stond gisteren voor den Lord Mayor terecht beschuldigd van het verstoren van de openbare orde en het aansteken van wanordelijkheden. Hij werd veroordeeld om 500 pd. st. te storten als borgtocht voor zijn rustig gedrag in het vervolg. Het getuigenver hoor bracht uit, dat de heer Hetherington die overigens te goeder naam en faam bekend staat op den openbaren weg verschenen is, dragende op zijn hoofd wat|hij noemt een hoogen hoed (silk hat) als overtuigingsstuk overgelegd een hoog ding. glanzend om aan te zien, en er op berekend schuchtere menschen te ver schrikken. Inderdaad getuigden verscheiden# politieagenten, dat een aantal vrouwen bij het ongewone schouwspel flauw vielen, dat de kin deren het uitschreeuwden, honden jankten, en een zoontje van den schoenmaker Thomas, die kaarsen was wezen halen, werd door de men schen, die samenliepen, onder den voet getre den en brak zijn rechterarm. Om deze redenen werd de beschuldigde door de politie gegrepen en voor den Lord Mayor gebracht. De beschuldig de trachtte zgn misdryf te verdedigen door te zeggen, dat hij geen wet van het koninkryk geschonden had, en eenvoudig het recht uit oefende om met een hoofddeksel van zijn eigen vinding te verschynen een recht, dat aan geen Engelschman betwist wordt". Van 27 Mei 2 Juni. ONDERTROUWD: M. J. Geers jm. 20 j. en J. Fierloos jd. 24 j. GETROUWDN. Holthuijzen jm. 25 j. en J. P. Suvaal jd. 24 j. BEVALLENE. van Schaik, geb. Eiff, z. C. Willems, geb. De Waard, z. M. W. Wedts de Swart, geb. But, d. L. de Groot, geb. Moens, z. A. G. Antheunisse, geb. Van Essen, z. S. M. de Munck, geb. de Raadt, d. C. M. de Roos, geb. Schrauwen d. A. M. Gans, geb. van Offenbeek, z. A. P. Blokpoel, geb. Beckers, d. G. W. Free ze geb. van Putten z. L. M. Bevers geb. Schen- kenberg z. E. J. Neugebauwer geb. Jansen d. C. Buijs geb. Bootelaar d. C. van Hercules geb. de Vos z. GEBORENEen onechte z. moeder 20 j. OVERLEDEN: C. M. Plugmers, z. 2. m. D. Janse, wedr van J. Marinnissen, 73 j. J. Pype, ongeh. d. 78 j. G. Willems z. 2 d. M. C Buijs d. 9 mnd P. M. Dormaar man van M. J. Gil de 80 j. L. J. de Blok z. 5 mnd. P. J. Fijnant, z. 4 mnd. De ondergeteekonde, uit Den Helder alhier zich gevestigd hebbende, beveelt zich beleefd aan tot het vervaardigen van alle voor komende Aan hetzelfde adres kunnen eenige nette MEISJES geplaatst worden. 15 en 20 Ct. per ons, bij LAKO. Ondergeteekende brengt hierdoor ter kennis van het publiek, dat sedert eenigen tijd te Middelburg en omliggende dorpen Russische Petroleum in den handel wordt gebracht. Zy is gemakkelijk te herkennen aan de minder heldere vlam en het sneller verkolen der kous. Voor het verstrekken van nadere inlichtingen verklaart zich bereid, American Petroleum-Company, k Vlissingen - Middelburg.

de Faam | 1902 | | pagina 1