Amerikaansche Orgels in 30 soorten voorhanden. A. S. J. DEKKER, GOES. ■IIDIIBDRSSCH IET WONINGGIDS. Bestelt uwe Huwelijkskaarten ter Stoomdrukkerij van A. D. LITTOOIJ. Lage prijzen. Deskundige garantie. Levering desverlangd op afbetaling. k 0. LITTOOiJ Az. Grootste publiciteit Mer ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. «Xo FONTB IJ 3NT. 313» Heerenkleedingmagazijn, Gravenstraat I 313. Scherp concurreerende prijzen. No. 32. Woensdag 21 Mei 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de géheele stad gratis verspreid Spanjaardstraat, Prijs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. Prachtige sorteering Heeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons ©nz. in all® maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat» Burgerlijke Stand van Middelburg. mm AimiHIIHUJ DE FAAM UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent, 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Wie hoort niet van, wie spreekt niet over de ontzettende ramp het kleine West Indische eiland Martinique overkomen? St. Pierre verwoest. Een stad waar dertig-, veertigduizend menschen verblijf hielden of tijdelijk toevlucht hadden gevonden. En nage noeg geen ontkomen. De verwoesting van Herculanum en Pompeji uit de grijze oudheid in onze dagen herhaald. Maar schrikkelijker, vreeselijker herhaald. Re kende men het aantal omgekomenen in Her culanum en Pompeji op vierduizend, hier is het cijfer tienvoudig. Veertigduizend. Dat wil zeggen meer dan er strijders, beider zijds, in den driejarigen oorlog tusschen Enge land en de Zuid-Afrikaansche repub'ieken gesneuveld of aan hun wonden bezweken zijn. Wat doodstrijd zal onder die gloeiende lava in die in vlammen opgaande stad geleden zijn De Daily Mail bevat een verslag van haar correspondent op Guadelonpe, die met een door hem afgehuurd vaartuig op Zateidag 10 dezer, dus den tweeden dag na de verwoesting van St. Pierre, aldaar aankwam. Hij vertelt„Toen ons scheepje het kleine dorpje Prêcheur be reikte, dat eenige kilometers noordelijker dan St. Pierre ligt, kwamen de enkele overgeblevene inwoners op het strand om hulp smeekende naar ons toe. Wij stelden hen zooveel mogelijk gerust door hun te verzekeren dat het opdagen van hulp niet lang op zich zou laten wachten en vervolgden daarna onzen weg naar St. Pierre, of liever naar de plek waarop het stadje eenmaal gelegen was. Het schouwspel was ontzettend. Terrechter- en linkerzijde strekten zich de overblijfselen van muren uit, terwyl daartusschen hier en daar verkoolde stammen van reuzenboomen lagen. Geen enkel geluid werd in dit oord van verlatenheid, dood en verschrikking gehoord, en overal zag men ljjken. Verkoolde lichamen van zwaargebouwde negers lagen tusschen de overblijfselen van jonge, tengere vrouwen en kinderen van aller leeftijd. De meeste liggen met het gelaat op den grond alsof zy in eens neergeworpen wer den of getracht hebben zich tegen de werking van verstikkende gassen te vrijwaren. Aller houding doet zien, dat zij een hevigen, zy het dan korten, doodstrijd streden. Op sommige plaatsen liggen de lijken in hoopen van bwintig en meer in somtijds afzichtelijk verwrongen houding. Alle zyn onkenbaar. Hier en daar smeult er nog een vuurtje en tusschen de rookende puinhoopen stroomt een armzalig beekje, het overblijfsel van wat eens de Goyave-rivier was. Naar schatting moeten er dertigduizend menschen omgekomen zijn. Ik, heb een vreeselyken dag in het verwoeste St. Pierre doorgebracht. Boven de verwoeste stad zag men den top van den Monte Pelée, die nog geheel in rook wolken was gehuld en nog verstikkende en kwaiykriekende dampen uitstoot en nu en dan rotsblokken wegslingert om ze tusschen de puinhoopen te doen nedervallen. De rivier trad buiten haar oevers, en over stroomde een gedeelte der plaats, om dan plot seling voor een poos stil te staan en daarna modderig water af te voeren en opnieuw dezelfde serie van verschijnselen te vertoonen. Geheel het noordelijk deel van het eiland wordt alsnog zoowel door den vulkaan als dooi de zee bedreigd en in ieder geval zijn de over levenden voor lange jaren geheel geruïneerd, daar een laag van lava alles overdekt heeft. Allen die nog leven zijn in rouw gedompeld en er is niemand op het geheele eiland, die niets bij de uitbarsting verloren heeft. Alle vertier staat stil en de vulkaan heeft nog zulk een dreigend aanzien, dat men nog steeds voor een nieuwe uitbarsting vreest." Aardbeving in Oostenrijk. Te Agram, de hoofdstad van Kroatië, zijn verscheiden schok ken van aardbeving waargenomen. De schok ken plaatsten zich in Westelijke richting voort. Verscheidene huizen der stad zijn ernstig be schadigd. De Vesuvius dreigt. Ook de Vesuvius schijnt een dreigende houding aan te nemen. Een breede stroom lava stroomt langs den berg naar beneden, en de krater is begonnen vulka nische steenen uit te werpen. Een passagier van de electrische tram te Haarlem liet Zaterdag eene portemonnaie met 3 gouden tientjes in den wagen liggen. Hij vroeg den conducteur of deze die gevon den had. De conducteur antwoordde ontken nend, doch later bleek dat hij onwaarheid sprak. Hij had de portemonnaie weggegooid, en het geld in zijne schoenen verborgen. Uit vele oorden van Europa komen berich ten van groote koude. In de omstreken van Berlyn moet Woensdag j.l. nog sneeuw ge vallen zijn. In Genua lag de sneeuw dien dag tamelyk dik op de straten. Een vergeefsche reis. Het stoomschip „Rijndam" van de Holland-Amerikalijn heeft uit Amerika teruggebracht een man, wiens identiteit men niet kan vaststellen. De landing in Amerika werd hem geweigerd op grond van zijn gestoorde geestvermogens. Te 's-Gravenhage werd een bejaard heer door de stoomtram beide beenen afgereden; de man overleed spoedig. Te Stadskanaal werd een scheepsjager door zijn beroepsmakker kopjen onder gehouden, welke aardigheid de man met den dood moest bekoopen. Te Leeuwarden geraakte een oude vrouw, terwyl zij alleen in huis was in brand. Zij ylde naar buiten waar de buren de vlammen dempten, doch üe vrouw had zulke hevige wonden bekomen dat zij aan de gevolgen be zweek. Twee ketelmakers, werkzaam in de in aanbouw zijnde benzinetanks te Caarlois, stortten met een stelling in de veldsmidse om laag, werden zwaar gekwetst en stierven. Vrijdagavond omstreeks 8 uur werd op het Stationsplein, onder de overkapping van het Holl. Spoorstation, waar de stoomtrams van Scheveningen aankomen, een bejaard heer door een stoomtram overreden. Den ongelukkige werden de beide beenen afgereden. Hij werd naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. De dood ,volgde spoedig. De naam van. den overledene was- jxiet bekend. Brandstichting. Het Haagsche gerechtshof behandelde Vrijdag het hooger beroep, ingesteld door den evangelist Arie Weltevreden tegen zijn veroordeeling door de rechtbank te Ziérik- see tot 4 jaren wegens brandstichting in het e van gelisatielokaal Appelant hield zijn onschuld vol, bewerende dat er een op hem gelijkend persoon met den zelfden naam bestaat. Een getuige, politiebeambte, wraakte het voorgeven van bekl. dat uit vyandschap jegens bekl. anderen den brand veroorzaakten, trou wens ter terechtzitting weersproken, terwijl zijn vermoeden dat de huisvrouw van een naast het evangelisatiegebouw wonenden man den brand stichtte, als een aantijging werd ver worpen. De advocaat-generaal Reitsma vorderde be vestiging der veroordeeling van Arie Welte vreden tot 4 jaren, die z. i. terecht was afge schilderd als een doortrapte misdadiger, die onder het mom van evangeliedienaar een baat zuchtig en schijnheilig bedrieger is. Jhr. F. Wolfson betwistte, dat zijn cliënt eenige aanleiding kon hebben tot zoo zware misdaad als brandstichten. Mooie Mei. Als tegenstelling met de lang zame ontwikkeling in de tot nu toe bij uitstek gure Meimaand van heden kan dienen, dat den 13den Mei van het jaar 1779 te Amsterdam reeds aan vele boomen appelen gezien werden van 1/3 duim en peren van 1/2 tot 3/4 duim middellyn in dikte. Den 20sten Mei waren reeds rype aardbeien voorhanden en kwamen in me nigte .ter markt. Den 30sten en 31sten zag men reeds kersen, dus letterlijk Meikersen, waarvan den 3den Juni 40 a 50 manden tegelijk ter markt Verder zag men in het laatst van Mei nog peulen, doperwten, tuinboonen, bloemkool alles van den kouden grond. Den 21en Juni begonnen aalbessen en frambozen en den 30sten peren te komen. Dat jaar was van 't begin tot 'teind op dit gebied een wonderjaar. Enschedee. „Tubantia" meldt: Voor de stakers en uitgesloten arbeiders der firma Van Heek Co is tot en met Maandag 12 dezer in 't geheel ontvangen de som van f 103,931.671/2- Gedurende de laatste week is dus f5255.74 ontvangen. Woensdag 1.1. is een schrijven van den vol genden inhoud door de nieuwe arbeiders der firma Van Heek Co. verzonden aan den minister van bmnenlandsche zaken De ondergeteekenden, allen arbeiders by de firma Van Heek Co. te Enschedé, verzoeken Uwe 'Excellentie beleefd, alle maatregelen te willen nemen, opdat de vryheid van beweging te Enschedé niet langer een ijdele klank zy. Zij kunnen zich niet op straat begeven, of worden door een vyandig publiek voortdurend uitgescholden, uitgejouwd, met steenen gewor, pen en op alle mogeiyke wyzen ernstig bedreigd- zonder dat hiertegen van politiewege ernstig wordt opgetreden. Adressanten verzoeken Uwe Excellentie dringend, in dezen voor hen onhoudbaren toe stand verbetering te brengen, 'twelk doende. (Volgen 62 handteekeningen.j De redactie van „Tubantia" teekent hier- by aanMet verbazing hebben wy van boven staand adres der nieuwe arbeiders van de firma kennis genomen. De inhoud er van is natuuriyk geheel voor rekening van de onderteekenaars, maar wij meenen, dat eene dergeiyke voor stelling van den toestand hier in stryd met de feiten is. Wy, die zelf, en door onze bericht gevers, dagelijks, van naby met wat op straat gebeurt op de hoogte zijn, weten, dat de politie onder dergeiyke en humane leiding alle moge lijke bescherming verleent, en hadden van de zijde der adresseerenden eer waardeering ver wacht. Zelfs al was de stad vol soldaten wat volkomen overbodig is en dus verkeerd zou zijn, naar onze meening zou nog kunnen plaats vinden, wat nu wel eens voorvalt. Wij voegen dit aan onze mededeeling van het adres toe, opdat door het land geen ver keerde denkbeelden omtrent den toestand hier en de vervulling der zware taak van gemeente en rijkspolitie ontstaan. Van 13—20 Mei. OndertrouwdJ. C. Delvoye, jm. 24 j. met J. H. van de Kamer, jd. 27 j. J. J. van Aar- tsen, jm. 27 j. met J. Aarnoutse, jd. 25 j. C. Golichowski jm., 39 j. met J. M. E. Hutsen jd., 35 j. N. Holthuijzen jm., 26 j. en J. P. Servaal jd. 24 j. J. Mesu, jm. 27 j. met A. Post, jd. 21 j. J. de Willigen, wedr. 61 j. met J. P. de Brakke, wed. 57 j. Getrouwd: C. J. W. de Keyser jm.,49j.met J. Blok jd., 30 j. J. de Krijger jm., 39 j. en J. P. Mets, 34 j. s. J. Bouman, jm., 24 j. en C. Gernler, jd. 34 j. P. Daniëlse, jm., 25 j. en W. A. Reijnoudt, jds 27 j. J. B. Landman, jm. 25 j. en E. Luitwieler, jd. 24 j. A. Roelofs, jm.24 j. en C. L. Vroegop, jd. 23 j. K. Stuut, jm. 23 j. en J. van Sparrentak, jd. 25 j. W. Barentsen, wedn. 50 j. en E. Bosschaart, jd. 28 j. N. Sax, jm. 32 j. met G. E. van Bakergem, jd. 27 j. Bevallen S. de Zeeuw, geb. De Bruyne, z. J. Hubregtse, geb. Bongers, z. (levenl.) S. de Bats. geb. Visser, d. C. Remijn geb. Schuilwerve, z. J. C. van der Bliek, geb. Manni, z. M. J. de Vries, geb. De le Lys, z. L. W. Peerlkamp, geb. Spiers, d. L. A. Geluk, geb. De Steur, z. (levenl.) Geboreneen buitenechteiyke zmoeder 22 j. OverledenC. H. Machgeels, z. 2 m. J. A. Bernard, wedr van J. A. Kieboom, 74 j. E de Pree, wed. van G. Israël, 31 j. M. Jongepier, vrouw van J. Dobbelaar, 48 j. J. A. Andriesse, d. 17 m. D. F. Cammelot, z. 13 m. P. M. Kuys, d. 12 m. J. C. Verboom, vrouw van C. Wis- kerke, 58 j. J. van Aartsen, wedr. van J. J. Schot 79 j. P. C. van den Berge, vrouw van B. A. van Maaren, 73 j. C. de Ryke, z. 3 j.

de Faam | 1902 | | pagina 1