Bij mij veel goedkooper. Prachtige ORGELS. Grootste Zeeuwsche OrgelbandeL A. S. J. DEKKER, Goes. 1IDDELBUR6SCH 0 IT I ÏT e G I D S. MET Bestelt uwe Huwelijkskaarten ter Stoomdrukkerij van A. D. LITTOOIJ. ONDERZOEK en KOM zien of SCHRIJF mij. Levering franco en óók op afbetaling. Voorhanden 25 30 soorten. A. D. LITTOOiJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Pabllciteit. S. J. FONTEIJN. 313. Heerenkleedingmagazijn. Gravenstraat I 313. Scherp concurreerende prijzen. No. 27. Woensdag 16 April 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Span j aar d straat. Prijs der AdvertenUën NIEUWSTIJDINGEN. Prachtige sorteering Heeren-, Jongeheeren- en Kinder-Costuums, Pantalons enz. in alle maten. Specialiteit in Heerendassen en Mode-Artikelen. Kleeding naar maat. Burgerlijke Stand van Middelburg. ADVERTENTIEBLAD FAAM I1EÜWS UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Zij, die ons blad wel eens niet ontvangen, worden vriendelijk doch dringend verzocht hiervan aan ons bureau kennis te geven. Voorts wijzen wij er op, dat de loopers van ons blad voor de bezorging niets mogen reke nen en dus geen kranten mogen verkoopen. Klachten ook dienaangaande zijn ons zeer welkom. Dit geldt natuurlijk alleen de benedenbewo- ners; de bovenbewoners kunnen zich voor 1 cent per week eene geregelde bezorging ver zekeren. DE UITGEVER. Aan de werf „de Schelde" te Vlissingen zijn wegens slapte een 70-tal personen bedankt. Te Amsterdam zijn Woensdagnacht door onbekende dieven en inbrekers een rijk doch gebrekkig winkeliertje, oud 60 jaar, zekere Brouwer, en diens 25-jarige huishoudster en nicht Johanna Smaal, vermoord. De lijken zijn 's morgens, wreedelijk onthalsd, in de bedstede van den winkelier gevonden. Brouwer was vroeger bij de Marine werkzaam en sedert eenige jaren gepensioneerd. Daar hij de laatste jaren lijdende was aan een verlamming, kon hij niet meer loopen, maar werd bij mooi weer door een man in een wagentje gereden. Bij hem was over dag een meisje in betrek king, dat zoowel in den winkel als in de huis houding werkzaam was. Toen dit meisje, Betje Peelman genaamd, Donderdagmorgen om zeven uur als naar gewoonte aanschelde, kreeg zij geen gehoor. Nu is er naast het huis een vrij breede gang, waarin ook de deur is die naai de bovenwoningen leidt, en waardoor men te vens in de keuken van Brouwer kon komen. Betje ging dus de gang, waarvan de poort des nachts altijd open staat, door en kwam in de keuken, waarvan de deur gewoonlijk 's nachts op een kier stond. In de keuken gekomen, en daarna in de daaraan grenzende kamer kijkende vond zij alles overhoop en daar zij geen antwoord kreeg riep zy de buren die de politie aansprak, welke de ïyken vond met doorgesneden strot en af gesneden hals. Eerst den man, die blijkbaar om hulp heeft geroepen, waarop zijn nicht moet toegeschoten zijn, want aan het voeteneinde in dezelfde bedstede vond men het meisje ineen gekrompen liggen met een zware kwetsuur aan het achterhoofd en eveneens den hals afgesne den de wond die ze aan het achterhoofd had, doet vermoeden, dat zy haar oom te hulp heeft willen komen. Waarschijnlijk hebben de daders haar toen een slag op het achterhoofd toege bracht, waardoor zy bewusteloos is geworden, haar toen op het bed geworpen en den hals afgesneden. De dieven die de woning aan de achterzijde door het plu-raampje zijn binnengedrongen, heb ben al het geld meegenomen hoeveel dat weet men niet. Daar zij geen papier hebben meege nomen zal het wel nooit gelukken hen te vinden. Iemand zond uit Amsterdam een brief waarop zeer duidelijk de naam van den ge adresseerde en daaronder Lisse; maar had het abuis er een postzegel van 12^2 cent op te plakken. Deze brief maakte in vijf dagen een reisje heen en weer naarLisso in Polen (Duitschland). Te Groningen waren eenige kindoren waaronder een broertje en een zusje aan het touwtje springen, terwijl men daar bezig was een boom om te hakken. Het laatste een meisje van 8 jaar geraakte onder den boom die on verhoeds omviel, haar haarkam drong haar in 't hoofd, het kind was onmiddelijk een lijk en haar broertje werd ernstig gekwetst. Door een misstap viel te Nieuwland een landbouwer bij het afladen van hooi van den hooizolder en was terstond dood. Een 4.8-jarigen schildersknecht die ge woon is een groot deel van zijn weekgeld te verdrinken, kwam Zaterdag dronken thuis en kreeg hiervoor van zijn vrouw een standje. Hij legde zich te bed en sneed zich met een scheer mes de strot door. Zijn vrouw vond hem be wusteloos en hevig bloedend, met het lichaam voorover, hangende buiten de bedstee. De man is aan de gevolgen bezweken. Te Sas van Gent heerscht de diphteritus hevig. De vorige week is weder een meisje van elf jaar aan die gevreesde keelziekte bezweken. Te Dresden is een jongen van negen jaar in hechtenis genomen, onder het vermoe den dat hij in de laatste maanden zeven kin deren in de Elbe gestooten en jammerlijk heeft laten verdrinken. Te Dusseldorp is de Italiaan Bernhardino Frattodi in hechtenis genomen. Zijn arrestatie moet in verband staan met den moord op keizerin Elisabeth van Oostenrijk. Frattodi is anarchist en was tydens den moord in Zwit serland. Te Enschede schijnt een roerige kalmte te blijven heerschen. Een meisje heeft haar werk hervat, en daartoe haar intrek genomen bij een fabrieksbaas tegenover de fabriek Kre- mersmaten, waar zich eenige leden van het organisatie-comité vervoegden om haar te spre ken. Het meisje liet zich niet overreden het werk neer te leggen. In verband daarmee was de Krim, een volksbuurt, woeliger dan gewoon lijk en is de werktijd aan de fabriek Kremers- maten gewyzigd zoo dat die eindigt op tijd stippen als de andere fabrieken nog loopen. Dinsdag vervoegde zich aan de fabriek Kre- mersmaten zekere B., voorgevende dekens te willen weven. Hij begon met dit werk, doch kort daarop bleek dat hij gekomen of gezonden was met een ander doel en wel om andere personen op dekengetouwen werkzaam over te halen dit werk neer te leggen. Aangezien hem zulks niet gelukte is hij niet weer op het werk verschenen. Herhaaldelijk werden pogingen in het werk gesteld om het meisje in de dekenfabriek over te halen het werk neer te leggen. Donderdagavond was het vaste werkvolk der firma Van Heek Co. te Enschede opgeroepen dour het stakers-comité, om met hen te ver gaderen in een café in de Walstraat om hen zoo mogelijk te bewegen den arbeid neer te- leggen. Slechts weinige personen hadden aan deze oproeping gevolg gegeven. Hier werd hun door het comité meegedeeld, dat zij het werk moesten neerleggen, het kostte wat het wilde. Eenigen van het vaste volk maakten de op merking, dat het moeilijk zou zijn het werk vrijwillig neer te leggen, - daar zij met hun loon tevreden waren en geen reden hadden om zich ergens over te kunnen beklagen. Echter deden zij het volgende middel aan de hand om uit de fabriek te komen, wanneer de volgende comedie kon worden afgespeeld. Eenige werklieden van het op de vergadering tegenwoordig zijnde vaste volk, zouden zich Zaterdagmiddag door een menigte volk laten en quasi met steenen laten gooien, terwijl dan de leiders der staking tegen deze handelwijze zouden protesteeren. Zoo geschiedde Zaterdagmiddag te 12 uur verlieten 2 lieden van het vaste volk de fabriek en werden bij hunne woning gekomen, achter een houtmijt opgewacht, door een menigte, die begon te schelden en daarna, over hunne hoofden heen, met steenen te gooien. Bij een hunner werd de zaak zoover gedreven dat eenige in de nabij heid zijnde surveilleerende agenten van politie de menigte niet konden bedwingen en eenige schoten moesten lossen, waarop direct adsis- tentie verleend werd door de marechaussee, die het volk uiteen dreef. Het gevolg dezer comedie was, dat de twee personen des mid dags niet aan de fabriok verschenen Een gevolg van de werkstaking bij den heer Kessels te Tilburg is, dat verschillende van de Duitsche werklieden hun huisraad gaan verkoopen, en zich weer naar hunne geboorte plaatsen begeven. Deze week hebben reeds een viertal zoo gehandeld. De agitatie voor grondwetsherziening in Bel gië begint bedenkelijke verhoudingen aan te nemen. Te Luik moest de politie van de sabel gebruik maken waarby een socialistisch afge vaardigde" gewond werd in zijn been. Vooral te Brussel is de woede tegen het ge zag groot. Reeds werd er een politieagent het slachtoffer van. Omtrent de bestorming van een koffiehuis verneemt men naderDe betoo- gers gooiden de ruiten der straatlantaarns in 3 agenten van politie, die voor hen uitgingen naar Schaerbeek werden bestookt met steenen de agenten trokken hun revolvers, welk voor beeld de betoogers volgden, die toen verwoed op de agenten losschoten. De agent Hofteld kreeg een kogel in de hartstreek, een andere kogel kwam den mond binnen en het rechter oog weer uit. Zijn collega's moesten vluchten, daar ze hun patronen verschoten hadden en terwijl de ongelukkige, die was neergevallen, met steenworpen en trappen werd afgemaakt, vervolgden de betoogers de twee anderen agen ten, waarvan een ontkwamde andere, Ber- landt, aan den schouder gewond, vluchtte in een koffiehuis, waar hy zich op den zolder ver school. De betoogers bestormden het huis, plunderen en vernielen alles, meubels, glazen, tlesschen; de lamp vliegt in brand en de vlam men deelen het vuur aan de overblijfselen der meubels mee. Voor den brand treden de be toogers terug en het terrein wordt verlaten. De agent Hoffeld werd zieltogende gevonden in een goot, het hoofd één bloedmassa een kogel had de long doorboord, het hoofd ver toonde 4 diepe wonden, zijn ribben waren ge broken. De troep wendde zich toen naar het station du Nord, waar ze op een politiemacht stootte. Vele revolverschoten werden gelosteen inspec teur van politie werd gevat en neergesmeten, geheel bebloedaan de aansnellende collega's slechts is het te danken dat hij gespaard bleef. Een charge van de gendarmen te paard deed de wilde bende uiteenstuiven. De burgerwachten van Schaerbeek en St. Josse bij Brussel, zijn opgeroepen. De burgemeesters der twee gemeenten hebben een besluit uitge vaardigd waarbij samenscholing van meer dan vijf personen verboden wordt. Te Luik werden toespraken gehouden waarin op eene algemeene werkstaking werd aan gedrongen. Brussel spant de kroon. Daar ver bood de burgemeester eiken optocht, doch de socialisten ging hun gang en wierpen onderweg de glazen in van de Magdalenakerk. Een hevige botsing had plaats tusschen de betoogers en de gendarmen by het Volkshuis. Meer dan honderd schoten werden over en weer gewis seld. In het Volkshuis werden op 't oogenblik 30 gekwetsten, waaronder vrouwen en kinderen geholpen. 1 1 11 1 li!.,. UI— Van 8 14 April. ONDERTROUWDL. Rottier, jm. 27 j. met M. Keersemaker, wed. 31 j. P. C. Timmerman jm. 20 j. met P. Schoe, jd. 19 j. I. Wisse, jm. 22 j. met S. Theune, jd. 25 j. GETROUWDP. J. Barto, jm 26 j. met M. P. J. Mantz, jd. 26 j. W. F. Willems, 21 j. met A. Koole, wed. 41 j. BEVALLENE. C. P. Schellings, geb. Dierikx, d. P. J. van Ieren, geb. De Munck, d. C. Gooyen, geb. Roose, z. G. de Vries geb. Oostra d. C. Vermeule geb. de Winter z. J. de Ryke geb. Jobse d. A. J. van der Hooft geb. Vermeulen d. J. Sturm geb. van den Driest d. GEBORENeen buitenechtelyke dochter, moe der 17. j. OVERLEDEN J. C. Steenland, z 7 j. P. Adam- se, wedr van G. Zwigtman, 83 j. P. C. Brabers, d. 9 m. P. Koster, man van A. Looijse, 34 j. G. Wisse 10 mnd. z. G. de Keyzer 11 mnd. z.

de Faam | 1902 | | pagina 1