Bij mij veel goedkooper. Prachtige ORGELS. Grootste Zeeuwsche OrgeUtandel, A. S. J. DEKKER, Goes. MIDDELBDRGSCH MET WONIN&aiDS. S. J. F O N T E IJ N. Goedkoopst Magazijn van Heeren- en Kinderkleeding. ONDERZOEK en KOM zien of SCHRUF mij. Levering franco en óók op afbetaling. Voorhanden 25 30 soorten. Demisaisons, Heeren- en Jongeheeren Winterjassen in alle maten voorradig. A. D. LITTOOIJ hl. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden t rekel(jks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. No. 18. Woensdag 12 Februari 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheels stad gratis verspreid. Span j aar ds tra a t. Prijs "der AcLvertentl&n NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. NIEUWS ADVERTENTIEBLAD FAAM UITGEVER van 1-3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Qent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Krachtige hulp van mr. Troelstra. Eenigen tgd geleden zou mr. Troelstra te Tilburg plei ten in een proces. Veel belangstelling dien dag Troelstra kwam niet. Voor 14 dagen zou voor de Tilburgsche rechtbank worden behandeld de veelbesproken diefstal van yzer uit de werkplaats der Mij. tot Expl. van S. S., met welke zaak ook eenige sociaal democraten zijn gemoeid. En als pleiter was weer aangekondigd de heer mr. Troelstra. Edoch, hij verscheen weer niet, vroeg uitstel. Maar Donderdag 11. zou men mr. Troelstra toch heusch zien voor de rechtbank. De pre sident had gezegd dat er geen verder uitstel zou worden verleend, de zaak van dien dief stal moest aan kant en mr. Troelstra zou in de ure des ge vaars toch zijn broeders zeker niet loslaten. Er was alzoo weer veel belanstelling, weer een groot aantal nieuwsgierigen Troelstra is er weer niet geweest. Een tele gram meldde zijn wegblijven. Mr de Heer uit Rotterdam nam daarop be langloos de taak van Troelstra over en vroeg vrij spraak voor de aangeklaagden, doch do van O. M. was voor ieder 3 weken gevangenis straf. (Tel.) De staking te Enschede. In Donderdagavond gehouden vergadering van burgers, die door ruim 100 personen werd bijgewoond is op voor stel van den heer C. Bruggeman de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De vergadering van burgers, gehouden te Enschede op 6 Februari 1902, overwegende het goed recht der stakers en uitgestotenen bij de firma Van Heek Co., besluit tot het oprich ten van eene commissie van 10 personen tot tot het inzamelen van gelden en noodigt alle burgers van ons land uit tot oprichting van dergeljjke commissies." v Daar velen te vroeg de zaal verlieten kwam men niet tot de samenstelling der commissies; maar werd een voorloopig comité gevormd van 6 personen, dat zich zal belasten met de zaak om tot de verdere uitvoering van de besluiten in de motie neergelegd, te komen. In een eergisteravond gehouden vergadering van de arbeiders eener fabriek der firma Nico ter Kuile Zonen werd besloten, dat gedurende de staking de gehuwden 6 pCt en de ongehuw- den 8 pCt van hun weekloon zullen afstaan tot steun der stakende en uitgesloten arbeiders. Brand. Gisternacht is te Dongen een blok huizen, bewoond door drie gezinnen en behoo- rende aan de Ned. Herv. Gemeente, totaal af gebrand. Niets kon worden gered; verscheiden kippen en klein vee kwamen in de vlammen om. Te Osch is eergisteren het woonhuis met inboedel van den heer J. Timmermans geheel afgebrand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich slechts met moeite konden redden. Een kindje van zes maanden kreeg echter reeds zulke hevige bandwonden, dat daarvan de toestand hopeloos is. Het trouwe dierTwee dieven, die te Prin- senhage bij een boer haver hadden gestolen, hadden in de schuur van dien boer hun hond je achtergelaten. Dit was de oorzaak dat zij ontdekt werden. De marechaussees toch namen het dier aan een touwtje mee en werden door het beest naar zijn meesters, de dieven, geleid. Zaterdag had op het kerkhof te Laren de begrafenis plaats van het meisje, dat Woens dagnacht in een tapperij te Bussem was ver moord. Vooraf was er in de R. K. Kerk een plechtige lijkdienst gehouden. Aan weerzijden van de ïykwagen liepen eenige meisjes in het wit gekleed vele kransen, waaronder één van 5 de ingezetenen, dekten de kist. In de volgrij- tuigen, elf in getal, werden o. a. B. en W. van Laren opgemerkt. De menschen zoowel uit Laren als uit de omliggende gemeenten, ston den langs den weg geschaard en menigeen schreide, toen de treurige stoet passeerde. Nadat aan het graf de gebruikelijke ceremoiën waren verricht, nam dokter Willenborg uit Laren het woord en wees er op, dat het lieve kind, dat zoo voor haar leven en eer had gestreden, op zoo'n smartelijke wijze om het leven was gekomen. De beide ouders van Mina waren bij de begrafenis tegenwoordig; de vader dankte dokter Willenborg met een handdruk, omdat hij niet in staat was een woord te zeggen. Sedert geruimen tijd bezigen de land bouwers Gebr. D. te Uithuizen (Gr.) een hond als courantbezorger, 's Avonds gaat de hond gereld naar de woning van den eenen broeder die de courant in een taschje doet, dat de hond aan den hals draagt, waarop de viervoeter ter stond de terugreis onderneemt. Zoodra hij aan komt, gaat hy naar de deur, haalt een versna pering uit een daarvoor bestemd bakje en brengt vervolgens een schelletje in beweging, dat de bewoners waarschuwt dat de krantebesteller aangekomen is. De directie van de Nutsspaarbank te Veendam staat thans voor een eigenaardig ge val. Voor eenigen tijd stierf een oude vrouw, die lang in een alleenstaand huisje in 't veld heeft gewoond. Zy leefde heel zuinig en spaarde zoodoende een aardig duitje voor hare verre bloedverwanten op. Even voor haar dood moet zfl een spaarbankboekje, groot pl. m. f 1900, aan een vriendin, die niet van aardsche goe deren is misdeeld, en haar zoo nu en dan een versnapering bracht geschonken hebben, die nu na den dood der vrouw overschrijving op haar naam vroeg. De directie kon aan dat verzoek niet voldoen, wijl de statuten van de'Nuts spaarbank luiden, dat bij overdracht de inleg ger (ster) het verzoek moet doen in bijwezen van twee directeuren. De verre, erfgenamen zullen nu hun best wel doen om het bedrag vast te kragen. Te Telzen in Rusland, hadden 25 jonge lieden, met het doel om vrijgesteld te worden van den militairen dienst, zich gewend tot studenten in de medicijnen, die hen doof maakten tijdelijk slechts, naar zij beweer den. Het blijkt nu echter, dat zy voor altyd het gehoor kwijt zjjnde studenten hebben eenvoudig hun gehoorvlies gescheurd. De politie heeft de studenten gearresteerd. Te Belgrado zyn twee moordenaars op walgelijke wyze ter dood gebracht. Zij moes ten zelf hun graf graven, namen er plaats in en werden daarop a bout portant doodgescho ten. Een hunner leefde nog, toen men aarde op het lichaam wierp. Miss Ellen Hay, de dochter van den Amerikaanschen staatssecretaris voor buiten- landsche zaken, is eergisteren te New-York in het huwelijk getreden met Whitney, den zoon van een milionnair. De huwelijksgeschenken van miss Ellen vertegenwoordigen een waarde van f250.000. Er is in Londen eene ryke Engelsche dame, lady Malmesbury, die het plan heeft opgevat om ook wat voor de Boeren te doen. Zij wil n.l. gelden bijeenbrengen om eene menigte Engelsche vrouwen naar Zuid-Afrika te zenden. Die kunnen daar dan trouwen met Afrikaners en aan hare kinderen eene echt Engelsche op voeding geven. Of ze kunnen daar met een Engelschman in het huwelijk treden en zoo het Engelsch element versterken. Zoo kan Zuid-Afrika voor Engeland behouden blijven en is er voor 't vervolg geen vrees meer voor zulke anti-Engelsche uitingen. Maar er is nog een reden, waarom lady Malmesbury die zending wil doorzetten. Zij hoopt „dat die Engelsche vrouwen een hooge- ren zedeiyken standaard in haar nieuw Vade- land zullen brengen". Hoort gy het, lezer Och weet ge, die Afrikaansche vrouwen staan op Jzoo'n lagen trap van zedelijkheid, maar als er nu zoo'n menigte van die Engelsche dames wordt ingevoerd, dan is de zedelykheids stand aard gered Wat zullen die Transvalers en Oranje-Vrijsta- ters blij zyn met die hoogere zedelijkneid-aan- brengsters. Wat een heerlijke tijd wacht hen Ons dunkt, lady Malmesbury moest maar eens beginnen om het peil van zedelijkheid in haar eigen land wat te verhoogen. Laat ze maar eens beginnen, met aan hare Engelsche zusters eene getrouwe beschrijving te geven van de moordkampen en eens zien of dat nog indruk maakt. Indien niet, dan is de standaard van zedelijkheid niet erg hoog; indien wel, dan zullen de Engelsche vrouwen misschien aller eerst tot Chamberlain gaan en zeggen houd Kitchener toch tegen Tot zulke dingen komt men door voortdu rende misleiding en als men niet zien wil. Engeland is al bezig met de Republieken ge heel en al te verengelschen. Een groot aantal aanstaande onderwyzers en onderwijzeressen zijn ingescheept voor Zuid-Afrika. Terecht begrijpt Chamberlain op aanstoken van Milner, dat eene groote menigte onderwij zers meer kwaad zullen doen dan een groote menigte geweren. „Geef my de jeugd en ik heb het volk der toe komst" zoo denkt Engelands regeering. Met dit geslacht is niets voor Engeland te beginnen. Het heeft door alles wat het leed, een te groote haat tegen Engeland, om er nog iets voor Eduard VII van te hopen. Maar het vol gend geslacht, daarop gaat men werken en dat wil men zich veroveren. De Engelsche pers of liever de Engelsche Regeering weet precies wat zij vertellen moet van het oorlogstooneel, wanneer zy het moet meedeelen en hoe zij de berichten moet ver draaien om het Engelsche volk zand in de oogen te strooien. Er is in de heele 19e eeuw geen oorlog aan te wijzen, waarin zoo schrikkelyk gelogen is en zoo met een volk gespeeld werd, dat toch zyn geld en mannen geeft voor den kryg, als nu door de Engelsche Regeering geschiedt. Als het Parlement moet saamkomen als er nieuw geld en nieuwe troepen noodig zyn, dan is het alles rozengeur en maneschijn wat men van Chamberlain te genieten krijgt. Maar als het geld is toegestaan en als de mannetjes zijn ingescheept, dan seint Kitchener plotseling uit Pretoria „dat hij tot zyn leed wezen dit of dat moet melden." En o wee als dan de Wet of Botha aan den gang zjjn geweest Zoo gebeurt het echter niet zelden, dat «r daarginds veel wordt gevochten en door dt Boeren gewonnen, waarvan we hier öf niets officieels öf eerst veel later iets vernemen. Zoo vernemen we nu uit particuliere berich ten, dat de Engelsche troepen van September tot November maar eventjes 12 nederlagen hebben geleden, waarvan Kitchener's telegram men maar niets hebben gemeld. Misschien wist Chamberlain het wel, maar vond hy het maar secuurder er niets van te laten merken. Ziet gy, dat wisten wij niet. En ook wisten wy tot heden niets van een gevecht by Trinafontein op 21 Januari 11., waarbij 7 man gesneuveld en 25 man gewond zijn, allen van de Yeomanry. Nu weten we ook dit. En in Engeland weten ze 't nu ook, want de verliezenlijst moest worden gepubliceerd. Wie een denkbeeld wil krijgen van den rouw, die in vele Engelsche familiën moet heerschen, moet eens inzage nemen van de Graphiceen Engelsch geïllustreerd tydschrft. Daarin komen voortdurend portretten voor van flinke, jonge Engelsche officieren, allen gesneuveld of aan wonden of ziekten in Z. A. overleden. Die arme moeders En dat door de schuld van Chamberlain Milner— Rhodes! Ontzettende verantwoordeiykheid Van '4—10 Februari. ONDERTROUWD L. van Moolenbroek, wedr. 37 j. met M. de Wijze, jd. 23 j. R. de Haan, jm. 20 j. met J. M. van Hoek, jd. 22 j. GETROUWDP. C. Schrauwen, jm. 26 j. met J. A. de Roos, jd. 22 j. J. J. C. van der Bliek, jm. 24 j. met J. C. Manni, jd. 23 j. A. Murk, jm. 24 j. met J. A. Roth, jd. 23 j. J. van de Woestyne. wedr. 65 j. met C. van den Ende, jd. 56 j. BEVALLENJ. M. Pieterse, geb. Brakman, z. M. Jobse, geb. Provoost, d. J. Kortekaas, geb. Van der Wilk, z. J. P. A. den Hollander, geb. Van Aartsen, z. J. Alewijnse, geb. van Schijndel, d. A. Joziasse, geb. Bosschaart, z. OVERLEDEN A. Schuit, z. 8 w. H. A. Dentz, wed. van K. Manni, 77 j. A. Caljouw, wedr. van C. Polderman, 87 j. M. van den Abeele, man van E. A. Ragut, 79 j. J. A. Pluymers, d. 1 j. G. L. de Leeuw, z. 9 m. J. C. Verswijveren, d. 10 m. J. F. Schouten, man van A. Monneé>75 j*

de Faam | 1902 | | pagina 1