Bij mij veel goedkooper. Prachtige ORGELS. Grootste Zeeuwsche Orgellmdel, A. S. J. DEKKER, Goes. S. J. F O N T E IJ N. ONDERZOEK en KOSVI zien of SCHRIJF mij. Levering franco en óók op afbetaling. Voorhanden 25 30 soorten. A, D. LITTÖOIJ Az. Demisaisons, Heeren- en Jongeheeren Winterjassen in alle maten voorradig. Grootste publiciteit ider ter stede! 3300 ex. wordeu wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. No. 17. Woensdag 5 Februari 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de gefieele stad gratis verspreid Span j aar d straat. Prijs der Advertentiên Transvaal-Tentoonstelling. NIEUWSTIJDINGEN. DE OORLOG. Burgerlijke Stand van Middelburg. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WOIINGGIDS. NIEUWS UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Gent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Volgaarne vestigen wij thans nu de tijd van openstelling nadert de aandacht op de reeds sedert eenige weken in dit blad aangekondigde Transvaal-Tentoonstelling. De ondernemer de heer F. C. Versélewel De Witt Hamer te Haarlem, schrijft ons omtrent zijn onlangs elders gehouden tentoonstelling De clon dezer tentoonstelling was een model 20 stampers goudbatterij, door vier Finnen op St. Helena gemaakt, zoo keurig, dat zij ieders bewondering wekte, en waaraan zij maanden gewerkt hadden. Het waren de heeren Wiklund, Rank, Lindberg en Schulz. Deskundigen con stateerden, dat zij onberispelijk van afwerking was en in de kleinste bijzonderheden weerge geven. Als het arbeidsloon betaald moest worden, zou dit reeds 150 pd. st. moeten be dragen. Zij hadden alleen uit hun geheugen, dus zonder voorbeeld hem geconstrueerd want neer men den molen in gang bracht, kon men de werking zien en ook was hij ingericht om door middel van een motor te werken. Verder was er het model van een Long Tom, even eens van St. Helena en gemaakt door de heeren Borcheids en Jooste. Door de welwillendheid van den heer van Rooy, electricien der ge meente, die de stampers-batterij voor my opstelde, was ieder in de gelegenheid zich een voorstelling te maken, van een dergeiyke in richting, de arbeiders vooral profiteeren er van. Tot zoover de heer De Witt Hamer. Een opwekkend woord tot onze lezers te richten om deze Tentoonstelling met een bezoek te vereeren, is voorzeker geheel overbodig; temeer waar de opbrengst ten voordeele der slachtoffers van den oorlog is. Wij twyfelen dan ook niet of deze Tentoon stelling zal een druk bezoek te beurt vallen, want wie onzer zal niet gaarne in oogenschouw nemen de voorwerpen, vervaardigd door de beklagenswaardige krijgsgevangenen op Ceylon en St. Helena, en daardoor een penningske willen afzonderen ter leniging der namelooze ellende der slachtoffers. Wij veroorloven ons eene opmerking te ma ken nl. deze, dat de toegangsprijs 's Zaterdags avonds even als des Zondags op 10 cent gesteld moest zijnvoor velen toch, die voor dien prys gaarne van hunne sympathie in der Boe- renzaak zouden willen doen blyken en des Zondags o. i. terecht gewetensbezwaar hebben hieraan te voldoen, wordt de gang naar het Schuttershof afgesneden. Het zou ons mitsdien aangenaam zijn, ter wille van vele onzer lezers, zoo aan boven staande tegemoet gekomen werd. De rechtbank te Rotterdam uitspraak doende in de zaak van wed. van J. A. V. en haar vyftien-jarige dochter, beschuldigd van den bekenden kindermoord te Brielle, veroordeelde respectievelijk de moeder tot drie jaar en de doch ter tot acht maanden gevangenisstrafde laatste met aftrek. Deze week vervoegde zich een tameiyk oud man by een winkelier te Amsterdam- Hij had nog drie kwartjes en om nu te Apeldoorn te komen, waar hij thuis hoorde en waar zijn dochter woonde, kwam hij juist een gulden te kort. Er werd raad gehouden. Goede buren zeiden, dat de man dien gulden kon krijgen bij den diaken in de Van Swindenstraat. Aldus daarheen getrokken. Mijnheer was niet thuis en de echtgenoote deed zooiets op eigen houtje nooit. Maar wachtde politie zendt immers de lui altijd per spoor naar hun woonplaats. Op weg dus naar het Dapperplein. „Waar breng je mij nu naar toe was de vraag aan zijn geleidster een flinke vrouw, die eenigszins begon te twij felen. „Wel nergens, naar dat huisje, daar „Politie?" roept de bejaarde, op een stokje leunende man. Plotseling staat hij recht op, 't stokje schuift hij onder den arm, en versnellend poest onze vriend de plaat zoodat hij uit het gezicht was, vóór .men wist wat er gebeurde. N. C Het Christelijk Nationaal Boeren-Comité heeft van president Kruger een hartelijke dankbetuiging ontvangen voor de vele belange- looze zorgen door de „Portugal-Commissie" (een onderdeel van het Comité) besteed ten bate van de ongelukkige ballingen der Boeren republieken te Caldas da Rainha en elders in Portugal. Voor de rechtbank te Arnhem werd tegen een man 2 maanden gevangenisstraf geëischt, omdat hij gevochten had met een agent van politie en dezen in de rechterbil had gebeten De heer Ter Laan heelt aan Gedepu teerde Staten vernietiging verzocht van het raadsbesluit betreffende zijne nonactiviteit, als in strijd met art. 29 der wet op het lager onder wys. Baldadige jongens te Velp wierpen met steenen naar een trein, waardoor een der bril- ruiten van de locomotief werd verbrijzeld en de stoker in 't gelaat werd verwond. Te Berkel viel een vrouw bij het wasch- goed spoelen te water en verdronk. Een flinke dienstbode. Uit Zwolle wordt geschreven „Door het hooge water kon de Pontjesman gisteren om 2 uur niemand meer overzetten. Hij was bezig den pont vast te makeD, en liep over den plank, die heel 'schuin tegen de wal opstond, toen de plank met hem te water ging. Maartje van der Burg, dienstbode die aan het strijken was, in een huis vlak by, zag het, bedacht zich geen oogenblik, rent er heen, ze buigt zich over het water en vischt den plank op die met alle kracht uit het water wordt gesjouwd, toen ijlings er over geloopen, en den man beetgepakt die nog aan de pont hing maar juist riep„ik kan my niet langer vast houden". Toen kwam Aaltje, haar kameraad haar helpen en ze hebben samen den veer man gered." Tegenwoordigheid van geest, overleg en snelheid van besluit zyn drie mooie hoedanig. heden. Daarom vinden wy dit een aardig be richt en wij brengen hulde aan Maartje van der Burg en haar kameraad Aaltje. Roovers. Te Wagenborgen (gem. Termun- ten, Gr) werd gisternacht by den 70-jarigen arbeider W. Glas ingebroken, die alleen woont met een bejaarde huishoudster. Twee personen zijn door het raam binnengedrongen, terwyi een derde op den uitkyk stond. Men heeft Glas met den dood bedreigd en f 450 van dezen welgestelden arbeider, die een lange reeks van jaren voor deze spaarpenningen heeft gewerkt, medegenomen. Omtrent de daders is niets naders bekend. Veranderde meening. Paulina leunt met beide hand6n onder de kin en de beide ellebogen op de tafel. Cornelis beschouwt haar met vervoering en zegt- „Wat een gracieuse houding". Zes maanden later (getrouwd). Mevrouw Cornelis staat in de bovengenoem de houding. Haar man ziet haar weder aan, haalt de schouders op en zegt„Wat sta je daar houterig". Te Den Hoek ("Limburg) was een land bouwer door de duisternis in een sloot geloopen, toen hij er zich had uitgewerkt, werd hij dooi den stoomtram gegrepen en overreden, zoodat hij oogenblikkelijk dood was. Te Hengstdijk is de timmerman De K. Donderdagavond van een bezoek aan Hulst terugkeerende, te water geraakt, en ofschoon nog levend er uit gekomen, hoogst waarschijn lijk door de kou, bezweken. De heer wien bij Oudenbosch door de stoomtram een been werd afgereden, is aan de gevolgen overleden. Een vrouw te Utrecht die vuur wilde halen, geraakten haar kleeren in brand en zij stierf aan de brandwonden. Omtrent 't ongeluk te Zwolle met de omgevallen petroleumlamp vernemen wy na der dat een der kinderen, daarby in brand ge raakt, een meisje van vijf jaar, aan de gevol gen is overleden. Te Helmond viel een 4-jarig knaapje in een ketel met kokend water en bezweek on der hevige pynen. Twee Broeders te Pitsburg, die wegens moord ter dood veroordeeld waren, wisten Donderdagnacht uit de gevangenis te ontsnap pen. Zy hadden de tralies van hun cel door gezaagd en, met revolvers gewapend, overwel digden zij drie bewakers. Zy wierpen één van hen over een muur van 16 voet hoogte, waar door de man niet in staat was een hand uit te steken. De tweede bewaker werd door een schot gewond terwyl de derde eveneens door de revolvers in bedwang werd houden. De beide boeven sloten daarna de bewakers in een cel, nadat zij de kleeren van dezen hadden aangetrokken. Zij openden alle met de gestolen sleutels en hunne ontsnapping werd eerst op Goedkoopst Magazijn van Heeren- en Kinderkleeding. gemerkt tegen zes uur in den morgen, het uur waarop de bewakers gewekt worden. Dö vrouw van één der bewakers die voor één der veroordeelden liefde koesterden, had de revol vers en de zagen verschaft. Zy zou des nachta met haar vier kinderen vertrokken zyn om zich op een afgesproken plaats by de boeven te voegen. Beijers in 't Noorden, Maritz in het Zuiden van bet oorlogsterrein, schijnen Kichener veel overlast te veroorzaken. Kichener is bezig een groote expeditie tegen Beijers op touw te zettenterwyl Maritz nog altyd in het middengedeelte Kaapkolonie vei lig is en zich daar maar niet wiHaten verdry ven. Hij brengt groote yoooraden proviand bijeen in een vrywel ontoegankeiyk en zeer uitgestrekt deel van Bosjesmanslanduit Olifantsdal liet hij groote hoeveelheden graan naar die streek vervoeren. Slaagt Maritz erin, dan zou hy het daar, naar het zeggen van deskundigen, jaren kunnen uithouden. Men schijnt zich echter te Kaapstad, waar men van'dit optreden van Maritz tameiyk wel op de hoogte is, daarvan niet veel aan t# trekken. Te Londen is inmiddels bericht ontvangen van een ernstige Engelsche nederlaag op 2$ Januari te Dordrecht (Kaapkolonie). De Britsche verliezen moeten zwaar zyn. De Engelsche nederlaag bij Frankfort is ge voelig geweest. Wilson had by Dampoort een Boerenmacht verrast, doch werd op zyn beurt verrast door de Boeren. Een afdeeling rukte vooruit en werd op 200 ellen afstand beschoten door tien Boeren, die men eerst voor Engelschen had aangezien. Vele Engelschen sneuvelden. De Boeren ver loren 16 dooden, ook enkele van de gevangenen die op de uiterste spits geplaatst waren, en daardoor aan de kogels hunner eigen broeders bloot stonden, werden daardoor getroffen en gedood, doch de meeste ontkwan. Kitchener seintTerwyl Engelschen 25 Jan. vechtende waren met 50 Boeren by de samen vloeiing der Wilge- en Leeuw- spruit-rivieren trokken 100 man van Wessels stroomopwaarts de Wilgerivier over, en bestormden de achter hoede der Zuid-Afrikaansohe Light Horse, ten einde een pompon te veroveren. Zy slaagden niet. De Wet vluchte met 6 man. Steyn is met 30 man tusschen Reitz en Bethlehem. De Vry staters bewegen zich allen in de noord oostelijke districten in groote troepen, en toonen groote vechtlust. Van 28 Januari tot 3 Februari. ONDERTROUWDP. J. Oors, jm. 27 j. met A: C. G. Isendoorn, jd. 23 j. C. A. Janszen, jm. 23 j. met B. A. Kriekaard, jd. 25 j. GETROUWDG. Peeman, jm. 28 j. met M. J. Lauret, jd. 31 j. BEVALLEN: F. Gillissen, geb. Kouijzer, d. M. H. van Deventer, geb. Jansen, z. M. van Hemert, geb. Geertse, z. H. G. Witte, geb. Van der Kuip, z. F. S. Vader, geb. Breel, z. J. Ver- tregt, geb. Dekker, z. M. A. C. Arendse, geb. Lammeree, z. C. C. Gryspaardt, geb. Barbier, z. D. de Zeeuw, geb. Vermeulen, d. A. M. L. Hess, geb. de Thouars, d. T. Sturm, geb. de Rijcke, d. P. J. de Koning, geb. Sinke, d. G. Post, geb. Voges, z. A. Grims, geb. Vinke, d. OVERLEDEN: P. Koels, z. 2 d. L.J.Ruiten: burg, d. 14 j»

de Faam | 1902 | | pagina 1