Bij mij veel goedkooper. Prachtige ORGELS. Grootste Zeeuwsche OrgeUtandel, A. S. J. DEKKER, Goes. S. J. FONTEIJN. ONDERZOEK en KOM zien of SCHRIJF mij. Levering franco en óók op afbetaling. Voorhanden 25 30 soorten. Demisaisons, Heeren- en Jongeheeren Winterjassen in alle maten voorradig. K 0. LITTÖÖIJ hi. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. No. 16. Woensdag 29 Januari 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de gekeele stad gratis verspreid. Spanj aar dstr a at. Prijs der Advertentièn van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Oent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. NIEUWS' IIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Te Barneveld zou een 20-jarige jongeling een geweer afschieten, dat hij veel te zwaar geladen had. Door het springen van het vuur wapen werd de schutter zwaar verwond, o. m. werd hem de linker duim geheel van de hand gescheurd. Te Dordrecht is een 21-jarige on gehuwde moeder onder verzwarende omstan digheden gestorven. Haar kindje is nabij de ouderlijke woning dood gevonden. Te Dries- sen werd een timmerman die in een molen bezig was, door een wiek gegrepen en levensgevaar lijk gekwetst. Te Oapelle viel een boer ten gevolge van een misstap door het zolderluik en bleef op de plaats dood. Te Heerlen viel een landbouwersknecht die bezig was in een boom een touw vast te hechten, door het breken van een tak er uit en was terstond een lyk. Een grijsaard en een meisje die in verkeerde richting van een stoomtram te Bergen op Zoom spron gen, vielen en werden ernstig gekneusd. Te Appingadam is in het Damsterdiep een schip per terwijl hij het zeil wilde opzetten, over boord geslagen en verdronken. Engelsche brutaliteit. Aan de „Liberté" wordt uit Berlijn gemeldt„De neef van dr. Krause, een jongen van 16 jaar, is door de En- gelschen aangehouden aan boord van het Duit- sche schip de .Herzog", dat hem uit Kaapstad naar Europa zou brengen. De Engelschen dron gen op de brug van hetDuitsche schip door, niettegenstaande de protesten van den kapitein. De jonge Krause had vergunning gekregen om te vertrekken en had bovendien een paspoort van den Duitschen consul-generaal bij zich. Zijn vader heeft de hulp van de Duitsche au toriteiten tegen deze schending der Duitsche vlag ingeroepen. De zaak zal dus nog een staar tje hebben. Een correspondent te Harrismith doet de aardige onthulling dat De Wet eenigen tijd voor zyn aanval op Tweefontein generaal Rundie had laten weten dat hy van plan was zijn Kerst maal te Harrismith te gebruiken. Deze boodschap hield het garnizoen van die plaats in beweging, en generaal Rundie besloot ten slotte zelf uit te trekken om te zien of De Wet zijn bedrei ging waar kwam maken. De Wet heeft er ten slotte de voorkeur aan gegeven de Engelsche plum-pluddingen in Tweefontein te gaan halen en Rundie, die zoo vol vertrouwen uit was ge rukt, heeft, ofschoon hij enkele mijlen verder gelegerd was, geen hand tegen De Wet kunnen verrodren, .omdat zijn troepenmacht te klein was." Werving van Zwitsers voor Indië. De corres pondent van de N. R. Ct. te Zurich schrijft: De instructie in de zaak van den hier gear resteerden ronselaar voor het Nederlandsch- Indische leger is nog niet gesloten. Als zeker kan echter worden aangenomen, dat de zaak naar de openbare zitting zal warden verwezen. De arrestatie van den Zuricher ronselaar had plaats op aanwijzing van een arbeidersjongen, die berouw kreeg, nadat hij geteekend had. Uit het voorloopig verhoor bleek, dat de werver voornamelijk in de arbeiders-voorstad Selzau zijn slag trachtte te slaan. Arme verlegen jon gens maakte hij, óók door middel van photogra- phieën, op Indië verlekkerd. De eveneens gearresteerde Bernsche ronselaar is, naar de Gazette de Lausanne bericht, een bekend recidivist. Hoewel deze werverij natuurlijk geheel buiten weten van het koloniaal werfdepot is op touw gezet, richt zich hier en daar uit de kleine pers een ontevreden stem tegen het Nederlandsche werfsysteem. De verbrande fabriek te Amersfoort. In besliste tegenspraak met het gerucht, als zoude de heer Pleines een spinnerij te Hilversum hebben gehuurd, om daarin zijn bedrijf voort te zetten, kunnen wij mededeelen, dat daaraan door hem zelfs niet gedacht is. Thans wordt de fabricage van zeeppoeder enz. voortgezet op een terrein buiten Amersfoort, door B. en W. daartoe tijdelijk afgestaan. Of de fabriek op dezelfde plaats zal worden herbouwd, hangt nog van verschillende omstandigheden af. De staking te Enschede. In een gisteravond gehouden vergadering van de mannelijke arbei ders der firma Van Heek Co. werd mededee- ling gedaan van het schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die morgen afge vaardigden van patroons en werklieden betrok ken bij de staking, zal hooren De volgende motie werd met algemeene stem men aangenomen „De vergadering van arbeiders, werkzaam bij de firma Van Heek Co. .overtuigd dat de werkstaking der deken we vers bij genoemde firma alleszins gerechtvaar digd is, spreekt hare diepe verontwaardiging uit over de houding der firma Van Heek Co., die al hare arbeiders en arbeidsters door uit sluiting wil broodeloos maken met het doel om daardoor de werkstaking voor die arbeiders te doen mislukken, .besluit, in geen geval pressie op de stakers te oefenen of hen op eene of andere wijze in den rechtvaardigen strijd te bemoeilijken, doch roept den steun in der weldenkende ardeiders en goedgezinde burgers, om daardoor aan de stakers de overwinning in den strijd te bezor gen". Inbrekers gepakt. De Haarlemsche politie schijnt een goede vangst gedaan te hebben met de aan houding van de twee personen, die gisternacht bij een inbraak op de Turfmarkt aldaar werden nagezet en gegrepen. Het zijn Voges en zijn kostganger, woonachtig in de Tulpenstraat, waar reeds huiszoeking gedaan is. Een gevonden sleu tel geeft aanleiding tot het vermoeden, dat zy ook de daders zijn van de inbraak bij de firma Reeser aan de Phoenixlaan. In het bedrijf. Vrijdag overleed te Wormer de fabrieksarbeider N. P., wien in de stoom rij st- pellerij De Unie, van de firma Wessanen en Laan, te Wormerveer, Dinsdagmiddag een on geluk overkwam. Hy geraakte in een scheeve houding bekneld onder een tiental baaltjes meel, ieder van 50 KG., die van een hoogen stapel afgleden, met het gevolg, dat hij een kwetsuur kreeg aan de ruggegraat. Het onderste gedeelte zijns lichaams was geheel gevoelloos. P. werd voorzichtig naar huis vervoerd, waar hy twee dagen later overleed. Hij was ongeveer 50 jaar, en laat e8n vrouw met eenige kinderen, waar van een paar gehuwd, achter. Uit Heemstede meldt men aan de Haar lemsche CourantAls een bewijs dat de En gelschen nog steeds voortgaan vrouwen en kleine kinderen uit hun vaderland te verdreven diene het volgendeMejuffrouw v. Oostrum met 5 jeugdige kinderen, echtgenoot van den heer v. Oostrum, onderwyzer in Transvaal, die met ge neraal Cronjé by Paardenberg gevangen is ge nomen en thans in Ceylon krijgsgevangen is, heeft in deze gemeente een toevluchtsoord ge zocht. By den heer Klyn, hoofd der byz. Prot. school alhier vond zij aanstonds een vriendelijk tehuis. Het bleek dat de arme vrouw met hare jeug dige kinderen allerlei ellende had gehadhaar huis was voor hare oogen door de Engelschen verbrand, terwyl zij daarna met de haren, ge zonden werd naar een der concentratiekampen. Hier maakte zij kennis met de afschuwelijke behandeling die de Engelschen de arme vrou wen en kinderen aandoen, onvoldoend voedsel, bijna geen ligging en nagenoeg geen brandstof werd hun verstrekt. Geen wonder dat vrouw en kinderen hier in een uitgeputten toestand geraakten. Gelukkig voor hen kwamen eenige invloedrijke Hollandsche personen, die haar man kenden en hoogachtten, vrouw, en kinderen te hulp. Door hun toedoen kon zij het concentra tiekamp verlaten en werd haar geld verstrekt om over Kaapstad naar Holland te vertrekken. Was de ellende in de concentratiekampen groot, aan boord van het Engelsche stoomschip was zij al niet minder. Bedorven vleesch en harde scheepsbeschuit was het gewone voedsel terwijl zelfs voldoende water en zeep om zich te reinigen niet eens ter hunner beschikking werd gesteld, By hun aankomst alhier waren duidelijk gevolgen te zien van de onmensche- hjke behandeling. Eenige gegoede ingezetenen alhier hebben zich het lot der arme verstootene aangetrokken, hebben een vriendelijk huisje aan den Binnenweg voor haar gehuurd, en het voldoende van meubelen en andere ncodige za ken voorzien. Aanstonds werd aan den krijgs gevangene Van Oostrum op Ceylon bericht ge zonden, dat zijne vrouw en kinderen hier in veiligheid zijn, wat den armen gevangene zeker een troost zal zijn in zijn droevig lot. Te Amsterdam is een tjalk door eene stoomboot aangevaren en gezonken. De opva renden werden gered uitgezonderd een kind van drie jaar dat verdronk. Te Maastricht is in een regenput een kinderlijkje gevonden. Te Meppel heeft een politieagent, gehuwd en vader, ongeoorloofde betrekkingen aange knoopt met de dochter eener vroedvrouw en zijn jongstgoborene, kind van genoemde dochter, met een messteek is het gedood en het lijkje in een doos gedaan hierop vroeg hij verlof van zyn chef om zijn zieke moeder in Limburg te bezoeken, doch hy reisde naar Arnhem en wierp waarschijnlijk onderweg bij Oosterbeek het pakje uit den trein in den Ryn. Dit is nu uit gekomen en wel door de letters op een byi, en Goedkoopst Magazijn van Heeren- en Kinderkleeding. t merk op de plankjes van een sigarenkistje Jjie op 't lykje gevonden werden om het te "oen zinken. Bij onderzoek bleek datdergeiyke kistjes bij de vroedvrouw aanwezig zyn en de bijl de voorletters draagt van haar naam. Aan de onderwijzeres in de gemeente Opsterland, die verdacht wordt van diefstal van turf ten nadeele dier gemeente, is met ingang van I Febr. a. s. eervol ontslag verleend, op grond van lichaamsgebreken. Verleden week werd te Wageningen een huisgezin, man, vrouw en zeven kinderen, het jongste een zuigeling, wegens niet betalen der huur op straat gezet. Het diaconie-armbestuur der Herv. Kerk weigerde hulp, zoodat het ongelukkige gezin nu enkele nachten doorbracht in een ijs kelder, een ruimte van één vierkanten meter, waar men geknield tegen elkander leunde. Toen is echter de burgemeester tusschenbeide gekomen en door diens zorg is nu de familie in een logement onder dak gebracht. Het diaconie-armbestuur heeft zich eindeiyk laten bewegen iets te doen en f 15 ineens afgestaan, terwyl het comité van weldadigheid een woning heeft gehuurd. Volgens de N. Gt. zijn de ouders meestentyd te lui tot eenigen arbeid, en hadden zy pas juist in een jaar tyds drieduizend gulden, een erfenisje in luiheid en dronkenschap opgemaakt In den laatsten tyd werden op het Cen traalstation te Utrecht, uit de kas van het publiek telefoonvertrekje, herhaaldeiyk de daarin door de gebruikers geworpen dubbeltjes gemist. Ten einde den dief te betrappen werd vanwege de telefoonmaatschappy een inrichting gemaakt waardoor by het openen van het deurtje der kas een electrisch schelletje overging in het bureau van den restaurateur van waar men het gezicht op het telefoon vertrekje heeft. Reeds den eersten dag werd de restaurateur door het sein gewaarschuwd en snelde hij met een paar anderen naar het bureau waar zy tydig aan kwamen om het vertrekje te zien verlaten door een bediende van de telefoonmaatschappy, voor wien blijkbaar de gemaakte inrichting geheim gebleven was. Die was dus gesnapt. Van 21—27 Januari. ONDERTROUWD J. van de Woestyne, wedr. 65 j. met C. van den Ende, jd. 56 j. 'J. J. C. van der Bliek, jm. 24 j. met J. C. Manni, jd. 23 j. P. F. de Baare jm. 22 j. met T. J. Gauw, jd. 19 j. W. H. Janszen, jm. 25 j. met M. Gans, jd. 29 j. GETROUWDJ. Barentsen, jm. 39 j. met P. Verburg, wed. 31 j. J. J. van Essen, wedr. 54 j. met M. S. de Keijser, jd. 47 j. D. Koets, jm. 19 j. met L. de Bree, jd. 18 j. BEVALLEN K. Hubregtse, geb. Brasser, z. C. Lorier, geb. De Jonge, z. L. Sinke, geb. Puype, d. J. Vader, geb. Giffard, z. M. Balleur, geb. De Jonge, d. H. van Amerongen, geb. Hesse, z. L. E. Baljeu, geb. Van den Broek, d. A. van de Putte, geb. Cornelisse, z. G. Hen- drikse, geb. Schuit, z. A. P. Hoekstra, geb. van Puffelen, z. E. J. Baart, geb. Pluljmers, z. C. M. van der Plank, geb. Franke, z. L. Koets, geb. de Bree, z. J. H. de Jong, geb. Steyn, d. OVERLEDENS. Brakman, wede van J. A. W. Daman, 61 j. I. H. C. Net, man van A. du Bois, 67 j. E. P. van Leerdam, vrouw van C. Pagter, 65 j. A. Leynse, man van M. Dobbe laar, 55 j. P. Koppejan, vrouw van L. Tilroe, 78 j. C. Beekman, wede van J. L. Westenberg, 78 j. A. J. Vroone, vrouw van J. Ebleij, 68 j. C. van Eenennaam, z. 6 w.

de Faam | 1902 | | pagina 1