Bij mij veel goedkooper. Prachtige ORGELS. Grootste Zeeuwsche Örgetaidel, A. S. J. DEKKER, Goes. S. J. F ON TE IJN. k 0. UTTÖQ1J Az. ONDERZOEK en KOM zien of SCHRIJF mij. Levering franco en óók op afbetaling. Voorhanden 25 30 soorten. Demisaisons, Heeren- en Jongeheeren Winterjassen in alle maten voorradig. Grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. No. 15. Woensdag 22 Januari 1902. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de géheele stad gratis verspreid Spanjaardstraat, Brijs der Advertentièn NIEUWSTIJMSüEN. MIDDELB0R6SCH ADVERTENTIEBLAD FAAM HST WONINGGIDS. mm UITGEVER van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Op herhaald verzoek van vele onzers lezers zal voortaan ten gerieve van hen, die naar Vlissingen moeten de dienstregeling van den Stoomtramdienst Vlissingen—Middelburg in dit blad worden opgenomen. Men zal haar geregeld kunnen vinden op de derde bladzijde, boven de Handelsadressen. Zeer zeker zal „de Faam" ook tot dat doel vaak worden opengeslagen en geraadpleegd DE UITGEVER. Op 1 Januari 1901 waren in onze gemeente aanwezig 8678 mannen en 10118 vrouwen, te samen 18796 personeD. In het geheel vermeerderde de bevolking dat jaar met 69 mannen en 81 vrouwen, samen 153 personen, zoodat dus de bevolking op 1 Januari 1902 bestond uit 8747 mannen en 10202 vrouwen, totaal 18949 personen In 1901 weiden 219 personen meer geboren dan er overleden zijn. Thans kan als zeker worden aangenomen dat de moord, op het dochtertje van den heer Kessels te Tilburg gepleegd, in hooger beroep voor het gerechthef te 's Hertogenbosch zal worden behandeld. De dag der behandeling is nog niet vastgesteld. Mevrouw Max Goldschmidt, een dochter van wp'len baron Willy von Rotschild, heeft ter herinnering aan haren vader een fonds ge sticht van een millioen mk. voor liefdadige doeleinden te Frankfort. De afschaffing van het belgelui aan de stations van de Hollandsche Spoor heélt ten gevolge, dat men nu zoekt naar een ander sein tot vertrek van een trein. Aan het Centraal station te Amsterdam is men begonnen het vertreksein te doen geven door groene vlag getjes. Zoodra daarmede gewuifd is, mag geen reiziger in den trein meer plaats nemen. Zondagavond, om zes uur, en vermoede lijk nog wel op andere uren ook, stond in de Kalverstraat te Amsterdam, een opgeschoten jongen zeer geslaagde nabootsingen van bank biljetten te verkoopen, een biljet van f 25 voor één, die van f40 voor twee centen. Deze affaire wisselde hij af door het vertoonen, mogelijk ook verkoopen van liederlijke beeldjes, uitge legd in nog liederlyker taal. Zijn zeer talrijk gehoor bestond voor de helft uit jongens en meisjes van 12 en 15 jaar. Na ongeveer 5 mi nuten ongestoord zijn affaire gedreven en min stens een twintigtal biljetten verkocht te heb ben, werd hy intijds gewaarschuwd door het helle gefluit waarmee het straatcanaille gewoon is aan belanghebbenden de nadering van een agent te telegrafeeren. Inderdaad kwam een blinkende helm aanwandelen; de negotiant voorzag nog gauw eenige uitgestoken handen van biljetten, verborg de rest onder zijn jas en stapte weg. Toen de agent in kalmen pas ter plaatse aankwam, vond hy nog eenige nieuws gierigen, die, evenals hij te laat gekomen, elkan der aankeken en zich af vroegen wat die op loop toch beteekende. De politie te Keulen heeft een vrouw in hechtenis genomen onder verdenking dat zij meer dan 50 voedsterkinderen die aan hare zorg waren toevertrouwd, door middel van vergif uit den weg heeft geruimd. De vrouw heeft vroeger te Ehrenfeld gewoond en daar ook kin deren gehouden, maar verhuisde later naar Brtihl. De justitie heeft uitgebreide onderzoeken ingesteld in het vermoeden dat er meer men- schen bij de misdrijven betrokken zijn. Zijn eigen glazen ingooien. Te Weerdinge (Dr.), verklaarde een man die er last van had dat zijn ruiten werden ingesmeten, aan zijn vrouw dat hij zich een revolver zou aanschaf fen en dat hij bij de eerste de beste gelegen heid, dat de ruiten weer vernield werden, „de daders een kogel door hun ribbekast" zou jagen. De man kocht het vuurwapen en toen hij dezer dagen door het rinkelen van glaswerk werd gewekt, was zijn eerste daad het moordtuig te grijpen en in 't donker door de ramen heen op de aanranders te vuren. Toen er licht was aan gestoken om de „dooden" te gaan zoeken, bleek het echter, dat een ham, aan de zoldering op gehangen, was losgeschoten en op het thee servies was neergekomen. Vandaar het gerinkel, dat gevolgd was door stukschieten van zijn eigen glazen. Heden Woensdag zullen voor de Rotter- damsche rechtbank terecht staan de wed. Vol derman— 't Hart en haar 15-jarige dochter uit den Briel, wegens kindermoord. De omstandig heden waaronder het feit gepleegd werd, maken het dubbel afschuwelijk. Volgens de acte van aanklacht hebben zij getracht het jongste kind der weduwe tusschen kussens te smoren. Daar het den volgenden morgen nog leefde, hebben zij het naar den zolder gebracht en het weder tusschen kussens gelegd. Den tweeden dag leefde het nogtoen hebben zy het in een slede gelegd en het bovenkussen nog met een deken verzwaard. Den derden dag leefde het kind nogtoen hebben zij het daarenboven nog een prop in den mond geduwd. Daar het den 4den dag nog leefde, hebben zij het wicht in een tobbe met water gelegd, om het te verdrinken, waarna het eindelijk gestorven is. Al die dagen kreeg het geen voedsel. De boer is een weerkundigemenige uit drukking, zoo ter loops opgevangen, komt dit beweren staven. De meeste getuigen van nauw keurige waarneming: „Zuid-West, regennest"; men weet welke rol de Zuidwester in ons landje speelt; „wat uit het Noord-Westen moet komen, is slecht voor de boomen"- „Noord-Oost geeft 's win ters vorst, en zomers dorst" wijst des zomers op groote droogte„Oostenwind, een Ko ningskind" „Noorderstof geeft mooi weer of lof"„St. Andries (30 Nov.) staande op de vries, laat vast niet af, vóór lichtmisdag (2 Febr.)" „Groene Kerstmis, witte Paschen" „Lichtmis helder en klaar, een goed ijmker- jaar"„Lichtmis donker, de boer een „Jon ker" - „Regent 't op St. Margriet (20 Juli), vast zes weken dat 'tgiet, zoo duurt 't heel Augustus uit, tot St. Gilles (1 Sept.) 'tweer stuit"„April, doet wat hij wil" „Het gras van Maart is niet veel waard"„Een ring om de maan, die kan vergaan, maar een ring om de zon, geeft water in de ton" „Mist heeft vorst in de kist"„Mei koel en wak, brengt graan in den zak"„Morgen rood, water in de sloot, maar avondrood mooi weer in den schoot"„Te vroeg aren, met St. Jakob (25 Juli) niet garen" „Stof in Maart, is goud waard"„Een droge Maart, een natte April, de boer verricht wat hij maar wil"„Is de lucht met Nieuwjaar helder en klaar, verwacht gerust een gunstig jaar" „De zon in een nest, de wind-wordt West" „Een kring om de zon, daar schreien vrouw en kinderen om"„Zonneschijn brengt koren en -wijn"- „Als de muggen in Januari dan sen, dan heeft de boer nog weinig kansen". Zie daar eenige grepen uit de rijke stof, die de boer als weerkundige in voorraad heeft. DE OORLOG. Men schrijft aan de N. R. C. Den eigen dag dat koning Edward in de troon rede de „menschelijklieid" prees van de Brit- sche soldaten in Zuid-Afrika, hadden wij in 't Leidsche ziekenhuis een onderhoud met iemand, die 5 Jan. jl. van het stoomschip Koning te Vlissingen gedebarkeerd was. Een zieke moe der is het, die ons het volgende mededeelde Toen wij bevel kregen aan onze echtgenooten te vragen, zoo snel mogelijk huiswaarts te kee- ren. weigerden de meesten van ons in Rusten burg. Slechts enkelen schreven wij bleven bij onze weigering, ook toen men ons dreigde, dat wij naar de vrouwenkampen gestuurd zouden worden. Ik was toen nog niet geheel van een ziekte hersteld. Spoedig daarop kwamen Engel- sclie soldaten ons laden op open karren. Uit angst voor het lijden dat ons wachtte, mij en mijn 5 kinderen, waarvan de jongste toen 5 weken telde, smeekte ik doodgeschoten te wor den en mijn kinderen hier te laten, toever trouwd aan vreemdenhanden. „We hebben bevel je naar Rietfontein te brengen, je moet maar gauw op die „wagenkar" klimmen, anders zal „ons jou er opsmijt". Toen wij dan drie dagen en drie nachten op die open kar hadden door gebracht, kwamen wij te Rietfonteinwij leef den allen nog. Toen wij dan veertien dagen honger en dorst in het kamp geleden hadden en drie van mijn kinderen ziek geworden wa ren, kwamen andere vrouwen en kinderen te Rietfontein en werden wij naar Pretoria ge voerd. Men moet sterk en gezond zijn om 14 dagen in een vrouwenkamp ongehinderd door te maken na 4 dagen behoefden wij niet meer onder den blooten hemel te s.apen. Met mijne 5 kinderen kwam ik te Pretoria aan. Dr. Kolff wist zóó bij de autoriteiten aan te dringen, dat het mij vergund werd bij mijn vader in te wonen. Daar hoorde ik dat mijn man nog bij den staf van de la Rey was. Mijn broeder was door de Engelschen doodgeschoten, nadat hij zich had overgegeven. Toen hij zijne wapenen had neergelegd, vond hij het niet meer noodig de handen op te stekenhij werd even op zij Goedkoopst Magazijn van Heeren- en Kinderkleeding. geduwd, en door eenige schoten gewond. Toen de Engelschen den volgenden dag hem daar nog vonden, werd hij in een huis verpleegd, waar hij spoedig overleed. Mijn zwager werd ook gevangen genomen. Van haren echtgenoot, die, zooals gezegd, bij den staf van de la Rey behoorde, had deze vrouw tot haar vertrek be richt gehad. Volgens hem bestond de taktiek der Boeren eenvoudig in afmatting. Mochten de Engelschen echter genoegzaam vasten grond in de Boerenrepublieken krijgen, dan konden de Boeren de Kaapkolonie onveilig maken, en zoodoende de Engelschen dwingen troepen uit Transvaal terug te nemen, waar dan weer van geprofiteerd zou worden. Een volk als de Boe ren, die overal hun verkenners hebben met hun vlugheid van beweging, hun terreinkennis en vooral hunne tegenwoordig uitstekende leiding, is nooit een te minachten vyand. Vol overtui ging werd ons dan ook verteld, dat de Engel schen het geen 5 jaar meer uithouden, en dat de vastberadenheid onder de Boeren, om ten einde toe tc vechten, nooit grooter was geweest dan nu. Maar het zou zijn ten koste van vrouwen en kinderen. Het verdelgingsmiddel is vooral uithongeren den gevangenen en den in de kampen „verzorgden" werd te weinig eten gegeven. Met hare vijf kinderen was onze vertelster op een rantsoen gesteld van een half pond meel per dag en een lepel suiker. Laat dat meel omgezet, in voor ons begrijpelijker vorm, een brood voorstellen, dan kan men zich een oordeel vormen over deze voeding. In Pre toria kan door de bevolking veel hulp en leni ging gebracht worden, en die zijn dan ook niet achtergebleven. Een enkel woord nog over de Engelsche sol - daten. Haar man verhaalde in een brief, van een Engelsch soldaat, die aan de zijde der' Boeren meevocht, en een brief aan Kitchener had geschreven. Vroeger, zoo luidde het, was ik eon arme hond, nu een vrij burgen. Set overloopen naar de Boeren is geen uitzondering. Dat verscheidene Engelsche afdeelingen, die door de Boeren waren gevangen genomen en losgelaten, weigerden de wapens weer op te vatten, werd eveneens door haar bevestigd. Zij had zelfs met een troep gewezen yeomen ge sproken, die het onderscheidingsteeken Z. A. R. droegen. Weer een moord. De krijgsraad te Graaf Reinet heeft het dood vonnis over Scheepers doen afkondigen, Kit chener heeft het vonnis bekrachtigd, en reeds 's anderen middags te 3 uur, jl. Zaterdag, is Scheepers doodgeschoten. De rechtzaak tegen Kritzinger begint de volgende week. Helaas, ook dezen zal men wel ombrengen. Scheepers en Kritzinger, schoon geboren Kapenaars, zijn beide Vrijstaatsche burgers. Scheepers was dit al vóór den oorlog. Maar wat geven de Engel sche rechtvertreders daar om Beiden zijn hun ook alleen in handen gevallen doordat zij óf ziek, óf zwaar gewond waren. Burgerlijke Stand van Middelburg. Van 14 tot 20 Januari. ONDERTROUWD G. Peeman, jm. 28 j. met M. J. Lauret, jd. 31 j. P. C. Schrauwen, jm. 26 j. met J. A. de Roos, jd. 22 j. S. Kodde, jm. 47 j. met C. Schoonenboom, wed. 57 j. A. Murk, jm. 25 j. met J. A. Roth, jd. 22 j. GETROUWD: H. D. Schrijver, jm. 28 j.met A. Geijp, jd. 21 j. BEVALLENL. J. van Eenennaam, geb. Van Riel, z. P. Peeman, geb. Minderhoud, d. M. de Lange, geb. Sinke, d. W. J. C. Pundke, geb. Leijnse, d. OVERLEDENE. van Vlaanderen, wede van A. van Westen, 69 j. P. J. Berger, d. 9 m. M. Geljon, d. 10 d. A. Krijger, man yan H. E. J. de Ruy ter, 28 j*

de Faam | 1902 | | pagina 1