Bij mij veel goedkooper. Prachtige ORGELS. Grootste Zeeuwsche OrgeHtandel, i S. J. DEKKER, Goes. HIDDELBURfiSCH MET WONINGGIDS. NIEUW JA ARS WEN SCH. S. J. FONTEIJN. Goedkoopst Magazijn van Heeren- en Kinderkleeding. k D. LITTOOIJ Az. ONDERZOEK en KOM zien of SCHRIJF mij. Levering franco en óók op afbetaling. Voorhanden 25 a 30 soorten. Demisaisons, Heeren- en Jongeheeren Winterjassen in alle maten voorradig. grootste publiciteit hier ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Pnbllciteit. No. 11. Dinsdag 24 December 1901. Zesde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaard straat. Vrijs der Advertentiën: Wegens NIEUWJAAR zal „De Faam" de volgende week Dinsdagavond verschijnen. H. H. Adverteerders gelieven met het oog op het inzenden hunner advertentiën hiervan goede nota te nemen, DE UITGEVER. NIEUWSTIJDINGEN DE OORLOG. Burgerlijke Stand van Middelburg. ADVERTENTIEBLAD FAAM NIEUWS UITGEVER van 1 8 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Oent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Wilt Gij bij de intrede van het jaar 1902 uwe vrienden, bekenden en begunstigers ||$w|py gelukwenschen, laat dan uw adres tegen betaling van slechts 10 Cent plaatsen onder de volgende Nieuwjaarswensch in het „Middelburgsch Nieuios- en Advertentieblad „BEFAAM", dat door een ieder hier ter stede gelezen wordt. Ondergeteekenden wenschen bij den aanvang van het jaar 1902 VriendenBeleenden en Begunstigers een rijk gezegend jaar toe. Afzonderlijke Wenschen worden opgenomen tegen betaling van f0.25 voor 1—5 regels, iedere regel meer 5 Cent. DE UITGEVER, SPANJAARDSTRAAT E 71. A. D LITTOOIJ Az. Te Dinther stapte een vrouw van de tram eer deze stilstond. Zij viel en werd bewusteloos met gebroken schedel opgenomen. Te Kampen viel een man bij het schoor steenvegen van een dak op een binnenplaats en kwam met het hoofd op den rand van een ijzeren pot terecht. Hij stierf. Te Weert viel een 18-jarige metselaar van een stelling en bleef op de plaats dood. Te Dinteloord is een man, die zich, ver moedelijk in beschonken toestand, aan den weg had gelegd, ten gevolge der koude gestorven. In Friesland zijn in de laatste dagen zeer veel pluvieren (wilsters), die, vermoedelijk we gens het vriezend weder in den „trek", mee- rendeels met slagnetten worden gevangen. Men schat het getal dezer vogels, alleen Vrijdagen Zaterdag j.l. in de provincie gevangen, op on geveer 32.000. De meesten worden verzonden naar Frankrijk, Engeland en België. De prijs is gemiddeld 48 cent per stuk, zoodat de vogel vangers goede zaken maken. In de Zuiderzee (N. O. van Marken) is door een stoomboot aangevaren de botter V. D, 242, van K. Veerman Cz. te Volendam. De boot stoomde door, zoo snel mogelijk, en de kapitein deed niets tot redding. De opvarenden van het zwaar beschadigde visschersvaartuig, zijn door een anderen Volendammer gered. Er is door de politie een onderzoek begonnen, en men kent reeds zeker den naam der boot. De Haagsche Rechtbank veroordeelde den bankwerker „wegens mishandeling met doode- lijken afloop" van den agent De Vries te Leiden tot vier jaar gevangenisstraf. Een door de Engeischen uitgezette onder wijzeres uit Pretoria, mejuffrouw Van Breugel te' Amsterdam aangekomen, verzekert dat de Boeren nog wel voor twee jaar munitie in voor raad hebben weggestopt op plaatsen die slechts aan enkele personen bekend zijn, en zeker niet aan Kaffers. Die welke aan Kaffers bekend waren, zijn al door Engeischen „ontdekt." De Kaffers beginnen te begrijpen dat de Boeren het winnen zullen, en nu vreezen zij voor den dag der afrekening. Die dag zal ook vreeselijk zijn voor de vroegere burgers. De la Rey liet er nog kort geleden 13 ophangen uit het korps van Celliers. De noodzaak van versterking van het Brit- sche leger in de republieken was mej. v. B. gebleken uit 't plaatsen van strooien schild wachten bij de blokhuizen. Maar de Boeren zijn voor die poppen al even weinig bang als voor de blokhuizen zeiven. De aanvoerders zijn nog steeds voor volhar den en geen vrede zonder onafhankelijkheid. Te Amsterdam zijn weer brutale inslui pers aan het werk geweest. In het perceel 95 le Oosterparkstraat en in perceel 145 Stadhou derskade wist men, waarschijnlijk door gebruik te maken van valsche sleutels, binnen te drin gen. Aan de beide adressen werden fietsen ge stolen; aan het eerste adres ook eenige klei nigheden, die in de gang van het perceel aan wezig waren. De politie werd van het geval in kennis gesteld. Het is gebleken, dat de in sluipers aan beide adressen verjaagd zijn, daar zij veel meer van hun gading hadden kunnen vinden. Men schrijft uit Beek en Donk aan de Nhr.Woensdagmiddag had alhier op sluis G, waarbij ook eene brug ligt, een ongeluk plaats. Twee schepen met hooi beladen zouden worden geschut en door de brug gelaten. Toen alles gereed was, hielp zekere B., schippersknecht, tehuis behoorende te 's Gravenmoer, den brug wachter de brug omhoog trekken, met het ongelukkig gevolg dat hij met het hoofd be kneld geraakte tusschen de omlaag komende balans en een staand ijzer, waardoor zoodanige wonden aan het hoofd onstonden, dat de man meer dood dan levend werd opgenomen. Na geneeskundig te zijn behandeld door den heer dr. Timmers werd hij naar het liefdehuis te Beek en Donk vervoerd, waar hij in den loop van den avond overleed. B. is gehuwd en laat eene vrouw zonder kinderen achter. Bismarck. „Wat weet gij van Bismarck Op deze vraag, door een Duitsch volksschool onderwijzer aan zijn scholieren gesteld, ant woordde een van hen het volgende „Bismarck was een sterk en krachtig man. Hij leeft niet meer, hij is een zachten dood gestorven in 1888. In Berlijn ligt hij begraven. Hij vocht met dapperheid in de oorlogen yan 1860, 1864 en 1870. Hy maakte de oorlogsplannen. Toen de oorlog van 1870 uitbrak, ging Bismarck ver momd door Frankrijk en teekende de landen en steden op een vel papier en toen de Duit- schers tegen Frankrijk oprukten, kende hij alle wegen in Frankrijk. Hij voerde ook oorlog met Zweden. In den dertigjarigen oorlog had hij den Keizer uit het grootste gevaar gered. In den oorlog tegen de Franschen zeide hij tegen den grooten Keurvorst dat hij toch van de ge vaarlijke plaats waar de kogels om hem heen floten weg moest gaan. Bij de „Keizers-procla- matie" was hij voorzitter. Voor zijn dapperheid werd van graaf Bismarck een Vorst gemaakt. Hij was de beroemdste vorst en een knap gene raal. Bismarck behoorde ook tot den Driebond. Als de Keizer op reis was nam hy de regeering waar. Bismarck verdreef de Franciskaners en deed den bisschop in den ban. Hij maakte zich zeer verdienstelijk door de regeling der invali- diteits- en ouderdomsverzekering en andere regelingen voor den arbeidersstand. Bismarck was gehuwd en had drie kinderen die waren niet zoo. Hij is de oprichter van verschillende fabrieken, waar geestrijke dranken gemaakt worden." Zoo goed is men in de Duitsche volksschool op de hoogte. In het Royal Aquarium te Londen is weder een merkwaardig hongerkunststuk uit gevoerd. Het vrijwillig vasten duurde wel is waar slechts acht dagen, maar had onder zeer bijzondere omstandigheden plaats. De origi- neele honger-kunstenaar, een Franschman, Georges Papusz genaamd, is van de macht der au to-suggestie overtuigd, hij suggereerde zich dus heel eenvoudig, dat de gewaarwordingen als honger en dorst in het geheel niet bestaan. Toen werd zijn geheele lichaam met een vier duim breeden flanellen band, waarvan men 400 M. noodlg had, zoo vast omwikkeld, dat de bloedsomloop bijna stilstond. Daarop legde men den hongerkunstenaar in een van een glazen dekselvoorziene kist, die door de con- tröle-commissie verzegeld werd. Om geheel en al zeker te zijn, dat den honger-kunstenaar niet heimelijk voedsel verschaft werd, plaatste men de glazen kist, waarin door een speciale inrichting lucht gepompt werd, in een water reservoir. Talrijke bezoekers van het aquarium verdrongen zich dag en nacht om het bassin, waarin men het bleeke gezicht van den in hypnotischen slaap rustenden man duidelijk zien kon. Toen Papusz eindelijk in tegenwoor digheid der toeschouwers uit zijn enge gevan genis genomen werd, verklaarde hij, dat hij zich zeer zwak, maar toch zeer wel gevoelde. Hij beweerde, gedurende die acht dagen geen onbehagelijk gevoel bespeurd te hebben. Zijn organisme is al aan een dergelijke mishandeling gewoon, daar hij dergelijke proeven reeds te Parijs, Madrid, Lissabon en andere groote steden op zich toegepast heeft. Het rechte weet men niet. Doch ofschoon er bij de Boeren eenige kentering schijnt te komen, moet toch op de voorstelling als zou de oorlog nu weldra uit zijn, nog wel iets af te dingen wezen. De berichten blijven zoo tegenstrijdig. Zoo wordt nu weer geseind dat weer 100 Boeren door de colonnes zijn gevangen genomen. Maar ook dat last gegeven is tot de onverwijlde lichting van nog 2000 Yeomen die in Jan. en Febr. naar Zuid-Afrika zullen gezonden worden. Ook zijn weer zes militiebataljons onder de wapenen geroepen. Zoo meldt men uit Johannesburg dat er merkbare verbetering kwam in den toestand dat de winkels open zijn en vol goederen, dat in de straten zich welgekleede vrouwen en kinderen verdringen en de zaken bij toeneming levendig worden. Maar ook dat twee mannen, Jahn en Koch geheeten, hebben terechtgestaan wegens samenzwering. Zij werden niet schuldig bevonden aan ver raad, maar wel aan ven-aderlijke mededeelingen aan den vijand, door aan een der Boeren op commando eene dépêche te verschaffen toen deze Johannesburg was binnengeslopen. Op deze wijze hebben zij den neutraliteits-eed gebroken. Het vonnis is aan Kitchener opgezonden ter bevestiging. En dan, men spreekt zelfs nog van tweehon derd gearresteerde verdachten en van een aan de Britsche officieren gegeven waarschuwing niet te gaan wandelen waar boomen zijn. Kritzinger blijkt in de Kaap-Kolonie tusschen Hanover en Taaibosch tusschen het vuur der blokhuizen geraakt te zijn, zonder bepaald te vechten. Yan de 150 man, die hij bij zich had, werden hij en nog vijf anderen eerst gewond en daarna gevangen genomen. De overigen schijnen groote haast gehad te hebben om te ontkomen. Trouwens het waren meest „rebellen" en die hebben bij gevangen neming licht den dood te wachten. Kritzinger was nog geen dertig jaar oud. Overigens blijft de noodkreet klinken uit Zuid-Afrikazend toch meer volk En de Brit sche Regeering gunt vrij wat gereeder en vlugger gehoor er aan dan aan de klachten van Miss Hobhouse over de concentratie kampen. Om het stelsel der blokhuizen uit te breiden en meer doeltreffend te maken, zullen in de helft der volgende maand weer duizend man van de guards naar het front worden gezonden. De Portugeezen raken met al hun lievigheid voor de Engeischen toch óók nog in de knel. Yijf hunner manschappen, waaronder een offi cier en een sergeant, zijn gedood bij een poging om over de grens gedrongen vechtende Boeren en Engeischen te ontwapenen. Hoewel erkend wordt, dat de Engeischen de sommatie van den Portugeeschen commandant in den wind sloegen, wordt in het midden ge laten of de Britsche dan wel de Boerenkogels hier schuld hadden. Van 17 tot 20 December. ONDERTROUWDA. Brabers wedr. 38 j. met N. van Keulen, jd. 20 j. BEVALLENJ. van Luyk, geb. Tange, d. P. F. Caljouw, geb. Petiet, d. H. M. Stam, geb. Leijdekkers, z. M. Breel, geb. Everse, d. (levenl.) OVERLEDEN C. P. Martin, wede van H. J, de Vroom, 79 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1