Bij mij veel goedkooper. YOLKSHARMONIKA'S, 8. J. FONTEIJN. en Stoffen voor het naderend seizoen. met 2 Registers, franco f 3.20met 3 Registers, franco f 4.20met 4 Registers, franco f 5.30 tegen in zending van postwissel. Dat is VEEL GOEDKOOPER DAN ERGENS ANDERS. A. D. LITTOOIJ Az. Ontvangen een prachtige sorteering Heeren- en Jongeheeren Demi- Saisons, Winterpaletots, enz. Grootste publiciteit hier ter stede3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. No. 50. Woensdag 25 September 1901. Yljfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid 8 panjaardstraaU Prijs der AdvertenUèn NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. NIEUWS' UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cfont. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Op de Waal bij Rossum ia een visacher, vader van acht kinderen, bij het lichten van een raamfuik te water geraakt en verdronken. Een werkman uit Heuaden kreeg te Rot terdam een ijzeren takelblok op het hoofd en bezweek aan de gevolgen. Te Pijnaart is een 18-jarige dienstbode by het spoelen van waschgoed van het vlot in de sloot gevallen en verdronken. Nadat eenige weken de inbrekers te Am sterdam niets van zich hebben doen hooren, hebben zij plotseling weer blyk gegeven hun handwerk nog niet te hebben vaarwel gezegd. De nieuwe inbraak, welke te vermelden valt, is gepleegd ten huize van den Heer H. C. Berends, op de Keizersgracht bij- de Harten straat 257. De familie vertoeft nog buiten en had op een briefje voor het raam het verzoek gedaan, brieven en boodschappen te bezorgen aan het kantoor op den O. Z. Voorburgwal. De dieven hebben zich toegang verschaft door verbreking van het slot aan den kelder-ingang, en toen zy binnen waren, het geheele huis doorgezocht, kasten, een buffet en een schrijf tafel opengebroken en in den inhoud naar zaken van waarde gezocht. Al het goud, zilver en geld dat aanwezig was, is medegenomen. Op de terugkomst van de familie wordt gewacht voor het doen van een volledige opgaaf van hetgeeD gestolen is. Een der buren bemerkte toevallig, dat de kelderdeur niet zoo behoorlijk gesloten was als de vorige dagen het geval was geweest, en zond een waarschuwing naar het kantoor van den heer Berends. Toen een onderzoek werd ingesteld, gaf een eerste blik in de woning reeds de zekerheid, dat zeer ongewenschte bezoekers waren aan wezig geweest, die als gewoonlijk niet de ge ringste aanwijzing hadden achtergelaten om hun op het spoor te komen. By den kastelein Van Klaveren aan de Nieuwe Meer te Haarlemmermeer is door onbe kenden des nachts eene vreemdsoortige inbraak gepleegd. Er is echter niets vermist. Alleen hebben ze eene kruik petroleum genomen, die in het benedenhuis stond, en zijn daarmee naar den zolder gegaan, waarna ze al het hout werk met petroleum hebben bestreken, ver- moedeiyk met het doel het huis in brand te steken, wat echter mislukt is. De politie doet onderzoek. Een te Helpman wonende ongehuwde moeder wordt door verscheidene ingezetenen beschuldigd haar 8-jarig zoontje op eene gru welijke wijze te mishandelen. De marechaussee uit Groningen stelde gisteren hiernaar een streng onderzoek in. Er zyn tal van personen als ge tuigen gehoord. Het mishandelde kind is, naar verder wordt medegedeeld, door den heer Ten Hove, officier van gezondheid te Groningen, geneeskundig onderzocht. Het geneeskundig onderzoek moet werkeiyk aan het licht hebben gebracht, dat de beschuldiging tegenover de moeder gegrond is. Op klaarlichten dag, Vrydagmiddag is te Amsterdam een brutaal stukje uitgehaald. Een 9-jarig meisje kwam uit school en toen zij de huiseiyke woning naderde aan de De Ruyter- kade, zag zij zich achtervolgd door een 19-jarig jonkman. Toen zij aan de deur, die toegang geeft tot de ouderlijke woning, was gekomen, stond het meisje stil en vroeg dien persoon, of hij by vader moest wezen. „Ja", zei de jonge man. Het kind belde aan en toen de deur ge opend was, drong de man, die het kind was gevolgd, met haar naar binnen. Hier greep hij het meisje vast en vroeg, haar om haar zak doek voor den mond te brengen. Dit weigerde zeer natuurlijk het meisje, waarop de aanran der een doek uit den zak haalde en poogde dit voorwerp in haar mondje te duwen. Het meisje begon te schreeuwenwaarop de aan rander het hazenpad koos. De moeder die haar kind om hulp hoorde roepen, kwam de trap af en vond haardochtertje met bebloede kaken en natuurlijk zeer ontsteld. De aanrander was inmiddels weggeloopen. Bij het schijfschieten op Waalsdorp zijn Zaterdag twee militairen bij ongeluk gewond. Een kreeg een kogel door de beenen, de ander werd aan den rug gewond. Aan den Amsteldijk, onder Nieuwer Am- stel, is het ïykje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden, biykbaar door verstikking om het leven gebracht. Een gerechtelijk onderzoek heeft plaats gehad. Haargroei. Hoeveel groeien onze haren dagelijks? Tot nu toe had men hierover onjuiste denk beelden. Een jaar of 20 geleden had iemand de dagelijks afgeschoren baardstoppels gemeten en hiernaar den dagelij kschen groei op een millimeter berekend. Dit werd tot nu toe als juist aangenomen en dus werd de groei van het menschelijke hoofdhaar op ongeveer een 30 millimeters per maand berekend. Deze ra ming is echter meer dan tweemaal zoo groot als de werkelijkheid. Volgens de jongste nauwkeurige onderzoe kingen van Pohl kan men over 't algemeen geen juisten maat opgeven. De groeisnelheid van het haar is bij gezonde menschen op ver schillende leeftyden verschillend en hangt sa men met het jaargetijde, een invloed, die ook den haargroei en het wisselen van haren bij de dieren regelt. Verder hebben de randen van het hoofdhaar, het haar aan de slapen en in den nek een geringere groeisnelheid dan de overige haren. Op deze plaatsen is de typische lengte dat is de lengte die het haar bereikt, wanneer |het niet wordt afgeknipt veel ge ringer. Nauwkeurige waarneming toonde aan, dat haren, die dicht bij elkaar geplaatst zijn, onge lijk groeien. In een groep bijvoorbeeld van twee tot vier haren, die in anatomischen samenhang staan, groeit altijd één haar sneller dan de andere, maar slechts een tijd lang; dan gaat de snelle groei over op een ander haar, en zoo vervolgens tot weer het eerste haar aan de beurt komt. Volgens dat stelael gaat ook het uitvallen en het opnieuw groeien der haren in zyn werk, zoodat er nooit zichtbare kale plek ken ontstaan. "Velerlei metingen wezen aan een gemiddel den groei van het 11e tot het 17e jaar van 12.5 millimeter per maand, van het 20e tot het 24e tot 15 millimeter en omstreeks het 60e jaar van 11 millimeter. Een nauwkeurig onderzoek toonde verder aan, dat in stryd met de alge- meene meening, het kort snyden volstrekt niet den snellen groei bevordertja, het kaalknip pen of scheren zet den groei een vier weken achteruit. Voorts bestaat er geen overeenkomst tusschen den groei van het baardhaar en het hoofdhaarbouw en dikte van beide haarsoor ten zyn geheel verschillend. Ziekte, zoowel als een plaatselijke aandoe ning, hebben veel invloed op de snelheid van groei van het haar. Het haar hangt nauw sa men met de persoonlyke physiologische om standigheden van het organisme, waarop het groeit en men kan over de levensverschynse- len van het haar niet oordeelen,"zonder die omstandigheden in aanmerking te nemen. DE OORLOG. De Boeren vechten weer niet ongelukkig in de laatste dagen. Het is of met de lente en met de proclamatie er nieuwe moed is inge varen. Meldden wy reeds van het ongeluk, den Engelschen bij Klerksdorp overkomenen van de Engelsche patrouille die by Rietfontein in de pan gehakt werdvan den slag waarmee Botha hen bij Bloedrivierpoort sloeg en van de nederlaag bij de vergeefscne omsingeling van Smutsthans komt er bij een nederlaag bij Vlakfontein waarbij twee kanonnen van de Ko ninklijke Rijdende Artillerie in handen der Boeren vielen en de tot op heden onverwin- nelijk geprezen Kon. Rijdende Artillerie en een compagnie bereden infanterie krijgsgevangen werd, en een nadere toelichting waaruit blykt dat het gevecht van Smuts tegen de lanciers bij Tarkastad hun 5 doode officieren en 30 doode lanciers bezorgde, benevens 34 gewonden. Dit alles geschiedde tusschen den 16 en 19 Sept., alles ter beantwoording van de proclamatie. Het is een reeks gevechten, die geen twijfel overlaat, of er bestaat onderlinge afspraak tus schen de Boeren aanvoerders en dat men nog meer zal hooren. Voorts hebben de Boeren de grenswacht van Zoeloeland aangevallen en daarby luitenant Durham gedood. Deze officier, die tot de ver- kennersafdeeling der Dundee divisie behoorde, was dezelfde, die generaal Yule leidde in diens vlucht van Dundee naar Ladysmith in de eerste oria neemt men nu als waarschyniyk generaal Botha en generaal De Wet dagen van den oorlog. Het is voor de Engel schen een groot verlies. Als verkenner waa Durham onovertroffen. Maar vooral French's nederlaag tegenover Smuts, een hardrijder tegenover een generaal die op krukken springt, is teekenend4 offi cieren en 50 man gevallen. In Pretoria neemt men aan, dat volgens een gemeenschappeiyk plan opereeren, dat ten doel heeft een inval in Natal te doen. Verder verzekert men, dat de beide kanon nen, dié Botha reeds by zich had, door den Boerengeneraal ergens in de Magaliesbergen zyn opgegraven. Voor ons kan dit al weer een aan duiding zyn, dat de nieuwe campagne der Boe ren zeer degeiyk is voorbereid. Deze beide kanonnen en wie weet wat al niet meer zyn by den aanvang van het winterseizoen waarschijniyk begraven om tegen het gunstige jaargetyde weer voor den dag gehaald en ge bruikt te worden. De Engelsche berichten van de laatste maanden, dat de Boeren geen ge schut meer hadden, worden nu ook begrypeiyk het zat onder den grond! Zuur en zoet van Kitchener. Het laatste nieuws luidt Kitchener meldt d. d. 22 September uit Pre toria, dat kolonel Williams by na het geheele commando van Koch ten Westen van Aden- burg genomen heeft. Hij maakte 55 Boeren Boeren krygsgevangenen en veroverde het ge heele transport. Kolonel Benson heeft het Carolina commando, bestaande uit 54 man, waaronder P. Botha, ge vangen genomen en 48 wagens buitgemaakt In een poging om zich een overtocht over de Oranjerivier te banen, heeft Kritzinger het kamp van Lovat's Scouts bestormd. De Boeren slaagden er niet in over de rivier te trekken, maar de verliezen van Lovat waren hevig. Kolonel Murray en kapitein Murray zyn onder de dooden. De Boeren namen een kanon, maar de Engelschen heroverden het na een hevig gevecht. De gevangenen in het gevecht met Gough by Utrecht door de Boeren gemaakt, zijn vrygelaten. De verliezen der Engelschen by Vlakfontein bedroegen 6 dooden, 23 gewonden en 105 ge vangen, die weder losgelaten zyn. Van 17—28 September. ONDERTROUWDA. Bosdyk, jm. 21 j. met L. A. de Smit, jd. 26 j. P. Alewynse, jm. 26 j. met M. Mattijsse, jd. 26 j. W. F. A. Seegers, jm. 22 j. met C. M. Pennings, jd. 22 j. A. Wolf, jm. 23 j. met M. Daane, jd. 21 j. GETROUWD: C. C. Nobels, jm. 20 j. metA. E. Hijpers, jd. 20 j. J. G. Hazeloop, jm. 30 j. met A. Siebenga, jd. 27 j. BEVALLENJ. E. H. Heyse, geb. Tak, z. P. C. Lindenberg, geb. Van Zweeden. z. A. Vader, geb. Poppe, d. P. Reijnoudt, geb. De Hamer, z. J. P. Kesteloo, geb. Verbrugge, z. M. L. van Hoepen, geb. Fagel, z. A. A. M. Scholtze, geb. Nelissen, d. J. M. van der Weel, geb. van Aartsen, d. J. Crucq, geb. Schipper, d. L. D. de Troye, geb. de Smit, z. E. de Ryke, geb. Mondeel, z. W. F. Roose, geb. van Maaren, d. OVERLEDENC. Dobbelaar, man van W. van den Broeke, 42 j. A. C. Krings, vrouw van P. J. L. Seidenspinner, 34 j. C. de Munck, vrouw van M. Wondergem, 77 j. T. Pype, wed. van J. Abrahamse, 60 j. A. M. C. Hondsmerk, wed. van A. D. Willems, 84 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1