Bij mij veel goedkooper. VOLKSH A RMONTKA'S, 8. J. FONTEIJN. en Stollen voor het naderend seizoen. met 2 Registers, franco f 3.20met 3 Registers,- franco f 4.20met 4 Registers, franco f 5.30 tegen in zending van postwissel. Dat is VEEL GOEDKOOPER DAN ERGENS ANDERS. k 0. LiTTQOIJ hi, Ontvangen een prachtige sorieering Heeren- en Jongeheeren Demi- Saisons, Winterpaletots, enz Grootste publiciteit hier ter sted e! 3300 ex. worden wekelijks m et zorg verspreid. Grootste Publiciteit. No. 49. Woensdag 18 September 1901. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Prijs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. Mc KINLEY. f DE OORLOG. Burgerlijke Stand van Middelburg. NIEUWS' MIDDELBDRGSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM IET WONINGGIDS. UITGEVER: van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Obnt. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Zaterdagavond werd de Breestraat te Haarlem in opschudding gebracht door de tijding van een misdaad die aldaar zou hebben plaats ge had. Gelukkig is dit gebleken onwaar te zijn, doch voor de betrokkenen is het geval niette min hoogst tragisch. De vrouw van den aldaar wonende winkelier H., die in haar winkel hielp, liet een kindje van twee maanden alleen in de huiskamer. Toen zij na korten tijd weer bin nenkwam vond zij de kleine in de wieg lig gende met het gezichtje in het kussen dood, klaarblijkelijk gestikt. Doordat de vrouw in haar schrik zichzelf beschuldigde de oorzaak te zijn, ontstond het gerucht van een misdaad, waarbij allerlei schrikkelijks verteld werd, en ten gevolge waarvan ook de politie zich met het geval be moeide. Dit bleek echter spoedig onnoodig te zijn. Te Baarn is op den zolder van het insti tuut Erica tegen het dak aan een reusachtig wespennest gevonden. Het is ongeveer zoo groot als een hoofdpeluw, alleen is de vorm meer eirond. Naar schatting heeft het 20.000 wespen geherbergd, toch is het bijzonder licht. Het nest is een waar meesterstuk van „de bouwkunst der dieren". Jhr. v. Beek en Donk, student te Leiden, die Zondag te Nijmegen onder het paardrijden een ongeluk kreeg, is aan de gevolgen over leden. Te Arnhem is in een waggon het lijk gevonden van een conducteur uit Rotterdam. Hy had dien middag nog geklaagd over pijn in de borst, doch de dokter had zijn toestand niet zoo slecht gevonden. Te Maastricht is in een gesticht een on bekende vrouw overleden, die met de stoom boot van Luik was aangebracht. Zij was in laatstgemelde stad overhaastig op de boot ge stapt en had sedert taal noch teeken meer van zich gegeven. Zij heeft zeker te hard geloopen om de boot te halen en is dientengevolge overleden. Te Beerta is door de stoomtram een zes-jarig schooljongetje overreden en vermorseld. Te Mouseron (West-Vlaanderen, België) woonde een oude man, zekere Lemenu, die eenvoudig en bekrompen leefde en den naam had geld te bezitten. Maandagochtend tegen half vijf ging een buurvrouw Dumoulin, water putten, en bemerkte licht in de keuken. Daar zij wist dat Lemenu nooit zoo vroeg opstond na derde zij het venster, en zag door de spleten der vensterblinden twee kerels in de keuken aan tafel zitten en pakken obligatiën doorsnuf felen. De vrouw riep om hulp, en toen haar man kwam toegeloopen, zag men de kwaad doeners wegvluchten. Dumoulin en zijn vrouw gingen in de woning van Lemenu, door de straatdeur die open stond. Daar de grijsaard op hun geroep niet antwoordde, klommen zij naar de slaapkamer, en vonden er den ongelukkige verwurgd. Dood op den vloer uitgestrekt. In huis hadden de moordenaars alle hoeken en kanten doorzocht en een lessenaar opengebrokenin de keuken lagen obligaties dooreen ge worpen, op de tafel en op den vloer, voor omtrent 6000 fr. De moordenaars hadden ze niet- kunnen meene men. Twee fabrieksarbeiders zijn als verdacht van de daad in hechtenis genomen. Een aantal Zigeuners met hunne wagens schijnen zich in de nabijheid van Heusden en Geertruidenberg op te houden, daar Donderdag middag twee wagens met die ongenoode gasten in de gemeente Almkerk kwamen, maar ter stond door den burgemeester met de politie over de grenzen der gemeente naar Sleeuwijk werden getransporteerd. Te Winschoten is Vrijdagmiddag Hendrik V., van Martenshoek, in een twist door zekeren L. zoo hevig met een stok op het hoofd gesla gen, dat men voor zijn leven vreest. Beiden hadden voor de rechtbank terecht gestaan. Na door Dr. J. Buning te zijn verbonden, is de getroffene met den trein van 3 uur naar Groningen vertrokken, om in het academisch ziekenhuis te worden opgenomen. De politie arresteerde den dader. Bij de inschrijving door de 3 October- vereeniging te Leiden, hebben zich aangemeld 3040 mannen voor een uitdeeling op den „dag van het Ontzet" (onzinnig „gevierd") van bier en tabak, terwijl 3417 vrouwen zich aanmeld den fcvoor een gave in wittebrood en haring. Nog altijd meer dan 6000 liefhebbers hunkerend naar een aalmoes Het aanbreken van den dageraad der ge rechtigheid voor de negers in de Vereenigde Staten. Uit Elmore (Alabama) wordt gemeld, dat een zekere Georges Howard tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld werd, daar hij zich schuldig gemaakt had aan het lynchen van een neger. Dit is de eerste maal in de geschiedenis der Vereenigde Staten, dat een jury van blanken een dergelijk vonnis velt in een lynch-zaak. Tot heden toe keurde men het vermoorden van negers door blanken goed. Het werd meer dan tijd om met deze barbaarsche opvatting van gerechtigheid en menschelykheid te breken. President Mc Kinley is Vrijdagnacht te 2 uur overleden. Droeve ontnuchtering voor zijn volk en voor alle vrienden van gezag en orde. Immers de bulletins luidden een week lang zoo opwekkend. Doch op eens was er verandering ingetreden. Eerst stak men het op de snellere werking van het hart, wyl de president toch al aan hart kloppingen leed. Maar de lijkopening bracht uit dat in de maagwond kanker ingetreden was. Wij zullen de verschillende berichten omtrent den achteruitgaanden toestand des lijders die den ganschen Vrijdag elkander verdrongen, niet volgen. Zij waren éên lange marteling voor wie mee leefden. Vermelden wij slechts dat hij te middernacht een roerend afscheid nam van zijn vrouw, en van anderen. En dat toen hij te 2 uur henen- ging zijn laatste woorden waren Vaart allen wel. Het is Gods bestel. Zijn wil geschiede. Toen hij eenige dagen te voren op de opera tietafel gelegd werd, terwijl de chloroform hem 't bewustzijn ontnam, hoorde men hem lispe len: Uw Koninkrijk kome, Uw wil geschiede. De Amerikaansche politie is druk bezig om, waf' zij al eenige jaren eerder had moeten doen, de anarchisten uit hunne schuilhoeken op te jagen. Chicago, Cleveland en Paterson schijnen de broeinesten te zijn, meer nog dan New-York. Vele arrestatiën hadden reeds plaats. En ge lijk in vele gevallen, is ook hier het Cherchez la femme (zoek de vrouw) weer van toepassing. Evenals twintig jaar geleden de communisten in Frankrijk door eene vrouw, door Louise Michel, werden aangevuurd en verdorven, zoo is 'tin Amerika thdns een vrouw, miss Emma Goldman, die het anarchisme predikt, en door woord en pen de zielen vergiftigd. Zij telt haar jeugdige, onbezonnen, dwaashoofdige volgelingen bij honderdenen ook Czolgosz is er een van. De politie heeft wijselijk haar en vele ande ren verdacht van samenzwering tegen het leven van den president, in arrest genomen. En toch reeds nu liepen de geruchten van plannen om ook Mc Kinley's opvolger Roo sevelt te vermoorden! Een anarchist was uit New Hamshire daartoe op reis gegaan. De gevangenis, waarin Czolgosz bewaard wordt, wordt streng bewaakt, wijl het volk hem wil lynchen. Emma Goldman is bij wijze van voorzorg naar een plaats die onbekend blijft, overgebracht. Czolgosz is naar de strafgevangenis te Erie overgebracht. Bij de overrompelingen der Boeren in de laatste dagen valt er weer een te vermelden zeer waarschijnlijk door verraad is het com mando van v. d. Merwe in de Kaapkolonie door Crabbe overvallen. Er werden 40 gevangenen gemaakt, te weten 7 Vrij staters en 33 Kape naars. De commandant v. d. Merwe sneuvelde hij was een jongeling van slechts achttien jaren. Nog werd bij Middelburg (Transvaal) een Boerencommando verrast door Benson die 31 gevangenen maakte. Bij Jagersfontein hetzelfde, waar Dumants 41 Boeren gevangen nam, terwijl Bens 20 krijgs gevangenen binnen Kroonstad bracht. Intusschen zal dit succes van Kitcheners nachtelijke tochten hem al even weinig baten als het decreium horribile de doodelijke pro clamatie, die niets minder bedoelt dan de uit roeiing van den Nederlandschen stam in Zuid Afrika. Hiermee zou 15 September (dus Zondag) een begin gemaakt worden. Kitchener had gerekend dat Steyn en Botha, De Wet en De la Rey voor dien tjjd al zouden komen aanvliegen om zich met gansch Zuid Afrika over te geven. Doch dit is een misre kening geweest. Wel hebben er zich enkele honderdtallen overgegeven, maar van wapens inleveren is geen sprake geweest. De doodsproclamatie is dus eene mislukking geweest. Dit zal Kitchener, die Woensdag aan Milner te Johannesburg een bezoek bracht, dezen wel gezegd hebben. En zoo niet, dan zullen de feiten het wel zeggen. Want, behalve dat er zoo weinigen zich kwamen overgeven, is 't een zekere waarheid dat de opstand in Kaapkolonie zich in de' middellandsche districten sterk uit breidt. Zeker een gevolg van Lotters nederlaag. De toestand is daar zeer ernstig. En de reeks gevechten in den westelijden Vrijstaat, waar zelfs een aantal vrouwen bij de commando's zijn en aan den slag deelnemen, bewast dat ook daar de moed er niet uit is. Te Pretoria is de heer Broeksma (vroeger te Assen) oud-openbaar aanklager bij de rechtbank, in hechtenis genomen wegens spionnage en verraad. Op hem werden vele brieven gevon den, onder meer van Krause. die thans te Lon den in hechtenis is voor hetzelfde „misgrijp." Vrijdag vielen de Boeren onder Theron Hei delberg (Kaapkolonie) aan, doch werden, ondanks hun groote stoutmoedigheid, teruggedreven. Damont die tegen rechter Hertzog opereert, lokle elf Boeren bij Fauresmith (Vry staat) in een hinderlaag en nam hen gevangen. President Steyn heeft een antwoord gezonden aan de beide predikanten Murray en Botha, die door Kitchener waren gezonden om hem tot onderwerping te bewegen met het oog op de proclamatie. In dat antwoord zegt hij dat hij nu meer hoop heeft voor het welslagen van de Boerenzaak dan een jaar geleden, daar het krediet van Engeland snel afneemt; het zal spoedig in financieele moeiiykheden verkeeren, die het onmogelijk zullen maken den oorlog voort te zetten. Het Engelsche gezag in Zuid- Afrika is eveneens aan het verzwakken. Slechts de hoofdplaatsen en de spoorwegen zyn in han den der Engelschen. De burgers kunnen overal gaan, waarheen zij verlangen. De Wet zeide kortaf tot de beide heeren, dat zij dominees zijn en dat hun plaats op den preekstoel isdoch dat zij met deze quaestie niets te maken hebben. De Wet weigerde van hen iets te hooren over den oorlog in den Vrijstaat. Van 10—16 September. ONDERTROUWDJ. H. L. van Deinse, jm. 53 j. met A. C. Abresch, jd. 38 j. J. Wattel, wedn. 47 j. met J. Gillisse, jd. 47 j. GETROUWD G. Meulmeester, jm. 25 j. met M. J. L. Blankert, jd. 23 j. BEVALLENP. de Wagter, geb. Dourleyn, z. E. van Belsen, geb. Meeuse, d. J. Broodman, geb. Kooman, d. A. J. de Groote, geb. Kense, z. E. E. Minderhout, geb. Stokman, z. S. Heijt, geb. Brasser, d. L. Dingemanse, geb. Verhage, z. J. Schoolmeester, geb. Van de Putte, z. E. Drent, geb. De Noojjer, d. C. C. Gillissen, geb. Hooftman, d. L. Antheunisse, geb. PuQpe, z. J. S. Seybel, geb. Goeman, z. P. J. Plansoen, geb. den Hollander, z. J. P. Boogaard, geb. Bostelaar z. A. Kambier, geb. Izeboud, d. Geboren. Eene buitenechtelijke d.moeder 27 j. Een onechte zoon, moeder 36 j. OVERLEDENH. C. Deïst, z. 2 m. A. M. F. Schönherr, vrouw van J. Landman, 35 j. W. Moens, z. 6 m. E. Gabrielse, d. 9 j. J. E. La- meyn, d. 17 m. D. Willems, z. 1 m.

de Faam | 1901 | | pagina 1