Bij mij veel goedkooper. YOLKSHARMONIKAU S. J. F ON TEIJN. Nieuwste Stoffen voor Heeding naar maat. met 2 Registers, franco f 3.20met 3 Registers, franco f 4.20met 4 Registers, franco f 5.30 tegen in zending van postwissel. Dat is VEEL G0EDKQ0PER DAN ERGENS ANDERS. S. «X. ZDZEKHTCIIEIR., GOES. I Voorradig prachtige Sorteering Heeren- en Kinder-Costumes, Panta lonsDemies, enz. in alle grootten. A, D. LITTOOI) Iz. Grootste publiciteit Mer ter stede! 3300 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. Jio. 48. Woensdag 11 September 1901. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door da geheéle stad gratis verspreid Spanj aar dstr a a t. Prijs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. IIEUW5- MIDDELBURGSGH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINHIDS. UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Ctent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Op de aschbelt te Brielle werd in een dicht gebonden zak het lijkje gevonden van een pas geboren kindje van het mannelijk geslacht. De vinder, iemand die daar werkzaam was aan het sorteeren van de vuilnis, gaf natuurlijk dade lijk de politie hiervan kennis die een onderzoek instelde. Het bleek daarbij dat de zak, waar schijnlijk Donderdag, in den vuilnisbak op het Asylplein, werd neergelegd, vanwaar de man, belast met het ophalen, natuurlijk niet wetende wat zich in den zak bevond, dezen in zijn kar heeft geworpen en aldus op de aschbelt deed terecht komen. Eenige aanduiding ter vergemakkelijking van het onderzoek bevond zich niet op het lijkje, dat nog dien middag, na geneeskundig te zyn geschouwd, werd gekist en verzegeld en naar Rotterdam naar den officier van justitie werd vervoerd. Te Drunen (N.-Br.) was eene koe bezig in de „spoorsloot" haar dorst te lesschen, toen het dier plotseling achteruit sprong. Een oogenblik ater lag een groote snoek in het zand te dartelen. De roofvisch had namelijk in het water de londerlip van het rund vastgegrepen, en werd op deze zonderlinge wijze op het droge gebracht. Voor den koeherder was deze vangst een onverwacht buitenkansje. Vrijdagmiddag reed de automobiel no 96 op den Ryswykschen weg te Amsterdam, toen plotseling het rijtuig tegen een boom stietde schok was zoo hevig, dat de tuf-tuf zoo goed als verbrijzeld werd. De beide passagiers kwa men er, wat bij de geweldige botsing bijna onbegrypelijk is, met eenige lichte wondjes af. Een ernstig ongeluk heeft verleden week plaats gehad ten huize van Mevrouw S., aan den Zandberg, te Breda. Eenigen tijd geleden had haar zoon, te Sche- veningen langs het strand wandelende, een busje gevonden, van vorm gelijk aan een groote huls. Hij nam dat voorwerp mede en gebruikte het thuis als aschbakje. Toen hij nu gister avond een brandend stukje sigaret in dat busje wierp, volgde eensklaps een ontzettende ont ploffing. De huisgenooten en buren snelden toe en verleenden hun eerste hulp aan het jonge- mensch, dat in een vreeselijken toestand ver keert. Een oog zal hij vermoedelijk moeten missen, van de rechterhand zijn drie vingers weggeslagen, aan de borst heeft hij een vree- selijke vleeschwond, terwijl luchtdrukking hem het trommelvlies der beide ooren scheurde. De ontzaglijke kracht van de ontploffing bleek ook uit de verschrikkelijke verwoesting, die in de kamer was aangericht. Het plafond was vernield en ramen van het dak geslingerd, een muur was naar buiten uitgedrukt, de tafel was in twee stukken geslagen en gedeeltelijk ver nietigd, en een kast was ook geheel ineengedrukt. Welk gevaarlijk poeder de patroon bevatte, is nog niet met zekerheid uitgemaakt. Bij de fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam zijn verleden week 60 man ontslagen heden volgen weder 60, en ver moedelijk zullen er nog meer werklieden wor den afgedankt. Gebrek aan werk is, naar het Volksdagbl. meldt, de oorzaak van dit treurige feit, dat tal van oppassende en bekwame werk lieden en hun gezinnen broodeloos maakt. Vrijdagavond, ongeveer half elf ure, brak te Gouda een felle brand uit in de suiker- en banketbakkerij van den heer Kamphuis. De daaraan gelegen pakhuizen, waarin het meest suiker was geborgen, werden ook een prooi der vlammen. De brandweer was spoedig aanwezig, en was Zaterdagmorgen nog bezig om de smeu lende massa te bespuiten. Oorzaak onbekend. Alles is verzekerd. De bijencampagne in Friesland spoedt ten einde. De nachtvorsten hebben 't gewin op de heide ten eenemaal bedorven, waardoor 't gewin is opgehouden, dat volgens gewone jaren nog wel tien dagen had kunnen duren. Over 'tal- gemeen genomen, kan 1901 een goed bijen jaar genoemd worden. Te Ilpendam (N.-H-) werd Donderdag, bij gelegenheid der kermis, harddraverij gehouden. Inbrekers, vermoedelijk uit Amsterdam, hebben hun slag weten te slaan. In de Purmer by Ilpendam woont de landbouwster wed. J. Beem- ster. Zij zelve was naar Edam, haar zoon en het volk naar de kermis, zoodat het huis ledig was. Het huis is opengebroken, en goud, zilver en een rywiel zijn ontvreemd. De politie deed onderzoek, en achterhaalde met rijtuig drie logés van Lammertje Zondag. Een vierde, die met een rijwiel naar Purmerend reed, ontkwam, vrij zeker, met den buit. De heeren waren naar Ilpendam gekomen om te hengelen, maar de snoeren waren droog gebleven Weder heeft een nachtelijke inbraak ook te 's Gravenhage plaats gehad, nu in de Jan Blankenstraat. Er moet f1500 ontvreemd zijn. Van de dieven geen spoor. De verregaande brutaliteit van de dieven bende kan onder meer uit het volgende blyken. Op hun nachtelijken rooftocht brachten de die ven verleden week o. a. een bezoek aan een woning op het Koningsplein, waar zij blijkbaar niets van hun gading vonden. Zij lieten een briefje 'achter, waarop geschreven stond: daar je geen geld voor ons hebt neergelegd, vernie len we den boel." Zij hadden de daad bij het woord gevoegd en allerbaldadigst huisgehouden. De politie heeft als verdacht tot de bende te behooren een 20-jarig persoon aangehouden, die reeds meermalen wegens diefstal gevangenis straf onderging. Deze persoon werd bij zijne aanhouding in 't bezit gevonden van een hoe veelheid stuivertjes. Toevallig is er 's nachts uit een toonbanklade in een winkel aan de Elandstraat een rolletje stuivertjes gestolen. In Rotterdam wordt door de politie een on derzoek ingesteld naar in Den Haag gestolen voorwerpen, omdat vermoed wordt dat het ge- stolene daar ter stede wordt te gelde gemaakt. Velen schijnen bij de tegenwoordig alge- meene en uiterst lastige wespenplaag niet te weten, dat er een heel eenvoudig huismiddeltje bestaat om de pijn, die door wespensteken veroorzaakt wordt, onmiddellijk te doen ver dwijnen. Men moet voor dat doel een ui bij de hand hebbenmen snijdt hem door en wrijft de gestoken plek met een stuk ui. De ondervinding heeft geleerd dat dit een uitste kend middel is. Droevig nieuws bracht de Telegraaf ons Zaterdag. Twee Jobstijdingen tegelijk. Na de verblijdende berichten van de laatste weken rekenden we er allerminst op, dat de Boeren zulk een ernstig verlies zouden lijden. Ja, 'tis een ernstig verlies, de gevangenneming van Lotters commando in de Kaapkolonie. Doch geen verlies, waarmee de zaak der Boeren staat of valt. Lotters commando, ruim 180 man sterk, is door Scobell overrompeld met een ontzet tende overmacht van keurtroepen bestaande uit lanciers, Kaapsche bereden jagers, Kaapsche rijdende koninklijke artillerie, wielrijders en genie. En tegen die overmacht hield Lotter den ongeiijken strijd vol, tot de helft zijner Burgers dood of gewond was. Kitchener seint van 19 dooden en 52 gewonden. En onder de dooden de gebroeders Vors ter, zeer gevreesde Kaapsche rebellen. De niet gekwetsten zijn gevangen ge nomen, doch 19 wisten te ontsnappen. 'tls niet te verwonderen, dat Kitchener zich heeft gehaast om deze kleine overwinning naar Londen te seinen, waar men zich uitermate verblijdt. Wellicht denkt men nu, dat alle com mando's in de Kaapkolonie dit lot treffen zal. We hopen en gelooven dit laatste niet; inte gendeel de Burgers zullen waakzamer worden en met meer kracht optreden om hun gevallen broeders in den heiligen stryd te wreken. Generaal Botha moet aan al de Boerenaan voerders een nieuw veldtochtplan hebben voor gesteld. Dezen hebben dat reeds aangenomen. Men zou op verschillende punten in den Orauje- Vrijstaat, in de Kaapkolonie en Natal een krachtigen aanval doen om Kitchener te nopen de sterkte van het Britsche leger in Transvaal te verminderen. De tweede Jobstijding is de aanslag op het leven van Mac Kinley den president der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. President Mac Kinley bezocht verleden week de tentoonstelling te Buffalo en hield daar Don derdag eene groote redevoering, waarin hij breed uitweidde over den groei en bloei van handel en nijverheid, maar tevens zijne plannen blootlegde voor de toekomst Daar nadert hem Vrijdag in een der gebouwen een als heer gekleed persoon, die hem beleefd de rechterhand drukt en tegelijk met zyn linker van onder een doek 2 schoten op den President lost. Af schuwelijk, weerzinwekkend bedrijf! In minder dan geen tijd is de laffe sluipmoordenaar door een detective besprongen, die hem op den grond houdt, moedig geholpen door een twintigtal anderen. Als de moordenaar overeind staat, blijkt zyn gelaat met bloed bedekt. Men voert hem naar de gevangenis, waar hy toont volko men bij zijn verstand te zyn en niet het minste berouw te hebben over zijn Judasachtige schand daad. De moordenaar, een anarchist, i3 van Duitsche afkomst, maar is in Amerika geboren. Men vermoedt, dat er een samenzwering heeft bestaan. In verband daarmede hebben arresta ties plaats gehad in Chicago. En de President Na de schoten vroeg Mac 'Kinley aan een detective, of hy gewond was. Deze die des Presidents kleeren losmaakte en bloed zag, antwoordde „Ik geloof van ja, pre sident." Met een automibile-brancard, op de tentoonstelling aanwezig, naar een zijner vrien den vervoerd, werd hg onderzocht. Het bleek, dat beide schoten getroffen haddende eerste kogel was in 't borstbeen blijven zitten en kon spoedig worden verwyderd. De 2de kogel had ernstiger gewond; door de beide maagwanden heen was hy gedrongen en was eindeiyk in de spieren van den rug blijven steken. Geluk kig zijn noch de nieren, noch de ingewanden beschadigd. Luidden de eerste berichten weinig moedgevend, de latere geven hoop op herstel. De President brengt zyne nachten rustig door en heeft geen hooge temperatuur, zyn pols blijft goed. Mac Kinley heeft een krachtig ge stel. Zaterdagmiddag nuttigde hy reeds wat vloeibaar voedsel. Er is dus veel kans, dat de President herstelt en dat hem niet hetzelfde lot wedervaart als twee zijner voorgangers Lincoln en Garfield, die beiden door de hand eens sluipmoordenaars vielen. De vice-president Roosevelt is onverwyid naar Buffalo vertrokken en moet volgens de wet thans het presidentschap waarnemen. Het spreekt van zelf, dat niet alleen in Ame rika maar ook in Europa met afschuw over dezen moordaanslag wordt geschreven en ge sproken. Paul Kruger zond een telegram van deelneming, terwijl de minister van Buitenl. Zaken, Baron Mei vil van Lynden, een persoonlijk bezoek bracht bij den Amerikaanschen gezant. Het is bekend, dat Mac Kinley zyne bemid deling heeft aangeboden in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog, maar dat Engeland van geen tuschenbeide treden wilde weten. Was Mac Kinley blyven aandringen, dan zou dit wellicht een oorlog ten gevolge gehad hebben. Yan 3—9 September. ONDERTROUWDJ. M. Krijger, jm. 27 j. met J. H. Hupscher, jd. 23 j. J. G. Hazeloop, jm. 30 j. met A. Siebenga, jd. 27 j. F. Petrie, jm. 30 j. met M. J. den Decker, jd. 24 j. GETROUWD: J. K. Endhoven, jm. 23j.met J. de Jong, jd. 22 j. W. P. Haman, wedr 55 j. met M. C. Verhuist, jd. 41 j. A. Dagevos, jm. 25 j. met M. J. Snyders, jd. 24' j. K. Meertens, jm. 27 j. met A. J. H. Wens, jd. 31 j. BEVALLENH. S. Ronca, geb. Ingenhoven, z. A. J. Bazel, geb. Van den Broeke, d. C. J. Meijers, geb. Maas, d, A. P. Machielse, geb. Schipper, z. A. C. de Korte, geb. Siegers, z. M, van Hoorn, geb. de Plaa, z. GEBOREN. Eene buitenechtelyke d.moeder 32 j. OVERLEDENS. van der Meijden, man van I. J. C. 'tHoen, 48 j. S. J. van der Pluym. ongeh. d. 60 j. M. Poortvliet, wed. van H. de Wolf, 80 j. D. H. van de Kamer, wedr. van A. C. L. Lammers, 65 j. J. C. van Oers, wedr, van Wel, 78 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1