S. J. FONTEIJ N. Nieuwste Stoffen voor kleeding naar maat. A. 0. LITTÖOIJ Az. Voorradig prachtige Sorteering Heeren- en Kinder-Costumes, Panta lons, Demies, enz. in alle grootten. nnflFïVn nA17T\I/AAB0!Tir' De BESTE en GOEDKOOPSTE ORGELS worden in GOES gekocht. De BESTE en nKN Mill ft IKIlllr A ft GOEDKOOPSTE ZITHERS (de Wonder Zithers) worden in GOES gekocht. De BESTE uuulu uvuyiwvi uxu. efl GOEDKOOPSTE HARMONICA'S worden in GOES gekocht. Die eigen belang b e g r ij p t. koopt in GOES bij A. S. J. DEKKER. Niemand late zich van de wijs brengen door Advertentiën met plaatjes er bij(die er niet bij belmoren). Wie GOED en VOORDEELIG wil koopen ga naar het BEKENDE EN VERTROUWDE ADRES of schrijve naar A. S. J. DEKKER, Goes Op termijnbetaling tot b i 11 ij k e voorwaarden. Grootste publiclte It hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Pnbliciteit. No. 45. Woensdag 21 Augustus 1901. Vijfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. MÏDDSLBUHGSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. NIEUWS' Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid UITGEVER Spanjaardstraat. Prijs der Advertentiën: van 1—3 regels 15 Gent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Door het vallen van het paard van den postwagen van Maassluis naar Gravenzande Yielen hedenmorgen de postconducteur en de postiljon van den wagen. Beiden verwondden zich ernstig, het rijtuig was niet meer bruik baar, zoodat een ander van een landbouwer geleend moest worden om de post, welke hier door aanmerkelijke vertraging onderging, te vervoeren. Een landbouwer in den omtrek van Sir Jansland vond, toen hij zyn vee uit de weide ging halen, een koe dood bij den ledigen water put, en een andere bezweek onderweg. Te Hoogeveen (Drenthe) bestaat nog de aloude gewoonte om met de trom oorop naar de kerk te gaan. Deze oude gewoonte dateert reeds van vóór 1652. Toen toch had men te Hoogeveen geen kerk, maar bevond zich op ongeveer één uur afstands van Echten een kapel en liet de heer van de „Heerlijkheid Echten", die van militairen bloede was, des Zondags trommelen, wat op grooten afstand kon worden gehoord, om de menschen op te wekken in die kapel hun godsdienstplichten te vervullen. Na het bouwen van de kerk te Hoogeveen bleef dit trommelen tot op den huidigen dag in zwang. Het baantje van trommelslager was ruim een eeuw in dezelfde familie, thans fungeert als zoodanig sedert eenigen tyd Jb. Leijssenaar, mr. schoenmaker. In „Seinpost" te Scheveningen, zoo meldt men ons uit Den Haag, ontstond eergisteren avond, tijdens het optreden van een 1 eeuwen- temster, die daar reeds geruimen tijd eiken avond voorstellingen geeft, een kleine paniek. Een der leeuwen greep haar plotseling vast en scheurde haar de kleeren. Het verschrikte publiek werd intusschen spoedig gerustgesteld, want even na het gebeurde, trad „Mlle Mar quérite" weer op tot het uitvoeren., van een serpentine-dans te midden harer leeuwen. Omstreeks half twee 's nachts hoorde een burger bij het passeeren van de Sleepersvest te Rotterdam, geritsel in den kelder van den winkel in gutta percha-artikelen van The Hol land Rubber Company, gevestigd in het bene denhuis van pand no. 1 aan de Sleepersvest. Aan inbrekers denkende, waarschuwde hij de politie, waarop een paar agenten derwaarts togen. Zij drongen den kelder, waarvan een der aan de straat uitkomende openingen ge forceerd bleek, nadat het daarvoor zich bevin dend traliewerk was verwijderd, binnen. Daar zagen zij toen een man, die op hun binnen dringen vluchtte, doch dien zij daarop uit een kast uit dien kelder haalden. Dit was de 27- jarige glazenwasscher J. M. T., wonende in de Breedestraat. Hij werd in het bezit gevonden van een linnen zakje, inhoudende een bedrag van f 56.051/2 aan speciën, welk geld door hem was gestolen uit de toonbanklade in den win kel, die hy met zijn inbrekerswerktuigen had opengebroken. Een beitel en een schroeven draaier waren in zijn bezit. Toen hij gearre steerd werd, had hij juist den winkel verlaten en zich weder naar den kelder begeven, om langs den weg, waardoor hij binnenkwam, dezen te verlaten. Deze inbreker zit nu op het politiebureau in de Lange Torenstraat achter slot en grendel. Een kantoorbediende, die f1100 had ont vreemd van de Petroleum Maatschappij „De Automaat" te Groningen en daarna naar Trans vaal was gegaan, werd na zijn terugkeer dooi de Groninger rechtbank veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 21/2 jaar. Uit goede bron verneemt het Centrum dat er groote waarschijnlijkheid bestaat, dat het hooger beroep van het vonnis der arron- dissements-rechtbank te Breda, inzake den moord op Maria Kessels, zal worden ingetrok ken, omdat de rechterlijke macht van een nieuwe behandeling dezer zaak alsnog te weinig resultaat verwacht. Dat een aap aan een touw nog een ge vaarlijk beest is, ondervond te Hazerswoude een tienjarig meisje, dat onverwachts door zoo'n dier in het been werd gebeten. Hoewel de wond zich in den beginne niet erg liet aan zien, is het kind nu reeds een paar dagen niet in staat om te loopen. Te Weert (Limb.) zijn dieven 's nachts aan den gang geweest. Eerst zijn ze door de ruiten te verbreken, de kapel van O. L. V. van Bijstand aldaar binnengedrongen en braken de- offerbus open, die juist dienzelfden dag gele digd was. Daarna wisten zij een boerenwoning binnen te komen, en zonder een spoor achter te laten voor een waarde van f 300 mede te nemen. Sedert een paar weken bereizen twee Transvalere Belgisch Vlaanderen in het belang der vrouwenkampen in Zuid-Afrika. Het zijn de heeren C. Plokhooij en H. J. Louw. De heer Plokhooij heeft den oorleg medegemaakt tot na den slag bij Donkerhoek (Juni 1900), is in Augustus 1900 teruggekomen in Holland en daarna in December teruggekeerd naar Afrika om te ti-achten door te breken naar de com mando's. Door de Portugeezen werd hij echter gevangen genomen en met andere krqgsge vangenen naar Portugal vervoerd. Uit deze gevangenschap ontvlucht, is hij na vele avon turen in ons land teruggekomen. De heer Louw is tijdens den oorlog veldcor net te Johannesburg geweest en in het begin dezes jaars uitgezet. Het weldadigheid-comité te Johannesburg heeft hem opdracht gegeven in Europa den nood der vrouwenkampen be kend te maken en de offervaardigheid dei- boeren vrienden in te roepen. Overal, waar zij in België komen, worden zij met geestdrift ontvangen en openen de beurzen zich. Achtereenvolgens traden zij op te Maldegem, Ecloo, Brugge, Thielt, Meulebeke terwijl nu Maandagavond eene groote vergade ring voor hen belegd is te Gent. Waarschijn lijk zullen zij nog optreden te Kortrijk, IJperen en andere plaatsen. Te Brugge hadden zij in de Hallezaal 1000 menschen onder hun gehoor, prof. Julias Sabbe hield daar eene schitterende rede, waarin hij wees op de overeenkomst in taal en heel het roemrijke verleden van het Dietsche ras in het geheugen terugriep. Overal zingen de menschen met vuur het Transvaaische volkslied. Te Meulebeke (bij Thielt) had de burgemeester de Transvaaische vlag uitgestoken. Te Brugge werd Plokhooij door de leerlingen der Handelsschool in triomf door de stad gedragen. Door het uitsnijden van een ruit werd Zondag te Rilland terwijl de wethouder A. B. en zijne vrouw naar de kerk waren, in diens woning ingebroken. Met een paar valsche sleu tels schijnen een paar kastjes te zijn openge broken en is uit het kastje der vrouw eenig geld ontvreemd, alsmede ook uit eene porte- monnaie. Op ons stil dorpje behoort een dergelijke brutaliteit tot de zeldzaamheden. Op de heide bij Yelzen zou Donderdag een paartje in den echt verbonden worden, 's ochtends 9 uur op het raadhuis, en om half 10 in de kerk, en daarom waren dan ook te 81/4 uur de getuigen en de familie in de woning der bruid bijeen. Doch zie, daar verschijnt te 81/2 uur de ooievaar en brengt een dikken jongen, zoodat de ambtenaar van den burger lijken stand en de pastoor tevergeefs op het echtpaar gewacht hebben. Een vijfjarig knaapje te Santpoort werd door een mug gebeten en krabde het puistje stuk. Dadelijk zwol het lichaamsdeel, een tante streek er een zalfje op, bloedvergiftiging ont stond en de knaap stierf onder hevige pijnen. Te Kempen bij 't omhoog trekken van 4000 kilo zwaar qzeren ^bassin ten behoeve der waterleiding, brak de stellage waaraan het gevaarte hing, waardoor bassin en houtwerk naar beneden stortten en de aannemer en een metselaar werden gedood. Te Rozendaal kwam Zaterdag een tram met een geladen pak wagen, waarvan de be stuurder nog de rails wilde oversteken, in botsingde wagen werd totaal verbrijzeld, de machine ingedrukt en de machinist bekwam zware inwendige kneuzingen en hevige brand wonden. Te Stolwijk sloeg een paard op hol, een boerenknecht die van den wagen sprong, ge raakte hierbij in de leidsels verward en kreeg de wielen over het hoofd. Hij bezweek aan de gevolgen. Zondagavond half 9 werd te Amsterdam een bootje waarin een man, vrouw en zestien jarige zoon en een 12-jarige logee uit Hoorn gezeten waren, door eene pakketboot die vol pleizierreizigers was, aangevaren, het bootje kraakte stuk en de inzittenden zonken onder vreeselijk gegil naar den bodem. Drie hunner verdronken. De logee wist een hem toegesto ken vaarboom te grijpen en werd zoo, schoon met pyn in de borst, gered. De reizigers, die gistermorgen om zeven uur met de stoomboot Nijverheid, uit Nijme gen, Tiel, Bommel en tusschengelegen plaatsen de reis naar Rotterdam maakten, zijn aaneen groot gevaar ontsnapt. De Nijverheid werd namelijk buiten dienst gesteld, en moest te Gorinchem de passagiers overladeu op de Ko ningin der Nederlanden, die hen verder naar Rotterdam zou brengen. Even midden op de rivier beneden Gorinchem sloeg de schroef van de Koningin stuk, en kwam er een lek in de ketels, doordat er een klep open sprong. Het gevolg was, dat de Koningin eenige uren op stroom moest bleven liggen, totdat de Afeneede I van Gorinchem kwam, en alle passagiers weer overnam, tot hun groote blijdschap. Omstreeks zes uur lag de Merwede te Rotter dam aan den wal, veel later dus dan zij ver wacht werd. Dat de veiligheidsdienst aan de Badplaats Scheveningen niets te wenschen overlaat, en de met den dienst belaste badlieden Arie de Lange, Piet van der Toorn en Arie Knoester, doch vooral de eerste, uitmuntende zwemmers zijn, is hedenochtend wederom gebleken. Een Duitscher, die niet kon zwemmen en zich te ver in zee waagde, werd door een golf opgenomen en door den sterken stroom mede- gesleurd. Op zijn hulpgeroep, dat door eenige baders, die hem echter zelf geen hulp konden bieden, werd herhaald, schoten de badlieden toe, en mochten zij het genoegen smaken den man al zwemmende te bereiken, en met behulp van de reddingen nog levend aan wal te brengen. Met een ruime gift werden zij dooi den geredde voor hun moeite beloond. Van 13-19 Augustus. ONDERTROUWDJ. P. Reders, jm. 29 j. met A. J. Verschoore de la Houssatfe, jd. 24 j. A. Dagevos, jm. 25 j. met M. J. Snijders, jd. 24 j. A. H. Mulder, jm. 21 j. met J. de Klerk, jd. 20 J. J. Hosang, jm. 35 j. met P. H. L* Boogaert, jd. 20 j. M. Hubregtse, jm. 22 j. met K. Brasser, jd. 22 j. D. S. Gobetz, jm. 28 j. met P. Cohen, jd. 27 j. BEVALLENM. Rommers, geb. Vervaart, d. S. Volkers, geb. Van den Broek, d. A. M. Ver- sluijs, geb. Post, z. L. de Pagter, geb. Danielse, d. A. C. Sies, geb. Ritmans, z. W. Geelhoed, geb. Van Leerdam, d. B. Drielsma, geb. Van Gelder, d. N. Bravenboer, geb. Baljeu, z. C. Vreke, geb. Melse, z. S. A. Quist, geb. Lahr, d. M. Franchimont, geb. Moens, d. J. M. Braber, geb. Foudraine, d. A. M. van Baal, geb. Taze- laar, z. Geboren. Een buitenechtelijke zoon, moeder 29 j. OVERLEDENJ. E. van Eijzeren, wed. van J. F. Drioel, 67 j. A. P. Bos, z. 7 d. M. van Reen, vrouw van P. J. Janssens, 49 j. M. de Valk. z. 2 m. J. C. M. Adriaanse, ongeh. d. 27 j. B. Kunstenaar, ongeh. d. 61 j. P. M. Tilroe, man van A. H. Merk, 39 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1