S. J. FONTEI.) N. Nieuwste Stoffen voor kleeding naar maat. k D. LITTOOIJ Az. Voorradig prachtige Sorteering Heeren- en Kinder-Costumes, Panta lonsDemies, enz. in alle grootten. De BESTE en GOEDKOOPSTE ORGELS worden in GOES gekocht. De BESTE en GOEDKOOPSTE ZITHERS (de Wonder Zithers) worden in GOES gekocht. De BESTE en GOEDKOOPSTE HARMONICA'S worden in GOES gekocht. Die eigen belang b e g r ij p t. koopt in GOES bij A. S, J. DEKKER. Niemand late zich van de wijs brengen door Advertentiën met plaaljes er bij (die er niet bij behooren). Wie GOED en VOORDEELIG wil koopen ga naar liet BEKENDE EN VERTROUWDE ADRES of schrijve naar A, S. J. DEKKER, Goes. Op termijnbetaling tot billijke voorwaarden. Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Pnbliciteit. No. 43. Woensdag 7 Augustus 1901. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat, Prijs der Advertentiën NIEUWSTIJDINGEN. BESTE-GOEDKOOPSTE. NIEUWS' IIDDELB0R6SCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Otot. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Men schrijft aan het 7ad. Een officier der huzaren te Zutphen ging onder zyn collega's de stoute weddenschap aan om in 21/2 uur van daar naar Deventer te zwemmen. Overtuigd van de onmogelijkheid om zoolang te water te zijn, als ook wat den tijd van den af te leggen afstand betrof ging men de weddenschap aan met de bepaling echter, dat de duur niet vastgesteld zou wor den, en die weddenschap heeft hij gewonnen. Hij legde den afstand af in 3% uur. Hij werd van Zutphen per roeiboot gevolgd, in geval van gevaar. Na behoorlijke rust, ging hij met zijn collega's uit Deventer 's avonds per stoom boot naar Zutphen terug. Niet alleen op Sumatra's Oostkust ziet men veel tijgers. Uit Fort de Koek schrijft men aan de Padanger, dat men daar tegen woordig buitengewoon veel last heeft van tygers, zóó dat aangedrongen wordt op het weder uit loven van regeeringswege van premiën op het dooden dezer dieren. Den 22 Juni maakte een eerzaam'artsenij bereider er zijn avondwandeling, en tegen 8 uur door de z.g. bamboelaan huis waarts keerende, zag hij vlak ..vóór zich zoo maar een koningstijger dwars over den weg springen en in de richting van het Karbouwen gat verdwijnende man had eenige uren noo- dig om op zijn verhaal te komen voordat hij in staat was het vreeselijke" avontuur te ver halen. Men schrijft uit Tilburg aan de N. B. Crt. Donderdagmiddag arriveerde hier het gerecht uit Breda tot het instellen van een onderzoek naar de doodoorzaak van het 3-jarig zoontje van J. B., wonende op het Goirkeplein, daar er vermoeden is dat het kind niet de natuurlijke dood gestorven is, maar door toedoen van zijne moeder en zijn 18-jarige zuster een geweldda- digen dood gevonden heeft. Gisterenavond werd op het gerucht dat het kind verdronken was een onderzoek ingesteld met het gevolg dat het lijkje gevonden werd in een waschtobbe geheel overdekt met waschgoed. De politie die inmiddels van een en ander in kennis werd gesteld, vond termen moeder en dochter te arresteeren en naar het hoofdbureau van poli tie te doen overbrengen. Het is een feit dat het kind zoodanig verwaarloosd werd, dat het meermalen iets vande buren ontving om den honger te stillen. Ook wisten moeder en dochter, nadat zij hadden bekend gemaakt dat het kind verdronken was, geene nadere aan wijzingen te geven. Uit het door de justitie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de 18-jarige Marie B. de moordenares is van haar driejarig broertje. Zij heeft het kind, door het voorover in een tobbe met water te duwen den dood der verstikking doen sterven. Wat de aanlei ding tot deze misdaad was, heeft men nog niet aan het licht kunnen brengen. De daderes is in hechtenis gehouden, terwijl de moeder op vrye voeten is gesteld. In den laatsten tijd kwamen nu en dan op het terrein van het Hollandsche Spoorweg station te 'sGravenhage kleine diefstallen van goederen voor, zonder dat de daders ontdekt werden. Nu zijn weder uit een goederenwagen eenige flesschen wijn en limonade ontvreemd. Als verdacht van deze misdrijven zijn drie ar beiders, in dienst der Maatschappij, aangehouden. Een hunner heeft den wijndiefstal bekend. De beide andere aangehoudene personen, die hij als zijn medeplichtigen heeft aangewezen, ont kennen iets met de zaak te maken te hebben. In een kamertje met drie bedden in het kantonnale hospitaal te Genève sliepen drie zieken. De 82 jarige Naliet was op een nacht wat onrustigdat kon een andere patient, Novel genaamd, epilepticus, niet velenhij riep den oude toe stil te zijn, en toen dat niet gaf, bond hij hem een handdoek stijf óm den hals. Zoo bleef de man kalm tot 's middags maar hij kwam bij en begon weer te jamme ren. Novel trok den doek wat stijver aan, en zoo nog eens en nog eens, tot de oude gestikt was. De derde zieke had dat alles bijgewoond, maar niet begrepenhij dacht dat Novel Naliet telkens zoo goed geholpen had, en dat hij daar door kalm geworden was. En toen de politie er aan te pas kwam, zei Novel dat hij den armen lijder alleen maar van zijn narigheid had willen afhelpen. De moordenaar is gear resteerd. Te Rotterdam heeft de bootwerker M. C. Andernach zijn beide kinderen, een meisje van 9 en een jongen van 11 jaar, onverzorgd en in zeer hulpbehoevende omstandigheden in een woning in de Hovenierstraat achtergelaten. De kinderen zijn voorloopig aan de zorg van het armbestuur toevertrouwd. In den omtrek van Praag zijn 40 perso nen door brood, dat arsenicum bevatte, vergif tigd. Een bakker is aangehouden. De lynchwet. Een menigte van 500 personen is Donderdag avond in de gevangenis van Carlton (Mississippi; gedrongen, waar een negerin was opgesloten met haren zoon en hare dochter, beschuldigd van medeplichtigheid in den moord op een blanke familie. Alle drie werden opgehangen en hunne lijken met talrijke kogels doorboord. Een correspondent van den Figaro heeft te Scheveningen een onderhoud gehad met president Kruger. De president zeide dat hij het al of niet juiste van Kitchener's beweringen omtrent Boeren-wreedheden nog niet had kun nen nagaan maar wanneer het waar zou zijn dat de Boeren ook maar een tiende deel hadden bedreven van de misdaden waaraan de Engel- schen in dezen oorlog zich hebben schuldig gemaakt, dan zouden zij niet waard zijn dat zij hun vrijheid behielden. Miss Hobhouse, zei de President, heeft waarheid gesproken in haar rapport over de kampen, maar zij heeft niet de geheele waarheid kunnen zeggen. Men heeft haar niet alles laten zien. Omtrent de brieven van Reitz aan Steyn, die de Engelsche regeering heeft gepubliceerd, zei president Kruger, dat zelfs, wanneer die brieven authentiek zijn wat te betwijfelen valt zij niets bewijzen. De Boeren-aanvoer- ders immers hebben een krijgsraad gehouden en met algemeene stemmen besloten dat de oorlog tot het uiterste zou worden voortgezet. Nog verklaarde de president dat door hem in den laatsten tijd geen enkele stap was ge daan in den zin van het verkrijgen van eene bemiddeling. Zeker, hij wenschte zeer dat er bemiddeling zou komen en zou er met al zjjn krachten toe medewerken als het mogelijk was, maar hij was van oordeel dat die bemiddeling uit zichzelf moest komen. Den vrede had hij éénmaal den Engelschen aangeboden op eervolle voorwaarden, maar dat voorstel zou hij niet hernieuwen. De Boeren zullen wapenen alleen dan neerleggen wanneer hun de vrijheid wordt gewaarborgd. Dat Botha in de 'Kaapkolonie was gevallen, geloofde de President nietmaal ais het noodig was zou hij er wel heentrekken. De oorlog, zei de President, strekt zich nu uit over geheel Zuid-Afrika. De ophangerijen zullen de Afrikaanders niet bang maken en wij zullen niet onderhandelen, dan wanneer den Afrikaanders volledige amnestie wordt ver leend. Wat den Boeren betreft, die willen noch amnestie, noch een protectoraatzij heb ben hun Staat weer van voren af op te bou wen en daarvoor hebben zij onbeperkte vrijheid noodig. De President is er van overtuigd dat de tijd zal komen waarop de Engelschen den Boeren zullen geven wat hun rechtmatig toekomt. En als de vrede eenmaal is gesloten dan zullen wij met de Engelschen in goede buurschap leven. DE OORLOG, Over 't algemeen verbetert de positie der Engelschen in Zuid-Afrika niet. Wel maken zij hun volkje wys dat 't goed gaat, en de Boeren iedere maand 2000 strijders minder tellen terwijl de over blij venden er naar snakken weer in vrede naar hun (verbrande?) hoeven terug te keeren. Maar dat zijn praatjes. In Kaapkolonie wordt hunne positie zelfs kritiek. Daar toch is Fouché heer en meester in het district Barkley East; opereert Kruit- zinger's commando in blakenden welstand in het district Molteno, goed gekleed en gevoed en van uitnemende paarden voorzien is de stadswacht van Kaapstad zelf opgeroepen om zich gereed te houden een aanval der Boeren af te slaan, die al te Cores zijn, dicht bij Worcester; terwijl het deserteeren der En gelsche soldaten reusachtige afmetingen aan neemt en bij Zuurvlakte ernstige gevechten zijn geleverd, waarin de Ehgelschen totaal werden verslagen. Van deze laatste geeft een Engelsch officier in een brief het volgende staaltje „Generaal Beatson riep mij en twee andere kapiteins by zich en vertelde ons, dat wij 's nachts eenige hoeven moesten bestormen. Wy zouden om één uur na middernacht moe ten vertrekken, terwijl de generaal zelf met versterkingen volgde. Toen wy aankwamen bespeurden wy, dat het linker bataillon 12 myien verder was ge zonden met twee pompons, onder bevel van een majoor van de R. A. Ik was by het rech ter bataillon geplaatst. Om één uur 's nachts was ik met myn mannen te paard gestegen, wij wachtten op 't sein tot opmarcheereu, toen eenige inboorlingen ons kwamen vertellen, dat de Boeren het linker bataillon hadden over vallen de kanonnen waren veroverd, terwyi de meeste manschappen waren gesneuveld. Op dit oogenbtik kwamen eenige mannen in het kamp terug en bevestigden het nieuws. Natuurlijk wijzigde generaal Beatson de orders en moesten wij optrekken naar Wilhelm's Rust, de plaats van den stryd. Gesneuvelde soldaten, gewonde en doode paarden lagen alom verspreid. Ons verlies was 22 gedood, 42 gewond en ongeveer 300 paarden gedood. De gewonden moesten vreeselyk ïyden, daar de Boeren alle wagens en kleederen hadden meegenomen. Nog nooit was zoo iets verschrikkeiyks den Australiërs oyerkomen en ik dank God, dat ik er niet bij was. Hoe alles in 't werk gegaan is, weet niemand. De Boeren slopen tusschen de wachtposten door, zonder een schot te lossen. Toen zö zich midden in het kamp bevonden, sprongen zy op en schoten zoo snel als zy maar konden hun geweren af. De Engelschen waren totaal gedemoraliseerd en leverden een allertreurigsten aanblik op. De aanval had plaats om 8 uur in den avond, toen bijna alle mannen te bed lagen. De Boeren stonden tegenover hen en riepen „Hands upen zy, die niet antwoordden werden dadelijk doodgeschoten. Het ergste van alles is, dat de twee kanon nen werden buitgemaakt en een groote voor raad levensmiddelen en kleeren, waarvan langen tijd in overvloed zullen kunnen leven Het heele plan moet goed overlegd zyn ge weest, daar de Boeren reeds muilezels hadden klaar staan om de kanonnen en wagens weg te voeren. „De oorlog zal nooit tot een eind komen, of er moesten zeer groote veranderingen plaats grijpen"het is niets anders dan 's lands geld verspillen." Burgerlijke Stand van Middelburg. Yan 30 Juli—5 Augustus 1901. ONDERTROUWDW. J. Cornelisse, jm. 22 j. met N. J. Godeschalk, jd. 18 j. W. J. de Boer, jm. 27 j. met L. T. Klemkerk, jd. 20 j. W. Lindenberg, jm. 31 j. met A. de Moor, jd. 27 j. GETROUWDS. Lakenman, jm. 25 j. met D. H. van Pagé, jd. 25 j. H. J. Neugebauer, jm 24 j. met E. J. Jansen, jd. 26 j. BEVALLENC. van Agten, geb. Dirkse, d. A. M. E. Yerdaasdonk, geb. Verhoeff, d. A.van den Driest, geb. De Pagter, z. C. van Westen, geb. Kryger, z. L. Moens, geb. Van Oost, z. M. Joziasse, geb. Adriaanse, z.M. Simpelaar, geb. Hooftman, d. OVERLEDENJ. J. Krüger, vrouw van A. But, 58 j. D. G. Avenarius, z. 9 m. C. Verheit, z. 3 w. G. I. Martens, vrouw van G. H. Eefting} 47 j. A. J. Hubrechtse, vrouw van J. de Willi, gen, 58 j. A. Kurvink, wed. van M. Vos, 78 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1