BESTE-GOEDKOOPSTE. MET WONINGGIDS. 8. J. F O N T E IJ N. Nieuwste Stoffen voor kleeding naar maat. De BESTE en GOEDKOOPSTE ORGELS worden in GOES gekocht. De BESTE en GOEDKOOPSTE ZITHERS (de Wonder Zithers) worden in GOES gekocht. De BESTE en GOEDKOOPSTE HARMONICA'S worden in GOES gekocht. Die eigen belang, b e g r ii p t. koopt in GOES bi] A. S. J. DEKKER. Niemand late zich van de wijs brengen door Advertentiën met plaatjes er bij (die er niet bij behoorén). Wie GOED en VOORDEELIG wit koopen ga naar bet BEKENDE EN VERTROUWDE ADRES of schrijve naar A. S. J. DEKKER, Goes Op termijnbetaling tot bliiijke voorwaarden. A, 0. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit bier ter stede! 3ÖÖÖ ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. Voorradig prachtige Sorteering Heeren- en Kinder-Costumes, Panta lons, Demies, enz. in alle grootten. No. 42. Woensdag 31 Juli 1901. Vijfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. NIEUWS HIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid UITGEVER 8pan jaar dstraat. Prijs der Advertentièn van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Een vrouw te Rozendaal die uit angst voor 'tonweer buiten aan haar deur ging staan werd door den bliksem bewusteloos en blind geslagen. Te Nieuwe Niedorp is een werkman van een kantelenden wagen met hooi geslingerd en aan de gevolgen bezweken. -- Te Raamsdonk is een werkman die in een griend aan het werk was door den blik sem gedood. Op den- IJsel, bij Dieren, stond de vrouw van een schipper aan het roer, toen plotseling de mast omviel en zij zoodanig aan het hoofd werd getroffen, dat zij enkele oogenblikken later is overleden. President Kruger woonde Zondagmorgen de ochtendgodsdienstoefening bij in de geref. kerk A. De leeraar (ds. v. d. Valk) sprak in de voorafspraak een woord van deelneming namens de gemeente bij 't treffend verlies door het zwaar beproefde staatshoofd geleden. De President werd bij 't verlaten van 't kerkge bouw door een groote menigte eerbiedig ge groet. Een 54-jarig werkman, zekere v. d. H., die dezer dagen des avonds omstreeks 9 uur 'sGravenhage door de Raamstraat liep, werd daar plotseling aangehouden door een ander werkman, met wien hij reeds vroeger onge noegen had gehad. Na een korte woordenwis seling bracht de laatste hem onverhoeds een slag toe op het achterhoofd, vermoedelijk met een scherp voorwerp of een stuk hout. De aangerande viel terstond neder. Binnengedra gen in een kruidenierswinkeltje, door zijn zuster gedreven, bleek de aangerande te zyn overleden tengevolge van een schedelbreuk. Het lyk werd per brancard overgebracht naar het politiebu- reel op den Groenmarkt. De verslagene was ongehuwd. Na het plegen van het feit maakte de dader zich terstond uit de voeten hij is echter bekend. Uit Dalfsen wordt gemeldIn de buurt schap Rechteren onder deze gemeente, waren de oudere kinderen van den landbouwer A. T. in den hooiberg op het hooi aan het spelen, toen een hunner, een 11-jarig meisje, een hooi vork naar beneden liet vallen met het onge lukkig gevolg, dat deze terecht kwam in het hoofd van een tweejarig broertje, dat onder in den berg zat. De arme kleine was bijna terstond een lyk. Een zevenjarige knaap, Ch. V., thuis be- hoorende aan de Oude Vest te Leiden, werd verleden week uitgezonden om een boodschap te verrichten aan de Haarlemmerstraat, doch keerde niet terug. Toen na geruimen tijd het kind niet thuis kwam, werd bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing, waarop een onderzoek volgde. Verschillende geruchten deden de ronde. o. a. dat het ventje zou gezien zijn in gezelschap van een heer, van een kermis klant enz. Zooals begrijpelijk, werd toen aan' ontvoering gedacht, hetgeen de taak om een spoor te vinden zeer bemoeilijkte. Na ver schillende aanwijzingen toog de politie aan het dreggen in de Oude Vest, dichtbij de ouderlijke woning, 'en werd de knaap levenloos opgehaald. Een als heer gekleed persoon geeft zich bij heeren hotel-, caféhouders en rijwielherstel lers uit, hunne inrichting eene aanstelling van den Alg. Ned. Wielrijdersbond te kunnen geven, en vraagt gewoonlijk vooruitbetaling zegelkos- ten, schild enz., welk bedrag van 1 tot f7 af wisselt. In De Kampioen waarschuwt de hoofd consul van den A. N. W. B. hier niet op in te gaan. Volgens aloud gebruik werd het Hoofd der school te Alteveer, de heer H. Sikken, nieuw benoemd Hoofd te Ruinen, verhuisd. Op en in een negental boerenwagens werd meester en familie zoowel als de goederen van Alteveer naar Ruinen overgebracht. De file der wagens trok veler aandacht, omdat men een dergelijke verhuispartij in geen jaren had aanschouwd. Onlangs meldde zich bij de militaire auto riteit te Amsterdam een persoon aan, onder het voorwendsel, dat hij zonder verlof zyn korps, de Koloniale Reserve te Nijmegen, had verlaten. Daar het herhaaldelijk gebeurt, dat soldaten van dat korps zonder verlof hun garnizoen ver laten of van een verleend verlof achterblijven, vermoedde men niets kwaads en werd bevel gegeven den man naar zijn garnizoen terug te geleiden Te Nijmegen aangekomen, kwam men evenwel tot de ontdekking, dat hij geen soldaat der Koloniale Reserve, maar een gewoon bur ger was. De commandant der Koloniale Reserve gaf hem toen over aan den commissaris van politie aldaar, om hem gerechtelijk te doen vervolgen. Bij het verhoor bleek, dat men te doen had met iemand, die gaarne hetschoone Nijmegen, waar hij reeds zooveel van had hoo- ren spreken, eens wilde bezoeken, doch daartoe de middelen mist en daarom dezen zonderlin gen weg had gevolgd. Hij is toen naar Amster dam overgebracht en ter beschikking gesteld van den hoofdcommissaris van politie, om wegens oplichterij te worden vervolgd. Deze goedkoope reis zal hem dus ten slotte wellicht nog duur te staan komen. Zaterdagavond werd de 35-jarige W. van Dijk, sigarenmaker te Kampen, voor zijne wo ning staande, onverhoeds aangevallen door een paar personen, die een ouden wrok tegen hem hadden. Ze brachten v. Dijk belangrijke ver wondingen toe aan rug, borst en hoofd, zoodat men voor levensbehoud vreest. De vermoede lijke daders, gebroeders S., een paar sigaren makers, zijn dien avond nog door de politie gearresteerd. Vrijdagmiddag sloeg te Halfweg de blik sem in de suikerfabriek Hollandalleen werd daardoor eenig metselwerk van een buitenmuur naar beneden geworpen. Het onweder dat Vrijdagmiddag boven 's-Her- togenbosch uitbrak, hoe hevig ook, veroorzaakte geen ongelukken, maar deed den regen zóó bij stroomen vallen dat enkele straten eenige uren onder water stonden. Te Tilburg sloeg de bliksem in een woon huis. Alleen het dak verbrandde. Donderdagavond te ongeveer 9 uur kwam een automobiel met groote vaart langs de Don kere Laan by Haarlem aangereden. Op den scherpen hoek bij het hok van de buitenplaats Wildhoef kwam ze in botsing met een rijtuig, dat een patiënte van het Zander-Instituut ver voerde. De schok was zeer hevig. De ruiten van het rijtuig werden verbrijzeld en ook an dere schade werd aan dit voertuig veroorzaakt. Het voorste deel der automobiel werd ernstig beschadigd. De machine was niet meer in be weging te brengen en werd binnengesleept by den stalhouder Mulder. Gelukkig werd niemand verwond. Aan de N. Arnh. Crt. wordt het volgende medegedeeld Tusschen 8 en 8t/2 uur verscheen in het Volkskosthuis aan den Hommelschen weg een politie-agent om den beruchten vrouwenmoor denaar Hendrik de Jong te arresteeren. Er logeerde daar nl. iemand van dezen naam. De agent arresteerde hem, boeide hem in het kost huis en vervoerde hem geboeid naar het hoofd bureau van politie. Onderweg kwam een ander agent er bij. Deze bevrijdde hem van de boeien, maar zei dat hij hem direct zou neerschieten, als hij een poging deed om weg te loopen- Aan het politiebureau gekomen, bleek, dat de gearresteerde een hoogst fatsoenlijk man was. Te Amsterdam sleurde een vijftienjarig meisje, wonende aan de Quellijnstraat 107, in de keuken der ouderlijke woning met haar klee- deren een brandend petroleumtoestel omver. Het kind stond weldra geheel in brand en werd door de zorgen der brandweer in deerlijk ge kwetsten toestand naar het gasthuis gebracht. Haar toestand is zeer bedendelijk. De moeder van het meisje bekwam bij een poging om de vlammen te blusschen brandwonden aan het been. Eeete Zomers. De drukkende hitte, die tegenwoordig vooral in 't zuiden van Frankrijk heerscht, brengt aller lei herinneringen te berde van hetgeen men in vroeger eeuwen in sommige zomers te ver duren had. Men heeft er de oude kronieken eens op nagezien en bevonden dat in 627 de hitte in Frankrijk en Duitschland een algemeene droogte veroorzaaktede menschen stierven van dorst; in 879 moest den landbouwer den oogst prijs geven, want wie zich op 't veld aan den arbeid waagde, was een kind des doods. Nog erger was 't in 993toen brandde 't vee in de weidde als aan een braadspit. Het jaar 1000 veroorzaakte door de droogte die de vis- schen in groote massa's aan verrotting prijs gaf, de pestdeze maakte tallooze slachtoffers 22 jaren later vielen menschen en dieren, door de felle zonnestralen gedood, in de straten neer. „De hersenen droogden in de schedels", zegt de geschiedenis. In 1132 waren de rivieren niet alleen opgedroogd, maar 't land was zoo hard als steen zelfs de Ryn was in den Elzas aan een gracht geiyk zeven jaren later werd Italië zwaar door de hitte geteisterdde bloemen verbrandden aan de hoornen. Bij den veldslag van Bóla in 1260 vielen er evenveel mannen door de zonnewarmte als door het moordend staal. In 1277 wisten de landbouwers geen raad, omdat al 't veevoeder was verbrand. De Ryn, de Loire en Seine waren in de zomers van 1303 en 1304 nagenoeg opgedroogd. Daarna volgden een paar eeuwen zonder ern stige zomerplagen. In 1615 echter werd heel Europa weer door ondraaglijke hitte geteisterd en vooral in Schotland leden mensch en dier daardoor 't meest. Nog erger was 't in 1705 toen was de hitte hier en daar geiyk aan de temperatuur van de glasblazeryen tusschen 12 en 4 uur sp den dag waagde zich niemand buitenshuis. In 1718 had men zes maanden volslagen droogte alle schouwburgen bleven gesloten en talryke winkels staakten den verkoop, omdat er geen koopers waren en 't door de hitte on- mogeiyk was zaken te doen. De thermometer steeg in 1753 tot 38 gr. Celsius. Te Boulogne vielen in 1779 tal van personen als ïyken neer door de hittede lucht was zoo ondraaglyk, dat men alleen in onderaardsche gewelven vry kon ademen. In 1793 was de maand Juli een rampzalige tijdin de woningen liet de lym der meubelen los en deze vielen stuks gewij- zen uit elkander, het vleesch bedierf onder de bereiding. In 1811 was er weder volslagen ge brek aan rivierwater en voor de besproeiing der velden moest men tot kunstmiddelen de toevlucht nemen. Elf jaren daarna ging de hitte van onweder zonder voorbeeld en van aardbe vingen vergezeld de grond was geheel uitge droogd en by millioenen kwamen de sprinkha nen te voorschynzij overstroomden vooral den Elzas en Lotharingen. Te Saverne werden in veertien dagen meer dan 2 millioen dezer dieren gedood. De laatste heete zomers waren die van 1846, 52 gr. C. in de zon, van 1859, 1869, 1874, maar toen veroorzaakte de warmte geene bepaalde rampen van algemeenen aard. Burgerlijke Stand van Middelburg. Yan 23-29 Juli 1901. ONDERTROUWDA. van Rijswyk, s. 24 j. met H. M. Hendrikse, jd. 38 j. A. van Eenen- naam, jm. 24 j. met L. J. van Riel, jd. 22 j. J. Hubregtse, jm. 23 j. met J. W. Minderhoud jd. 20 j. B. J. J. de Jong, jm. 24 j. met J. H. Steijn, jd. 22 j. L. Francois, jm. 25 j. met C. Wisse, jd. 26 j. G. J. van Krevelen, jm. 24 j. met W. den Engelsman, jd. 23 j. N. J. Holster, jm. 23 j. met E. D. van Ingen, jd. 22 j. GETROUWD: A. P. J. Hollebrands, wedr 35 j. met L. J. Korsten, jd. 29 j. BEVALLENC. P. Dourleijn, geb. Casteleyn, z. W. M. Baan, geb. Buys, d. M. E. Baan, geb. Grims, z. (levenl.) W. F. Willems, geb. Coset, z. Ph. P. van Sluis, geb. Van den Brink, d. S. Maas, geb. Louwerse, z. J. Cevaal geb. Bosse- 0VERLEDENP. Joosse, z. 5 m. M. N. van den Berg, ongeh. d. 28 j. C. Meerman, man van M. J. Franc, 69 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1