BESTE-GOEDKOOPSTE. IET WONINGGIDS. OPRUIMING. OPRUIMING: De BESTE en GOEDKOOPSTE ORGELS worden in GOES gekocht. De BESTE en GOEDKOOPSTE ZITHERS (de Wonder Zithers) worden in GOES gekocht. De BESTE en GOEDKOOPSTE HARMONICA'S worden in GOES gekocht. Dat is nu eenmaa 1 zoo. En ieder die zijn eigen belang begrijpt, koopt daarom in GOES hij A. S. J. DEKKER. Niemand late zich van de wijs brengen door groote Advertentiën met mooie plaatjes er bij (die er niet bij belmoren). Wie GOED en VOORDEELIG wil koopen ga naar het BEKENDE EN VERTROUWDE ADRES of schrijve naar A. S. J. DEKKER, Goes. Levering op termijnbetaling tot uiterst billijke voorwaarden. A. D. L1TT00IJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. Gravenstraat. S. J. FONTEIJNGravenstraat. Wegens vergevorderd Seizoen worden alïe voorradige Heeren- en Kinderkleedlng aan ongekend lage prijzen opgeruimd. Heeren Cheviot Costuums in blauw en zwart van af f 5.75, Panta lons van af f 1.50 enz. enz. ZIE ETALAGE. No. 40. Woensdag 17 Juli 1901. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de géheele stad gratis verspreid Spanjaardstraat. Prijs der Advertentiën NIEUWSTIJDINGEN. DE OORLOG, Burgerlijke Stand van Middelburg. SIDDELB0H6SCH ADVEMEITIEILAJ HEET! DE FAAM UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Op last van Z. K. H. Prins Hendrik worden nu en dan stukken heidegrond kaal gebrand en daarna omgeploegd, de Prins is er steeds persoonlijk by en geeft de noodige aanwijzingen wanneer zulk een brand plaats heeftvele ar beiders hebben daardoor werk en de Prins wordt door hen als 't ware op de handen ge dragen en hoog vereerd als een goed landheer. Bescherm de vogels, het is uw eigen be lang Algemeen is de klacht over de schade, welke vooral dit voorjaar wordt aangebracht door rupsen, kevers, wormen, slakken en an der klein gedierte. Onderscheidene vruchtboo- men en heesters, bessenstruiken en allerlei bladgroenten hebben van die vernielers veel te lijden. En er is zonder veel moeite en zorgo zoo weinig tegen te doen. Wat toch wel de voornaamste reden mag zijn, dat 't insectengebroed met elk jaar zoo toeneemt? De hoofdzaak hiervan moet zonder twijfel gezocht worden in 't verminderd aan taf insectenetende vogels. Opmerkelijk is'tin derdaad hoe weinig zwaluwen, roodstaartjes grasmusschen, braamsluipers, tuinzangers, enz. zich in deze lente in deze streken ophouden. By 't wandelen werd ons oor slechts zeldzaam getroffen door 't opwekkend lied van deze onze gevederde vrienden. Wij gevoelen ons gedrongen vooral ook in 't belang van land-, tuin-, en boschbouw tot allen, doch inzonderheid tot de jeugd, het dringend verzoek te richtenStoor de lieve zangers niet; bescherm ze integendeel op alle mogelijke wijzen. De heer Gottfried Mann, die verpleegd wordt in het geneeskundige gesticht Goudewa ter nabij 's-Hertogenbosch, heeft in gezelschap van een ander verpleegde, Poutsma genaamd, een poging tot ontvluchting gedaan, die echter maar gedeeltelijk is gelukt. De heer Mann werd in de onmiddellijke nabijheid gevat. Poutsma wist zich eerst in een korenveld schuil te hou den en later naar Den Bosch te ontsnappen, alwaar hij zich begaf tot een goed vriend van den heer Mann, om door diens tusschenkomst naar Goudewater te worden teruggebracht. Pasgeboren biggen worden niet zelden door de moeder doodgedrukt of doodgelegen. Dat onheil is evenwel te voorkomen, als men langs de wanden van het hok schuinstaande latjes plaatst, zoover van elkaar, dat de biggen er door kunnen maar de moeder niet. Laat de laatste zich nu vallen om te gaan rusten en het liefst doet zy dat aan den omtrek van het hok dan kunnen de kleinen gauw een goed heenkomen zoeken en blijven bevrydt van het gevaar, waaraan zij anders zonder twijfel blootstaan. Door de politie te Amsterdam is een on derzoek ingesteld naar aanleiding van onregel matigheden, welke zouden zyn gepleegd door een brievenbesteller. Bij een huiszoeking in zyn woning werden tal van brieven, briefkaarten en drukwerken, meerendeels verscheurd, in beslag genomen. Te Zaandam is Zaterdagnacht een bru tale inbraak gepleegd in den winkel van den heer A. Meijer, handelaar in klokken, horloges enz., aan den Zuiddijk. Te ongeveer kwart over cén uur zag het dochtertje van den heei M. van uit een bovenraam, dat een tweetal mannen iets verkeerd in den zin hadtoen zij kort daarop een slag en gerinkel hoorde, dacht zij terstond aan inbraak en wekte zij de huisgenooten. Uit het raam kijkende, zag zij dat een van het tweetal zijn arm door het gat stak. Toen de dieven bemerkten, dat zy ont dekt werden namen zij in alleryl de vlucht den Burcht over, het strandje langs, in de rich ting van het badhuis, om verder hun vlucht voort te zetten in een vlet in den koers van Amsterdam. De dieven hebben door den haast, waarmede zij hun werk moesten verrichten, niet anders mede kunnen nemen dan 5 nikkelen horloges en 4 dito kettingen. De gouden en zilveren horloges en andere voorwerpen van grootere waarde worden door den heer M. des avonds uit de uitstalkast weggenomen en in de brand kast gesloten. Gisterenmorgen heeft de politie op den Burcht een breekijzer en een grooten dolk gevonden. Dit is nu reeds de derde keer, dat bij den heer M. wordt ingebroken. De officier van Justitie heeft by de arron dissement rechtbank te Breda appèl aangetee- kend tegen de uitspraak van die rechtbank, waarbij Mutsaers werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. De zaak zal nu in 's Bosch behandeld worden, maar dat zal niet kunnen gebeuren, zegt de Bred. Grt. met het oog op de vacantie voor October of No vember. Mutsaers blijft in vrijheid en wordt dan door het gerechtshof weer als beklaagde gehoordwanneer het hof dan termen vindt, kan het zijn gevangenneming bevelen. Voor het gerechtshof worden niet alle getuigen ge hoord die te Breda hunne verklaringen hebben afgelegd, maar er bestaat kans, dat het Hof nieuwe getuigen zal oproepen. Te Rotterdam is Vrijdagnacht een politie agent, 27 jaar oud en vader van twee kinde ren, terwijl hij zich haastig op weg begaf naar een brand, en daarbij op zijn brandhoorn blies, vermoedelijk door overspanning ineengezakt en met het hoofd op den brandhoorn gevallen, spoedig naar den politiepost gebracht, bezweek hij daar aan schedelbreuk. Te Etten is Vrydag een landbouwer door de warmte bevangen op zijn hooikar bezweken; en een 14-jarige koewachter door een zonne steek getroffen, terwijl verscheidene veldarbei- ders om de warmte het werk moesten staken. In een onbewaakt oogenblik is te Am sterdam een kind van een balkon eener woning van de derde verdieping gevallen en eenige oogenblikken daarna overleden. Van de drie knaapjes die gisteren te Lek - kerland aan 't hengelen waren, viel een te wa ter en verdronk. Te Reenwijkis een tweejarig meisje dat slechts voor weinige oogenblikken aan het ouderlijk oog was ontsnapt, in een sloot naby het huis verdronken. Te Scheveningen is een 15-jarige loopjon gen uit Den Haag by 't baden verdronken. Zyn lijk is gisteren aangespoeld. Te Nieuwenhoorn viel een arbeider uit de schuur. Eerst kwam hy op de til, van daar op een dorschmachine en vervolgens, met 't hoofd op den dorschvloer terecht. Hij bezweek na enkele uren. Omtrent de hitte in Amerika verneemt men dat die in New-York en in de overige oos- telyke staten veel verminderd is, doch nog heerscht in de zuideiyke en westelijke. In Nebraska, Missouri en Kansas (waar de droogte erger is dan sinds veertig jaren is voorgekomen), is de staat van het te velde staande koren zeer slecht. In Illinois, Iowa en Zuid-Dakota houdt het oogëtgewas zich tot nu zeer goed. In een plaatsje by Nantes is een geval van gruwelijke ondankbaarheid voorgekomen. Een nu 93-jarige yrouw had 12 jaar geleden aan een nicht een hoeve afgestaan, die 1400 frs. 'sjaars opbracht, op voorwaarde dat zy levens lang onderhoud zou genieten. In plaats van hiervoor te zorgen, heeft de nicht de oude vrouw by boeren uitbesteed, waar het oudje thans in de grootste ellende en vervuiling is gevonden. Zij kreeg bijna geen voedsel, geen kleeren, geen verwarming in den winter. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken, nu de buren éindelijk gesproken hebben. Een Engelsch blad meldt dat onder de hooge aristocratie thans mode is geworden, dat oude dames in haar rijtuig een harer klein kinderen op den schoot houden. En zulks ter navolging van het voorbeeld door de koningin Alexandra gegeven. H. M. houdt,f tydens de afwezigheid van haar oudsten zoon, den Hertog vanYork en zijn gemalin trouw het oog op de kleinkinderen en reed onlangs met een van deze op haar schoot door het Hydepark. Nu achten de andere grootmama's zich gehouden niet minder te doen De oorlog tusschen Engeland en Zuid-Afrika levert Engeland nog geen voordeelen op. Vooral de laatste berichten hebben de Engel- sche pers angstig gemaakt. Dat „oude schroefkanon" door de Boeren by Hekspruit veroverd, en de nederlaag van Vlak- fontein houden de gemoederen zeer in spanning. Vooral 't verspreide en door Kitchener zei ven tegengesproken gerucht dat de Boeren eenige Engelsche gewonden hadden afgemaakt, geeft aanleiding tot allerlei verwensching en be dreiging. Niet onmogelyk dat in een verbitterd hand gemeen er slagen gevallen zyn die achterwege hadden behooren te blijven. Maar over 't alge meen roemt dan toch de felste jingo de huma niteit van den Boer. En wat zal dit vage ge rucht weinig uitwisschen van de feiten van Elandslaagte Overigens geniet Engeland vooral in dezen tyd de lasten van zyn reusachtig grondgebied, en zyn zwakke legerinrichting. In Indië met zyn 300 millioen inwoners telt zyn leger slechts 74 duizend Engelsche solda ten, en tweemaal zooveel inlandsche. Is dit op zichzelf reeds een gevaar, nog treu riger zal 't voor het leger worden wanneer de hongersnood van 1899 zich herhaalt. Hierop bestaat, by de tegenwoordige doode- lyke droogte, alle kansey dan behoeft er niet zoo heel veel bij te komen om den oorlog met kracht te doen ontbranden. Engeland nam reeds veel te veel troepen uit zijne koloniën voor Zuid-Afrika weg. Waar moet het nu, waar 't in dat land reeds weer te kort schiet in kracht, zyn plaatsvervangers van daan halen? De Schotten, een stoer en dapper ras, betoo- nen geen lust meer om dienst te nemen. De Ieren zyn deels vijandig, deel lauw, doch in beide gevallen onbruikbaar of onbetrouwbaar. En dan de landbouwbevolking vermindert door dat dienstnemen van Engelsche boeren zoons ontzaglijk, zoodat ook deze militaire bron opdroogde. Dit zijn geen moedgevende beschouwingen. Maar zy zijn waar en worden niet te niet gedaan door berichten van overrompelingen en gevangennemingen, zelfs al ware ditjlaatste ook, gelijk verhaald wordt, de echtgenoote van den waarnemenden president der Transvaalsche republiek te beurt gevallenMevrouw Schalk Burger moet door de Engelschen bij Waterval zijn aangehouden en als krijgsgevangene naar Pretoria gevoerd. Van 9 15 Juli. ONDERTROUWDS. Lakenman, jm. 25 j. met D. H. van Pagé, jd. 25 j. D. J. Dronkers, jm. 27 J. met N. M. W. Zantvoort, jd. 21 j. J. Byio, jm. 31 j. met M. E. Dentz, jd. 26 j. E. van Oss, jm. 24 j. met A. Hildesheim, jd. 25 j. L. Bevers, jm. 29 j. met L. M. Schenken- berg, jd. 22 j. GETROUWD G. H. van Soest, jm. 34 j, met M. J. M. van de Kreke, jd. 29 j. BEVALLENM. van de Velde, geb. Ter- woert, d. P. Schuijt, geb. Dingemanse, d. A. Cornelisse, geb. Janse, d. J. Gabriëlse, geb. Ver- hulst, z. M. T. Neuféglise, geb. Synnesael, d. A. P. Wiessner, geb. Drioel, z. P. W. Siegers, geb. Van Maldegem, z. C. C. Grims, geb. Vreke, z. OVERLEDENK. C. Kole, man van C. S. Wanda, 72 j. W. J. van den Berghe, ongeh. z. 77 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1