S. J. FONTEIJN. W Nieuwste Stoffen voor kleeding naar maat. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Örgelhandel. A. S. J. DEKKERGoes. A. 0. LITTÖOIJ hl. Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. Voorradig prachtige Sorteering Heeren- en Kinder-Costumes, Panta lonsDemiesenz. in alle grootten. No. 32. Woensdag 22 Mei 1901. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaardstraa t. Prijs der Advertentiën van 1 8 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Gedurende eenige weken nul len van de „Faam" een 500 exmeer gedrukt worden, om de bovenbewo ners en bewoners van buitenwijken in de gelegenheid te stellen nicli op dit blad te abonneeren tegen den neet* geringen prijs van 1 cent per week of 15 cent pet* kwartaal Zij, die deze week tot dat einde „de Faam" ter kennismaking ontvangen, zullen de volgende week gevraagd worden of zij zich willen abonneeren. FLH. Adverteerders l neemt ook Gij hiervan notitie met het oog op het inzenden van Uwe advertenties. DF UITGEVER. NIEUWSTIJDINGEN. DE OORLOG, Burgerlijke Stand van Middelburg. ■IDIIlllDieSCH ADVERIII1IEBLAI RIBBIS DE FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Te Ede is een kind van een jaar in een zinkput achter het huis verdronken. De wagen waarin het kind lag was, terwyi de moeder even in huis ging, achteruit gereden, het kind viel er uit en veidronk jammerlik. Te Groningen vond een echtpaar by 't thuis komen van de kermis Zondagavond het huis vol rook en de bejaarde moeder met verbrande en smeulende kleeren aan 'tlijf bij de kachel dood op den vloer liggen. De onge lukkige die slecht ter been was en zich slechts met een stokje kon voortbewegen had naar de kachel willen zien en daarbij waren hare klee ren in brand geraakt en zoo was zij levend verbrand. Te Scheveningen werd Zondag in de ge reformeerde kerk een der hoorders plotseling ongesteld, en was een ïyk, eer men hem had uitgedragen. Te Noord wyk geraakte een 13-jarig meisje onder een zwaar geladen wagen, een der wie len ging haar over het hoofd en zy bleef op de plaats dood. Te Schoten (N. H.) verliet een werkman Zondagavond even de tram om een paar meisjes die er insgeiyks afgesprongen waren, te spreken. Daarop sprong hy weer op den rijdenden tram, viel en werd beide beenen rits afgereden. De man was ongeveer terstond een lijk. Een inwoner van Raamsdonk viel nabij het veer van zijn rijwiel en kwam met zijn hoofd op de steenen te land. Hij voelde aan- vankeiyk geen pijn en begaf zich op de veer pont. Midden op de rivier begon hy eensklaps te yien en met de armen te zwaaien. Het bleek dat hij krankzinnig was geworden. Onschuldig veroordeeld 't Was in den zomer van 1900, toen te Oosterwytwerd (Groningen) een boerendienst- bode valscheiyk beschuldigd werd geld ont vreemd te hebben uit de kist van een der knechten. Door bovenmatige pressie van de politie bekende zij. Het vonnis werd geveldeen maand achter slot en grendel. Met geduld onderging zy haar straf. Voor zichzelf wist zy, dat zij onschuldig was en voortdurend kwam zy dit verzekeren. Innig deed het haar leed, dat zij waarschijnlijk nimmer weer in haar eer hersteld zou worden. Doch de vorige week ontving zy een brief van den vader van den knecht, wien zy heette bestolen te hebben en waarin haar werd mee gedeeld, dat zijn zoon haar valschelijk van diefstal had beschuldigd. Zfyn geweten had hem gefolterdvoor hem had hij zyn misdaad beleden. Welk een heerlijk bericht voor het meisje De behandeling van den geruchtmakenden Tilburgschen moord op het dochtertje van den heer K. aldaar is nu definitief bepaald op 12 Juni. Er zijn ongeveer honderd getuigen ge dagvaard en men meent dat het proces wel een week in beslag zal nemen. De belang stelling is zeer groot. Op de spoorbaan te Tilburg duwden eenige spelende knapen de tramwagens voort toen een hunner, 12 jaar oud, er onder ge raakte. Een der wielen ging hem over het hoofd. De knaap was terstond dood. Te Aalst reed een jeugdig fietser te water, terwijl hij uitweek voor een rijtuig. Schoon spoedig geholpen, bleek hy reeds verdronken. Humor in een schaap. Toen de 11-jarige Pieter Eibergen in Boer- tange dezer dagen het schaap van de weide naar huis wilde brengen, was het dier zoo vriendelijk, hem onverwachts van het smalle bruggetje over het Moddermansdiep ten Noor den van het dorp in een diepe kolk te stooten. Gelukkig evenwel hield de knaap de lange ijjn, waaraan hij den woldrager leidde, stevig vast. Het beest trok daardoor den luid schreeuwen den drenkeling dwars door den stroom naar den tegenovergestelden oever en zoo werd de bewerker van dit onheil tevens de redder van den knaap. Een stadswerker te Dordrecht verwondde zich by het ruimen van een beerputhand en arm zwollen op en de man overleed aan bloed vergiftiging. In de te Utrecht gehouden jaarvergade ring van den Bond van Post- en Telegraafbe- ambten „De Post" is besloten aan den directeur- generaal te verzoeken om pelerines ten be hoeve der postboden, en om een rustdag van 30 uur, welke om de 14 dagen op Zondag valt, mogelijk te maken. Naar lotsverbetering voor de postboden zal krachtig worden gestreefd. Het belastingkantoor te Rotterdam wei gert bankbiljetten van f40 in ontvangst te nemen. Geen wonder want er zijn daar en te Utrecht een massa valsche bankbiljetten van f 40 in omloop. Vrijdagnacht is te Amsterdam een jongmensch gearresteerd die in een siga renwinkel 's avonds sigaren had gekocht en daarbij zulk een valsch bankbiljet had gewis seld. Hy had 'teerst met petroleum vettig gemaakt, teneinde 't den schijn te geven van reeds jaren oud te zyn. Men kende bij de politie het s'gnalement van dezen knaap, haar door de politie te Rotterdam reeds vroeger verschaft, wijl hij ook daar herhaaldelyk een dergelyk biljet had te gelde gemaakt. Zoo was 't gemakkelyk hem te vangen en, ter confron tatie met verschillende winkeliers, naar Rot terdam te expediëeren. Leerplicht Te Borssele bevinden zich 9 kinderen van ouders, die gemoedsbezwaar tegen de vaccine hebben en daarom vrystelling van leerplicht hebben gekregen. Van genoemd aantal hielden de oudsten zich kort geleden bezig met lams- ooren te halen van het schor. Deze groente- snijders zijn kinderen van ouders, die huison- derwys laten geven, maar van den arbeid moeten leven. Zaak-De Jongh. De Hooge Raad behandelt 28 Mei de revisie- aanvraag van De Jongh. Gesteld dat diens mededeelingen waar zijn, dan nog is Kets niet vervolgbaar wyi art. 70 W. v. Str. zegt dat verjaard zfi'n o. a. alle misdryven in 18 jaar, waarop levenslange gevangenisstraf staat. De moord op Marinus B. is al 20 jaar geleden. Anderen zyn echter van meening dat aangezien tegen Kets indertyd geen vervolging of straf vordering is ingesteld van „verjaren" ook geen sprake kan zijn. Het strafbaar feit, Kets ten laste gelegd, is onder de oude wet gepleegd en behoort dus volgens die wet te worden be recht. Maar art. 1 Wetboek van Strafrecht zegt: „By verandering in de wetgeving na het tydstip waarop het feit begaan is, worden de voor den verdachte gunstige bepalingen toegepast." Schommeling van gevoelen by eenzelfde wetsuitleggingverschil van gevoelen by ver schillende juristen. In ieder geval daar de Jongh's revisie-verzoek is ingediend zonder tusschenkomst van een gemachtigde, zal by de openbare behandeling ook geen gemachtigde voor hem optreden. Omtrent Kets deelt „Het Volk" het volgende mede Deze Gerrit Kets werd in 1854 te Arnhem geboren als zoon van gezeten ouders. Hy werd ter opleiding voor burgemeester in de leer gedaan by den heer Treub, burgemeester te Voorschoten (waar hy de zuster van De Jongh heeft leeren kennen) en was later tot dat doel ter secretarie te Loenen. Toen hij met het overlijden van zijn moeder een erfenis van f 90.000 kreeg, werd hij commanditair vennoot in het hotel Victoria te Scheveningen. Spoedig had hy al zijn geld zoek gemaakt. Na De Jongh's veroordeeling nam hij dienst als soldaat, is als zoodanig tweemaal naar de ge vangenis te Leiden gezonden, deserteerde ver volgens van zijn wapen en zal nu wel ergens zwervende zijn. Het eenige wat men van hem nog weet, is dat hy een poos in Amsterdam koffiehuisbediende is geweest. De Wet trok Zuidelyk van Boshof naar het Zuiden. Hy werd vergezeld door slechts veertig man, blykbaar met het doel de Kaapkolonie binnen te vallen, maar het bericht, dat hy dit gedaan heeft, is niet officieel bevestigd. De Engelsche verliezeniyst wordt gaandeweg grooterzy toont aan, dat een officier en zes manschappen van de geregelde troepen by Uitkomst op den 16en Mei gewond werden. Uit Durban wordt geseind, dat een spoedige en bevredigende oplossing in uitzicht is gesteld langs de lyn Standerton. Er moeten teekenen zijn, die op een geleideiyke overgave wyzen. Dertig man van de „Border Scouts" kwamen in contact met 35 opstandelingen by Leeuwkop, tien mylen ten Noorden van deze plaats. Een schermutseling, die drie uren duurde, had plaats. Toen versterkingen aankwamen, gingen de Boeren op de vlucht. Zij werden door een patrouille achtervolgd, die hen echter niet kon inhalen. De Engelschen hadden een, de Boeren drie gewonden. Tien nieuwe gevallen van pest hebben zich Vrydag in Kaapstad voorgedaan. Daaronder waren vijf Europeanen. Drie ïyken van aan de pest overleden personen werden gevonden. Onderstaand dubbelzinnig bericht van Kitche ner getuigt van groote actie aan de zyde van BothaHet is gedagteekend uit Standerton, 18 Mei. De Boeren hebben driemaal generaal Bullock's colonne aangevallen tusschen Amers foort en Ermelo. De vyand had een Creusot kanon, een twaalfponder, twee pompons en een maxim. Alle pogingen werden aangewend om deze kanonnen te nemen, maar te vergeefs. Ten slotte ging de colonne door Ermelo naar Carolina. Louis Botha had met het garnizoen en de officieren den 15en Mei Ermelo verlaten en was Oostwaarts getrokken. Generaal Bullock zuiverde Ermelo van alle inwoners, maar verliet de stad. Nauwelijks hadden de staande troepen de stad verlaten of de Boeren verschenen weer en zochten in de stad naar burgers, die zich misschien hadden overgege ven. Generaal Elliot zond in den tyd van een week 50.000 stuks paarden en vee en vele Boerenfamilies naar Standerton. Van 14—20 Mei. ONDERTROUWD A. van der Welle, jm. 25 j. met L. Sinke, jd. 28 j. L. P. Wigard, jm. 24 j. met H. P. Bosschaart, jd. 23 j. P. Walraven, jm. 23 j. met J. van der Weel, jd. 19 j. D. Smit, jm. 25 j. met C. van Schelven, jd. 24 j. E. W. Hendrikse, jm. 25 j. met E. J. Versloot, jd. 24 j. K. J. Pervoost, s. 37 j. met N. M. West dorp, jd. 31 j. D. de Vries, jm. 28 j. met M. J. de le Lijs, jd. 21 j. J. Ph. Risch, jm. 35 j. met A. Schoonenboom, jd. 28 j. GETROUWD J. H. Gooijen, jm. 25 j. met C. Roose, jd. 22 j. S. de Jongh, jm. 24 j. metW. E. F. de Goede, jd. 25 j. J. H. Gillissen, jm. 22 j. met A. J. Vermeule, jd. 23 j. G. H. Gil lissen, jm. 23 j. met F. Kouijzer, jd. 24 j. J. Mesu, jm. 24 j. met M. D. den Decker, jd 20 j. G. Moorman, jm. 30 j. met M. Gillisse, jd. 24 j. J. de Munck, jm. 24 j. met T. P. van Wel, jd. 24 j. H. A. Roth, jm. 26 j. met J. M. Goojjen, jd. 23 j. J. F. Vervenne, jm. 29 j. met F. Bak ker, jd. 29 j. BEVALLENM. Lorier, geb. De Ryk, z. E. van Schaik, geb. Eiff, z. J. Dellebeke, geb. Sturm, d. S. Meliefste, geb. Dingemanse, z. N. Wiessner, geb. Koppejan, z. J. M. Poppe, geb. Moorman, z. C. A. Moorman, geb. Gillissen, d. OVERLEDENC. Radder, d. 20 m. A. Murk, man van J. B. Pluijmers, 77 j. L. J. Kuys, man van T. F. de Wolff, 63 j. A. Moens, wede van A. Vader, 76 j. B. Bosch, man van J. Verhoe ven, 47 j. J. R. Grool, z 3 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1