S. J. FONT E IJ N. WSF Nieuwste Stoffen voor kleeding: naar maat. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Oryelhandel. A. S. J. DEKKER, Goes. Voorradig prachtige Sorteering Heeren- en Kinder-Costumes, Panta lonsDemies, enz. in alle grootten. A, 0. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg versprei»] Grootste Publiciteit. No. 26. Woensdag 10 April 1901. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat, Prijs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. NIEUWS MIDDELBUR6SCQ ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Te Borculoo, dat ruim 4000 inwoners telt met 29 drankwinkels, is in het afgeloopen jaar ruim 45.000 liter gedistileerd gebruikt, dat is circa 11 liter per hoofd, vrouwen en kinderen inbegrepen De minister van Binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat aan de overgangsbepaling, sub 5o, van zijn beschikking van 22 Februari 1901, luidende „Tot 1 October 1901 zullen vorm en afme ting van het woord „margarine", zooals die. omschreven zijn in de beschikking van den Minister van Waterstaat, van 23 October 1899, geoorloofd wezen", wordt toegevoegd hetgeen volgt „terwyl wat de overige in laatstbedoelde beschikking genoemde voorschriften betreft, deze voor zooveel de thans geldende wette lijke bepalingen zulks veroorloven mogen worden gevolgd tot 16 Mei 1901 met dien verstande evenwel, dat hetgeen aldaar voorde buitenste verpakking is bepaald, voor de ver pakkingen in het algemeen zal gelden. Op een der lagere scholen te Arnhem zag de onderwijzer eener klasse van 10all-ja- rige kinderen, dat herhaaldelijk door jongens papiertjes werden toegereikt aan een meisje. Dit aanvallig ding, gevraagd om zoo'n papiertje af te geven, reikte blozend het laatst ontvan- gene over. Daar las de verbaasde onderwijzer Lieve Trientje A. Ik heb gehoord dat u met Willem B. ver keert, maar dat moet u niet doen, want Wil lem B. heeft een mank been en dom is hij ook. Hij kan later niet den kost verdienen voor u en de zijnen. Uwe liefhebbende Karei C. Een vrouw te Lopik, van een bezoek bij de buren, waarop de drankflesch goed aange sproken was, huiswaarts keerende, is in het water geraakt en verdronken. Rijwielen, die zorgvuldig in een hoekje zijn gezet, niet te warm en niet te koud, goed ingevet en ingepakt in flanel, moeten thans uit hun winterslaap gewekt, te voorschijn ge haald en gereed gemaakt voor een nieuw sei zoen. Zeer waarschijnlijk zullen de meeste wielrijders dit in orde maken en hier en daar iets repareeren overlaten aan den rijwielrepara teur. Er zijn echter wielrijders die er pleizier in hebben, dit zelf te doen en genoeg op de hoogte zijn van het monteeren van hun rij wiel om hiermede geen fouten te maken. Voor deze laatsten geven wij hierbij eenige wenken die zij zich ten nutte kunnen maken. Men begint natuurlijk met het geheel uit elkaar nemen van alle deelen. Alles wordt nu goed schoongemaakt met petroleum, het lakwerk met wat spirituslak voorzichtig bijgewerkt het nikkel werk met krijt of met poetspomade ge poetst. Natuurlijk moet men ondertusschen uitzien naar een spaak die los zit,- een cup, die ingeloopen of gebarsten, een cone, die gesleten is, enz. De banden moeten van de vellingen worden afgenomen en goed nagezien. Rotte plekjes in het linnen van den buitenband met een stukje canvas beplakt, gaten in het rubber van den buitenband dicht gemaakj;. Ook de binnenbanden goed onder water geprobeerd, en nagezien of soms oude pleisters loslaten. Na tuurlijk de ventilslangen vernieuwd. Indien de velgen aan de binnenzijde geroest zijn, moet deze roest worden verwijderd en de kale plek ken opnieuw gelakt. De ketting moet worden schoongemaakt in petroleum en daarna een bad gegeven in smeerolie of wat nog beter is in gesmolten talk. Indien men echter het oliebad aanwendt, mag men niet vergeten, den ketting goed te laten uitlekken en van buiten geheel droog te maken. Het in elkaar zetten moet met zeer veel zorg geschieden en men kan niet te voorzich tig zijn, bij het stellen der wielen en het vast zetten van moeren en bouten. Wij zouden daarom ieder, die niet geheel zeker van zijn zaak is, aanraden, de machine niet uit elkaar te nemen, vooral de brabket niet, want zoo licht wordt een cone beschadigd of een spie verkeerd behandeld. Wil men nog iets extra's doen om zijn machine mooi te doen glimmen, dan is opwrij ven van het lakwerk met wrijfwas aan te bevelen. (Fiets.) De aardbeving in Konstantinopel heeft eene geduchte verwarring gebracht in het paleis, waar een défilé van een 8000 personen den Sultan den handkus bracht. Men dacht, op het oogenblik dat de schok gevoeld werd, aan een dynamietaanslag. De kroonluchters slingerden heen en weer, zuilen wankelden en een stuk van het plafond kwam naar beneden. Verscheidene officieren sloegen met hunne sa- bels de vensters in en sprongen in den tuin van het paleis. Op de tribune voor het corps- diplomatique vielen de gezamelijke dames flauw. Aan de kalme houding van den Sultan was het te danken dat geen algemeene paniek, die velen het leven gekost zou hebben, ont stond. Hij was al van zijn troon gestegen, maar keerde er weer terug, liet de muziek op nieuw spelen en een van de sjeiks een kort gebed uitspreken, waarna de rust terugkeerde en de ceremonie werd voortgezet. Van St. Helena komt het droevig bericht, dat Mevrouw Cronjé, die daar, gelijk men weet, de gevangenschap van haar man deelt, een tijdlang in hare geestvermogens is gekrenkt geweest door den angst over hare dierbaren in het vaderland. 't Is wonder, dat al niet meer gevallen voor kwamen - Gelukkig is sedert in haar toestand verbete ring gekomen. Te Parijs werden verleden week 9000 mannen en vrouwen aangenomen om de sneeuw in de straten weg te ruimen500 ton zout werd over de wegen gestrooidde sneeuwop- ruiming kostte 30,000 francs. Een 18-jarig jongeling, die te Tholen de Normaallessen bezoekt, ging Woensdagavond met een boerenknecht den polder in om in een weide eenige jonge paarden wat koren te bren gen. Eerstgenoemde kwam in aanraking met een der dieren en kreeg met een der achter- pooten een slag in het aangezicht. De boeren knecht, bijgestaan door nog een paar jongelin gen, die juist in den omtrek waren, hebben de wonden uitgewasschen met slootwater en hem vervolgens naar de ouderlijke woning gebracht» De geneeskundige, die inmiddels ingeroepen was, heeft de wonden genaaid. De toestand is bevredigend. Een vlooienpraatje dat misschien bij den aanvang van dezen schoonmaaktijd zijn nut ►-hebben kan. Lastig en brutaal is de vloo, die zich daarom niet in de gunst des menschen mag verheugen, integendeel, met schee ve oogen wordt aange keken. De eieren ten getale van 12 worden door de vloo in reten van vloeren gelegd of tusschen de planken van het bed of 't ledikant. De lar ven voeden zich met organische stoffen. Een zorgvuldige schoonmaak verhindert de larven, zich te ontwikkelen. In vier weken is er een nieuw geslacht. In den winter staat de ver meerdering stil. Gelukkig In Maart of begin April moet er jacht op gemaakt worden: dan begint de voortplanting. Vandaar ook het spreekwoord Een vloo in Maart Is goud waard. Insectenpoeder bewijst tegen deze dieren uit stekende diensten. Dit poeder is het fijn gewre ven bloemhoofde van een kleinbloemig soort Chrysanthemum, die in Perzië en in Turkije groeit en wel iets gelijkt op onze kamille. Men doet het best de bloemhoofdjes te koopen en deze zelf fijn te wrijven. Het poeder toch ver liest zijn kracht langzamerhand en wordt bo vendien tegenwoordig vervalscht met fijn ge wreven stengels en bladen dier plant. Als bijzonderheid deelt men mede, dat de veehouder Brouwer te Ilpendam een hond heeft, die de taak eener weerspannige moeder over nam. Een lam toch van een onwillig schaap heeft de hond tot zich genomen en zoogt het. Waar de hond loopt is ook het lam. En wordt de hond 's nachts wakker en mist hij zijn lam, dan huilt hy tot men de deur opent en hem in den stal laat. Nu heeft Brouwer den hond een tweede lam gegeven, en dat gaat ook weer goed. Te Leiden is door een werkman op een onbeheerden handwagen gevonden een pakje, gewikkeld in een courant, hetwelk hem thuis bij opening bleek een kinderlijkje te bevatten. Aan het politiebureel gebracht en geschouwd, bleek, dat het kindje niet lang te voren geboren moest zijn en waren er teekenen aan het hoofdje waar te nemen, welke aan een misdaad doen denken. Te Steenbergen is bij het afbreken van het arrestantenlokaal een zware kist ontdekt, voorzien van zes sloten, welke bij opening ver scheidene folterwerktuigen bleek te bevatten. Aan het opschrift der kist en de merken op de brandijzers, zou men veronderstellen, dat zij nog afkomstig zijn van den Spaanschen tijd. In een der bladen is onlangs medegedeeld dat de overgrootvader van mevrouw Louis Botha (geboren Emmet) indertijd te Dublin zou zijn onthoofd. Dit kan niet waar zijn, want de jonge Robert Emmet, betrokken bij den aan slag op het kasteel te Dublin, en daarom eerst gehangen en onthoofd, was niet gehuwd, maar in het geheim verloofd met de beroemde schoon heid Sarah Curran (bekend o. a. door de Ier- sche gedichten van Thomas Moore). Maar Robert had een ouderen broeder, Thomas Addys Em met, in vroegere opstanden tegen de Engelsche dwingelandij betrokken en deswege verbannen. Hij week uit allereerst naar de Vereenigde Staten. Maar het is hoogst waarschijnlijk, dat hij de •bedoelde overgrootvader is geweest. Eene af beelding van de terechtstelling van Robert was in het bezit van den vader van mevrouw Botha, wetsagent te Harrismith en later een tyd land drost. De gansche familie Emmet is in de repu blieken zeer gezien. Telegr De Parijsche politie heeft een soort grot a la „Sesam open u" gevonden in de funda menten van de gevangenis te Mazas. Twee agenten zagen eenige verdachte perso nen met groote pakken tusschen de muren sluipen en volgden ze, in de hoop een goede vangst te doen. Doch bij de achtervolging raakten de agenten van elkaar af en bleek het, dat de een plotseling verdwenen was, terwijl de overblijvende agent ook van de verdachten geen spoor meer terug kon vinden. Hij ging snel hulp halen en toen men voorzichtig de puinhoopen onderzocht, kwam men op de plek, waar een gat in den bodem was. Binnen scheen licht en hoorde men een gevecht. Toen de agenten zich omlaag hadden laten zakken, vond men den verdwenen kameraad terug, doch te gelyk een bende jonge misdadigers, die den agent te lijf wilden. De bende bestond uit een twaalftal person en, by wie twee meisjes, allen jonger dan twintig jaar. Ze hadden zich daar onder den grond heel gezellig en luxueus ingerichteen fijn souper stond op tafelhet hol was verlicht door een sierlijken kandelaber, koper en porselein stond in de hoeken, levensmiddelen lagen in groote hoeveelheid opgestapeld. De bende werd zon der eenigen tegenstand mee naar het politie bureau genomen, waar een volledig relaas werd gegeven hoe men daar reeds drie maan den te zamen gewoond had en -juist een feestje had aangericht om dien datum te vieren. De jongste van het gezelschap was dertien jaar. Van 2 9 April. ONDERTROUWD P. J. de Leeuwen, jm. 26 j. met P. A. 'J. de Wit, 23 j. J. J. Dam, jm. 23 j. met S. M. Goote, jd. 27 j. M. Poortvliet, jm. 25 j. met J. Meijers, jd. 26 j. GETROUWDJ. van de Ree, jm. 31 j. met F. C. de Wolff, jd. 31 j. BEVALLENL. A. Bouman, geb. De Jager, z. K. Leem poel, geb. Heijt, d. C. Geervliet, geb. Pagter, z. C. Mol, geb. Montanari, z. J.'Peeman, geb. De Klerk, d. M. Gappon, geb. Maas, z. OVERLEDEN H. Baden, man van A. M. van der Hoeve, 77 j. J. van Heeke, man van N. M. van Hilst, 41 j. P. Klaassen, wede van P. J. Govaert, 69 j. A. Janse, vrouw van P. Breel 21 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1