MIDDELBUR6SCH M T ÜIIIGGIDS. Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINOs van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. S. J. DEKKER, Goes. Iz. A, 0. UTTOOIJ f Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. Oudst en Goedkoopst Adres voor Heeren- en Klndcrkleeding. Speciale inrichting voor Kleeding naar maat. No. 21. Woensdag 6 Maart 1901. Yijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt^door de geheele stad gratis verspreid Hpanjaardstraax Krijs der Advertentièn: van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. NIEUWSTIJDINGEN. N.Bv Ik lees dat generaal Bulier, die zelf zoo lustig in Transvaal vernield heeft, zegt dat een duurzame vrede slechts door wederzijdsche verzoening tot stand kan komen Burgerlijke Stand van Middelburg. UITGEVER 5. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. In vele bladen in onze omgeving heeft men in de laatste weken verschillend opgestelde advertenties van W. M. Wilderom kunnen lezen. Evenals andere uitgevers deden voldoen ook wy gaarne aan het verzoek om mee te deelen dat na ingesteld onderzoek ons gebleken is dat de advertentie voorkomende in de laatst verschenen Faam niet door den betrokken per soon geschreven of ter plaatsing opgegeven is. De aanvrage ter plaatsing was met Wil- derom's handceekening onderteekend, zoodat we hier te doen hebben met eene zeer laak bare handeling. De justitie is met een en ander op de hoogte gesteld en zal zoo we hopen niet nala ten een onderzoek in deze in te. stellen. DE UITGEVER. De vorige week overleed te Bergen (N. Heil.) een stok oude man, van wien gezegd werd, dat hij de eindjes sigaar, die hij langs den weg vond, opraapte en tot rooktabak verwerkte, en zich met zijn broer slechts met één Zon- dagsche jas behielp. De erfgenamen kunnen intusschen over de spaarzaamheid van den ouden oom tevreden zijn, want hij liet niet minder dan 2 ton ter verdeeling achter. Twee Duitsch sprekende personen, de een ongeveer 24 jaar, de ander ongeveer 27 jaar, hebben zich in den nacht van 24 op 25 Fe bruari in de gemeente Venloo schuldig ge maakt aan inbraak. Door een politieagent op heeterdaad betrapt en aangehouden, zijn zij ontvlucht, na eerst op dien agent een revol verschot gelost en dezen verwond te hebben. Uit Utrecht wordt aan Het Volk gemeld, dat kinderen eener school op Abstede daar, ter eere van het huwelijk der Koningin getracteerd zijn op warme punch. Eenige kinderen waren te beneveld om naar huis te gaan, en moesten op school gehouden worden om by te komen. Anderen liepen gierend langs de straat. Luitenant Boldingh, die bijna gelijktijdig met onzen vroegeren stadgenoot, luitenant Keule- mans, het garnizoen te Gorinchem verliet om aan de zijde der Boeren te gaan strijden, schrijft o. m. eenige voorbeelden van vernielin gen uit de laatste weken. „Generaal Campbell had commandant Haase broek nagejaagd, en trok bij vergissing door naar Vrede, toen zijn tegenpartij in zuidelijke richting wegtrok. In de omgeving van Frank fort heeft hij toen in zijn woede alles vernield. Bij mevrouw de wed. Smalberg werd alles, huis, wagenhuis en schuur afgebrandhoewel de reeds bejaarde dame bij den generaal smeekte toch een kamertje te laten staan. Haar dochter werd vergund een wagen uit het wagenhuis weg te trekken. Maar toen zij dat deed, en met bebloede handen den wagen een dertig schreden ver had gebracht, werd onder het gelach der omstaanden, de wagen weder naar binnengebracht en mede verbrand. Bij Du Prez, een ouden, ziekelijken man bo ven de 60 jaar, (die geen zoons heeft) werd alles afgebrand en alle vee mede gevoerd. Bij Raubenheimer, eveneens iemand boven de 60/jaar, geschiedde hetzelfde. Toen zijn dochter den generaal Cambell smeekte toch iets voor haar ouden vader te sparen, werd zij door een soldaat weggetrapt, zonder dat de generaal iets daarover zeide." Verder schrijft hijnog: „Gelukkig begint er nu toch een einde te komen aan de lankmoedigheid en de vergevings gezindheid der Vrijstaters. 'De order van generaal De. Wet is: ieder, die deelneemt aan een voorgenomen of uitge voerde brandstichting, dood te schieten. Bij Vrede is zoo een troep van 90 Engelschen in den morgen voorbij getrokken en uit wraak voor den Frankfortschear moord doodgeschoten. Te Frankfort nl. lagen 40 Vrijstaters, deze werden door 200 Engelschen, onder begelei ding van een verraderlijken kaffer 's morgens vroeg omsingeld. Terwijl alle 40 onder de dekens lagen, begonnen de Engelschen op de slapenden te schieten, 14 doodden zij, 6 ont vloden, de rest, meest zwaar gewond gevangen gemaakt. Ook bij Bothaville overvielen zij de Boeren in den slaap, doch daar hadden dezen nog den tijd-, hun kolonel (Le Callais) dood te schieten. Welk een verschil met de tactiek der Boe ren. De schrijver herinnert dat De Wet, bij Roodeval de Engelschen, die op dezelfde ma nier verrast werden, de gelegenheid bood zich over te gevenen zulks doen alle Boerengene raals, om menschenlevens te sparen. De En- gelsche manier is anders. Verder verneem ik dat Christiaan Botha in Natal reeds veertig hofsteden van Engelschen geheel vernield heeft. Wanneer de branderijen hier niet bij onderlinge overeenkomst ophouden, denk ik dat wij binnenkort dat voorbeeld in de Kaapkolonie zullen volgen. U ziet, de guerilla is hier al geheel ontaard. Het mankeert er nog maar aan, dat wy elkan ders gevangenen gaan doodschieten, en dat eens een hospitaal wordt uitgemoord, om er een echte Cunaansche guerilla van te maken. Misschien kan dat er nog van komen. De Engelschen hebben bij Frankfort reeds gewei gerd een Vrijstaatsch doctor te laten gaan, toen dienë1 hulp verzocht werd voor een man die 7 kogelwonden had ontvangen. In de papierfabriek van de firma Huis kamp en Sanders, te Eerbeek, zijn door de wed. Seekkink, bij het uitzoeken van snippers, twee bankbiljetten elk van f 100, een van f60 en een van f40 gevonden. Bij een vechtpartij tusschen militairen werd Donderdagavond in de Raamstraat te 's Gravenhage het mes getrokken. Een dei- veldartilleristen werd vry ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond naar het Militair Hos pitaal overgebracht. De dader - ook een veldartillerist - die zich zelf aan de hand ver wondde, werd door de politie aan de militaire autoriteiten overgeleverd. In de beide deelen die tot dusver zijn verschenen met de uitkomsten der achtste tienjarige volkstelling op 31 December 1899 (Noord-Brabant en Zeeland), vinden wij in de lijst der gehuwden als jongsten vermeld in Noord-Brabant éen man en drie vrouwen van 16 jaar. In Zeeland waren vijf gehuwde vrou wen van 16 en twee gehuwde mannen van 17 jaar. De jongste weduwe, in Noord-Brabant, telde ook slechts 16 jkren. Bij aankomst te St. Helena van het stoom schip Gcdician, tot de „Union Castle line" be- hoorende, bleek de voor Cronjé bestemde pijp, door de leden der Scherpschuttersvereeniging „Vlissingen" half December a. tp. verzonden verdwenen te zijn. De prachtige oorkonde en de tabak, mede in het kistje aanwezig, had men -laten liggen. Van de 5 personen, die te Watervliet bij IJzendijke by de vreeselijke ramp in de brou werij werden gewond, is er reeds één overle den eene vrouw, die juist op het oogenblik, dat .de atoomketel met een verschrikkelyken knal sprong, het eten bij haren man bracht. Ook deze man verkeert in bedenkelijken toe stand. De aangerichte schade is groot. Te Noordwijk is een 21 jarige boerenzoon doordat hij misstapte, van den hooizolder ge vallen zoodat hij op de plaats dood bleef. Te 's Gravenhage is een knaapje van 12 jaren, by 't uitgaan eener school door een zwa- ren wagen overreden en gedood. DE OORLOG, Zijn de berichten juist, dan is De Wet weer in Vrystaat terug, en schijnt de inval in Kaap kolonie voorloopig uitgesteld of voor goed mis lukt; dat zal later blijken. Want over de be richten van zijn vervolging en terugkeer ligt nog een waas. Een Engelsch militair correspondent schryft aan zyn blad dat De Wet den 29en Januari Welkom verliet en een plaats van samenkomst opgaf aan de verschillende commando's, die hem zouden ontmoeten in de streek, gelegen tusschen Britstown en Prieskadat de gene raal bijna drie honderd mijlen heeft afgelegd in Zuidwestelijke richting, zonder ook maar eenigszins te zijn verontrust; dat in een ge vecht tusschen De Wet en Crewe, die onder bevel stond van generaal Knox, Crewe versla gen is, een kanon verloor en daarop in alle haast terugtrok. Later heeft De Wet dit kanon met honderd duizend patronen weer moeten achterlaten. Uitputting en regens hebben de Engelschen verhinderd hem verder te volgen, zijn troepen zyn in getalsterkte grooter dan ooit; al heeft hij dan ook den 16 Februari op den weg naar Houtkraal, door Plumers onstuimigen'cavalle- rie-aanval nogal manschappen en ammunitie verloren. De schitterende houding der Engelsche pa trouilles die de Oranjerivier bezetten en be waakten, wordt zeer geroemd, wat ten slotte aan De Wets reputatie ten goede komtimmers ondanks dat schitterend „voeling houden" met hem, is hij toch weer ontkomen. De Engelschen hadden er ditmaal alles op gezet de Boeren |in het nauW te drijven, hen te omsingelen en tot de overgave te dwingen. Maar ook ditmaal is gebleken de overgroote beweeglijkheid der Boeren, die al is het ook ten koste van (verliezen, ja zelfs in dat geval vry zware verliezen, wederom ontsnapt zijn aan hun vervolgers. Was de voorraad van kolonel Plumer, die zoovele jaren in Afrika is, die in Matabeleland gestreden heeft, die op de hoogte is van de vechtwyze der Boeren, die byna even goed als de Boeren het land kent, niet uitgeput geraakt, de toestand zou een geheel andere geweest zyn. Dan zou generaal De Wet gedwongen geweest zijn om een gevecht te leveren. Maai de remontedienst en de dienst voor het aan vullen van voorraden, blyven nog steeds zoo slecht geregeld by de Engelschen, dat het voor een colonne ondoeniyk is een ietwat langdurige vervolging vol te kunnen houden. Telkens moet op de basis worden teruggetrokken en ondanks alle voorzieningen, ondanks alle van te voren genomen maatregelen blijft het steeds het oude liedje Wy konden niet verder, om dat alles, man, paard en voorraad, was uitgeput. Omtrent de gevechten in het Zuidoosten van Transvaal lekt nog niet veel uit. Wel weet men nu dat Botha zich niet heeft overgegeven en dat inderdaad de toestand der Boeren aldaar niet zoo slecht is als men wil doen voorkomen. In het district Standerton werd een na tuurlijk kleine afdeeling Britsche infanterie aangevallen door de Boeren. Deze werden, toen de Engelschen in hefkamp waren gele gerd op een paar heuvels, op twee myien af stand ontdekt. Hun sterkte zou zeventig man hebben bedragen. De Boeren maakten een wyd omtrekkende beweging, waarop de En gelschen terugtrokken. De Boeren openden daarop het vuur op 2500 yards afstand en wondden drie man van den vyand. Zy galop peerden naar een kopje op de rechterflank, ten einde de Engelschen af te snijden, maar na twee uren vurens trokken de Engelschen in goede orde terug zonder verliezen. Een ander staaltje dat bewijst dat de Boeren den stryd nog niet moede zijn, is dit Kapitein Clements en luitenant Harvey char geerden met zes verkenners op vyf Boeren op een kopje by Strydenburg. Beide officieren werden gewond. Kapitein Clements schoot drie Boeren met zyn revolver dood en de overigen werden gevangen genomen. De Britsche troep werd op' de hielen gezeten, door een „groote" Boerenmacht, die herhaaldelijk poogde, doch zonder succes, de gevangenen te verlossen. Over het gevecht tusschen Methuen en De la Rey by Hardebeestfontein lekt ook een en ander uit dat voor eerstgenoemde niet heel eervol schijnt. Tachtig van Kitcheners vechtverkenners, „fighting scouts" .hebben zich overgegeven na een langdurig gevecht, waarbij zy twintig man verloren aan dooden en gewonden. Van 26 Februari tot 4 Maart. ONDERTROUWD J. de Vries, jm. 23 j. met G. Oostra, jd. 23 j. T. C. Riviére, jm. 25 j. met S. W. Haverkorn, jd. 25 j. GETROUWD P. J. Hubregtse, jm. 25 j. met S. E. van Strien, jd. 28 j. A. W. L. Poerstam- per, jm. 24 j. met C. P. J. Schut, jd. 18 j. BEVALLENJ. K. Gast, geb. Rysdyk, z. S. van Maldegem, geb. De Pagter, z. J. W. Car- mejoole, geb. Huysse, d. M. de Lange, geb. Bruijnooge, z. P. Flipse, geb. Koster, d. L. Huijbregtse, geb. Uyterschout, d. M. E. de Kos ter, geb. Malgo, d. M. van der Weel, geb. Ris- seeuw, z. A. E. de Jonge, geb. Kerkhove, z. N. Goedbloed, geb. Jobse, z. OVERLEDENC. C. Grijspaardt, d. 21/2 m. L. M. Loeff, wede van L. F. Reuse, 77 j. L. Adrianus, wede van P. Verstelle, 63 j. G. H. C. J. Frederiks, wedr, van J. M. Nauta, 70 j. A. Oosterdag, man van P. C. Grims, 57 j. H. Rijnders, man van D. Bos, 75 j. L. J. Sturm, d. 6 m. II. G. Tazelaar, ongeh. z. 27 j. A. Hol lemans, e. 7 m.

de Faam | 1901 | | pagina 1