■IDDILIUICSCl iimmiIJBLAD MET WONINGGIDS. \z. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. S. J. DEKKER, Goes. A, D. LITTOOIJ i Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. Oudst en Goedkoopst Adres voor Heeren- en Kinderkleeding. Speciale inrichting voor Kleeding naar maat. No. 20. Woensdag 27 Februari 1901. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanj aar ds tra ai Prijs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. DE OORLOG, Burgerlijke Stand van Middelburg. IIEDTS FAAM UITGEVER van 1 S regels 15 Cent, iedere regel moer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt sleehts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Onze lezers zullen zich het ongeluk herinne ren, dat in het afgeloopen najaar bij Arnhem plaats had ter gelegenheid van een wieler-weg- wedstrijd en waarbij een jong meisje het leven verloor'; aan dit ongeluk had iemand haar ge luk te danken. In het pension „Wielerlust" woonde, toen het ongeval gebeurde, een zekere juffrouw B., uit Den Haag, ze was, tengevolge van een zenuwlijden, reeds ongeveer een jaar nagenoeg stom. Zij kon slechts een weinig fluis teren. Haar dokter had haar rust voorgeschre ven, en daarom was ze met een verpleegster naar hier getrokken. Zij was nu van begin tot einde getuige geweest van het ongeluk, en had het meisje zien sterven. Ze had zich dit sterk aangetrokken en was er eerst erg zenuwachtig van. Maar ziet, na verloop van ongeveer 24 uur had zij haar stem volledig teruggekregen Wat de knapste dokters in een jaar niet kon den bewerkstelligen, deed hier de schrik in enkele uren. Het theeservies (theeblad, waarop pot, melkkan en suikerpot met zes kopjes en scho tels) dat door de Kon. porselein- en aardewerk fabriek Rozenburg aan H. M. de Koningin en Prins Hendrik zal worden aangeboden, behoort zeer zeker tot 't schoonste wat tot hiertoe op dat gebied en in 't algemeen in de faience industrie is voortgebracht. De vorm van 't zeer lichte, dunne, doorzichtige porselein is smaak vol, de teekening van 't met de hand bewerkte servies, onder het glazuur uitgevoerd, zeer artistiek. Op het theeblad prijken de ver- eenigde wapens van de Koningin en van den Prins, in heraldieken manteldie wapens sie ren ook de groote stukken van 't servies, ter wijl aan de tegenovergestelde zijde een mono gram W. H. is aangebracht met een kroon er bovendie gekroonde naamcijfers vindt men overigens op de kopjes en schotels terug. Voor het overige zijn alle stukken fraai met een in grootte verschillende, maar in vorm en kleuren streng volgehouden bouquet van teedere kleu ren, groen, geel, bruin en wit, die verrassend mooi doen en vooral door de isliën en andere witte bloemen, de donkerder kleuren van de wapens en monogrammen des te fraaier doen uitkomen. Op het theeblad is aan de achter zijde een eerbiedige opdracht, in eenvoudig zwart geschreven, met het fabrieksmerk van Rozenburg. Te Watergraafsmeer viel Zaterdagavond in de woning van een werkman aan den Ring- dyk een lampje om, terstond brand veroorza kende, de man bracht terstond zjjn oudste kind in veiligheid, doch het jongste, een knaapje van negen maanden, was niet meer te bereiken en kwam in de vlammen om. Gisteren avond was de glazenwasscher Lim burg bezig met het lappen van een huis op de Yan Oldenbarneveldkade te Amsterdam. Ver moedelijk door de gladheid van de sporten van de ladder gleed hy uit en viel van de derde verdieping. Ernstig gewond werd hij opgeno men en per raderbaar naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. Werkstaking. Te Deventer hebben de capsulen-draaiers van de firma Schimmelpen- ninck Co. gestaakt. Over de reden der staking wordt het volgende gemeldDoor het in ge bruik nemen van een nieuwe machine in de capsulenfabriek was er een nieuwe loonlijst voor de werklieden ingevoerd. Dezen hadden daardoor niet meer hun vroeger loon en ver zochten herhaaldelyk schriftelijk den patroon om invoering van een door hen opgestelde loonlijst. Op hun verzoeken werd steeds af wijzend beschikt. Vrijdag hadden de heeren W. van Zomeren en G. van Erkel voorzitter en secretaris van het Nationaal Arbeidssecre tariaat (waarbij de Capsulen-draaiers-Vereeni- ging is aangesloten) een onderhoud met den patroon, zonder resultaat. Zaterdag, na nog maals eeü onderhoud met den patroon te hebben gehad, weigerden de draaiers, ten ge tale van 91, door te werken en staakten. Zoo er niet spoedig een schikking volgt, zullen nog 150 personen weldra werkloos zijn. Het orgel in de Groote Kerk te 's Gra- venhqge, door de verwarming bedorven, moet er nog erg treurig uitzien, naar men aan De Tijd bericht. Het is voor het feest zoo goed en kwaad' het ging, met behulp van allerlei kunst middelen, zoover opgeknapt, dat het den dag van het huwelijk dienst heeft kunnen doen, maar het einde van het lied zal wel zijn, dat het door een nieuw moet worden vervangen. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat in de Friesche veenkolonie Haulerwijk, waar de brandstof in den jongsten herfst ge heel is afgeleverd, ingezetenen nu niet benoo- digde turf kunnen bekomen. Trouwens ook elders zit men nu zelf zonder. Op de Korn, gemeente Almkerk, heeft dezen winter steeds een ooievaar ziclTopge- houden, en thans sedert een paar dagen is* nummer twee aldaar ook verschenen. Heel kalm vliegen en loopen beide vogels daar rond en zoeken hun voedsel. Zou het voorjaar soms toch spoedig in aantocht zijn Een „voornaam burger" van Bloemfontein heeft aan een Engelschen correspondent (reden om er geen woord van te gelooven) meege deeld hoe 't in 't kamp van De Wet met de vredesgezanten gegaan is. Het verhaal of ver zinsel komt hierop neer Morgendaal en Wessels waren opgesloten in het kamp van De Wet. Op een morgen, dat de Boeren besloten hadden hun laager te ver plaatsen, ontvingen de beide afgezanten met een anderen gevangene bevel, de muildieren voor een wagen te spannen. Een oogenblik later kwam Froneman, die aan de gevangenen vroeg, waarom men niet had ingespannen. Morgendaal antwoordde, dat men hun gezegd had, dat ze op de muilezels moesten wachten. Onmiddellijk zwaaide Fro neman zijn sjambok en diende Morgendaal een paar slagen toe, er bijvoegende, dat hy grooten lust had hem dood te schieten. De Wet, die op eenige passen van het slachtoffer stond, riep uit„Waarom niet Op deze woorden vuurde Froneman en Mor gendaal viel, om eenige oogenblikken later den geest te geven. Een „verhaal" uitstekend geschikt om den ijver van de overige vredesgezanten een weinig te bekoelen. Thans komt weer een bericht van vredesbeweging, waaraan o. a. ook de oudste zoon van generaal Joubert deelneemt. Voor een paar dagen kwam aan het hulpkantoor der posterijen te Oudemirdum (Fr.) eene briefkaart ter bestelling aai! met het vol gende adres„Aan den Heer landb. te Oudemirdum. „Onbestelbaar" zal men allicht denken. Toch niet. De afzender had namelijk, wijl de naam van den geadresseerde hem onbekend was, eene zóó goede en duidelijke teekening van de boer derij op de oningevulde plaats van het adres aangebracht, dat de brievengaarder er alras mee terecht was. Als bewijs, dat de oorlog in Zuid-Afrika invloed oefent op het bezoek door Engelschen aan ons land gebracht, hoorde het Hdbl. het volgende staaltje. In de Nieuwe Kerk aan Den Dam te Amsterdam wordt een boekje verkocht, waarin een beschryving van het gebouw voor komt. Dit boekje wordt ook in de Engelsche taal verkocht. Nu is het vorig jaar slechts een aantal van ongeveer 300 dier boekjes in hetEngelsch verkocht, tegen ongeveer 2300 het jaar te voren. In het Engelsche Lagerhuis is ook mede gedeeld, dat sedert het begin van dit jaar het Engelsche leger in Zuid-Afrika 4233 man aan typheuze koortsen heeft verloren en dat van 1 tot 31 December j.l. door het departement van oorlog 7000 paarden in Hongarije, 21.000 in de Vereen. Staten en Argentinië, 37500 in Canada en 6178 in Ierland zijn aangekocht. Het geheele aantal paarden, dat het leger bestuur tusschen October 1899 en Januari 1901 had aangeschaft, wasuit Groot Britannie en Ierland 35.775 rij- en 3827 trekpaarden; uit andere landen 36.314 paarden en 3556 trek paarden. De Engelsche en Iersche paarden worden als de beste beschouwddaarna kwa men de Amerikaansche en Canadeesche. President Kruger woonde Zondagochtend de godsdienstoefening bij in de geref. kerk onder gehoor van ds. v. Minnen. Bekkensnijders d la Ferdinand Hayek. Dinsdagavond 1.1. was er in een herberg te Laren (N.-H.) een rumoer van drinkebroers, dat eindigde met messensnijderij. De veld wachter werd op verschillende plaatsen ge sneden, de herbergier moest met verbonden hoofd naar bed, de knecht werd eveneens ver wond. De kachel met vuur over den vloer, en de burgemeester, die in de algemeene dronken schap vrij wat moest aanhooren, geraakten ook van de been. Leerplicht. Een 12-jarige jongen te Noord- wolde (Fr.) vroeg aan het schoolhoofd een dag vrij, om een dag hechtenis te ondergaan wegens wildstroopen De instructie in zage den moord te Til burg is gesloten. De volgende maand zal de ?aak voor de rechtbank te Breda worden be handeld. Te Kampen worden onderhandelingen gevoerd met President Kruger, om zich voor- loopig aldaar metterwoon te vestigen. Over een woning voor den President wordt reeds onderhandeld. Slechts verschil in graad. De majesteits schennis van een dezer dagen in beslag ge nomen Beiersch blad, de Beobachter am Main, blijkt hierin bestaan te hebben, dat het blad, naar aanleiding van lord Roberts benoeming tot ridder van den Zwarten Adelaar, het voor stel opperde, nu eerstdaags ook aan „Kuiszi" een beruchten Beierschen roover die orde toe te kennen De Engelsche berichten, die echter altyd ga bleken zijn weinig vertrouwbaar te zyn, van de laatste dagen zijn van den volgenden in houd Londen. Zaterdag moet de ministerraad bijeen zijn geweest om een belangryke tijding te bespreken. Kitchener seinde namelijk dat Louis Botha hem een parlementair had gezon den met de mededeeling, dat hy in het nauw gedreven is en vraagt om eene samenkomst, ten einde te onderhandelen over een algemaena overgave. Kitchener bepaalde de samenkomut op Woensdag 27 Februari. Er zijn sedert een week geen berichten van de bewegingen van French. Vreeselijke stortregens beletten hem snel vooruit te trekken. De uitslag van de samenwerking der colones die het land in de oostelijke richting afjagen is, dat de Boeren, 5000 in getal, verstrooid en ge heel gedesorganiseerd zijn, en voor hem terug wijken. Amsterdam en Piet Retief zyn door French bezet. De troepen beschermen de grena van Swaziland. Het geheele aantal verliezen der Boeren tot 16 Februari is282 gedood of gewond56 krijgsgevangen gemaakt183 ga ven zich over, een 15 ponder, 462 geweren, 160.000 rounds ammunitie voor vuurwapen», 3500 paarden, 74 muilezels, 3530 trekossen, J.8.700 stuks vee, 153.400 schapen en 1070 karren en wagens werden buit gemaakt. De Engelschen verloren 5 officieren en 41 man gedood, 4 officieren en 108 man gewond. Kaapstad. Plum er raakte Zaterdag slaag» met De Wet bij üisselfontein, aan den zuide lijken oever van de Oranjerivier. Hij maakt» een kanon en een Vickers Maxim buit, bene vens enkele wagens en nam 50 Boeren gevan gen. De Wet moet over de rivier ontsnapt zijn, in een vaartuig, met een handvol zyner mannen, de Engelschen leden geen verliezen. De Boeren zijn in volslagen terugtocht; zij verspreiden zich en worden krachtig achter volgd, zoodat, De Wet's inval in de Kaapko lonie volkomen mislukt is. Cradock. Vierhonderd Boeren vielen het garnizoen van Fhishriver-station aan, en wer den door de aankomst van een geblindeerden trein op de vlucht gedreven. Drie Engelschen gewond, waaronder een officier. Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. Van 19—25 Februari. ONDERTROUWD J. W. Ponse, jm. 29 j. met H. Swart, jd. 21 j. GETROUWD: J. C. Laport, jm. 21 j. metC. S. Onderdijk, jd. 19 j. BEVALLEN: P. Wondergem, geb. Sinke, d. P. Goeman, geb. Gies, z.^^Joosse, geb. Ga- brielse, z. J. de Bel, geb. Schouten, z. C. Roest, geb. De Klerck, z. S. S. Taal, geb. De Groot, z. W. A. C. Merk, geb. Beurskens, z. C. de Klerk, geb. Geelhoed, z. J. M. Hendrikse, geb. Fran- chimont, d. Geboren. Eene buitenechtelyke d.moeder 22 j. OVERLEDENA. W. G. Danielse, z. 2 m. L. Bellaart, z. 16 j. M. Pelle, vrouw van J. J. Bertel, 57 j. J. de Decker, wede van E. J. Sfnits, 69 j. J. Minderhout, vrouw van J. Wattel, 43 j. M. de Rijcke, ongeh. d. 66 j. J. W. Reyn- hout, man van M. G. van As, 70 j. G. van Grootheest, d. 8*/2 m. L. de Voogd, wedr. van C. Kooman, 73 j. S. E. Diermanse, vrouw van J. Onderdijk, 39 j. J. Koole, vrouw van P. J. Tismeer, 65 j. Levenloos aangegeveneen z. van P. F. Bar- mes en N. van den Houten.

de Faam | 1901 | | pagina 1