MET "WONINGGIDS. Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. S. J. DEKKERGoes. A, 0. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. Oudst eu Goedkoopst Adres voor Heeren- en Kinderklecdlng. Speciale inrichting voor Rieeding naar maat. No. 19. Woensdag 20 Februari 1901. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaardstraat Krijs der Advertentiën NIEUWSTIJDINGEN. IIEUWS 1IDDILBU1CSC1 IDTEmiTIJBLAD DE FAAM UITGEVER van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer ft Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Te Tiel is gevankelijk binnengebracht een boerenknecht uit Echteld, die, met ontuchtige bedoelingen, de dochter van den boer, bij wien hij diende, trachtte te worgen met een strik om den hals, na haar stroo in den mond ge stopt te hebben. Meer dood dan levend was het meisje door een broer van haar ontzet. Verleden week op een avond werden twee meisjes te Blija aangerand door twee jon gens die hun geld afdwongen. Het eene meisje gaf haar beurs met f 1.25 er in, 't andere wilde niet en werd toen mishandeld, haar werden de oorbellen door het vleesch heen uit de ooren gerukt. Zij viel onderweg bewusteloos van aandoening. Tengevolge van de ijverige bemoeiingen der politie is het gelukt de daders van de aanran ding te ontdekken Och neen Maar de beide meisjes te laten bekennen, dat de aanklacht valsch en de aanranding verzonnen was. Het vermiste beursje is bij de eene in beslaggeno men en de tweede droeg de bellen die aan de- eerste ontstolen heetten. De bewusteloosheid, waaraan de eene leed, was echter goed ver zonnen om de politie op een dwaalspoor te brengen. Als men bedenkt dat dit meisje zich op een bed in een wagen van Ternaard naar huis te Blija liet brengen, dat ze gedurende een paar dagen geen voedsel heeft genuttigd dat ze nog steeds aan ergerlijke zenuwachtigheid l|jdt dan kan men weten, dat de politie hier met een paar van de sluwste soort te doen had. Ze zijn bovendien zoo brutaal geweest, in tegenwoordigheid der politie iemand te Dokkum als dader aan te wijzen. Diefstal bij dr. Leyds. Toen Zaterdagavond dr. Leyds van de feesten te 's-Gravenhage, waar hij de Zuid-Afrikaansche Republiek had vertegenwoordigd, in het gezant schap te Brussel terugkeerde, liet hij zijn koffer in de gang van zijn huis plaatsen. Eenige oogenblikken later constateerde men dat door middel van valsche sleutels dieven in zijn huis waren gedrongen, die een valies met diplomatieke stukken hadden gestolen. De politie is met het feit in kennis gesteld en heeft een onderzoek geopend. Te Alfen is een 18 jarige jongeling by het schaatsenrijden in een wak gereden en ver dronken. Te Raamsdonk is bij een landbouwer tegen den mesthoop een schipper uit Werken dam dood gevrozen gevonden hij had in dron kenschap zich daar te slapen gelegd om niet weer te ontwaken. Een onbarmhartige vader. Een slager tuchtigde in zijn slagerij een jongen. Een voorbijganger, dit ziende en den kende dat het de zoon van den slager was, mompelde#Dat is een onbarmhartig vader." De [slager, dit hoorende, zeide„Hy is mijn zoon niet, hq is slechts een neef, die eenige dagen by mq is voor zyn plezier. In het ïykenhuisje, dat bij de algemeene begraafplaats te Hoogezand staat, wordt gere geld een ledige doodkist gehouden, om bij sterfgevallen van onbekenden, gebruikt te kun nen worden. Maandagmorgen had de vrouw van den doodgraver iets te doen bij het lijken huisje en hoorde zij geritsel. Verbeeld u haar schrik, toen zij, de deur geopend hebbende, een man zag oprijzen uit de doodkist, die hij, dak loos zijnde, als zijn slaapstede had uitgezocht. President Kruger zal de volgende maand, tijdens haar verblijf te Amsterdam, aan H. M. de Koningin als huwelijksgeschenk doen aan bieden een kostbaren, in de fabriek van Van Kempen te Voorschoten vervaardigden zilveren inktkoker met een afbeelding van de Gelderland er in gegraveerd. Donderdag morgen is het lijk van den vermisten schippersknecht G. P., uit 'sGrave- moer, aan komen drij ven in de haven van den Groenendijk te Oosterhout. Ofschoon geen uiterlijke teekenen van mishandeling te bespeu ren waren, vermoedt men toch, dat aan een misdaad gedacht moet worden. De diligence van Dokkum op Hol werd ge raakte Woensdag jl. bij Botterwird door,het steigeren der paarden in eene diepe sloot.In weerwil dat het rijtuig bijna omgekeerd door het gebroken ijs lag, wisten de tien inzittende passagiers de kap en den zijwand te verbrijze len en werden ze door ijlings toegeschoten per sonen allen van een gewissen dood gered. Een hunner had den rechterarm gebroken, ter wijl de toestand van een ander passagierzorg- wekkend is. Sommigen waren bijna bewuste loos van den schrik. De paarden werden nog levend op den wal getrokken, maar het rijtuig is erg gehavend. Bq binnenkomst van een goederentrein aan het station Rozendaal, is gisteravond de condücteur-pakmeester E. J. Smit uit den bagagewagen gevallen en onder den trein ge raakt. Zijn linkerarm werd afgereden, terwijl hij ook aan het hoofd werd gewond. Luit. Winston Churchill, oorlogscorres pondent, die door de Boeren bij Estcourt was gevangen genomen, maar later wist te ont snappen en J. N. King, beter bekend als „dynamiet Dick," zijn beiden te Chicago. De laatste was een verkenner voor. het Boerenle ger, die de spoorbrug heeft opgeblazen en den trein mede deed ontsporen toen Churchill werd gevangen genomen. Toen deze twee Brit en Boer slechts een geweerschot van elkander waren, maakten bei den voorbereidselen voor een lezing. Churchill kwam Vrijdag in Chicago, terwijl King te Chicago is sinds hij met het Iersch—Ameri- kaansch ambulance corps naar de Ver. Staten is teruggekeerd. Toen „dynamiet Dick" werd mede gedeeld, dat Churchill in de stad was merkte hij op „Ik herinner mij Churchill's gevangenneming zeer goed, om reden ik den gepantserden trein wilde opblazen waarin hij was, in plaats van de brug achter hen, maar ik werd er in ver hinderd door veldcornet Schoeman van het Lijdenburg commando. Er waren 150 man aan den trein, meest Dublin fusiliers en Natalsche vrijwilligers. Zij kwamen met hun trein uit Estcourt en wij lagen voor hen op den loer. Wij stapelden een hoop steenen op de spoor baan tusschen de twee bruggen en toen de trein voorbij een bochtkwam blaasde ik de brug achter den trein op. Zij wilden daarop naar Colenso vluchten, maar de trein ontspoorde over den hoop stee nen, die wij op de baan hadden gelegd. Na korten tegenstand heschen zij de witte vlag. Churchill was een der eersten, die uit den trein kwam en hij trachtte veldcornet Schoeman te overbluffen met zijn geloofsbrieven als oorlogs correspondent en niet als een combattant. Op ondeizoek bleek echter dat hij een revolver bij zich had en op de vraag waarom hij dan ge wapend was, gaf hij ten antwoord om zich te verdedigen. „Tegen wien de Britten? vraagde „Schoeman. Churchill gaf daarop geen antwoord. „Wel, zeide Schoeman, dan moet gij het bij u dragen om dë Boeren te schieten, dus wij doen betel en zenden u met uw vrienden naar Pretoria." Te Pretoria Twerden zij niet genoeg bewaakt, daarom gelukte het Churchill te ontsnappen dat hij op een vrachttrein was gesprongen, is niet .waar. Toen hij in den nacht ontvlucht was, sloop hij naar het huis van een Engelschen vriend in Pretoria, wiens dochter voor haar zelf een 'paspoort verkreeg naar de Delagoabaai. Met dat pospoort .en "in haar kleeren gekleed wist hij te ontkomen. Deze Churchill hield te Chicago een lezing met lichtbeelden, waarbij de Boeren luide wer den toegejuicht. In een interview na de lezing, toen iemand zei dat „het volk hier gelooft dat de Boeren' eiken Brit uit ZuitLAfrika zullen drijven," antwoordde hij: „Het kan zijn, het is mogelijk, maar dit zal de ondergang zqn van het Engelsche rijk en het zal den Anglo Sakser meesleepen hier zoowel als in Engeland. Maar wij zullen den laatsten man en de laatste shilling naar Zuid_Afrika zenden, voor wij dat zullen toelaten." Te Amsterdam werd Vrijdagnacht een schuit .gemeerd, de lossers kwamen aan boord en daar zij den schipper niet hoorden of zagen, begonnen zij al vast maar. Des middags was het_ lossen afgeloopen en daar zij nog geen schipper zagen, besloten zij hun gereedschap in 't vooronder te bergen. «^Een maakte 'tluik los en sprong erïin doch kwam op het lijk van den schipper terecht. Deze toch bleek door den kolendamp van zijn kacheltje dat hij den vorigen avond aangelaten had, gestikt. Het lijk was al stijf. DE OORLOG, Over de jongste ge vechtenbij'Colesberg mel den Havas-telegrammen .nog*: Den 12en zijn 200 Engelsche ruiters en een sterk Boerencommando slaags geweest op 30 KM. ten westen van hier. De Boeren'tracht ten de Engelschen te omsingelen, die slechts door het verschijnen van versterkingen gered werden. Den volgenden dag werd het gevecht voort gezet tusschen Colesberg en Philipstown. De Boeron hadden een goed beschutte stelling in genomen die zich mijlen ver uitstrekte, maar Plumer slaagde er in, met een batterij veldge schut den vijand langzaam terug te drijven. Een Boer, door de Engelschen gevangen geno men, zeide dat het commando 1500 man sterk was, en 20 wagens bij zich had. Tegen den middag moesten de Boeren zich geheel naar het westen terugtrekken. De Engelschen had den toen 10 gewonden. Plumer houdt nog voeling met hun achterhoede. Alle mannelijke ingezetenen van Grasfontein (zoo meldt dezelfde berichtgever,) zijn in hechte nis genomen, beschuldigd van het verleenen van hulp aan de Boeren. Havas meldt uit Cradock dat een patrouille van 50 Boeren zich den 14en op ongeveer 16 KM. van het dorp hebben m'eester gemaakt van 70 paarden, die voor de Britsche troepen aangevoerd werden. Den 14en hebben de Boeren bij Greylingstad weer een vermetelen aanval op een trein ge daan. Toen een voortrein over een duiker reed, vloog deze in de lucht. Boeren, in een kaffer- kraal verscholen, richtten hun vuur op hetgeen er van den trein overbleef. Een gepantserde trein, die volgde, beschoot toen de Boeren met een maxim, maar de Boeren kregen verster king zoodat zq ongeveer 300 man telden. Aan gezien de maxim onklaar raakte, moest de trein terugstoomen, terwijl een zwaar kanon uit Greylingstad de aanvallers begon te be schieten. Daarop maakten deze laatsten de machine van den voortrein los, en lieten ze met volle kracht naar den gepantserden trein loopen, die echter door hard weg te stoomen, aan de botsing ontkwam. De strijdmacht van de "Wet is Donderdag voor het aanbreken van den dag bij Baartmans Siding noordelijk Van de Aar de spoorbaan overgetrokken, op den voet gevolgd door Plumer. Gepantserde treinen raakten in gevecht met den vijand onderwijl hij den spoorweg over trok. De Boeren braken echter de lqnen noord- en zuidwaarts van de plaats op. De Engelschen maakten meer dan twintig wagens buit, waarvan verscheidene met ammunitie geladen waren, alsmede een maxim. Zij maak ten twintig gevangenen en vingen meer dan 100 paarden op. De troepen zitten de Boeren nog nauw op de hielen. Een later bericht uit De Aar meldt De Wet en Steyn zijn Vrijdagmorgen met een strijdmacht van 2000 a 3000 man en twee kanonnen, den spoorweg ten noorden van Houtkraal overgetrokken. De Engelsche bom men joegen den vijand uiteen, die zich niet van zijn kanonnen bediende. Een gepantserde trein opende het vuur met scheepsgeschut. De Engelschen slaagden er in, zoo goed als het geheele convooi van De Wet buit te maken, daaronder begrepen 100.000 patronen en veel munitie voor snelvuurgeschut. De Engelsche verliezen waren drie gewonden. Het is goed nog niet te veel geloof aan bo venstaande buitmakerij der Engelschen te hechten. Dnrgerlij ke Stand van Middelburg. Van 12 18 Februari. ONDERTROUWD A. W. L. Poerstamper, jm. 24 j. met 0. P. J. Schut, jd. 18 j. C. J. de Hondt, jm. 24 j. met M. A. P. Oosse, jd. 23 j. P. J. Hubregtse, jm. 25 j. met S. E. van Strien, jd, 28 j. M. Alewijnse, jm. met J. J. Castel, jd. 24 j. GETROUWD: J. M. P. Dierikx, jm.25j.met J. J. den Boer, jd. 28 j. M. C. Schipper, jm. 25 j. met P. de Jonge, jd. 24 j. BEVALLENP. Minderhoud, geb. Lievense, z. P. Rouffaer, geb. De Witte, z. E. G. Sinke, geb. Van der Weele, z. S. Goudswaard, geb. Blondeel, z. S. F. van Hurck, geb. Baart, z. M. M. J. C. Routens, geb. Frederiks, z. N. Reqn- hout, geb. Hollestelle, z. OVERLEDEN: A. J. Jobse, ongeh. z. 17 j.A. M. Romijn, man van D. A. Verhage, 45 j. L. de Keijzer, wede van M. Z. Adriaansen, 70 j. L. de Blok, wedr van K. Marinissen, 62 j. A. C. G. de Raadt, vrouw van J. Mulder, 83 j. P. F. Crucq, z. 4 m. J. Roelse, ongeh. z. 48 j. Levenloos aangegeveneen zoon van F. de Klerk en C. A. Moeliker.

de Faam | 1901 | | pagina 1