MET WONINGGIDS. Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO s van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. S. J. DEKKERGoes. A, 0. LITTOOIJ hi. Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. Oudst en Goedkoopst Adres voor Heeren- en Rinderkleeding. Speciale inrichting voor Rleedlng naar maat. No. 17. Woensdag 6 Februari 1901. Vijfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN-. IIIÏÏWS MIDDELB0R6SCH ADVERTENTIEBLAD FAAM Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. UITGEVER Spanjaard straat. Prijs der AdvertenUèn van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Uit Zierikzee wordt van 29 Januari ge meld Tijdens den hevigen storm dezen mor gen is het stoomschip Leonoravan Antwerpen, met een lading stukgoederen naar Keulen be stemd, op de Vondelingen aan den grond gevaren'. De hooge zee sloeg over het schip en de equipage was genoodzaakt het schip te ver laten. Een groot gedeelte van den deklast is overboord geslagen. Eenige vaartuigen zijn van hier vertrokken om te trachten te laden. Dezer dagen kregen ter gelegenheid van eene boeren bruiloft in de buurtschap Deldener- broek twee der gasten zoo hoog gaanden twist, dat de een den ander met een mes eenige diepe sneden in het onderlijf toebracht, waardoor men aanvankelijk voor diens leven vreesde en ook thans zijn toestand nog niet buiten gevaar is. Het is der politie nog niet gelukt den dader, een neef van den verwonde, in handen te krij gen. Men vermoedt, dat hij de wijk naar 't bui tenland genomen heeft. De directie van de N. Z. S. M. heeft den thans nog in haar dienst zijnden ambtenaren doen weten, dat zij met ingang van den 31en Maart a. s. uit het dienstverband zijn ontslagen en op dien datum de laatste toelagen zullen uitbetaald worden. Zoodra de omstandigheden het veroorlooven en dit noodig mocht zijn, is de Maatschappij bereid het dienstverband te hernieuwen. Voorloopig niet bevoegd, andere betalingen te doen dan de toelagen, bevestigt de directie evenwel de rechten van het perso neel, voor zooveel betreft restitutie van uitzen- dingskosten, vergoeding van terugreis naar Nederland, eventueele baten indien te eeniger tijd vrijgeviger bepalingen mochten mogelijk zijn, uitkeering bij een eventueele liquidatie van het spaar- en ondersteuningsfonds. Zoolang de surséance duurt kan evenwel- geen afrekening plaats hebben. Eenige visschers uit het zeedorp Gaast (Fr.) zagen in de verte een groote sloep in zee komen aandrijven, door den wind op 'tiis ge worpen. Daar er menschen in die sloep kondelÜ zijn, waagden vijf personen zich op de schot- senmassa, ieder voorzien vin een langen haak en onderling door lijnen verbonden. Na kolos saal veel moeite gelukte het groote waagstuk en ontdekte men dat er geen menschen in de sloep waren, maar men vond daarin twee zwemgordels en twaalf zwemvesten gemerkt „Livbeltë', die allen werden meegenomen. Als men in aanmerking neemt, dat de sloep zich op 16 voet water bevond, dan mag deze tocht met recht zeer levensgevaarlijk genoemd wor den, temeer daar het stormachtig woei. Zooals indertijd werd gemeld, had de stu- kadoorspatroon Martens te IJmuiden het onge luk een zijner vroegere knechts een duw te geven, toen deze op een steiger stond, waarop hij niets te maken had, met het ongelukkig gevolg, dat de man viel en dadelijk dood was. De weduwe van den verslagene had zich eenige weken geleden tot den officier van justitie ge wend, om Martens deswege niet te vervolgen. Dit verzoek is thans ingewilligd. Weder heeft er aan den Hoek bij den ingang van den Nieuwen Waterweg een scheeps ramp plaats gehad, gelukkig echter zonder nood lottige gevolgen voor de equipage, die 35 man sterk, met den loods, door de stoomreddingboot President van Heel gered is Het Spaansche stoomschip Bat, van Bilbao naar Rotterdam, geladen met ijzererts, kreeg vóór den Water weg een defect aan het roer. Zij werd door de sleepboot Oceaan op sleeptouw genomen, doch tweemaal brak de tros, en toen sloeg de Bat tegen den wal, een paar honderd meter bezui den het Zuiderhoofd, Het schip ligt juist in de lijn der beide hoofden, ongeveer 100 meter aan de binnenzijde van de Zuidpier. De loods heet Termijn. De zeeën slaan over het schip heen. Het weder is zeer ruw. Vermoedelijk is het schip nog niet gebroken. Kapitein en beman ning zijn aan den Hoek. Cargadoors zijn de heeren Müller en Co. te Rotterdam. De heer H., die in gezelschap van. zijn echtgenoote naar Dedemsvaart wilde rijden, ge raakte met paard en rijtuig in't kanaal. Eenige lieden daar in de buurt kwamen spoedig met een bootje ter hulp en redden de echtelieden en den knecht, die inmiddels boven op het rij tuig geklommen was, uit hun gevaarlijke po sitie. Allen kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Het paard, dat van een goed vriend geleend was en die kuren meer vertoond moet hebben, werd ook levend op 't droge gebracht.! Uit het land van rouw. De waarde van ;de ter begrafenis gezonden rouwkransen wordt op ruw 600.000 gulden geschat. De krans van onze Koningin heeft een door snede van 1.20 Meter en is van witte orchi deeën en Parma-viooltjes. Die van president Mc Kinley is 2.40 in doorsnede en van witte rozen, camelia's en orchideeën. De Koningin werd gekist, nadat zij gekleed was in staatsiekleed met al haar ordeteekenen en het lint van den Kouseband om; het gelaat was bedekt onder haar bruidsluier. Zekere Rooyakkers, tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld en in het gesticht te Medem- blik verpleegd, is van daar ontvlucht. Dat komt daar nog al eens voor! Te Baarle Hertog (B.), heerscht groote ontsteltenis over het uitbreken in enkele ge zinnen van een gevaarlijke ziekte, waaraan reeds het hoofd der school, de heer S., en zoon bezweken zijn, terwijl zijn vrouw en nog twee dochters sporen van dezelfde ziekte vertoonen. Men schrijft het uitbreken van deze ziekte toe aan het drinken van ongekookte melk van koeien welke aldaar in quarantaine gehouden worden. Te Oranjewoud (Fr.) is op 88 jarigen leeftijd overleden P. J. Jager, die 75 jaren in dienst was bij de familie de Bloey van Scheltinga aldaar. Er is in Friesland groot gebrek aan werk volk. In één nummer van een nieuwsblad in die provincie komen niet minder dan 150 ad vertenties voor, houdende vraag naar dienst en arbeidspersoneel. Met het oog op het doortrekken van Vor stelijke personen door ons land van en naar Engeland, is er te Rozendaal by'zonder Rijks politie toezicht op alle van hét buitenland ko mende treinen. Dit extra-toezicht blijft gehand haafd tot na het huwelyk van onze Koningin. Een der oudste Boerenkrijgsgevangenen op St. Helena de heer Du Plooij, 74 jaar oud, is 3 Januari aldaar aan mazelen overleden en begraven op 't kerkhof der Wesleyaansche ge meente waar een plekje afgezonderd is tegen de steile-berghelling voor de gestorven Boeren reeds meer dan twintig liggen er. Elk graf kost driegulden. Enkele hoogst eenvoudige graf monumenten geven getuigenis in eenvoudige taal van de vereering der overgebleven krijgsge vangenen voor hunne gestorven krygsmakkers. Een paar dagen vóór Kerstmis waren de mazelen uitgebroken onder de 11 December 1.1. van Kaapstad gearriveerde 200^krijgsgevange nen Ten de heer Du Plooij bovengenoemd was hun eerste slachtoffer. Denmei de Transvaal- sche vlag bedekte lijkkist' op den door twee paarden getrokken kanon wagen werd gevolgd door ds. Louw, commandant Snijman en eenige krijgsmakkers van den overleden?. Het verhuren van~plaatsen voor het win kelraam op den dag van het huwelijk der Ko ningin door den heerlvan Stockum' te 's Gra- venhage, heeft een som van f 3000 opgebracht, welke ten behoeve van de noodlijdende en krijgsgevangen Boeren; op den huwelyksdag ter beschikking van President Kruger zal wor den gesteld. In;' een'der^vertrekkemvan President Kru- gers hotel te Utrecht is de voormiddaggodsdienst oefening. geleid doorjdr. J. H.^Gunning J.Hz. De gevallen sneeuw der laatste dagen doet er 'aan denken,"dat de weersvoorspelling'7van Falb voor Januari, zij 'tper puur toeval, tot de laatste letter "uitgekomen is.J;Zij! luidde „Januari zal zich koud en met een weinig sneeuw inzetten^; tegen de helft der maand stijgt de temperatuurde laatste week is weer wat guurder met veel natte sneeuw." Nujjmoest, jvolgensThem, Februarimet veel regen beginnen. De recntbank te Zutfen heeft vonnis ge wezen in de voor acht dagen behandelde ver volging wegens het spoorwegongeluk bij het station Twelloo op 22 December jl. Zoowel de klerk waarnemend-stationschef, J.,»de V., voor wien het O. M. vrijspraak vroeg, als de weg werker-wisselwachter E. E. tegen wien drie maanden hechtenis werd geëischt, zijn veroor deeld tot zesfweken gevangenisstraf. Men schrijft|uit den Haag aan de Maasb. Met 't plaatsen verhuren schijnt 't toch niet zoo vlot te gaan, als de dure prijsberichten wel deden denken. Een*winkel op de Plaats, waar men den stoet van verre kan zien aankomen, adverteert, dat er op de eerste verdieping nog 38 plaatsen zijn. En't Zuid-Hollandsch Koffiehuis, dat uitzicht geeft op den kerk-ingang heeft nog 42 plaatsen te huur op de boven zalen. Men moet ook niet boven zijn om wat aan den stoet te hebben. De Gouden Koets is gesloten, en de gasten rijden natuurlyk ook in dichte rijtuigen, zoodat bovenkijkers niets dan de kappen der koetsen zien. 't Best zijn de men schen op straat er aan toe, die recht door de portieren heenkijken. Bij slot van rekening zullen natuurlijk uit alle ramen wel „trossen" kijkers hangen, zullen „zelfs" op de daken wel kijkers staan, maar tegen dien tijd zal er wel een baisse in de huurprijzen geweest zijn. Me nigeen, die in overijling veel uitgaf, kan nog spyt krijgen. Met de versieringen die peute rige rytjes van niet oranje gezwachtigde boomp jes daargelaten begint't zoetjesaan te komen. Nu is men bezig aan den bruidsweg, die wel aardig wordt al zullen de groene slingers ook al niet 't genot van de „bovenkykers" verhoogen. DE OORLOG, De Boeren zyn niet geheel en al zonder nieuws. Uit een Engelsch telegram blykt dat de courant de Zoutpansberg Wachter nog steeds te Pietersburg verschijnt en geregeld voor de- Boeren gunstige berichten, ontleend aan Euro- peesche en Kaapsche couranten, overneemt. Men seint uit Lorenzo Marquez Er bevinden zich 2000 Boeren onder kolonel Blake (den aan voerder van het Iersche korps) op Portugeesch gebied, met het doel de Boeren te bevryden die hier zyn. De Portugeezen besloten alle Boe ren die weigerden zich aan de Engelschen over te geven naar Madeira te zenden. (Een nieuwe gruwel dus.) De Wet's commando is Donderdag gezien door de voorhoede van kolonel Marshall's colonne. Zy trok tusschen Sanna's Poot en Taba Nchu naar het zuiden met twee wagens en een aantal Kaapsche karren. Uit Pretoria. Er wordt thans door zeven Brit- sche colonnes een gecombineerde beweging be weging gemaakt met het doel oostelyk Trans vaal van „den vijand" te zuiveren. De troepen rukken voorwaarts van verschillende punten van de spoorlijn Johannesburg-Pretoria en van de Delagoalynze rukken naar één punt op. Uit Kimberley. In een gevecht met de Boeren bij Kofflefontein chargeerde de Britsche bereden macht onder bedekking van geschutvuur. Ze ventien Boeren sneuvelden, een aantal werden gewond en drie zijn krijgsgevangen gemaakt. Deze berichten schynen mooier voor de En gelschen dan 't telegram van lord Kitchener, zonder opgave van plaats van afzending, mel dende dat de post te Modderfontein aan den Gatsrand (ten zuidwesten van Krugersdorp) door duizend Boeren is aangevallen. Uit Krugersdorp werd een ontzetcolonne afgezonden, maar deze kon niet beletten dat de post den Boeren in handen viel. De te Modderfontein gevangen ge nomen officiëren en manschappen zyn te Ver- eeniging aangekomen. Uit Pretoria wordt gemeld, dat de stad volloopt met vluchtelingen; dagelyks komen Boeren-families met al hun have en houden in de stad aan, zoodat elk leegstaand huis in gebruik is genomen. Dagelyks ook neemt de menigte toe, die haar deel komt opeischen in de porties levensmiddelen, welke aan het niet- militaire deel der bevolking worden uitgereikt. Er bestaat nu ook groote behoefte aan kle dingstukken, en dan heerscht er op dit oogen- blik een zeer ernstige ziekte onder de paarden. Burgerlijke Stand van Middelburg. Van 29 Januari tot 4 Februari. ONDERTROUWD J.Tfi^aport, jm. 21 j. met C. S. Onderdijk, jd. 19 j. M. O. Schipper, jm. 24 j. met P. de Jonge, jd. 24 j. I. J. Brakman, jm. 24 j. met E. Luteijn, jd. 19 j. L. Melse, wedr. 47 j. met M. Wattel, wed. 37 j. GETROUWD: K. de Jonge, jm. 38 j. met C. Rommens, jd. 19 j. L. L. Coppejans, jm. 26 j. met E. Rommens, jd. 17 j. BEVALLENM. P. van Beveren, geb. Dumasy, d. J. Leijnse, geb. Minderhoud, z. G. J. Damman, geb. Stevens, d. J. A. Gilde, geb. Pieterse, z. J. M. van Venrooij, geb. Martens, d. Levenloos aangegeveneen onechte zoon, moeder 23 j. OVERLEDENJ. de Keyser, ongeh. z. 79 j. S. C. de Lange, vrouw van W. de Rijke, 72 j. E. Schuit, vrouw van G. C. Schuijt, 23 j. J. Hubregtse, z. 5 m. B. Verwer, wedr. van J. P. de Paauw, 66 j. J. de Keyser, ongeh. z. 79 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1