M Firma S. IFONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. \z. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij 088 verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. J. DEKKERGoes. A, D. LITTÖOIJ i Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit, Oudst en Goedkoopst Adres voor Heeren- en KInderkleeding. Speciale inrichting voor Kleeding naar maat. No. 16. Woensdag 30 Januari 1901. Yijfde Jaargang. Verschijnt ellten Woensdagavond, wordt door do geheele stad gratis verspreid. Spanj aar dstr aai Prijs der AdvertenUèn: NIEUWSTIJDINGEN. DE OORLOG, Burgerlijke Stand yan Middelburg. t HIDDBLBUMSCH T WONINGGIDS. UITGEVER van 1 8 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal bereken*. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement wan 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. De Tel. weet het volgende mede te deel en over den trousseau der Koningin Het kleed, waarin H. M. niet alleen haar eerste audiëntie te Amsterdam, maar waarin Zij ook haar intocht aldaar zal houden, is. een japon van wit velours panne, geheel met wit geborduurd, en gegarneerd met kroningssabel. Dit is het kostbaarste bont dat bestaat; het lykt wel veel op gewoon sabelbont, maar is meer grijs van kleur. Bij dit constuum hoort een mantel ook van wit velours panne, geheel gevoerd met hermelijn. Hier is geen garneersel op, an aar door de Koningin zal hierbij een bos van datzelfde prachtige kroningssabel gedragen worden. Behalve deze japon, hebben we nog eenige eenvoudigere costuums bezichtigd. Zoo was er een kleed van groen zjjden fluweel, ook met een korten mantel er bij, welk costuum bestemd is om als kerkjapon gebruikt te worden. Voor den morgen van Hr. Ms. trouwdag, vóór H. M. zich in de zilveren bruidsjapon kleedt, is een japon van wit laken gemaakt met wit wollig goed geborduurd, deze behoort ook tot de mooiste welke wij in het uitzet gezien hebben. De firma Hirsch maakte verder drie jacht- costuums in verschillende tinten van groen, hierbij hooren vesten van leder, juist zoo ge maakt als heerenvesten. Dan eenige wandelcostuums van covercoat in donkergroen, reseda, grijs en mauve. Toen wy dezen schat van kleeren bezichtig den, werd juist alles in een koffer gepakt, met een prachtig kleed van paars laken, geborduurd met fluweel en tafzij voor de Koningin-Moeder. De vorige week is ook reeds een koffer vol verzonden, bevattende reispakken en mantels, waaronder een prachtige lange driekwart man tel was. Ook krygt de Koningin nog een japon van lichtblauwe, gebrocheerde 'zijde, waarbij een jaquet van lichtblauw velours miroir. By elk costuum is een mantel van dezelfde kleur, maar de verrukkelijke boa van kronings sabel draagt H. M. op haar verschillende toiletten. President Kruger is te Utrecht in een der vertrekken van het hotel des Pays-Bas geope reerd aan het linkeroog door de professoren H. Snellen Sr. en H. Snellen Jr. en dr. Hey- mans, 's presidenten lijfdokter. De operatie slaagde geheel naar wensch. De operatie van zijn rechteroog zal de volgende week plaats hebben. De 81-jarige professor Deschanel de vader van den voorzitter der Fransche Kamer, verliet te Parijs het Universiteitsgebouw om zich naar huis te begeven, toen twee meisjes aankwa men, van welke een, een revolver uit haar zak haalde en op den professor schoot. Haar vrien din een Russin, sprong om den aanslag af te weren tusschen 't meisje en haar slachtoffer in en kreeg den kogel in het hoofcf. Haar toestand is hopeloos. De moordenares erkent nu zelf dat zij zich heeft vergist en dat zy den hoogleeraar heeft verward met een anderen ouden heer die haar op straat heeft lastig ge vallen. Koningin Victoria kon in haar jeugd ook wel eens ongemakkelijk zijn, Haar eerste kattekwaad haalde zy uit op den dag van haar doop. Op het plechtige oogenblik pakte zij met haar handje de monumentale pruik van den bisschop vast, die haar in zijn armen had. En zij trok er zoo hard aan dat de poeder er aan alle kanten uitvloog. De bisschop raakte erg in verlegenheid en de tusschenkomst van eene hofdame was noodig om den bisschop uit zijn benauwde positie te bevrijden. Een familie te Dedemsvaart, die vier we ken afwezig was geweest, had vergeten haar „poes" bij de buren in te brengen. Het arme dier is nu al dien tijd in een der kamers op gesloten geweest, zonder eenig voedsel of drin ken gehad te hebben. Toen de familie van de reis terugkwam en de kamer geopend werd, kwam „poes" springlevend te voorschijn. Te Groningen is de sterfte onder de kin deren, tengevolge van het heerschen der maze len, bijzonder groot. In één gezin zijn reeds 4 in een ander 8 gestorven. Onderscheidene kleinen krijgen twee-, ja driemaal deze ziekte, dikwijls gevolgd door longontsteking. Ook zijn er patiënten, die door zoogenaamde blauwe of pestmazelen welke voor de omgeving erg besmettelijk zijn, worden aangetast. Opmer kelijk is het, dat de mazelen tevens onder menschen op leeftijd heerschen. Dan gaan ze vergezeld van hevige koortsen. Van een boer te Oud-Charlois is een paard en wagen gestolen dat onbeheerd voor een herberg stond. Paard erfwagen werden den volgenden dag teruggevonden en in beslagge nomen. Te Oldenzaal is in eene slaapstede een bejaard man, die kunstbloemen vervaardigde, des nachts naar beneden willende gaan om water te drinken, van de trappen gevallen. De man is overleden tengevolge van bekomen inwendige kneuzingen. Terwijl de ruïne van de afgebrande meu belfabriek van Allan aan den Goudschen rijweg te Rotterdam, werd afgebroken, stortte een zijmuur in waardoor een steenbikker dadelijk gedood en een ander zwaar gewond werd. Een schoolhoofd te Rotterdam stond dezer dagen voor een eigenaardig geval. Aan een leerling was n.l. verlof gegeven om zijn vader in de gevangenis te gaan bezoeken, maar hoe nu dit geval op den staat van schoolver zuim te brengen, daar geen kolom is gereser veerd voor bijzondere gevallen. De onderwijzer vond eindelijk een hoofdje, dat er het dichtst bij kwam en noteerde dat verzuim onder ru briek familiefeesten Men schrijft uit 's Gravenhage Klokke 12 uur middag. Voor de pui van het Stadhuis een dichte menschenmassa Uit het antieke deurtje komt ditmaal, in plaats van een jeugdig ambtenaar, een ambtenaar van hooger rang. Statig wordt het groene kussen voor hem uitgedragen en neergelegd op den hardsteenen rand van den voormuur. StilteTram en omnibus stoppen even. Het publiek dringt dichter op elkaar „Eerste huwelijksafkondiging van" de ambtenaar neemt zijn hoed af en een groot deel ||volgt dit voorbeeld „Z. H. Heinrich Wladimir Albrecht Ernst, hertog van Mecklen burg, enz. enz. en Hare Majesteit Wilhelmina Helena Pauline Maria, bij de gratie Gods Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz. enz. Hiep, Hiep, Hoera! klinkt het ineens en daverend plant zich die juichkreet voort. Dan wordt het weer stil, de ambtenaar leest de overige namen van de lijst, maar deze inter- resseeren het publiek niet, dat zich daarop ver spreidt. {Iï.) Het denkbeeld om door hulp van electri- citeit uit suikerhoudende sappen de suiker af te zonderen, is reeds herhaaldelijk besproken. Onlangs heeft een Franschman, de heer Dupont, daarvoor een vernuftig toestel ontworpen, dat de proef nog moet doorstaan. Het bestaat uit een houten kuip, welke door poreuse schotten indrie vakken is verdeeld, waarvan hetmid- denste het suikersap en de beide andere, links en rechts, zuiver water bevatten. Men laat dan door het sap een electrischen stroom gaan, waardoor de eiwitstoffen neerslaan en tevens de zouten, welke bij de tegenwoordige metho den de suiker tot melasse maken, worden ont leed. In het middenvak blijft dan volkomen kleurloos suikersap over, dat enkel sporen van kalk en magnesium bevat, terwijl het water in de zijvakken de zouten heeft opgenomen. Men zou aldus ook uit andere sappen dan van bieten of suikerriet suiker kunnen halen. De Postadministratie heeft een sterk stukje van scherpzinnigheid bedreven. In Parijs werd ter post bezorgd een brief, met niets an ders dan dit tot adres Monsieur M. H. Hess. Spuistraat 116. Bij de Torensteeg. Die brief is, waarschijnlijk op den klank af, zonder verwijl naar ons land gezonden en vond daar zeker in het eerste station van aankomst een ambtenaar, die in Amsterdam bekend was, want zonder eenige vertraging was de brief spoedig aan zijn adres. Drupjesgewijze komen de berichten door. Zij getuigen van aanhoudend strijden, met afwis selend geluk. Alleen De Wet schijnt op 't oogen blik werkeloos. Hij zond het grootste deel zijner mannen naar huis met verlof en met de overigen en zijn paarden rust hij uit in de dalen om Ladybrand, nieuwe krachten zoekend tot hervatting van de zware taak der lands verdediging. Bijna hebben de Boeren Beijers lord Kitchener te pakken gehad. Zij hadden een mijn aangelegd onder de spoorlijn Pretoria— Middelburg. Een locomotief ter verkenning vooruitgezonden, en rechtstreeks daarachter Kitchener met zijn troepen zouden daar pas- seeren. Doch helaas, de mijn sprong te vroeg. Wel derailleerde de locomotief; doch 'ttweede gevaarte met den trein en zijn kostbaren last achter zich had hierdoor gelegenheid terug te keeren, na een verwoed gevecht, waarbij de Engelschen geen verliezen leden en de Boeren van verderen aanval moesten afzien. Zij wa ren blijkbaar hiervoor niet talrijk genoeg. Wel jammer. Bij Veertienstroomen, aan de Kaapstad—Boe- lowayo lijn ten Noorden van Kimberley, vlak bij de grens van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek, hadden de Boeren meer succes. Daar werd een duiker door middel van dynamiet „opgeblazen", toen een trein met vee en voor raden voor de troepen in Bechuanaland aan kwam stoomen. De Boeren hadden eerst een kleinen post, bestaande uit Dublin fuseliers, gevangen genomen en zich toen verdekt opge steld. De trein moest natuurlijk tot stilstand worden gebracht, toen de machinist zag dat de duiker vernield was, waarop de Boeren te voor schijn kwamen en er zich van meester maakten. De machinist van een onmiddelijk volgenden trein bemerkte onraad en stoomde terug. Maar niet alleen in Transvaal en in het Noor den van Kaapkolonie, ook in Oranje-Vrij staat en de geheele Kaapkolonie, de kuststreken uit gezonderd, zijn de Boeren bedrijvig. In een buitenlandsch blad wordt beweerd dat de inval in Kaapkolonie verband houdt met een verwachte komst van Europeanen (Engelschen?) met wapenen en ammunitie, bij welker landing op de Westkust der Kaapkolonie de Boeren de behulpzame hand wenschen te bieden. Zoo dit eens waar was, en de poging eens gelukken mocht! De Engelsche generaal Conningnam is giste ren slaags geweest met de strijdmacht van De la Rey, bij Middelfontein en Kopjesfontein. Generaal Babington bedreigde door Noordwaarts van Ventersdorp op te rukken, de flank van de Boeren, waarop dezen naar het Westen aftrok ken. De verliezen der Engelschen bedragen 2 officieren gewond, 4 soldaten gedood en 37 ge wond. In het gevecht bij Lichtenberg, op 17 Jan., werden drie soldaten gedood, twee gewond en „eenige" Yeomen gevangen genomen. Zij werden door generaal SmittDorrien „bevrijd" op zijn marsch van Wonderfontein naar Caro lina waar de Boeren zich geconcentreerd had den, na een gevecht dat vijf uur duurde. De Boeren hadden met een aanzienlijke macht den oever van de rivier bezet, maar werden ver dreven. Aan de zijde der Engelschen werden 2 officieren gedood en 13 man gewond. Als een staaltje van geringe betrouwbaarheid der te Kaapstad en omstreken aangeworven landsverdedigers diene dat een twintigtaai pas aangeworven politie-soldaten zich de vorige week aan de Boeren bij Devondale, zonder den minsten tegenstand te bieden overgaven. Een Engelsche correspondent seint uit Kaapstad, dat George Brand ontevreden is omdat de Kaapsche Hollanders niet willen opstaan. Hij zegt: Tienduizend Boeren in de kolonie zullen Kitchener noodzaken naar het Zuiden te trek ken, en Botha in de gelegenheid stellen Pretoria te hernemen. Van 22 tot 2&^muari. ONDERTROUWD: J. M. P. Dierikx, jm.25j. met J. J. den Boer, jd. 28 j. GETROUWD: W. Verhagen, wedr. 59 j.met M. G. Koppejan, jd. 45 j. C. J. van den Broek, jen. 25 j. met J. B. Willems, jd. 24 j J. M. van eusden, jm. 27 j. met 0. M. Reijers, jd. 25 j. G. Peterse, jm. 22 j. met H. S. Akkenaar, jd. 23 j. BEVALLEND. L. van Meerendonk, geb. De Smit, d. A. M. Sanderse, geb. Evertsen, d. M. Dodmond, geb. Hengstmengel, z. T. van Ast, geb. Willeboer, z. E. A. de Rijk, geb. De Nooijer, d. M. E. Cornu, geb. Krijger, d. D. de Zeeuw, geb. Vermeulen, z. OVERLEDEN J. de Baare, z. 2 d. A. Jobse man van A. Humburg, 71 j. A. D. Pieters ongeh. d. 69 j. E. P. Nustelijn, vrouw van P. M. van der Weel, 66 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1