IIIDWS ■IDDEIBMSSCH UJCi M aaaaIML MET WONINGGIDS. Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. AfêSERIKAANSCHE ORGELS en PIANSNO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Bergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. 8. J. DEKKERGoes. A, 0. LITTOOIJ i z. Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. Oudst en Goedkoopst Adres voor Heeren- en Rinderkleeding. Speciale inrichting voor Rieeding naar maat. No. 13. Woensdag 9 Januari 1901. Yijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjahr dstr aai Prijs der Advertentièn van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel nmr Oünt. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal b®r#ktné. NIEUWSTIJDINGEN. mmiiTiiBLiD UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Naar men ons meldt is het der politie gelakt de vermoedelijke dader te pakken te krijgen, die hier ter stede en te Ylissingen bij verschil lende winkeliers een rijksdaalder ter wisseling aanbood en dan zonder deze te geven het ont vangen klein geld opstreek en het hazenpad koos. Men meldt uit Barneveld Een jonge vrouw, die met hjiren woonwagen alhier stond en door haar man was verlaten, werd in hare nachtrust gestoord door eenige jonge boeren, die de deur van den, wagen met geweld openbraken. De vrouw verweerde zich duchtig. Zij greep een ijzeren hamer en bracht hiermede een der indringers zulke gevoelige slagen toe, dat hij weldra met een bebloeden kop moest afdruipen. Zij ontnam den man tevens zijn horloge, hetwelk hij terug kon krijgen, onder voorwaarde, dat hij de door hem vernielde deur van den wagen liet ver nieuwen. Toen de verwonde .den volgenden dag aan deze voorwaarde voldaan had, gaf zij hem eerlijk zijn uurwerk terug. Als een groote zeldzaamheid wordt ge meld, dat te Kampen een oude dame woont, die de derde eeuw mag beleven, mevr. de wed. Abrahams, 12n Maart 1799 geboren, woont met hare 73-jarige dochter alleen en is voor haar hoogen leeftijd nog vrij kras, ofschoon het gezichtsvermogen haar begeven heeft. Een verschrikkelijk schoon schouwspel leverde Vrijdagavond het Hollandschdiep op een boerderij onder Dubbeldam stond in lichte laaie vlam, juist toen de laatste trein naar Parijs de Moerdijkbrug passeerde. Het water werd bezaaid met brandende korrels graan. Van de boerderij zal wel niet veel overgebleven zijn. Tal van schaatsenrijders zwierden Vrijdag op de Leeuwarder trekvaart tusschen Sneek en Scharnegoutum. Allen wisten zeker niet, dat op dat deel der trekvaart de westkant sterker was dan de oostkant. Voor een achttal dames uit Sneek, daarmede onbekend, had dit het minder aangename gevolg, dat zij nabij Scharnegoutum allen door het ijs zakten. Met eenige moeite slaagde men er betrekkelijk spoedig in hen er uit te helpen. Een paar der dames waren reeds bewusteloos. Zoo spoedig mogelijk werden allen van droge kleeding voorzien. Op de plaats van het ongeluk waren even te voren nog schaat senrijders overgereden. Twee jongens waagden zich op een land- slootje achter de schietbaan bij Nootdorp. Doch het ijs was te zwak om hen beide te dragen. Zij gingen dan ook terstond kopje onder. Ge lukkig werd het ongeluk door een postbode opgemerkt. Hy snelde er heen en mocht beide op het land halen. Doch nu bleek, dat een 7-jarig ventje reeds was overleden, terwijl zijn makker meer dood dan levend door demoeder werd opgenomen. Vrijdagvoormiddag werd door het spoor wegpersoneel te Zutphen bij het openen van een goederenwagen, komende van Amsterdam, een 8-jarige jongen gevonden, die bijna ver kleumd was van de koude. Hij verklaarde te Amsterdam aan de Handelskade met andere jongens te hebben gespeeld en zich in een goe derenwagen te hebben verstopt, waarna de-wa gen werd gesloten en vervolgens in beweging was gebracht. Na aan het Zutfensche goederen station flink verwarmd en gevoed te zijn, werd hij ter beschikking gesteld van de politie, door wier tusschenkomst de jongen naar Amsterdam teruggezonden is. Een anarchist, Geysse, heeft Maandag in de rechtzaal te Béziers vijf schoten gelost op de rechters van de correctioneele rechtbank, zonder te treffen. Geysse legde bij zijn ver hoor het grootste cynisme aan den dag. Hij zei, dat hij door zijn daad uitdrukking wilde geven aan zijn verachting voor de justitie. Geysse heeft langen tijd kranten verkocht te Béziers. Hij noemde zich een slachtoffer van sociale onrechtvaardigheid. In 1892 was hij nog radicaal socialisthij werd later socialist en publiceerde een artikel tegen de magistra tuur, die hem daarom, zei hij, in verschillende belangrijke processen ongelijk gaf. Ten slotte is hij anarchist geworden. Hij bekent met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Hij zal aan een medisch onderzoek worden onder worpen. Te Amsterdam wordt de 22 jarige dienst bode Naatje Krijnen vermist, en er is reden te gelooven dat zij vermoord en haar lijk wegge worpen is. Het meisje, dienende bij de dames Leek op de Heerengracht, verkeert met een matroos die over twee jaar terug hoopt te zijn. Zondagavond 23 Dec., 7 uur als naar gewoonte bij haar ouders in de Heemskerkstraat uit zijnde, verliet zij hen te half 10 om naar haar dienst te gaan. Toen zij vijf minuten weg was, kwam een dronken kleermakersknecht, Preuger geheeten, bij de ouders orh het jawoord doch de vader wees hem de deur, waarop hij zeide „Zoo, moet zij dan nog langer met dien knul uit Indië, dat kost een van beiden 't leven." De kerel verwijderde zich hierop en moet haar toen opgespoord en gevonden hebben althans te middernacht is hij met haar in de buurt waar zij dient gezien, beiden hadden een heftige woordenwisseling. Te half 2 schelde hij bij de dames Leek aan, en vroeg of Naatje al thuis was. Op 't ontkennend antwoord riep hij„Nu, gij zult haar ook niet weer zien, want zij ligt in het Y." Den volgenden morgen werd hij ingerekend, doch hij herinnert zich, naar hij zei, niets van het gebeurde. Toch blijft, ondanks alle zoeken, de arme Naatje Krijnen zoek. Wat hiérvan te denken Van eenige verstandhouding tusschen haar en hem was nooit gebleken. Het Bat. Nbl. meldt: Toen een dezer dagen twee heeren, leden der commissie voor het huldeblijk, der Koningin bij Hr. Ms. huwelijk met hertog Hendrik aan te bieden, gewapend met een lijst van inteekening en een bus, zich aanmeldden bij een zeer be jaarde Indische dame, die om der zuinigheid wille een klein huisje in een weinig door Euro peanen, bezochte buurt bewoont, werden zij ver rast met een bijdrage van meer dan dertig gulden. Dit was zoo boven hun verwachting, dat zij niet konden nalaten daarover hun verwondering te kennen te geven, waarop de oude vrouw hun in haar eigenaardig Holïandsch mededeelde, dat zij van den dag af, waarop Wilhelmina tot Koningin van Nederland is gekroond, elke maand van haar karig inkomen wat ter zijde had ge legd voor een bruidsgeschenk. Te Gouda is een 70-jarige grijsaard, uit wekende voor een vigelante, door een vracht wagen aangereden en gedood. Te Makkum is bij den jongsten sneeuw storm een jongeling te water geraakt en ver dronken. Een jongeling die zich in gezelschap van een korporaal te Gouda op het ijs vermaakte is er door gezakt en verdronken. Langs den weg naar Chaam werd gisteren door eenige schoolgaande kinderen in een sloot een man onder het ijs gevonden. Bij onderzoek bleek het te zijn een jachtopziener, die sedert Oudejaarsavond werd vermist en hier den dood gevonden had. Een kind van een werkman te Ossendrecht, welks wieg te dicht bij de kachel gezet was, is met wieg en al verbrand. De koude. Uit alle deelen van Europa komen berichten van hevige koude, vorst of sneeuw. In Enge land vroor het Zaterdag bij dikken mistte Berlijn wordt reeds druk schaatsen gereden. Hoewel het in de Rijnstreek vinnig koud is, heeft de rivier nog maar weinig drijfijs, de Moezel en de Saar liggen echter vol. In Gallicië is het verkeer bijna geheel ge stremd ten gevolge van zwaren sneeuwvalte Mentone begon het Zaterdagmiddag flink te sneeuwen. Te Napels sneeuwde het Vrijdag en des nacht vroren, voor het eerst sinds tien jaar, op straat drie menschen dood. Te Florence heeft het ook gesneeuwd en te Rome hangen ys- kegels aan de bronnen. DE OORLOG, De Engelschen hebben vermoedelijk bij Fra- serburg in Kaapkolonie een ernstige nederlaag geleden. De gevangenen van Helvetia in 't noor den van Transvaal op 29 Dec. j.L, zijn thans losgelaten. In de nabijheid van de Paarl zijn geweren en kogels gevonden bij vrienden der Boeren. De werving van vrijwilligers voor de Britsche troepen vordert slechts zeer langzaam in Kaap kolonie. In Australië gaat het beter, daar zijn al 4000 man aangeworven. Op Vaucouver's eiland organiseert kapitein Rhodes, een neef van den grooten Rhodes, een corps van duizend man bereden politie, dat zich zal aansluiten bij Baden-Powell's politiecorps. Daar is overvloed van vrijwilligers. In Canada vindt de werving echter weer geen medewerking van de zijde der regeering, daar Chamberlain haar van haar beste jonge man nen berooft, die zij met kosten en moeite naar de kolonie had gekregen. Wel komen de berichten zoo traag mogelijk binnnen. Dit belette echter niemand te geloo ven dat met 'tNieuwejaar nieuwe lauweren voor onze stamverwanten zijn weggelegd. Lang zaam, maar zeker. Het totaal der Britsche verliezen in den Zuid- Afrikaanschen oorlog bedraagt, naar luid van oflïcieele opgaven, op dit oogenblik 51.689, waar van 2249 officieren. De Engelschen geven op nu ruim 15.000 Boeren krijgsgevangenen te hebben. Hoe dat getal [zoo hoog geklommen is, laat zich mis schien uit den volgenden brief verklaren „Zooals wij van Burgersdorp vernemen, kwa. men er op den 13den December een 30tal krijgs. gevangenen aan, niet met het zwaard en de boog genomen, of op het slagveld gevangen, maar bij elkander geraapt in de korenlanden of van achter de ploeg. Men zag een oud man met een stok en een kind van omtrent 9 tot 10 jaar, en zoo doormekaar. Hoe het met Jhen gegaan was, blijkt uit het volgende Iemand had een onderhoud met twee van hen, die zeiden Wij wonen 50 minuten van Bethulië. L.l. Zaterdag werden wij naar Bethulië geroepen. Wij staken onze sikkels in den grond, daar wij juist bezig waren om koren te snyden en hoopten spoedig weer tehuis te zijn. Maar, jawel 1 Van Bethulië moesten wij wandelen naar Smithfield te voet, daar onze wachters op onze paarden reden. Van Smithfield naar Rouxville en van Rouxville naar A li wal Noord per trein naar Burgersdorp, en nu gaan wij naar Bloem fontein. Kombaarzen (dekens;, enz. bezwaarden de gevangenen niet. Zij hadden eenvoudig niets. - De gevangenen op St. Helena. De Petit Bleu had het geluk, een Transvaler, die na lange gevangenschap op St. Helena was vrijgelaten, omdat zijn gezondheid zulks eischte te Brussel te interviewen. Hy was gevangen in het begin van den oor log bij Elandslaagte, waar hy met een kleine troep een kopje, door de Engelschen des nachts met vele manschappen omsingeld, verdedigde. Zijn reis naar St. Helena in een der con- vooien was één ellende. De gevangenen waren steeds toevertrouwd aan dronken kerels, die hen grof beleedigden, op alle wijzen hun rantsoen wisten te vermin deren en hen met de kat met negen staarten dreigden. Toen een hunner voor de aankomst te Pretoria niet vlug genoeg naar de meening van den achter hem loopenden soldaat, mar cheerde, prikte deze hem met de bajonet in den rug en dreigde hem te doorsteken. De officier, daarvan verwittigd, sprak den soldaat heel vriendschappelijk er over aan. Mijn kameraden gaat de Tranvaler voort werden herhaaldelijk door hun bewakers met den stok ^geslagen. De schepen, die ons ver voerden, waren niet zeewaardig. Wij werden als beesten opeengedrongen en het voedseljjwas onverdraaglijk. Toen men zich beklaagde, ant woordde de Engelsche officier„Wat goed is voor een vrijen Engelschman is nog niet goed voor een Boer." Te St. Helena werd ons lot eenigszins beter. Voorloopig sloot men ons op, maar weldra mochten wij op het eiland rondwandelen. Later kregen de officieren het in hun hoofd, om te laten werken, wat geheel nutteloos bleek te zijn en uitgevonden was om ons te kwellen. De meesten weigerden dan ook en werden weer eenige dagen opgesloten. Burgerlijke Stand van Middelburg. Van 29 Dec. 1900 tot 7 Jan. 1901. GETROUWD: A. J..Wiessner jm. 21 j. met N. Koppejan, jd. 21 j. ^EYrAI£EN L' M" de Klerk> gek- Adriaanse, z. J. M. Reus, geb. Vink, d. A. C. S. Nonhebei, geb. Faro, d. G. Groenink, geb. Martens, z. J. C. Visser, geb. Legerstee, d. C. H. Waage, geb. Wiessner, d. T. Besuijen, geb. Dekker, z. W. H. Verschoore de la Houssaije, geb. Van Riel d. E. van Roo, geb. Poelman, d. M. F. Bimmel, geb. van Heulen, z. N. de Keijzer, geb. Bosschaart, d. S. M. Schou, geb. de la Vieune, d. M. T. Coumou, geb. Van Dijk, d. E. Kruijder, geb. Klüppelberg. OVERLEDENL. van Schelven, z. 11 m. W. Corstanje, d. 7 j. A. van Gelder, z. 8 w. M. Voskamp, wede van A. de Priester, 63 j. C. Giesse, wede van A. Hillebrand, 83 j. M. P. van Tiel, wede van P. J. van Heume, 76 j. M. P. de With, ongeh. z. 85 j. J.^J. Diesch, ongeh. z. 18 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1